אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

קריאת השכמה לכלכלת ישראל

71 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

71.
גם שהיתה השואה אף אחד לא ראה את הסכנה
בעצם כמה ראו הזהירו וקראו לעזוב ולעבור לארץ נכון הציונים. סבתא שלי בנהם, היו כאלה שהצילו את עצמם. והיו כאלה שאמרו מה פתאום איזה שטויות. אל תדאגו. אתם מבינים....... בכול תקופה יש את הסכנות שלה. ותמיד אנחנו נלחמים מלחמה שכבר נגמרה. הנאצים זה מלחמה שנגמרה. החרדים זאת הבעיה הבאה.
Billy the Kid | 15.05.10
67.
כן 63, ובגלל זה יש הרבה פיזיקאים חרדים, ורופאים חרדים
ומהנדסים חרדים, וכלכלנים חרדים - נכון?? בגלל שהם "עוקפים" את החילונים? צא מהאוטופיה שנכנסת אליה...מכללת קריית אונו זה עדיין לא הטכניון. כשהם יחליטו שללמוד וללמד פיזיקה וכימיה לא סותר לימודי תורה, מצבם יהיה הרבה יותר נורמלי.
 | 05.05.10
64.
מגמות, תרחישים ומבט מהעתיד אחורה
יש צורך להקים בדחיפות פורום ממשלתי שתעלה תריחשים דמוגרפיים עם פתרונות תוך הסתכלות על - 2020 ואחורנה. לא הכל שחור, יש מגמות עם נתונים מעורבים כמו למשל מגמה עולה של נשים חרדיות עובדות אפילו בהיי טק. מה שלא נבחן כמו שצריך עד עכשיו זה - מהו המחיר החברתי של עלייתה של חוסר איזון חינוכי וחברתי לגבי ילדינו? הבחירות הבאות יתחילו לשקף נתונים על השינויים הדמוגרפיים. ההקצנה תבוא לידי ביטוי שוב בתמיכה גם במפלגות עולות כמו המפלגה העתידית של יאיר לפיד.  לא יזיק לדאוג שלילדינו יהיה עוד אזרחות בתקוה שלא יצטרכו לממשו
מגמות | 05.05.10
63.
ממש לא נכון... זו כתבה של פחדנים...
החרדים, לאחר שנות לימוד התורה הקדושה, שמבססת אישיות מיוחדת וטובה, הם יוצאים ללימודים אקדמאים, ראה המכללה האקדמית "אונו" - קמפוס חרדי. בזמן קצר מאד הם משלימים את כל "החכמה" של חילוני מסכיל, ולא יאומן עוקפים את החילוני האקדמאי מימין... ובקצב הזה בעוד 30 שנה תהיה מדינה מיוחדת של חרדים הלומדים תורה ומתפרנסים בכבוד. כמו שניבא הנביא "איש תחת גפנו ותחת תאנתו"
 | 05.05.10
57.
מתי תבינו שיש לתת פטור גורף לחרדים מהצבא,, כנסו
פטור לחרדים משרות צבאי, יגרום למהפיכה חברתית עצומה, אני כחרדי ואב ל7 אומר לכם, רק פטור משרות צבאי לחרדים, יגרום ליציאה המונית של הנוער החרדי לעבודה, היום הנוער החרדי לא יעזוב את הישיבה ליסתכן בשרות צבאי זה נוגד את כל הערכים שעליהם הוא גדל, אבל אם ינתן פטור גורף לחרדים משרות, אני צופה שרוב הישיבות החרדיות יסגרו תוך 5 שנים, ורק יחידי סגולה ישארו ללמוד, אבל לדעתי מי שיתנגד לפטור יהיו המפלגות החרדיות, הם מפחדים שהציבור החרדי לא יזדקק להם ויהיה עצמאי, לכן על החילונים ליזום צעד זה, חיים רמון כבר העלה הצעה זו,
חרדי | 05.05.10
55.
לשם מה עוד ידיים עובדות בשיעורי האבטלה הנוכחיים?
מה יהיה ב 2040 לא יודע. בשנת 2010 אין עבודה גם למעונינים. ראו נתוני אבטלה רשמית (ופחות רשמית - לפחות כפול). התוצאה היחידה של עוד עובדים היא התמוטטות שכר המינימום (שגם כך הוא בדיחה). המטרה האמיתית של מסע ההפחדה הזה היא לגרום לתחרות אכזרית על שכר פוחת: במקום להחליף העובדים הזרים בישראלים - רוצים להחליף אותם בערבים וחרדים.
חכמי חלם | 05.05.10
53.
תגובה ל- 24
ל24 נהנתי לקרוא את מה שכתבת ומקווה מאוד שתמצא עבודה בקרוב. כן אנחנו כחברה נכשלים לא פעם אחת בקבלת השונה מאיתנו וזה נכון לא רק לגביכם אלא לכול מיעוט באשר הוא. לצערי זה נכון גם לגבי נשים אטיופים שמנים מכוערים רוסים ערבים ועוד ועוד ועוד. אני עובדת בחברה שמעסיקה ציבור דתי מאוד גדול גם חרדי שנמצא אגב כאחד הציבורים הכי נאמנים למקום העבודה שלו מעצם היותו כבר בגיל צעיר בעלי משפחות . מדובר בציבור נפלא ששני הצדדים לומדים איך לחיות אחד עם השני ובלי לפגוע ברגשותיו אז לא לוחצים לי יד כי אני אישה אז מה. מה שכן נוצר דיאלוג נפלא בינינו וכול אחד לומד מהשני וחומות גדולות ומפחידות מתחילות ליפול ורואים שהשד לא כול כך נורא לא החילוני ולא הדתי. ולדעתי בסופו של דבר שני הצדדים רק יוצאים מורווחים. אז מעסיקים יקרים בפעם הבאה שמגיע אליכם מישהו לראיון שהוא קצת שונה מאיתכם אל תפחדו לפתוח לו את הדלת אתם יכולים רק להרוויח מזה. ב ה צ ל ח ה.
 | 05.05.10
52.
חרדי עובד
כחרדי אני יכול להרגיע את המפוחדים שגם החברה החרדית עוברת שינוים ,רבים יוצאים לעבוד. הבעיה הגדולה היא מספר היורדים מהארץ שמשום מהלא נותנים את הנתונים המדויקים . ונא לא לשכוח שללא הילודה הגבוהה של החרדים אחוזהערבים היה מגיעל40 אחוז , כמו כן העלייה מרוסיה הצילה את המדינה מבחינה דמוגרפית ,מה שהשתנה לרעה הוא שהחילונים והמסורתיים מקימים משפחות קטנות ומתגרשים באחוזים מבהילים, ועדיין לא הזכרנו את האחוז הגבוהשל ההומואים והלסביות שלא תורמים למאזן הדמוגרפי
אריה  | 05.05.10
51.
אתמול פורסם דו"ח שבו מראים ,אחוז הערבים המועסקים בסקטור הציבורי רק 6%,ובענף הייטק אולי 3%
למה אחוזים כאלה נמוכים,זאת מדיניות ממשלתית שקובעת לנו במה לעבוד,אם נבדוק את מערכת הלימודים בבתי ספר היסודיים הכל בשליטת המדינה,שלומדים איסלאם במקום תנ"ך שיעור בשבוע זה לא כזה משפיע,אם הממשלה תתחיל להתעניין במגזר אז יהיה להם הרבה ערבים מלומדים ומובילים במשק הישראלי. עכשו כולם יקפצו לי תעשו צבא צה אחוז המגויסיים,רק תחשבו לרגע לפני להגיב,אם כל הערבים ירצו להתגייס האם תהיה לכם אימונה לתת לנו 25% מהשליטה בצבא בחיל ים וחל אויר וביחדות קרביות מיוחדות???? או תתנו לנו להיות במטבחים ולהיות שרתים לחיילים אשכנזים ורוסים?? זה נשמע גזעני אבל זאת האמ רק תחשבו על זה ש 20% מהצבא דוברי ערבית. יתחילו לעשות לנו בדיקה ביטחונית לפני שנכנס לבסיס.
כלכלן ערבי | 05.05.10
48.
תגובה ל41!אתה טועה!!! החרדים מתחזקים ובגדול!!!
תגובה ל41!אתה טועה!!! החרדים מתחזקים ובגדול!!! וזאת בגלל ש 85% מכלל ההכנסות שלהם הם מחו"ל!!! כל חסידויות סאטמער,גור,לובביץ'.... מתפרנסות באמריקה ובדרום אמריקה.יש גם באירופה רבים.הם חיים הרבה יותר טוב מרבים מאיתנו. לכן הם מביאים ילדים בשפע. הייתי שם! אני יודע מה זה!!! בחסידות ממוצעת אתה מקבל לזוג צעיר כ- 1100 $ מחיה. על כל ילד נוסף אתה מקבל ממוצע של 350-300 $ !!! צא וחשב משפחה של 11 ילדים כמה מקבלת...!
ישראל מאיר ליבוביץ | 05.05.10
47.
האם התעוורנו ואיבדנו את היכולת להבחין בין עיקר לטפל?
נכון, לא יתכן שציבור שלם לא יעבוד למחייתו ולא ישא בנטל ודי ברור שהתופעה לא תוכל להמשך כך לזמן רב. עם זאת אני חושב שניתן לראות התעוררות מצד הציבור החרדי שבו מתחילים להתעניין ולרכוש מקצועות כאלה ואחרים ואני חושב שבגדול זהו תהליך נכון ומימלא אין ברירה אחרת, גם לא לחרדים בעצמם. אך חברים, מכאן ועד לנאמר יש מרחק רב וחשוב מאוד להבחין במסרים במוצגים במאמר זה כמעין הנחת ייסוד: - "הילדים הלומדים בזרמי חינוך אלה אינם מקבלים השכלה שמקנה "ארגז כלים" להתמודדות בשוק עבודה מודרני - אינו בר־קיימא בעבור מדינת ישראל". - "במקרה כזה לא ברור כיצד מדינת ישראל - המעוניינת להישאר בעולם המודרני - תוכל לעשות זאת". נשים לב שהמאמר מודד את הצלחת החינוך במדינה ואת הצלחת המדינה בהיותה מותאמת ל"עולם המודרני", לשוק של ארה"ב וכו'. לא נדרשת הרבה מחשבה כדי באמת לתהות האם זה מה שאנחנו רוצים? האם איכות החיים שלנו וההצלחה שלנו תלויה בהיותינו מותאמים לסטנדרטים המערביים של "מודרניות" ו"הצלחה"? מספיק להתסכל על רמת הפשיעה בארה"ב ועל רמת האלימות הגואה תחת שיטת החינוך החילוני שהמאמר כל כך מתפאר בו כדי להבין לאן הקידמה הזו מובילה. האם איבדנו את יכולתינו לראות מה באמת חשוב עד כדי כך שהמטרה שאנו שמים לנגד עינינו היא המשק? נכון ברור שצריך לקיים פה כלכלה בת קיימא, אך אל לנו ליפול ולהציג אותה כיעד מבודד וראשון בתכלית כשאנו שמים לנגד עינינו את הקידמה הזו וה"מודרניות" בראש סדר העדיפויות. מספיק לבנות מגדלי בבל בשם הקידמה והמודרניות. היהדות היא זו שמדברת על קיום של חברה בת קיימא חברה שמושתתת על אהבת הזולת, על בניית בית ומשפחה ברי קיימה. אז נכון צריך לאזן ולשלב את החרדים במשק אך איזו חברה אנחנו בונים בלי הגרעין הזה? בלי היסודות האלו? מספיק לראות את אחוזי הגירושין במגזר החילוני. אז מה המטרות שאנחנו שמים לנגד ענינו? מה היסוד שעליו אנחנו בונים את עצמינו כפרטים וכעם וכמדינה? חומר למחשבה. יהיה רצון שנתפכח מהמונחים הכל כך שגורים בפינו אשר מעוותים את מחשבותינו בשם הקידמה והמודרניות. שנתפכח ונבחין בעיקר ונשים אותו בראש סדר העדיפויות. רק כך נוכל להיות חברה בת קיימא.
יהודי | 05.05.10
45.
כמו התחזית מלפני עשרות שנים שהערבים יהיו הרוב...האקדמיה והשמאל רואים רק שחורות
יש בחיים לעומת הסטטיסקה והמציאות העכשוית עוד הרבה פרמטרים שהאיטלקטואלים לא לוקחים בחשבון וביגללם הם חיים תמיד בפחד. בחיים מיתחוללים שינויים (שאומנם הם אטיים לפעמים שתופסים תאוצה אחרי זמן מסויים) כך שהתחזיות האלה אין להם שום משמעות לאורך זמן. והדוגמאות הם רבות בכל צורות החיים וכדוגמה : לפני שנים חרדים לא היתגייסו ביכלל היום יש להם גדוד קרבי בביקעה והקיבוצניקים היו רוב הקצינים הקרביים ואיפו הם היום ? הכלכלה העולמית קרסה לפני שנה וחזו שאנו נקרוס גם וב"ה עברנו את זה בשלום. והדבר הכי חשוב (שכניראה אין לכותב הכתבה הזאת) "אמונה".
יוסי | 05.05.10
43.
הנתונים האמיתיים
חברה, ידוע לכם כמס סטודנטים חרדים יש , שמתחננים לעשות סט'ז במשרדי רו"ח/ עו"ד המדינה עשתה אפליה מתקנת עבור עובדים ערבים במשרדי הממשלה, מדוע לא עושים זאת לחרדים. תשאלו בעל משרד האם הוא מסכים לקבל חרדי לעבודה, הוא יגיד כן, אך כאשר זה יגיע למעשה הוא יפחד ויעדיף לקבל אדם שהוא מכיר מבחינה מנטלית מאשר עב"מ חרדי. אז חבר'ס קבלו את החרדים לעבודה, ותעודדו בכך את החרדים להמשיך ללמוד במכללות כון הקריה האקמית אונו, ובמכון לב.
סמנכ"ל כספים | 05.05.10
41.
הציבור החרדי נמצא במשבר עמוק, הוא הולך ונחלש.
כתבתי על זה בעבר הלא רחוק, ומי שמסתכל היטב יראה את זה כבר היום. בעוד 15 20 שנה הציבור החרדי כבר לא יהיה כל כך חרדי, הבגדים ישארו אבל הרבה דברים אחרים יכנסו לעולמם, וישנו אותו בצורה יסודית. רובם של החרדים הם תינוקות שנשבו, בורים לא מרצונם, הם בורים בכל דבר שאינו קשור ליהדות, והם נאלצים לחיות בו תחת חוקים קפדניים, אחרת אין ישיבה טובה, ואין שידוך ואתה מפסיד הכל.(לא מומלץ לנסות לחשוב עצמאית, אחרת אתה נשרף.) וחרדי שאיננו בעל אמצעים מלבד תרבות השנור, לא יעיז לנסות לבד, אלא אם כן הוא החליט שזה לא מתאים לו, והוא משנה פאזה. וכשהם יוצאים לשוק העבוד, הם מצליחים מאוד.(כמובן שרובם צריך לרכוש השכלה לפני.) זה בערך הדבר הכי "רע" בעולמם. בורים שלא מרצונם ומאוחר יותר ברצונם. מלבד זה הם נמנים על האוכלוסיה הטובה והחיובית והמאוד עוזרת, אין בהם פשע, ואם כן זה בכמות בטלה במיליון, רק החוסר רצון לעבוד(שוב לא מרצונם) והעוני שפשה בהם בצורה עמוקה, ולי קשה לי לראות את זה, זה עקב האכילס שלהם.
R1pper | 05.05.10
40.
ישראל - המדינה האנטישמית ביותר בשנת 2010
הביטוים, הפחד,התוכן, המילים, הכל כל כך דומה למה שאמרו על העם היהודי באלפיים שנות גלותו, הערב רב הציוני לא מפחיד אותנו כבר הייתם כשיצאנו ממצריים, וכנראה לא ניפטר מכם עד ביאת המשיח, רק תבחינו שאתם הכלבים הנובחים בעור שיירת היהדות הטבעית האותנטית המחוברת לה' ולתורתו ממשיכה לעבור לצמוח ולהתפתח! שרדנו את פרעה את שבעת העמים, את הרומאים והיוונים, הפריצים באירופה, ואפילו את הנאצים, העם היהודי ישרוד גם את הציונים ה"מודאגים".
חיים | 05.05.10
38.
ועד תגובה קטנה ל 9
אתה כותב: "רבניו שיאבדו הם עצמם את פרנסתם" מתוך אמונה אמיתית שאתה יודע מה אתה מדבר, אז זהו שלא, היית פעם בבית של אחד הרבנים? ראית את הפשטות? אתה לא מבין, כי אתה מסתכל על זה בכלים שיש לך ואתה חושב שכמו שאתה רודף אחרי כסף ומותרות בתור מטרה, כך כולם עושים, ואתה לא מבין שיש אנשים שאצלם הכסף הוא אמצעי, משתמשים בו כי צריך לחיות ותו לא.
אני | 05.05.10
35.
תגובה ל - 24: מדוע לא איש מחשבים חרדי לא מוצא עבודה
קבלתו של אדם חרדי לסביבת עבודה לא דתית מייצרת בעיות רבות. מהר מאוד העובד החרדי דורש שהמזנון יהיה בהכשר מיוחד, שנשים לא יבואו לעבודה בלבוש "לא צנוע" (ללא שרוול ארוך בקיץ, מכנסיים או חצאיות קצרות נחשבים פוגעניים וכו), שלא ישמעו שידורי רדיו מסויימים בשל תוכניהם ה"מופקרים", שלא ישאר לבד בחדר עם אישה (כולל קליינטית!) ומה לא. מה לעשות, חילונים - ובעיקר נשים חילוניות - לא מרגישות נוח לעבוד עם חרדים, וזאת בגלל שחרדים שוללים כל מגע איתם ועם עולמם בחיי היומיום. יש מחיר להסתגרות ולעוינות לאחרים. הפיתרון הוא אך ורק ביצירת מקומות עבודה על ידי חרדים עבור חרדים בריכוזי אוכלוסייה חרדים - לא כי אני לא רוצה לעבוד עם חרדים, אלא כי הם לא רוצים לעבוד איתי.
אבשלום | 05.05.10
33.
זה מחקר זה? זה בבל"ת
מי שקובע כי החרדים אינם עובדים מתבסס על "נורמה" שמניחה כי אי-תעסוקה היא עניין שמתייחס לגברים. כמות עקרות הבית בחברה החילונית אינו נמדד כלל משום ש... ככה זה צריך להיות. כלומר, הגבר צריך לעבוד והאשה צריכה להתרכז במטבח ובגידול הילדים. מה אפשר לעשות שבחברה החרדית הנורמה היא אחרת? מה אפשר לעשות שבחברה החרדית דווקא האשה היא המפרנסת העיקרית?
מוטי | 05.05.10
29.
לידיעת הקורא אהוד ברק
אני מפנה אותך לגרף הראשון "חלקם של זרמי החינוך בבתי הספר היסודיים". תסתכל טוב, בשנת 2000, החלוקה היתה חצי חצי. זה היה שנה אחרי שנבחרת לראשות הממשלה. זוכר? אני זוכר טוב. בעיקר אני זוכר שקהל בוחריך זעק לך בגרון ניחר "רק לא ש"ס", אתה חייכת, ומיד הלכת לסגור דילים עם אלי ישי והרב עובדיה. אתה יכולת לשנות את הטבלה הזאת, ומשיקולים של נוחות השלטון לא עשית זאת. אתה אשם. לא כי הממשלות שלפניך עשו זאת, אלא כי זה היה חלק ממצע הבחירה שלך, אנשים שלחו אותך בין השאר לצורך ניתוק החרדים מעטיני השלטון. אתה מעלת באמונם. לידיעתך ויותר חשוב לידיעת מצביעיך (כל החמישה).
טראנס אם | 05.05.10
28.
הפתרון ברור
אם אין קמח - אין תורה! יתכבדו המדינאים, וינתקו את החרדים מעטיני השלטון. כשהמפלגות החרדיות ועסקניהן מעמידים תמיכתן הקואליציונית למכירה תמורת הנצחת המצב הקיים, יידעו המדינאים הרוכשים את תמיכתם זו (בכספנו אנו) שלמעשה הם לא רק רוכשים תמיכה קואליציונית, אלא מצעידים את מדינת ישראל לאבדון וודאי בטווח קצר. אופס, לצערי, אין לנו מדינאים, רק פוליטיקאים קטנים ועלובים שלדידם מה שיראה כאן לאחר הקדנציה - איננו נחשב.
טראנס אם | 05.05.10
27.
כדאי להכין אזרחות זרה לילדים...חשוב מאוד!
בארה"ב יש מוזיאון ששכחתי את שמו אשר עוסק כולו בישראל. אך אין מדובר במוזיאון רגיל - מדובר במוזיאון שמתעדכן כל הזמן ומטרתו להציג את ישראל כסיפור של התחלה, אמצע וסוף. הנחת המוצא של מי שיצר אותו היא שישראל היא יישות זמנית (אוצר המוזיאון הוא יהודי, אגב). נדמה לי שגם מקימי המוזיאון לא דמיינו לעצמם שהקריסה של היישות הישראלית תהייה על בסיס התנהלות פנימית לקויה (ואשמים בכך בן גוריון שהתיר לחרדים לכופף אותו ובגין שהעלה את שלטון האספסוף).
הצעה | 05.05.10
26.
מספיק לוותר
אנחנו כל הזמן רוצים לוותר לחרדים כדי רק לא להתנגש איתם . אולי הם בכל זאת יצאו לעבודה :) . באמת , די לסחטנות פוליטית . לזרוק את המפלגות החרדיות מהקואליציה לעשור כדי שלא יקבלו תקציבים ואולי הם ישקלו ברצינות את העניין של עבודה. אינני בקיא עמוקות בתנ"ך , אך תמיד שי לי שאלה מעניינת , האם אבותינו גם קיבלו מימון ממשלה דמיונית כלשהי או שהם עבדו ועמלו לפרנסתם . אנחנו צריכים לשמור על אופי היהודי של מדינת ישראל ולכן הציבור הדתי חייב להיות נוכח במדינה , אך לא במחיר כזה. דוגמה מצוינת לכך הם כיפות סרוגות . כל הכבוד להם !
איגור | 05.05.10
24.
למה אין מי שיעבוד? הסבר בפנים...
מדברים כל הפוליטיקאים, הסוקרים והמומחים למיניהם על הצורך בעידוד החרדים לצאת לעבודה, אך אף אחד לא מוכן/רוצה לעשות צעד אחד ממשי בנידון. אם אדם כמוני שהשקיע מיטב כספו וזמנו כדי ללמוד ברצינות מקצוע בתחום ההיטק, אך אף אחד לא קורא לו אפילו לראיון - בגלל היותו חרדי [כן! יש לי דרכים רבות להוכיח שזו הסיבה], מדוע ש'יתעודד' מכרי/שכני/אחי לעשות כמוני? אני לא חושב שמגיע לי יותר ממתמודד חילוני, אך כאשר מדברים גבוהה על "עידוד חרדים לצאת לעבודה", יש לעשות ולו משהו קטן בנידון, משהו שיעודד את המעסיק החילוני להעסיק אותי? אין לי טענות על המעסיק החילוני שגם כך חושש מהשונה/הלא מוכר, ובפרט כאשר הוא ניזון מכתבות מסוג זה, המחזקות את הסטריאוטיפ שקשה להעסיק אדם חרדי, כי הוא [מחק את המיותר, אם יש]: יתערב לי בצלחת/יחזיר את כולם בתשובה/יאלץ אותי להניח תפילין/לא יהיה מוכן לעבוד תחת אשה/יכסה את כתפי הנשים... ועוד ועוד [חלק מהדברים לא אומרים בקול - הם לא 'פוליטיקלי קורקט']. אני בטוח שחלקכם מהנהנים בראש, ואומרים "נכון, הרי אתה וודאי תנסה לעשות כך". אז זהו, שהגיעהזמן שתפסיקו ל'אכול' את מה שמנסים למכור לכם ונסו באוביקטיביות להכיר את החרדי הממוצע שמחפש עבודה גם במקום חילוני, שמעונין לשמור באופן אישי על אורח חיים מוקפד, אך בעל יחסי אנוש מעולים.
חרדי שלא נותנים לו לעבוד | 05.05.10
23.
מערכת החינוך קרסה מזמן..
אני היום בשנות העשרים לחיי.. ואני זוכר שכשלמדתי בתיכון הממלכתי היו לי בשבוע אחד 5 שיעורי תנ"ך מפוזרים לעומת 2 שיעורים שבועיים בלבד של מתמטיקה ואנגלית! כבר אז זה הדליק לי נורה אדומה, למה נותנים דגש על מקצועות לא נכונים.. וראו זה פלא מצב ההשכלה בארצנו בהשוואה לארצות אחרות פשוט על הפנים.
אלי | 05.05.10
22.
הבלים
על פי נתוני בנק ישראל וגם המציאות רק 30% מהחרדים לא עובדים, ומכלל האוכלוסיה מדובר (גם לפי הסקר המוטה של טאוב) בחצי מהגברים החרדים. לחרדים יש חמישה/ שישה מנדטים (ש"ס עובדים, וטאוב משום מה לא מכליל אותם ב"חרדים" כי הקריטריון שלו הוא מקום השכלה) מתוכם כל הנשים עובדים וחצי מהגברים לא. אם כן זה בסך הכל מנדש וחצי. קצת יותר מאחוז! זו הסיבה שבגללה המשק לא צומח? ואולי זה בגלל אחוז גבוה הרבה יותר של היפים, עבריינים, תרמילאים וסתם כאלה שאינם עובדים, בקרב הציבור הכללי?
רוני | 05.05.10
21.
החרדים יעבדו לפרנסתם רק אם לא יהיה מי שיפרנס אותם
מבחינת החרדי אם יש לו אפשרות לא לעבוד הוא לא יעבוד. אבל אם אין לו ברירה ואין לו מקור מחייה חוץ מעבודה אז הוא יצא לעבוד. אם החרדים ידעו שאין חיילים בצבא לשמור עליהם, הם יתגייסו. תאמינו לי, כל עוד יש פראיירים שנושאים בעול הקיום גם בשביל החרדים, הם ימשיכו לחגוג. ביום שהחרב הקיומית תונף מעל ראשם של החרדים, הם יעשו יותר מאשר רק להתפלל.
נאפו | 05.05.10
18.
בחוץ לארץ החרדים עובדים!
תמשיכו לתמוך במפלגות סוציאליסטיות כמו העבודה ומרץ שאמנם כוחם נמוך אבל עושות רעש בתקשורת כאילו הם מינימום חצי קואליציה וככה משפיעים הרבה על הקצבאות ילדים ושאר תמיכות כספיות... במסווה של "חברתיות" כדי שהמדינה תשרוד חובה לנהוג במשק כמו בארה"ב רק ככה החרדים יצאו לעבוד! ברגע שהאזרחים יבינו שתקציבים לתרבות שכולל ישיבות וכוללים הוא לא מתפקידה של המדינה.. אלא שוק חופשי שמי שירצה ישלם מכספו רק אז המדינה תתחיל לפרוח
משה | 05.05.10
17.
מאחרי הקלעים
גבי גזית, ורון חולדאי, ויאיר לפיד, ועוד כמה נשמות טובות עושים עבודות "הכנה" ל-שינוי המתחדשת. כמה כותרות, כמה פרובוקציות, קצת התלהמות, וביום בהיר - יחברו יחד כדי להביא את "הבשורה!" אבל באמת, ה"שינוי" לא תביא לשינוי. השינוי בא מבפנים, לאט לאט יותר ויותר חרדים חוזרים ללימודים בגיל מבוגר.. וככל שזה יותר שקט והדרגתי זה מצליח יותר.
טרפון | 05.05.10
16.
ל-9: רוב אלו שיצאו לעבודה זה במקצועות כגון שוחטים, סופרי סת"ם, משגיחי כשרות
מוהלים, עובדי מועצות דתיות וכו'. זה נתון רישמי, החרדים ברובם לא באמת רוצים להתחבר לעולם העבודה המודרני. מה שצריך לעשות זה לבטל את כל הקצבאות, ההנחות, הוויתורים. לתת להם את החובות והזכויות של כל אזרח לא חרדי בישראל. וזה גם נכון לגבי ערבים ובדואים, שיכפו על כולם את החוק, ושיהיו כולם שווי חובות, רק אז נחזור למסלול התקין, אחרת המדינה הזו תמשיך להתפורר עד שתחדל להתקיים, והמצב לא ישאר לנצח הפיך, אולי כבר עברנו את נקודת האל חזור...
אור | 05.05.10
14.
הסיבה שהחרדים לא עובדים אינה דתית או מצפונית
הם לא עובדים כי הם יכולים!. יכולים!. כל התלונות צריכות להיות מופנות אל הגורם המאפשר להם לא לעבוד, להלן מדינת ישראל. ברגע שיגמר המימון החברה יצאו אל השוק ויעבדו. אז יגמר הסידור של "תורתם בטלנותם", לפחות במימון משלם המיסים. אם תרצו אין זו אגדה.
אורי | 05.05.10
13.
ט ע ו ת !
תפסיקו להסתנוור מהנתונים שעולים על מסך המחשב במשרדכם. איך משפחה חרדית עם 10 ילדים חיה ב מאה שערים שדירת 2 חדרים עולה 3000 ש"ח קונה אוכל ובגדים לכולם ותוסיפו על זה צרכי מצוות ( ערכת 4 מינים אחת מהודרת באמת מתחילה ב 200 ש"ח לאדם אחד!) בקיצור כולם עובדים ומתפרנסים. למה זה לא מופיע בנתוני המחשב שלכם? כי רובם משוכנעים שיש "מצווה" לא לשלם מיסים! אתזה צריך לשנות ולזה צריך לחנך.
א.ל | 05.05.10
10.
תגובות ל- 3 ול- 5 - אתם טועים ומטעים
מחקרים מראים שמדינות עם ריבוי טבעי גבוה הן נחשלות ומפגרות כלכלית וחינוכית. זה לא סתם - משפחה של מפרנס או שניים מסוגלת לפרנס בכבוד ולתת מספיק כלים ללימוד והעשרה שהם המפתח לתעסוקה רק למספר מוגבל של ילדים. ברור שכל אחד לפי ההכנסה שלו, אבל בדרך כלל מדובר על סדר גודל של 2-3 צאצאים כמספר שמצד אחד מבטיח המשך גידול וריבוי טבעי, ומצד שני מאפשר להשקיע בהם מספיק על מנת שלא יהפכו לנטל. כך שההצעה שלכם לא תעזור - אם החילוניים יתחילו פתאום להביא 5 ילדים במקום 2-3 זה פשוט יגרום לירידה ברמת החיים שלהם, לתלות יותר גדולה בממשלה, שמצידה תתקשה לתמוך בצרכים החינוכייים, הרפואיים והאחרים הגדלים, וכך כל רמת המחיה יורדת. בקיצור - אם האחרים עושים משהו שיוריד את כולם שאולה, זה לא אומר שאם נצטרף אליהם המצב יהיה יותר טוב. להיפך. מה שצריך הוא לדאוג להורדת רמת הילודה המטורפת, בשילוב עם חיוב החרדים וערבים ללמוד לימודי ליבה והכרח לשלבם בשירות צבאי או שירות לאומי כתנאי להצבעה בבחירות. וכמובן - להפסיק את העברת הכספים חסרת האחריות אליהם ולדאוג שייצאו לעבוד.
שי | 05.05.10
9.
נתונים חשובים, תודה על הכתבה, ממש חומר למחשבה
השאלה הגדולה מה ואיך לעשות. יש תהליכים בתוך הציבור החרדי שכבר מתרחשים והם גידול בהכשרה מקצועית ויציאה לעבודה. השאלה איך להאיץ את זה ולא בהתנגשות עם הציבור הזה ועם רבניו שיאבדו הם עצמם את פרנסתם (פחות תלמידי ישיבות = פחות מימון לישיבות = פחות משרות בישיבות). אין לי תשובות, אבל כדאי לחפש פתרונות מחוץ לקופסא. למשל, לתת לחרדים יותר חופש לצאת לעבודה גם במחיר של ויתור על הדרישה מהם לשרות צבאי (כאחד ששירת ובנו מתגייס בקרוב, זה נושא כואב ומרגיז, אבל אולי צריך לוותר, למען הטווח הרחוק והחוסן הכלכלי שגם חשוב). אולי לתת דחיפה גדולה להסבה של גמ"חים של מוצרים, שהם בעצם נקודות מכירה, ולהפוך אותם לעסקים קטנים שיכניסו מיסים למדינה ותעסוקה מסודרת לאנשים עצמם. בטח יש עוד רעיונות
איש | 05.05.10
תודה, קיבלנו את תגובתך ונשתדל לפרסמה, בכפוף לשיקולי המערכת