אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עתיד החשמל בגוש דן מופקד בידי תחנה עם יותר מדי כוח תחנת כוח בחדרה. גובה התעריף הרה גורל | צילום: ויקיפדיה

עתיד החשמל בגוש דן מופקד בידי תחנה עם יותר מדי כוח

החלטה של הממשלה על אישור תחנות הכוח שנוחות לה פוליטית עלולה לעלות לציבור ביוקר: היעדר תחרות בין תחנות עלול להעלות את המחיר

08.01.2024, 06:00 | עדיאל איתן מוסטקי

במאי האחרון עלתה להצבעה בממשלה הצעה להקמתן של ארבע תחנות כוח: הרחבה של שתי תחנות קיימות ושתי תחנות חדשות. מתוך שתי התחנות החדשות, קסם וריינדיר, החליטו בממשלה לקדם את ההקמה של תחנה אחת – קסם שליד ראש העין. הצורך בהקמה של לפחות אחת מהתחנות בשנים הקרובות נובע מההערכה בשוק האנרגיה שללא הקמת תחנות כוח חדשות, כבר ב־2026 יידרשו הפסקות חשמל יזומות בגוש דן כי לא ייוצר מספיק חשמל.

בשל ההתנגדות של ראשי רשויות בשומרון להקמה של ריינדיר, בממשלה טענו שאין צורך בשתי התחנות, ובחרו להקים את זו שהיתה נוחה יותר מבחינה פוליטית. בממשלה לא התייחסו לחשש המרכזי שעלה בשוק האנרגיה: אישור של תחנה אחת בלבד, יחד עם הצורך לקדם הקמה מהירה, עלול להוביל את היזמים של תחנת קסם לכוח חסר פרופורציות במשא ומתן מול המדינה בהקמת התחנה. האלטרנטיבה אותה ניסו לקדם גורמי המקצוע היתה אישור של שתי התחנות, ושאלו יתחרו ביניהן על המחיר לצרכן. זו שתציע את המחיר הטוב יותר — תוקם.

כעת, על מנת להתמודד עם הפער שנוצר, ברשות החשמל מציעים פתרון יצירתי: קביעת תעריף הזמינות לתחנת קסם על בסיס התעריף שייקבע בהליך אחר — המכרז להקמת תחנת הכוח שורק. תעריף הזמינות נקבע כמספר אגורות לכל קוט"ש שהתחנה יכולה להזרים לרשת. על פי השימוע שהוציאה רשות החשמל בשבוע שעבר, תעריף הזמינות "ייקבע בהמשך על ידי הרשות בהתבסס בין היתר על תעריף הזמינות בהצעה הזוכה במכרז המדינה להקמת תחנת הכוח בשורק".

גובה תעריף החשמל חשוב במיוחד עבור הצרכן מכיוון שכל עלייה של אגורה בתעריף הזמינות תעלה לציבור 100 אלף שקל ביום למשך 25 שנה - תוקף התעריף.

מסיבות דומות התעריף הוא קריטי בקביעת שווי התחנה. במרבית תחנות הכוח התעריף על פחות מ־10 אג' לקוט"ש. כך, למשל, בתחנת הכוח באשכול תעריפי הזמינות לכל יחידת ייצור חשמל קיטורית יוכלו להגיע לכ־50 מיליון שקל.

על אף הכוונות של רשות החשמל לייצר תחרות היכן שהממשלה מנעה אותה, בהקמת תחנת הכוח קסם יידרשו ברשות החשמל להגיע להסכמות עם היזמים של התחנה, כך שלא בהכרח מדובר בניסיון שיצליח.

תגיות