אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

שורת הרווח - התחזית המלאה: כך תיראה הבורסה לאחר עדכון המדדים הבא

27 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

27.
תשובות
שחר, בתחילת יוני הודיעה הבורסה על שינוי הסיווג של אפריקה השקעות מחברת השקעות לחברת נדל"ן - ולכן החברה נשארת במדד הנדל"ן15. לגבי תעודות הסל - השאר לי חומר לטורים הבאים... אני לא יכול להציג הכל בבת אחת. גדי, הערכתי שהשוק נערך לכניסת פרולור למדד ושלא תהיה למניה עליה מהותית בגלל עודף הביקוש הצפוי. טעיתי, ובמהלך מסחר הנעילה המניה זנקה ב 10% נוספים. כיוון ולא קראתי את דו"חות החברה אני נמנע מלתת חוות דעת על התמחור של המניה. יונתן, הניתוח המופיע בתגובה 23 טוב, ומלמד שיש כבר מי שנערך היטב לעדכון. קשה לדעת אם עדיין נותרה פרמיה מהותית למניות הנכנסות למדדים. חלק כבר מתומחרות יקר מאוד.
אורי טל-טנא | 14.06.10
22.
תשובות
יונתן, מניות אלו אכן צפויות לקבל ביקושים מתעודות הסל על מדד תל בונד, אך חלקן יספגו היצעים מתעודות סל אחרות בגלל שינוי המשקולת היחסית שלהן במדד. לכן השקעה אופטימאלית לפי אפקט המדד היא מורכבת יותר ודורשת בחינה האם מניות אלו לא יספגו היצע בגלל שינוי המשקולת היחסית שלהן במדדי תל אביב 75 ותל אביב100. קובי, המדד הזה של ראסל חדש יחסית ואני לא מכיר קרנות סל גדולות הנסחרות עליו, לכן, לדעתי, השפעתו זניחה.
אורי טל טנא | 13.06.10
19.
תשובה
דורון, אין על זה תשובה נחרצת. מרבית הפרמיה מתקבלת כאשר השוק מפנים את הכניסה של המניה למדד מוביל. על פי רוב, כאשר המידע הופך פומבי וודאי כבר לא נשארת פרמיה מהותית. אבל היו גם מקרים יוצאי דופן בשנים האחרונות בהן נתנה פרמיה גם בימים האחרונים שלפני העדכון.
אורי טל-טנא | 12.06.10
15.
תשובה
תעודות סל על מדד יתר120 (שיהפוך למדד יתר תל אביב) מנהלות כ 600 מיליון ש"ח. תעודות על מדד היתר 50 מנהלות כ 350 מיליון ש"ח. הדרך להשיג נתון זה היא לסכום את כל אחזקות תעודות הסל לפי הפרסום החודשי של אחזקות הציבור בהן שמפרסמות מנהלות תעודות הסל בסוף כל חודש (הפרסום מגיע כשבוע לאחר סוף החודש). הדרך להשיג קרוב סביר של המשקולת העתידית של מניה במדד היא לבחון מה המשקולת של מניה הנמצאת במדד עם ערך שוק של אחזקות ציבור דומה לזו של המניה המבוקשת. למשל, ערך שוק של מודיעין (מניה בלבד, ללא אופציות), 363 מיליון ש"ח, שיעור אחזקות הציבור 80%, ערך שוק של אחזקות הציבור290 מיליון ש"ח, נמצא בין אבוגן ואויוקודס, ולכן המשקולת ביתר 50 תהיה כ 3.1% וביתר 120 כ 1.9%, מכך יגזר ביקוש של כ 22 מיליון ש"ח. שיטה זו פשוטה אך מאוד לא נכונה, כיוון ומשתנות מניות המדד, ויש גם שינוי בשיטת המשקולות, תתכן סטיה מהותית במשקולת מאותו חישוב נאיבי (שהוא טוב למקרה ומניה בודדת מצטרפת למדד). הדרך הנכונה לחישוב המשקולת היא חישוב על ערכי השוק של אחזקות הציבור של כל מניות המדד לאחר שינויו, וגזירה מהם את המשקולת היחסית של כל מניה. כיוון ומדד יתר תל אביב יתרחב בעדכון הקרוב, אני מניח שהמשקולת של מודיעים תהיה קטנה יותר, ומכך יגזר עודף ביקוש צנוע יותר (בין 15 ל 20 מיליון ש"ח) - אבל כיוון ועוד לא ביצעתי את החישוב המורכב הזה (אוכל רק לאחר קביעה סופית של הנכנסות והיוצאות מהמדד) אין לי מספרים מדוייקים.
אורי טל-טנא | 11.06.10
13.
תשובות
קבוצת דלק מכרה מניות דלק אנרגיה כדי להשאירה במדד תל אביב 100. כדי שהמניה תשאר במדד דלק צריכה למכור עוד כמות מועטה של מניות - ואין ספק שהיא תבצע את זה והמניה תשאר במדד. יתכן ולחץ ההיצע שיצרה הפצה זו השפיעה על תשואת החסר של דלק אנרגיה יחסית לאבנר ולדלק קידוחים מתחיל החודש. כאמור, 3 הנכנסות הודאיות לתל אביב 100 הן עזריאלי, רציו וחלל. חברת ביג צריכה לבצע הפצה מינימאלית נוספת כדי להכנס למדד - וכמעט בודאות היא תבצע זאת - ולכן היא צפויה להיות הנכנסת הרביעית. מיקומה כעת - 85 - אם תשאר בו - היא תכנס ללא תלות בכמות היוצאות. היוצאת הודאית היא אמפל אמריקאן. דרבן יוצאת כמעט ודאית כיוון ולא נראה שהחברה תפיץ מניות. סימן שאלה גדול נמצ על אפריקה מגורים - האם היא תפיץ מניות כדי להשאר במדד. מניה גבולית נוספת היא אלווריון - היא מדורדת כעת במקום ה 114 - ירידה של מקום נוסף והיא תצא מהמדד. כניסה של מניה נוספת למדד תתבצצע רק אם גם אפריקה מגורים וגם אלווריון יצאו מהמדד. או לחלופין, שרק אחת מהן תצא, ושביג תבחר שלא לבצע את ההפצה הנדרשת (סיכוי נמוך מאוד). במצב זה אכן המניה הבאה ברשימה היא אפוסנס, אם כי גם הכשרת היישוב קרובה אליה מאוד. ולכן יש סיכוי שאפוסנס תכנס לתל אביב 100, אבל סיכוי זה נמוך מאוד ודורש צירוף של מספר דברים בו זמנית.
אורי טל-טנא  | 10.06.10
10.
תשובות
אלון, השאלה מנוסחת לא נכון. השאלה היא מה אחזקות הציבור בבינלאומי5 ובבינלאומי1 - כיוון ומה שקובע הוא האחזקות בכל מניה בנפרד. אחזקות הציבור בבינלאומי5 הן 25% ואילו בבינלאומי1 הן נמוכות בהרבה מ 20%. לכן בינלאומי5 תשאר במדדים ובינלאומי1 לא תכנס אליהם. הנתון המופיע באתר הבורסה בנוגע לאחזקות הציבור בכל מניות הבנק, שאכן הוא נמוך מ 20%, לא רלוונטי לעדכון המדדים כיוון ולמדד נכנסת מניה ולא חברה. עוז, נכון. לאחר הצלחת ההנפקה מודיעין יה"ש, בנוסף לכניסתה ליתר תל אביב, תכנס גם ליתר50. מגיב 8, נכון, קבוצת דלק בצעה הפצה של מניות דלק אנרגיה, וכעת אחזקות הציבור במניה עומדות על 19.92%, וכמעט ואין ספק שהחברה תפיץ גם את יתר המניות הנדרשות כדי להשאר במדד. לכן, בהנחה שביג יבצעו את ההפצה הנדרשת, הצפי לכניסה למדד תל אביב 100 הוא: עזריאלי, רציו, חלל וביג, וליציאה מהמדד: דרבן, אפריקה מגורים (אם לא תבצע הפצת מניות) ואמפל אמריקן. בעיתון אחר נכתב שיש צפי שגבעות עולם תכנס לתל אביב 100 - זה פשוט לא נכון. ההסתברות לכך זניחה, כאשר יש לפחות עוד 3 מניות לפניה עם ערך שוק קובע גבוה יותר שהיו נכנסות קודם. יותם תודה.
אורי טל-טנא  | 10.06.10
5.
תגובות
משקיע, אחזקות תעודות הסל במדד תל דיב 20 עומדות כעת על מעט מתחת ל 800 מיליון ש"ח. לכן עודפי הביקוש לכל מניה הנכנסת למדד יעמדו על כ 35 עד 40 מיליון ש"ח. אלון, אכן הנפקת המניות שחלקה מגיע לקרנות הפנסיה של כלל ביטוח תגדיל את שיעור אחזקות הציבור בקרדן נדל"ן אל מעל ל 25%. המניה תכנס למדד יתר תל אביב אם הבורסה תאשר את רישום המניות החדשות לפני ה 15.6. במצב זה יש אפשרות אפילו לכניסת המניה למדד היתר 650 (כניתה למדד זה תהיה גבולית מבחינת ערך השוק). בקיא בנתונים, אשמח אם תאיר את בקיאותך ותציג לפחות דוגמא אחת בה הנפונים המוצגים כאן אינם נכונים. אין משמעות באמירה שיש טעויות מבלי הצגת דוגמאות. כאמור במאמר, העדכון יקבע לפני נתוני המסחר מה 1.6 ועד ה 15.6, ולכן דברים עוד צפויים להשתנות עד ה 15.6. המטרה של המאמר היא להקדים ולהציג את הצפי עוד לפני התאריך הקובע - כי אחריו כבר כמעט ואין פרמיה להשקעה לפי אפקט המדד.
אורי טל-טנא | 09.06.10
תודה, קיבלנו את תגובתך ונשתדל לפרסמה, בכפוף לשיקולי המערכת