אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

אושר לקריאה שנייה: גם מלגות לסטודנטים ולחוקרים תורניים יהיו פטורות ממס

22 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

22.
לכל מי שלא הצליח להבין את מהות החוק, מדובר בפטורים בודדים עבור מכוני המחקר ואני אסביר:
יש כיום 47 מכוני מחקר מאושרים על ידי משרד התרבות כשבכל אחד 7-15 חוקרים. החוקרים לא יכולים להיות בחורי ישיבות אלא מדובר במי שסיים מספר רב של שנות לימוד באקדמיה או בישיבה. כמו כןהם אינם יכולים לקבל משכורות עתק ללא תשלום מס, מדובר על מלגה של עד 4,000 ש"ח שעד עתה הייתה מחוייבת במיסוי (למי שדלא יודע על 4,000 ש"ח אין מיסים) היכן "תפסיד" המדינה? אם אותו חוקר עובד במשרה ומשתכר 6,000 ש"ח בחודש, אזי על המלגה שיקבל ממקום עבודתו השני כחוקר עד 4,000 ש"ח , לא ישלם מס. ישנה תקרה של 9,000 ש"ח למשכורת ממקום עבודה ראשון. אם משכורתו הינה יותר מ9,000 ש"ח הוא יחוייב במס גם עבור המלגה.
חיים | 10.02.10
18.
חוק גרוע שיתרום להמשך הפגיעה במשתלמים לתארים גבוהים
מצבו של מלגאי בטכניון כיום הוא כזה: אסור לו לעבוד למעט הוראה בטכניון (לרוב בשכר עלוב). אין ביטחון להמשך העסקה או קבלת מלגה. בכל חודש הטכניון יכול לבטל את המלגה באופן שרירותי. גובה המלגה שמקבלים מרבית המלגאים נמוך משכר מינימום (ובעבור מלגה זו הם נדרשים לבלות שבוע עבודה מלא בטכניון). גובה המלגה יורד עם הזמן. בד"כ המלגאי מבצע עבודת מחקר ממומנת (כלומר גוף כלשהו משלם כדי לקבל דו"ח מחקרי). כלומר במצב הקיים יש למעשה יחסי עובד מעביד בין הטכניון, אבל המשתלם לתואר גבוה אינו נהנה מההגנות החוקיות הנובעות מיחס זה. הכנסתו של המשתלם המצוי הרבה מיתחת למינימום למס, כך שבכל מקרה גם אם יהיה מיסוי לא יהיה בכך נטל על המשתלמים (להיפך, לרובם מגיע מס הכנסה שלילי). הצעת החוק הנ"ל תפגע במשתלמים לתארים גבוהים ותשיג את ההפך מהמטרות המוצהרות שלה (אם כי סביר להניח שהמטרה האמיתית והלא מוצהרת היא לחסוך מהאוניברסיטאות את העלויות של ביטוח לאומי ופיצויי פיטורים). חוץ מזה, למה לקפוץ בנושא חוקרים במוסדות תורניים? למה צריך להיות הבדל בין חוקר במוסד אחד למשנהו?
עמית  | 10.02.10
14.
נראה לי שטויות - שיתנו נקודות זיכוי ללומדים, ומי שעובר את סף המס שישלם.
בין כה לא משלמים מס על שכר מינימום. שייתנו לסטודנטים או חוקרים תוספת של נקודת זיקוי או שתים עד שלוש שנים לכל תואר - ואם ירוויחו יותר שיישלמו מס כמו כולנו. למה שמישהו שקיבל 15,000 שקל בחודש בתור "מלגות" יקבל שכר כמו מי שמרוויח כמעט שלושים אלף ?
טרפון | 10.02.10
6.
למה שלא יהיה לזה כסף? זה חשוב מאוד
אם בישראל רוצים להקשות ולהעיק עוד יותר על מעט האקדמאים שעוד נשארים פה זה סיפור אחד, אבל לא לגבות מס על מלגות זה לא בזבוז. זו השקעה. ובאשר לניסיון המכוער להכעיס את הציבור ע"י שימוש במילה תורה - גם חקר התורה חשוב. כמו שהיסטוריה חשובה, וספרות, וסוציולוגיה ומתמטיקה. הנסיון להדביק תווית של שערוריה לכל מה שקשור לחרדים הוא מרגיז ומעורר רחמים בה בעת.
רן | 10.02.10
5.
מצויין, בקרוב נתחיל לייצא לחו"ל מחקרים תורניים ופסקי הלכה.
ממש כמו בהייטק, הייתורני. מעניין אם כמו בהייטק בו גדולי המוחות בורחים לחו"ל גם בהייתורני גדולי הרבנים יברחו לחו"ל. אזור שלם שיקרא עמק הסיליתורני בארה"ב יעסיק את גדולי הרבנים וכל מצביעי ש"ס יהגרו לשם ובעקבותיהם אנשי יהדות התורה. כדי לעצור את ההגירה ההמונית של טובי המוחות יגדל תקציב המדען הראשי ומרבית הכספים ייועדו לתעשיית ההייתורני. מי צריך הייטק? צריך הייתורני. ואז נהיה "אור לגויים". וכל אנשי ההייתורני יהיו פטורים משרות בצה"ל כי הייתורניותם אומנותם. וכל פשוטי העם שאינם הייתורניים ישרתו בצבא ויפרישו כל חודש ממשכורתם כספים רבים לטובת תעשיית ההייתורני. לאן פנינו? למדינת הלכה שתתפאר בתעשיית ההייתורני.
r | 10.02.10
תודה, קיבלנו את תגובתך ונשתדל לפרסמה, בכפוף לשיקולי המערכת