אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

דילמת האסיר בשוק ההון

123 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

123.
tower
מיכה היי' אני בין הקוראים הנאמנים שלך, רציתי לשאול אותך לגבי טאואר כמניה וטאואר אג"ח ה' ו/או אג"ח ו' לקראת ההנפקה האג"חים ירדו כל הזמן , ומה צפוי עכשיו לאחר שהחברה מציגה פוטנציאל אדיר של יכולות ץ האם כדאי להשקיע עכשיו ? תודה על התשובה מראש ובכלל על הכתבות המעניינות תומר
תומר | 13.11.10
116.
תשובה 105,107,111-הכשרה אחזקות ג (התשובוה הקודמת שלי לא עברה וטוב כי יש עדכון)
1-החברה "סגרה" דיל עם רוב המוסדיים והמחיר שהם מתכוונים לאשר בהצבעה הוא 136. 2-נעשים ניסיונות ליצור רוב חוסם של 25% מהמשתתפים שהוציאו ייפוי כוח לאסיפה הנוכחית (מי שלא הוציא ייפוי כוח כרגע אבוד לו).3-כאן המקום להודות לזאב כהן שכמעט לבד ניהל את המאבק בחברה והביא לכך שהמוסדיים "עשו" טובה והסכימו שהמחיר של הפדיון המוקדם יועלה ל 135 ולבסוף 136.למרות שאני ציפיתי למחיר סביב 140 כנראה קשה מאוד להניע את המוסדיים לפעולה.4-במידה ועו"ד יצליחו להביא לכינוס אסיפה חדשה תוכלו להוציא ייפוי כוח ולהצביע ובכך להשפיע ולהביא לשיפור במחיר הפדיון המוקדם.
צרניאק מיכה | 11.11.10
112.
השלכה של הודעה במאיה על קמן ג
שלום מיכה, האם לאור הירישות שיש באגחים של קמן לא מדובר בהזדמנות קנייה ורווח מהיר. אומנן הון העצמי קטן מתחת ל 100 מיליון אבל החבאה מוכנה לפצות את מחזיקי האגח בתוספת של 1.5% לתשואה. רנאה לי לא רע בכלל ואפילו עדיף. אז למה האגח יורד כשאמור לעלות?
נתן הרשקוביץ | 11.11.10
109.
תשובה ל 103
המדובר הוא על מחזור המחייב הגשת דו"ח למס הכנסה.הבנקים מנכים במקור 20% אבל רוב הציבור אינו יודע כי יחיד אפילו אם הוא שכיר המקבל הכנסה מעבודה מעל רף מסוים חייב בהגשת דו"ח שנתי למס הכנסה.אותה הדבר לגבי מחזור מני"ע.מעל מחזור שנתי מינימאלי (אני לא זוכר כרגע את היקפו,צריך לבדוק זאת באתר של מס הכנסה,למיטב זכרוני הוא סביב 2 מיליון ש"ח בשנה)צריך להגיש דו"ח שנתי למס הכנסה.
צרניאק מיכה | 11.11.10
107.
הכשרה אסיפה
מיכה שלום, לפני כשבועיים שוחחתי עם הנאמן לאגח והתרעתי בפניו על הפרה בוטה של תנאי ההסדר שנתבקשנו כבעלי אגח לאשר לפני כשנתיים באסיפת בעלי אגח. האם ניתן לפעול בנושא בהליך משפטי -עד למועד כינוס האסיפה הנדחית ? האם ישנם בעלי אגח נוספים שמעונינים לנקוט בהליכים משפטיים בטרם כינוס האסיפה?
אורי | 11.11.10
101.
תשובה ל 94-גלובל פיננס 5
שכבת ההגנה לפני האירועים 2.8%.ב Takefuji אין נתון רשמי של גלובל.כתבת כי שיעור ההתאוששות כ 15% בלבד.ב Ambac אין כלל נתונים (עדיין מוקדם זה ייקח זמן).התבססתי על העסקאות שעשתה החברה עם בעלי האג"ח לפני מספר חודשים בהם היא המירה להם אג"ח למניות (והם מכרו את המניות בשוק או שחלק נשארו עם המניות).אז העסקאות שיקפו recovery ,לפי הבדיקות שעשיתי ,של 30% בערך.לכן הנחתי שזה יהיה גם המצב כעת. ב Takefujiהנחתי שיעור recovery זהה.כאמור אם הנתונים לגבי Takefuji שיש בידך טובים יותר יש להשתמש בהם.לכן אם תפחית את המספרים שהזכרתי תגיע לסביבות 1.4% .תחת הנתון שלך יש להפחית עוד 0.15% בערך.
צרניאק מיכה | 10.11.10
100.
קצת הבנה בתורת המשחקים
לא מספיק לקרוא על דילמת האסיר חצי עמוד כדי באמת להבין בתורת המשחקים מפרידים בין משחק חד פעמי לבין משחק רב פעמי אותה דילמת האסיר מקבלת פיתרון אחר אם המשחק אינו חד פעמי בסופו של דבר האסירים לומדים לשתוק כך גם בנושא האגח אולי בכמה פעמים הראשונות בעלי האגח ישתקו ויקבלו כל הסדר (וזה כבר קרה לפני 15 שנה) אבל אחרי 10 פעמים שהאכילו אותם הם ילמדו את בעלי החברות לקח יפרקו את החברות אחת אחת ובסופו של דבר לא נראה הסדרים לרעת בעלי האגח הסיבה שגם היום ישנם הסדרים לא נובעת מחוסר רצונם או יכולתם של בעלי האדח ללמד את בעלי החברות לקח וגם לא נובעת מחוצפתם של בעלי החברות היא נובעת מהעובדה שבעלי האגח לא קנו אותם מכספם אלא מכספי הלקוחות שאפילו לא יודעים איזה חלק מכספם הלך לאיבוד ואת זה הכותב הנמרץ קצת פספס כאן החוצפה היא לא של בעלי החברות אלא של מנהלי קופות הגמל וקרנות הנאמנות שמנהלים את כספי הציבור ברשלנות וזה כבר משחק אחר אפשר לקרוא לה דילמת החזיר
האסיר הנמלט | 10.11.10
99.
תשובה ל 80
שווי שוק זה פשוט המחיר בשוק.נראה לי שאתה מתכוון לשווי "כלכלי" או שווי החזקות האם.אם זה המצב צריך לסכום את שווי השוק של אחזקות האם בבנות (זה שווי הבנות כפול שיעור ההחזקה בהן).מזה צריך להוריד את ההתחייבויות נטו (התחייבות בניכוי מזומן במאזן סולו של האם).בנוסף צריך להתייחס להוצאות השוטפות של האם (כמו הוצאות הנהלה) לנכסים אחרים באם (כמו נדל"ן,הלוואות לבנות ועוד).וכמובן לנושא המס.
צרניאק מיכה | 10.11.10
97.
תשובה ל 78-ארזים ד
המאבקים המתנהלים בין בעלי אג"ח 4 והנאמן לחברה ,כולל בקשה לפירוק החברה מקשים בכלל להעריך את שווי האג"ח.ארזים היא חברה "מוזרה" למרות כל הקשיים והבעיות שעברה החברה היא מתעקשת כי בכוונתה וביכולתה לעמוד בתשלומים לבעלי האג"ח.עד כה היא עשתה זאת.בעלי אג"ח 4 חוששים כי החברה תנצל את כל במקורות שבידה לצורך התשלומים לבעלי אג"ח 2,3 ולכן כפו הסדר על החברה ,כפו על בעלי אג"ח 2,3 להיכנס להסדר ואחרי זה הגישו בקשה לפירוק החברה.הסיבה כמובן היא שהאג"ח מתחיל לפרוע קרן רק ב 2013,עד אז בעלי האג"ח האחרים יקבלו את כל כספם. לגבי שווי האג"ח,אני מפנה אותך למאיה להערכה שעשה רו"ח טרבלסי לגבי שיעור ההחזר הצפוי לבעלי אג"ח 4 במקרה של הסדר ושל פירוק (הערכה מיום 21/6/2010.כרגע מתנהלים תהליכים "לפירוק החברה",נראה מי ימצמץ ראשון.אני מציע לשמור על קור רוח וסבלנות.
צרניאק מיכה | 10.11.10
95.
תשובה ל 76-תמיר הון
כבר תקופה ארוכה אני לא עוקב אחרי החברה.החברה אכן פנתה לביהמ"ש לצורך החלוקה .וביהמ"ש אישר זאת.על מנת לחלק 30 מיליון החברה הייתה צריכה לממש את החזקתה באלוט (או לפחות חלק ממנה).החלוקה משמעותית (אם וכאשר תבוצע) מכיוון שהיא מהווה כ 60% משווי החברה כיום.חשוב לי לציין כי לאחר החלוקה החברה תישאר עם מעט מקורות כספיים (בהנחת מימוש מלא של אלוט) ובהחלט יכולה להיסחר משמעותית מתחת להון העצמי כפי שכתבת.אני חושש שלאחר תשלום הדיבידנד מחיר המניה יצנח חזק לכן קשה להעריך האם יתכן כאן רווח הון.
צרניאק מיכה | 10.11.10
92.
תשובה ל 67-בסר אירופה ח,שרם ד,גילאון א
בסר אירופה ח-לחברה מקורות לתשלום החודש ולדעתי גם בשנה הבאה.לתשלום האחרון אני עדיין לא יודע לכן אתה צריך לקבל החלטה.שרם ד-סדרה קטנה.ולכן הסבירות כי למרות הבעיות החברה תוכל לנסות לעמוד בהתחייבות לאג"ח.גילאון א-שוב סדרה זניחה,ולא סחירה.לאור היקף הסדרה הקטן יש סבירות טובה לתשלום האג"ח.ניו הורייזן א-אני לא עוקב אחרי החברה.
צרניאק מיכה | 10.11.10
91.
תשובה ל 63-גן שמואל
המדובר על חברה שכתבתי עליה בעבר במסגרת המלצות.המניה עלתה יפה מאוד בשוק.לכן לדעתי עדיף להמתין לדו"ח הקרוב (הרבעון הרביעי בדרך כלל נע סביב איזון) ואחריו ניתן יהיה להעריך מה הרווחיות של החברה השנה,הדיבידנד שיחולק ומה צפוי ב 2011).אנחנו בלהבה מחזיקים עדיין בכמות גדולה של מניות.
צרניאק מיכה | 10.11.10
90.
תשובה ל 62-תמיר פישמן נדל"ן
1-תודה.2-אני איני חסיד של החברה לכן לא אוכל לתת לך מידע מיוחד מעבר להפניה לדוחות הכספיים.החברים מתמיר פישמן הוציאו מוצר מדהים לשוק.הם הנפיקו את תמיר נדל"ן, מושכים מהחברה כל רבעון 1 מיליון ₪ דמי ניהול ועוד הוצאות הנהלה של החברה 1 מיליון ₪ נוספים.בתמורה הם סיפקו הפסדים נמשכים.עד היום למעלה מ 60 מיליון ₪.שווי החברה כמובן מאוד נמוך והוא הרבה מתחת להון העצמי.לדעתי זה משקף יותר מכל את חוסר האמון של השוק בניהול הקרן.
צרניאק מיכה | 10.11.10
88.
תשובה ל 60-סלע נדל"ן
1-תודה.2-החברה הודיעה בדו"ח לרבעון השלישי על כוונה לחלק דיבידנד לשנת 2010 בהיקף של 12 מיליון ש"ח ו 13.5 מיליון ש"ח ב 2011.זה יוצא סביב 50 אגורות כשמחיר המניה 588 כלומר תשואת דיבידנד יפה.חשוב לשים לב כי החברה הודיעה על כוונה להנפיק מניות זה עשוי ללחוץ על מחיר המניה ולדלל את בעלי המניות ובכך להפחית בטווח הקצר את הדיבידנד למניה.בניגוד למניית ריט מניית סלע מדשדשת.לאחר ההנפקה הקרובה במידה והכסף יושקע טוב זו עשויה להיות השקעה מעניינת לטווח ארוך כתחליף לנכס מניב.
צרניאק מיכה | 10.11.10
85.
תשובה ל 57-הכשרה אחזקות ג
לדעתי למשקיע פרטי /קטן לא נשאר הרבה מה לעשות.אנחנו לקראת הכרעה.כזכור התייחסתי לאג"ח ולפדיון המוקדם לפני שבועיים במסגרת התשובות ובעקבות כך החל מאבק/כדור שלג שהוביל להעלאת המחיר ל 135 כעת מתנהלים מגעים אולי להעלות את המחיר במעט פעם נוספת וכך המוסדיים הגדולים יקבלו את הצעת החברה.אפשר להתנגד אבל ולא להסכים במחיר שנמוך מ 140 אגורות.לשם כך היה צריך להוציא ייפוי כוח לפני האסיפה היום.
צרניאק מיכה | 10.11.10
83.
תשובה ל 55
1-אני מאמין גדול בהשקעה בחברות המחלקות דיבידנדים שוטפים.אג"ח ,מניה זה לא באמת משנה הרבה כל עוד יש תזרים שוטף.2-לגבי העיתוי זו תמיד השאלה השווקים עלו יחסית חזק ומימוש מתבקש ובאוויר,לדעתי הבעיה שרבים מחכים ורוצים במימוש ולכן אני לא יודע כמה חזק יכול להיות המימוש.לכן בשלב מסוים של הירידות צריך לקבל החלטה ולהתחיל לרכוש בשלבים.3-תעודות הסל שציינת זו אופציה להשקעה בחו"ל.המדובר על תעודות סל על המדדים המובילים של חברות המחלקות דיבידנדים.אני מעדיף לחפש אחרי החברות הספציפיות.מי שלא רוצה בכך או אינו יכול זו אופציה.
צרניאק מיכה | 10.11.10
81.
תשובה ל 53-דורי ה,בוני תיכון
1-דורי ה-אג"ח בריבית משתנה,תשואה 5.25% מח"מ 3.7 שנים.דורי ו הוא אג"ח צמוד מדד בעל תשואה של 4.65% מח"מ מח"מ 4.4 שנים (כפי שאתה רואה הסיבה לפער בתשואות בגלל שהאחד צמוד מדד והשני שקלי בריבית משתנה).האג"ח מדורג A- אבל לדעתי "הסיכון" האמיתי בחברה גבוה יותר ולכן התשואות היחסית גבוהות.אנחנו מחזיקים מעט באג"ח (שארית מההנפקה).האג"ח נסחר היום במחירו "האמיתי" ומשקף את הסיכון היחסית גבוה באג"ח.2-אני עדיין חושש מבוני התיכון-זה לא ישתנה.אבל שוק הדירות למגורים הרותח סייע לכל חברות הנדל"ן למגורים בארץ.אפילו רכשנו בהנפקה את אג"ח יז של בוני התיכון.זהו אג"ח שקלי המניב תשואה של 8% מח"מ 3.3 שנים.
צרניאק מיכה | 10.11.10
80.
השוואת חברת אם לבת
האם כדי להשוות שווי שוק של אם לבנות צריך כשסוכמים את סה"כ השווי שוק של הבנות (כל אחת לפי אחוז האחזקה של האם) להוריד את סה"כ ההתחייבויות של חברת שנמצאות בדו"ח המאוחד של האם? אם למשל שווי שוק אם - 200 התחייבויות אם - 90 שווי שוק בת מוחזקת 100% - 80 אפשר לומר שהאם מוחזקת בדיסקאונט של 80/(200-90)= 37.5%?
איתי | 10.11.10
76.
תמיר הון
החברה נסחרת סביב ה 50 מיליון, הון עצמי 65 מיליון. (ערך כ 76% מההון העצמי). הגישו בקשה לבית משפט לחלוקה עד 30 מיליון דיבידנד וקיבלו אישור (לפי הודעה במאיה מיום 26/10/10), עדיין לא הודיעו על החלוקה בפועל. בהנחה שיחולקו ה 30 מיליון ערך החברה יהיה סביב 20 וההון העצמי סביב 35 (לפי נתונים נוכחיים) כך שיהיה כ 57% מההון העצמי. האם זו הזדמנות? גילוי נאות- מחזיק בנייר. תודה.
r קורא קבוע | 10.11.10
73.
תגובה ל 45
1-תודה.2-אני דווקא מקבל את דעתך.דוגמא מוחשית למה שכתבת מתרחש היום (ממש אתמול והיום) בהכשרה אחזקות ביטוח.החברה ביקשה לפדות פדיון מוקדם של האג"ח בפארי.למי שעקב אחרי התשובות שלי כאן ראה שאני מתנגד למהלך,יחד עם גורם נוסף ניסינו הוחלט להתנגד למהלך (ראו ההודעות על כינוס אסיפת בעלי אג"ח ).החברה פנתה למוסדיים הציעה שיפור של ההצעה למחיר של 135 אגורות.אלו שהאג"ח אינו מהווה השקעה מהותית נראה שיקבלו את ההצעה ,למרות שלדעתי החברה הייתה צריכה לעלות ל 140 אגורות (החברה כבר בהפרה של שטר הנאמנות).כאמור משיקולי נוחות החליטו המוסדיים הגדולים "למכור" את העמיתים שלהם.
צרניאק מיכה | 10.11.10
71.
תשובה ל 38-ריט אופציה 1
1-גילוי נאות אנחנו מכרנו כמות גדולה מהאופציות שלנו בגלל המחיר הגבוה אליו הגיעה המניה וגם האופציות.2-החודש דו"ח כספי לרבעון השלישי לאחריו דיבידנד רבעוני.לדעתי לאחר יום האקס אמור להיות מועד טוב למכירה.3-ההמרה כרוכה בהודעה /בקשה מהבנק לבצע את ההמרה.יש לעשות זאת אם רוצים עד סוף דצמבר.
צרניאק מיכה | 10.11.10
70.
תשובה ל 35-דלק נדל"ן,אלעד
1-ההצעה באלעד היא טובה והייתי שמח לקבל כזאת בדלק נדל"ן.תשובה פורע פירעון מוקדם בפארי 70% מחוב כנגד שחרור שיעבוד ויתרת תשלום הקרן במועדו .זו הצעה שאני מאמין שהמוסדיים יקבלו אותה.אין כאן תספורת, אני בכלל רואה הטבה.2-המחסור נובע מחוסר רצון למכור נכס במחיר שהיה צפוי (בדוחות התייחסו למחיר הזה) אבל בעת המכירה יהיה צורך לשלם סכום עצום לגורם שגידר מימונית את החשיפות בעסקה.ולכן מבחינת החברה התמורה המיידית נטו תקטן משמעותית .מצב זה הוביל לכך שלא כדאי לעשות את העסקה כיום.
צרניאק מיכה | 10.11.10
69.
תשובה ל 34
האג"ח הונפק בניכיון (מתחת ל 100 אגורות) ולכן לצורך מס הכנסה מוסיפים לריבית את הפער בין 100 אגורות למחיר האג"ח הממוצע בתום שלושה ימים של מסחר לאחר ההנפקה.בהתייחסות רק לאג"ח של ב יאיר כבודד אכן משקיעי נטו "נפגעים " כאן אבל אם יש לך תיק המורכב ממספר סדרות תוכל לנצל את עודף תשלום המס לקיזוז מסדרות אחרות (כאן האג"ח נפרע במלואו אז זה מעט בעייתי אבל בדרך כלל ניתן למכור אחרי האקס ולרשום הפסד שיתקזז מסדרות אחרות)
צרניאק מיכה | 10.11.10
66.
המשך ל-54 - פטרוכימים מול בזן
נכתב בכתבה כאן - http://www.calcalist.co.il/articles/0,7340,L-3415147,00.html שלפטרוכימים יש חוב סולו שעומד על 1.55 מיליארד שקל. לא מצאתי את הנתון הזה לא בדו"ח הרבעוני ולא התקופתי האחרון. איפה אני אמצא את הנתון בתוך הדוחות? לאבגול סה"כ התחייבויות 800 מיליון, פטרו מחזיקה 27%. לבזן סה"כ התחייבויות 11 מיליארד, פטרו מחזיקה 31%. רק מעצם ההחזקה בבזן, לא אמורות להיות לפטרו בדוח המאוחד התחייבות של 3 מיליארד? רק מעצם ההחזקה בבזן, לא אמורות להיות לפטרו בדוח המאוחד 30% מסה"כ מאזן של בזן שעומד על 15 מיליארד כך שאמור להיות 4.5 מיליארד?
איתי | 10.11.10
64.
תשובה ל 30
אתה צודק לגבי הדברים שכתבת.משקיע פרטי אכן בעת תשלום דיבידנד מקבל תשלום במזומן המופחת ממחיר המניה ומשלם כבר כעת מס על הדיבידנד.חברה בדרך כלל פטורה ממס על הדיבידנד.הכרזה על דיבידנד גבוה מעלה את המניה כיוון שברוב המקרים בהם מוכרז דיבידנד חריג הוא מהווה תשלום חד פעמי שבהרבה מקרים אינו משפיע בצורה מהותית על הרווחיות של החברה בטווח הארוך.
צרניאק מיכה | 10.11.10
61.
ריבית משתנה לחנית הכסף - האם לאומי 201 , 301 ודומיהם (ארוכים , בתשואה של כ 3.5%
אגחים ריבית משתנה כתחליף פקמ לחנית הכסף - האם לאומי 201 , 301 ודומיהם (ארוכים תשואה 3.5%נראים לך כחסינים מספיק ל פגעי שוק צפויים (מימושים שאינם קשורים לעלית ריבית וכו)ו או אולי יש לך המלצות אחרות ????
אבי | 10.11.10
54.
פטרומכימים מול בז"ן
איך זה שהשווי שוק של פטרוכימים עומד על כ- 400 מיליון כשרק שווי ההחזקה של החברה בבז"ן עומד על כ- 1,600 מיליון? האם זה בגלל שלפטרוכימים כחברה נפרדת יש התחייבויות גדולות? אם כן, איך מגיעים להתחייבויות אותן צריך להוריד כדי לקבל השוואה אמיתית של פטרוכימים לבזן?
איתי | 10.11.10
52.
תשובה ל 24-קמן א,עצמון ה
1-קמן א-תשואה 4% ברוטו למח"מ 1 שנה לדעתי זה אג"ח טוב.תשואה סבירה מח"מ קצר.2-עצמון ה-האג"ח לא רע.אבל יש לשים לב כי החל מינואר יש אפשרות לפדיון מוקדם,אם ניקח בחשבון כי בעצמון ו בוצע פדיון מוקדם וכי הפדיון המוקדם מבוצע בפארי ונשווה זאת למחיר היום שהוא מעל הפארי זה יחייב אותך לזהירות.
צרניאק מיכה | 10.11.10
50.
תשובה ל 23-מירלנד הנפקה
1-שלא תבין אנחנו מחזיקים באג"ח ג של מירלנד,אבל רכשנו אותו בהנפקה הקודמת בתשואה סביב 9% .כיום אני לא מבין את ההיגיון להנפיק במחיר השוק לאחר עלייה חדה אג"ח שאינו משפר את מצב המשקיעים לעומת האג"ח הסחיר.2-לידר ה-לטובת האג"ח שעבוד על מניות לידר שוקי הון.זה שעבוד בעל שווי.הבעיה באג"ח זה המח"מ הארוך והעובדה שאין בשנים הקרובות אף תשלום ריבית.3-ההשקעה בגילון כחנייה זמנית הוא רעיון טוב (כך בחשבון את העמלות).אנחנו עושים זאת בקרנות הנאמנות שלנו.
צרניאק מיכה | 10.11.10
46.
תשובה ל 20
במסגרת הרוד שאו של החברה לקראת הנפקה ,נציגים של החברה ביו במשרד שלנו.אישית אני מעדיף להשאר זהיר בחברה טרום הנפקה ולבחון את המספרים כעבור מספר רבעונים לאחר הנפקה.עדיין לא עבר מספיק זמן על מנת שאוכל לדעת האם החברה מעניינת או לא.אמתין לדו"ח השנתי (ממילא המניה לא בורחת כרגע).
צרניאק מיכה | 10.11.10
45.
לדעתי אתה טועה בעניין הפוקר בין המחזיקים לבעלי השליטה
מיכה שלום וטור מצויין. לדעתי, מה שקורה הוא שחברה מתחילה להכנס לבעיות המוסדיים שמן הסתם מקבלים הצעות מקדימות מבעלי השליטה או כמקצוענים רואים סימנים מקדימים מתחילים לצאת. המוסדיים לתחושתי מעדיפים למכור אג"ח שהם מחזיקים כ- 0.5% מהתיק במחיר של הפסד ולשלוח את האגרת ל-60אג על פני כל "הבלגן" שנוצר. לאחר מכן, החברה מבקשת הסדר ושולחת את האג"ח ל- 20-30אג. בשלב הזה נכנס הצבור הרחב וקונה את האגרות ב- 20\30\40\50אג. מי שקנה מקרב הצבור זה לא אחת בשעור של 5% - 10% מהתיק. אם הצבור רכש בבמוצע לפי שער של 40אג על פארי 110 הרי הצעת הסדר שתיתן לו 60אג מסבה לו רווח מהיר מאוד. לדעתי, על זה בדיוק בונים בעלי השליטה - משום מה ההצעות קורלטיביות למחיר השוק + דלתא. ראה סיביל כמשל. הדבר נכון לסדרות של 100M שכל מוסדי מחזיק מליון - שניים ונפתר מהן מהר בשוק. מי שלא ממלא את תפקידו נאמנה זה אתם (לא אתה אישית רק למען הסר ספק) המוסדיי0. אתם קונים אג"ח בהנפקה בריבית של 4-5-6% צמוד מדד. גובים שכר טרחה מהלקוחות בקרנות הנאמנות \גמל \פנסיה. ואתם אמורים לשמש כבאי כוחו של הצבור הרחב. אם הייתם מייצגים את הצבור הרחב לפחות באופן שיצגתם אותו בהסדר אפריקה מצבנו היה טוב בהרבה. בתחילת הדרך גם אפריקה ניסו לתת שטר הון ללא ריבית לכמה שנים טובות. אתם צריכים להבין שדין מיליארדים הוא כדין מאה מליון. אם הייתם נלחמים בעבור האג"ח שקניתם ב-100 או לכל היותר בניכיון קטן. ואף הייתם מביאים לפירוק של כמה חברות קטנות שהיו מלוות בהשתלטות הבנקים על כמעט כל הנכסים של החברה והפסד בקרב. הייתם מפסידים את הקרב אבל מנצחים במערכה. למען הסר ספק, אני מבין שיש לבוא לקראת החברות לפרוס להן, לנסות לא לפרק כאופציה ראשונה. נניח כמו שהיה במקרה צים (אג"ח מוסדיים שלא הייתם יכולים לגלגל לשוק) - אבל את המלחמה הזאת צריכים להלחם המקצוענים שקנו בפארי והאג"ח מייצג 0.5% מהתיק ולא גברת כהן מחדרה שקנית 50K ע.נ במחיר של 30אג וכעת מציעים לה הסדר של 50אג על פארי 110. זו דעתי, אינך חייב לקבלה. תודה על הטור.
jsphs7 | 10.11.10
44.
תשובה ל 19
1-תודה,ותודה על העדכון.קשה לדעת מה שווי האג"ח (תלוי בהסדר בפועל כשהוא יגיע ונראה שהתיקון יגיע),אני מניח שבמקרה של תיקון לתנאי ההסדר עשויה להיות עלייה במחיר האג"ח.2-להנפקת קבוצת דלק לא אמורה להיות השפעה על מצבם של בעלי אג"ח דלק נדל"ן.אני לא צופה דיבידנד חריג בדלק בגלל ההנפקה.אבל לדעתי יש לצפות להזרמת כסף נוספת של תשובה לדלק נדל"ן בדרך כלשהיא.זה פשוט מתבקש.
צרניאק מיכה | 10.11.10
43.
תשובה ל 18
1-כבר תקופה ארוכה אני לא רואה הנפקות של אג"ח בריבית משתנה.2-האג"ח בריבית משתנה דווקא מתנהגות באופן יחסי בעוצמה לאחרונה.3-השוק דואג לתמחר את האג"ח באופן יחסי ולכן גם האג"ח בריבית משתנה (לפחות הרבה מהן) מתומחרות גבוה.רק במקרה של העלאת ריבית מהירה יותר מהציפיות של השוק יכול להיות שיתברר שהתמחור של האג"ח בריבית משתנה לא היה גבוה.4-המח"מ הארוך בחלק מהסדרות בריבית משתנה בהחלט עשוי להגדיל את הסיכון להפסדי הון במקרה של מימוש בשוק.במקרה של מימוש כתוצאה מהעלאה חזקה של הריבית האג"ח בריבית משתנה לא יפגעו.הם יפגעו אם יהיו ירידות בשוק האג"ח ללא עלייה חדה בריבית.
צרניאק מיכה | 10.11.10
41.
תשובה ל 13-יורוטרייד אג"ח
1-קשה להחליט לגבי כדאיות העסקה.מצד אחד אין תזרים מזומן והחברה מאבדת נכס מניב מצד שני החברה מוחקת חוב משמעותי לבעלי האג"ח במחיר נמוך (רווח הון).קרא את המצגת שפרסמה החברה ב 8/11 לגבי הנושא.2-לדעתי באג"ח עדיף להמתין לקראת הדו"ח השנתי או הצעת הסדר אפשרית כך שתהיה תמונה ברורה יותר.
צרניאק מיכה | 10.11.10
40.
גלובל פיננס 5
לאחר אירועי האשראי ב Ambac וב Takefuji שכבת ההגנה צפויה לרדת לכיוון 1% בלבד: 11.03% = 82%*100/94 - 85.25%*100/95 - 2.8% Takefuji recovery=14.75% Ambac recovery estimation=18% החברה המסוכנת ביותר בתיק היא MBIA Ins Corp(לא לבלבל עם חברת האם MBIA Inc) עם ערכי CDS של מעל 5000 ! (בדומה לשני החברות הנ"ל לפני הפשיטת רגל).
תמיר | 10.11.10
35.
תשובה
תענוג לקרוא :) מה דעתך על ההצעה של תשובה למחזיקי אג"ח אלעד US? אטרקטיבית? לדעתך יקבלו את ההצעה? האם יש בכך בכדי לרמוז על הסדרים עתידיים בקבוצה (דלק נדל"ן). איך אתה מסביר את ה"מחסור" שהתגלה בעסקת מימוש הנכס באנגליה? ומהן לדעתך האופציות שעומדות בפני החברה כעת? תודה.
אג"חניק | 10.11.10
33.
תשובה ל 10-סיביל אג"ח
במסגרת תשובה מלפני כחודש כתבתי לגבי הצעת הרכש ב 30 אגורות שיש לצפות לשיפור אבל לא צריך להיות חזירים יותר מידי.ההצעה אכן שופרה ל 40 אגורות אבל ההמשך ידוע.לצערי לא ראיתי עד עכשיו שנוכלים למיניהם נענשו בחומרה בשוק ההון.אני לא רואה שצפוי שינוי.בעצם מעודדים את החברות ובעלי החברות לרמות כי הענישה כלל לא קימת.אני מאוד מקווה שאתבדה.לגבי מה אפשר לקבל כאן ? באמת זה רק ניחוש מספיק שתקרא את טענות המפרק על הברחת נכסים והתעלמות מוחלטת ממנו.
צרניאק מיכה | 10.11.10
30.
שאלה למיכה
מיכה שלום, רציתי לחדד הבנתי לגני דיבידנד בישראל מחב' נסחרת(מעבר לפסיכולוגיה של חלוקת דיבידנד ואיתותיה למשקיעים): לגבי משקיע פרטי לא קורה דבר, הוא מממש למעשה חלק בחלקו בחב' (בגובה הדיבידנד שמקבל) ומשלם כבר כעת מס במקום בעתיד על כל אחזקתו. לגבי חב' הרי היא פטורה ממס ומקבלת תזרים של דיבידנד ברוטו ללא מס.אם נקנתה מניה במחיר 10 ש"ח ומחירה בעת 14 ש"ח ומקבלת דיבידנד של 1 ש"ח ומוכרת מיד לאחר ההכרזה את המניה אז תשלם מס רק על 3 ש"ח ותקבל 1 ש"ח ללא מס ובזה יתרונה של החב' על היחיד? וכתוצאה מכך כדאי לחב' להשקיע דווקא במניות הנדיבות בדיבידנד משיקולי מס?האם זו גם הסיבה לקפיצה בשערה של מניה המכריזה על חלוקת דיבידנד משמעותית? תודה.
דרור | 10.11.10
29.
תשובה ל 9-מלרג
בטור שכתבתי על החברה רמזתי בעדינות שאין לדעתי להאמין לדוחות הכספיים של החברה.אני מניח שבתקופה הקרובה יצאו דיווחים שיאשרו רמיזות אלו.אני חוזר על מה שכתבתי ב 50 אגורות הסיכון בחברה באג"ח אינו גבוה (כפוף לכך שכנראה אנחנו לא יודעים באמת מה מסתתר בדוחות הכספיים של החברה).עדיין תביעות אפשריות נגד דירקטורים ורו"ח של החברה אמורים להביא לכך שבמחיר של 50 אגורות הסיכון האמיתי באג"ח אינו גבוה במיוחד.
צרניאק מיכה | 10.11.10
27.
תשובה ל 7-ריבית משתנה
1-תודה.2-עדכון הריבית באג"ח בריבית משתנה מתבצע בדרך כלל כל רבעון.בעת העדכון בהתאם לתנאי האג"ח משתנה הריבית הצפויה לרבעון הקרוב.לדוגמא באג"ח במרווח של 4% על תשואת מק"מ לשנה,כשהריבית עולה ב 0.25% תשואת המק"מ עולה בשיעור דומה.נניח תשואת המק"מ 2.25% ולאחר העלאת הריבית תשואת המק"מ תעלה ל 2.5%.לכן הריבית באג"ח לרבעון הקרוב לאחר העדכון תהיה (4+2.5)/4=1.625% וכך הלאה.אין שינוי בשער,פארי או גורמים אחרים.
צרניאק מיכה | 10.11.10
25.
תשובה ל 5-הנפקת דלק,דלק אנרגיה אג"ח
1-הנפקת דלק הסתיימה ב 4.65% כשהציבור מזמין כ 40 מיליון ש"ח בלבד כלומר הוא כמעט ולא רכש בהנפקה.המזמינים העיקריים פשוט החליפו את אג"ח יח באג"ח החדש (כמונו).למרות שאופטית זו תשואה גבוהה ביחס לשוק.התשואה לדעתי אינה מספיק טובה ביחס למח"מ הארוך.2-האג"ח של חברות חיפושי הגז ביחס לשוק הן גבוהות במיוחד אם ניקח בחשבון את השעבוד על המניות שהוא בונוס.אבל לחברות מענף כה מסוכן ותנודתי הוא אינו מספיק גבוה.אג"ח של דלק אנרגיה ד (שקלי) נסחר ב 7.1% למח"מ 4.4 שנים (צריך לדעתי להיסחר סביב 9%).אג"ח ה נסחר ב 4.8% למח"מ 5.9 שנים (צריך להיסחר סביב 6% לדעתי).אקוויטל לדעתי נסחר בתשואות נמוכות מדי כם כן.
צרניאק מיכה | 10.11.10
19.
אלדן טק, דלק נדלן
מיכה הענק, בנוסף להיותך מומחה בשוק ההון אתה יכול להיות סופר מצויין, תחשוב על זה, אני קונה את הספר הראשון. אלדן טק- ה 2.5 מיליון שציינת אצל הנאמן מחולקים. בהצעת ההסדר של דן ללוז הוא הכניס סכום זה כמזומן שיינתן בהסדר , לדעתי חוצפה! וזה גם נאמר לו בישיבת בעלי האג"ח (תנחש ע"י מי?). בכל מקרה סכום זה ישולם כאמור ביום 14/11/10 כתשלום ריבית והצמדה לאג"ח וחלקו הנותר (בערך 500,000) כפירעון חלקי לתשלום האחרון (לפי התנאי הנובע ממכירת השטח בפרדס חנה). לאור זאת בכל מקרה אם דן ללוז ירצה להציע הסדר הוא כבר צריך לשנות את תנאיו. האם יש לך הערכה לגבי שווי האג"ח בתנאי אי הודאות הקיימים? דלק נדל"ן- האם הנפקת קבוצת דלק משפרת את מצבם של מחזיקי אג"ח דלק נדל"ן? (למשל: תשובה ימשוך דיבידנד שמן מקבוצת דלק לתשלום ו/או קבוצת דלק תרכוש את נכסי דלק נדלן שלא ניתנים למימוש בסכום הוגן בדרך אחרת).
R קורא קבוע | 10.11.10
18.
אגחים ריבית משתנה
1.תודה למאמר מאלף. 2.אני מבין שלהערכתך גם ההנפקות בריבית משתנה (לכשישנן)הינן בתשואות נמוכות מדי האם כך ??. 3. האם להערכתך, עקב כך ,גם האגחים ריבית משתנה שנסחרים כיום בשוק הינם בתשואות נמוכות מדי , (ולכן צפויים הפסדי הון גם כאן )או שהסכנה פה נמוכה מעט מאגחי ם שקליים צמודים בריבית קבועה?? 4.האם גם כיום המחמ הארוך באגחים ריבית משתנה אינו מגדיל סכנת הפסדי הון (לעומת אגחים ריבית משתנה במחמ קצר) ?? תודה מראש לתשובותיך המפורטות
אבי | 10.11.10
15.
תשובה ל 3-דלק נדל"ן אג"ח
1-בסדרות האג"ח של דלק נדל"ן ישנם הרבה מחזיקים מהציבור.אלו מגיבים בעצבנות לכל ידיעה לא משנה אם היא חיובית או שלילית.2-החברה דיווחה על הודעה חיובית האג"ח זינקו.ב 7/11 היא דיווחה על עצירה בתהליך מכירת נכסים באנגליה המהווים מקור חשוב לתשלומים ב 2011 אז האג"ח נפלו.2-לדעתי התגובות לכל כיוון מוגזמת.אני חוזר ומדגיש המצב בפועל יתברר בתחילת 2011,עד אז עדיף להישאר סבלניים.
צרניאק מיכה | 10.11.10
14.
תשובה ל 2-גלובל פיננס 5
1-לאחר אירועי האשראי ב Ambac וב Takefuji שכבת ההגנה צפויה לרדת לכיוון 1.5% בלבד (שיעור ההתאוששות באירועי האשראי לא יהיה גבוה).כמובן זה מעלה את הסיכון.משקיעי האג"ח יכולים לסבול עוד כ 3 אירועי אשראי בממוצע.מצד שני זה משפר את תיק הנכסים המגבים (הבעייתיים נמחקים).2-אני חוזר על מה שכתבתי בשבוע שעבר,לא מבין מדוע לא הייתה היענות מינימאלית להצעת הרכש.כרגע עדיף להמתין מהצד עד שתברר גודל כרית הביטחון.
צרניאק מיכה | 10.11.10
7.
עדכון ריבית באג''ח שקלי משתנה
מיכה תענוג לקרוא אותך כל שבוע מחדש. רציתי לשאול שאלה טכנית בבקשה. ברשותי אג''ח שקלי משתנה. מה קורה בפועל לנתונים של הנייר ביום שינוי/עדכון ריבית שנעשה. (כלומר הריבית בנייר אמורה להתעדכן ברבע אחוז) האם מחיר הנייר ישתנה ? האם הפארי משתנה? האם התשואה משתנה ? תודה לך על הסבלנות איש יקר
אריאל | 10.11.10
תודה, קיבלנו את תגובתך ונשתדל לפרסמה, בכפוף לשיקולי המערכת