אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

"כשל שוק" בתחום הפטנטים בישראל תוקן על ידי הרשם

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
תגובה ל-4
הפריחה המדהימה בשוק ההייטק הישראלי אשר לגרסתך התחוללה מכיוון ש"לא ניתן היה לרשום פטנטים בתחום" אינה נכונה עובדתית. חברות ישראליות הרבו לרשום ולקבל פטנטים בתחום התוכנה במדינות תעשייתיות מובילות שאיפשרו קבלת הגנת פטנט בשטח תוכנה לרבות ארה"ב, אירופה, סין , יפן וקוריאה ונהנו מעלית ערכן עקב שווי גבוה של נכסי קניין רוחני. ישנן מספר רב של חברות סטארטאפ ישראליות שנמכרות ואשר הרוכשים ( חברות רב לאומיות) ראו בנכסי הקניין הרוחני נדבך מרכזי בעסקת הרכישה. התנגדותך לרישום פטנטים בתחום זה הינה לגיטימית אך אינה מייצגת. לכלל הציבור הייתה הזדמנות להציג עמדתו בפני בית המשפט העליון בארה"ב בעניין פס"ד בילסקי, וגם בפני ערכאת הערעור העליונה באירופה ( רשת משפטית הגבוהה ביותר) וגם בפני רשות הפטנטים בישראל במתכונת של עשרות ניירות עמדה שייצגו את כל גווני הדעות. התוצאה היא שגם בארה"ב, באירופה ובישראל באופן בלתי תלוי, הגיעו רשויות המשפט להחלטה לאחר עיון רב בניירות עמדה כי הם מקבלית עמדה שונה מהעמדה לפיה לא ניתן לקבל המצאת פטנט בשטח התוכנה.
עו"ד אהוד האוזמן | 28.03.12
5.
תגובה ל- 2
עובדתית, אין זה נכון שלא ניתן לקבל פטנט על אלגוריתמים. המצב תוקן הואיל ובסדרת החלטות שהתקבלו על ידי רשם הפטנטים וסגנו מאז 2005 הובעה עמדה שלילית בקשר לאפשרות לקבל הגנת פטנט בהמצאות בשטח התוכנה,זאת בניגוד לעמדת בית המשפט המחוזי. עמדת רשות הפטנטים בהנחיות הבחינה החדשות היא ללא ספק בניגוד למרבית הקביעות בהחלטות שניתנו מאז 2005 ועולה בקנה אחד עם החלטה קודמת של בית המשפט המחוזי ( בעניין UTC) ומהווה סוג של הרמוניזציה עם מה שמקובל כיום במדינות תעשייתיות מובילות
אהוד האוזמן | 28.03.12
4.
הכותב מדבר מהפוזיציה
הוכח כבר שהפטנטים בתחום התוכנה מדכאים חדשנות ויזמות, ולא מעודדים אותה כפי שטוען הכותב. לראיה ניתן לראות את הפריחה המדהימה בשוק ההייטק הישראלי, פריחה שקיימת בדיוק בגלל *שלא* היה ניתן לרשום פטנטים בתחום. ההחלטה ליישר קו עם ארה"ב היא בכייה לדורות. זהו טריז בגלגלי ההייטק הישראלי והכלכלה הישראלית בכלל. מספיק לראות מה קורה בתחום הסלולר למשל - כולם תובעים את כולם - בכדי להבין את גודל הצרה. כל חברי היזמים מתנגדים לצעד הזה. היחידים שמרוויחים מהעניין הם עורכי הדין ושאר גורמים לא יצרנים. הכותב הינו עו"ד בתחום. והמבין יבין.
יריב | 15.03.12
3.
זה פשוט
מהנדסי תוכנה מתנגדים ברובם לפטנטים על תוכנה. מי שתומך בפטנטים על תוכנה הם הפראזיטים שמרויחים מעבודם של המהנדסים, במילים אחרות "מנהלים", עורכי דין ושאר ירקות. מה אתם לא קוראים חדשות? תראו מה קורה בארה"ב, מלחמת עולם של פטנטים בתחום המובייל, מיקרוסופט מרוויחה מאות מיליונים ממכשירי אנדרויד בגלל פטנטים עלובים על תוכנה, חברה שלמה (Intellectual Ventures/Vultures) שלא מייצרת שום דבר ועוסקת בסחיטה של חברות שכן בגלל אוסף של עשרות אלפי פטנטים. בושה וחרפה שמדינת ישראל בחרה ללכת בכיוון של "ליברליזציה" של פטנטים. פטנטים על תוכנה הם אסון!
. | 15.03.12
2.
פטנטים על תוכנה אפשר היה לקבל בארץ תמיד, וגם אני קיבלתי כמה בשנים האחרונות
מה שלא ניתן היה לקבל הוא פטנטים על אלגוריתמים. לא עקב "כשל שוק", אלא בכוונת מכוון, ובהתאם לפסיקה המתקדמת במדינות אירופה. (אגב, למרות שבארה"ב ניתן היה רשמית לקבל פטנטים אפילו על אלגוריתמים, הלכה למעשה לא התקבלו כמעט פטנטים במשך כמה שנים, עד לפני כשנה). ולכן תמוהים הביטויים שהמצב כביכול "תוקן" (השינוי מקלקל, לא מתקן), וש"ברור איפוא שמדובר בהתפתחות מבורכת"; למי ברור?! אני יודע שלכותב יש יותר ידע ונסיון בתחום, אך אני לא מדבר מפוזיציה של "צופה מהצד": ההיפך, הוצאתי לא מעט פטנטים על תוכנה, הרשומים במדינות שונות, כולל ישראל, וכולל בשנים האחרונות. מעולם לא הגשתי פטנט על אלגוריתם, למרות שיש לי לא מעט אלגוריתמים ש"שווים" פטנט. הנושא של פטנט על אלגוריתמים שנוי במחלוקת כמעט כמו הנושא של שיטות עסקיות, ובדומה לרוב האנשים, גם אני מתנגד לפטנטים על אלגוריתמים. אז במקום להתייחס לנושא כאילו יש קונצנזוס בעד הנושא, מוטב לכתוב שזו דעתו של הכותב, ושרוב האנשים בכלל חושבים ההיפך.
ממציא של פטנטי תוכנה רבים, גם בישראל | 14.03.12
1.
הפתעה: עו"ד מתחום הפטנטים חושב שזה טוב שאפשר לרשום יותר פטנטים.
ללא ספק לעורכי הדין זה טוב כי זה מאפשר להם יותר תעסוקה. עכשיו הם יכולים לקחת כסף על רישום פטנטים ואחר לנהל תביעות מיותרות. לשאר הציבור זה רע כי זה מקשה על פעילות, זה מאפשר לחברות גדולות להטביע חברות קטנות בעלויות משפטיות שהם לא יכולות לעמוד בהן גם אם לתביעה אין רגליים. בסוף נשארים עם פחות התפתחות טכנולוגית ויותר ריכוזיות. אבל רשם הפטנטים הוא עו"ד בעצמו אז לא פלא שהוא בעד להגדיל את טווח הסמכויות שלו...
כלכלן | 14.03.12
תודה, קיבלנו את תגובתך ונשתדל לפרסמה, בכפוף לשיקולי המערכת