אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

דו"ח טאוב - פרופ' דן בן־דוד: סכנה קיומית למדינה

88 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

88.
לא צריך להיות גאון כדי להבין שהמדינה הזו הולכת לאבדון
אבל אנשים אוהבים לטמון את הראש בחול, כך גם היה ערב מלחמת העולם השניה, ערב יום כיפור 73, ערב המשבר הכלכלי הגלובלי, ואינספור דוגמאות נוספות מההסטוריה. בני אדם מטבעם רוצים חיים נוחים ושקטים וכל 'נבואת זעם' שכזו, גם אם מגובה בנתונים אמפיריים והוכחות, רק עושה להם כאב ראש. "סכנה קיומית למדינה? פחחחח זה לא יגיע בזמני, תן לי לסיים את החודש הזה", כך מתנהגים 99% מחבריי ומכריי שיעדיפו 'לדלג' על הכתבה הנ"ל. לבנתיים המדינה בורחת לכולנו, היא בורחת מכיוון שיש כאן עדר של בורים שלא שואלים שאלות, אנשים שבוחרים באותו ראש ממשלה כושל לקדנציה רביעית לא מכיוון שהם מאמינים שהוא טוב להם, אלא מכיוון שהם מפחדים שהאלטרנטיבה תהיה גרועה יותר. במקביל ציבור עצום של חרדים חי בגטאות ומקבל תמריצים כדי לא להתגייס לצבא או להשתתף בשוק העבודה (דבר בלתי נתפס שקיים רק בישראל), אותו ציבור אף מפעיל כופר פוליטי על ראש הממשלה שמשלם מליארדים מכספי המסים שלנו, ומעביר אותם לאותו ציבור על מנת שיאפשרו לו עוד שנה של כהונת כלום ושום דבר. המדינה הזו זקוקה לסטירת לחי מצלצלת, לא הגיוני שבתור צעיר בן 30 אני או חבריי נשקול ירידה מהארץ מכיוון שלעולם לא נוכל לרכוש פה דירה, או מכיוון שאנחנו עובדים הרבה יותר ממקבילנו במדינות מערביות אך מרוויחים הרבה פחות, או מכייוון שאנו לא מבינים מי ישלם פה מסים או יתגייס לצבא בעוד 20 שנה, מלבדנו. תתעוררו.
Rakanoth | 14.10.15
86.
איך לשפר את החינוך בבתי ספר?
תנו להם שקט ללמוד תנו להם להתפתח בכיוונים שלהם אל תשבו להם על הראש לבגרויות תוציאו את הסמארטפונים מהכתות תנו להם לאכול אוכל טעים בבית ספר תנו למי שרוצה אפשרות להישאר עד אחה"ץ תנו להם כיתות לא צפופות תוסיפו וורסטיליות, תנו להם להתבטא!
לא שוכח | 29.11.12
85.
אין לנו על מי להישעל אלא על אבינו שבשמיים
לאט לאט יבינו גם אלה שעוד לא הבינו שיש בעל בית לעולם.הוא ברא את העולם ומחזיק אותו כל רגע.לשמחתינו אנחנו עם ישראל קיבלנו תורה.התורה היא הוראה לחיים מהרגע שנולדים ועד שעוזבים העולם הזה.ה"משכילים" ניסו ועדיין מנסים להרחיקינו מתורתינו הקדושה.אך ורתנו הקדושה היא האמת היחידה וכולם יגלו זאת במוקדם ובמאוחר.כל אלה שמחפשים האושר בחול עוד יגלו שאלה חלומות.
יוסף | 29.11.12
84.
עם אחד לב אחד!!
כן המדינה לפני התמוטטות כמו כל העולם.. מה חדש? מה אנחנו לא קשורים אחד בשני? אבל מה ששונה פה זה שאנחנו מדינת ישראל, עם מגוון גלויות, אז כדאי שנתחיל לחשוב כמו שאנחנו עם אחד, ושזו המדינה שבא אנחנו חייבים להקים את הבית האחד הזה שבו כולם ידאגו לכולם, שניתן דוגמא לעולם שאפשר אחרת, ובאמת שנדאג אחד לשני, כי אנחנו משפחה אחת, ואין לנו לאן ללכת!!!
ליאור זהבי | 29.11.12
80.
דוחות שהכין ליצחק רבין מבהירים עד כמה צפה את עתיד החברה ולצערי בן דוד צודק בהדרדרות.
דוחות שהכין על מצב החינוך יחס ערבים וחרדים הנטל שיהיו על משלם המיסים, מהות בעיות החברה , משנה לשנה רואה עד כמה דבריו חזקים ולצערי הכבד מתממשים, השחיתות הגועה במדינה בכול חלקה'אין עיר שללא שוחד אין טיפול בתיקים, מדינה רקובה, שמי שיכול ממליצה לחפש עתידו הבטוח במקום אחר,
דליה סטודנטית של בן דוד | 28.11.12
78.
אנ י הבנתי את זה מזמן ולכן אני חי באושר בארצות הברית מזה 10 שנים
כאן אפשר גם לעבוד וגם להתפרנס בכבוד, לקנות בית מרווח ולא לגור בשכירות עם 2 שותפים. לקנות רכב חדש בלי לשבור את החשבון, ועוד הרבה מאוד דברים. שלא לדבר שההזדמנויות כאן לתעסוקה הם לעין ערוך יותר גדולים. מסברים שאמריקה היא על סף פשטית רגל, שטויות, ישראל פשטה את הרגל מזמן. אלולה האנשים בה היו כלכך מחוברים לתרבות ולמשפחה, לא היה נשאר שם איש, וחבל שזה כך. הלוואי ומשהו או משהו היה יכול לעצור את ההדרדרות המסוכנת הזו שעליה מדבר פרופ' בן דויד.
לירן | 28.11.12
76.
25 בפברואר הקרוב, כרטיס לאוסטרליה בכיוון אחד.
מכיוון שכולם פה מספרים על שלהם, חשבתי שאשתף גם. אני לא רואה פה עתיד. לדעתי עוד 20 שנה ייאשרו פה רק המוני עניים נבערים (שיצביעו לליכוד) ו-18 משפחות הטייקונים ששותות להם את הדם ועושת מזה הון תועפות. אה, וכמה חרדים ופונדמנטליסטים מטורפים. שיהיה לכם בהצלחה עם זה, אני פורשת. תודה ושלום.
א' | 28.11.12
75.
יהגרו לאן,לאירופה המתמוטטת?
או לארה"ב הקורסת? המצב בעולם אינו כה מזהיר והוא לא עומד להשתפר בעתיד הקרוב...העולם הוא עגול ואין באמת לאן לברוח והסכנה האמיתית היא לא בבריחת מוחות אלא בהעדר צדק ויושר אישיים המולידים תאוות בצע ושחיתות שהופכים למקור נביעה של חוסר צדק, אי שיויון פערים כלכליים וחלוקה תקציבית סקטוריאלית צרה ואינטרסנטית שמובילה לפערים חברתיים, לפרוד,לניתוק ולמחאה חברתית.שינוי של אלה יביא למדינה שכיף לחיות בה וכבר הוכח מעבר לכל ספק שעוד שקל בכיס הוא לא מה שיוצר את תחושת האושר והסיפוק באדם. תנו לנו מדינת רווחה הדואגת לכלל אזרחיהנהגו ביושר ובהגינות ותראו איך אף אחד לא רוצה לעזוב...
יוסי אנטה | 28.11.12
73.
חינוח וביטלון
היגע הזמן לשחוט את הפרה הקדושה שקורים לה ביטחון ולהכניסה למידתה הנכונה ולמנות שר חינוך והביטחון ותקציב לחינוך ולביטחון ורק סגן שר יהיה אמון על הביטחון .וכן לאסור על פוליטיקאי או שר ואו ראש ממשלה לכהן כל חייו לשחק בכיסאות מוזיקליים עם כיסא נוסף.
לוי דן | 28.11.12
72.
עוד בליל מלים גדולות כדי לנתק החרדים מהתורה
כבר אמרו את זה לפני הפרופסור. ראו ערך:אנטיוכוס,אדריינוס,פפרקורן ועוד הרבה רשעים שעשו הכל כדי לפגוע בלימוד התורה.אז לידיעתך, פרופסור נכבד,התורה היא מקום חיותנו (כפי שענו הדגים לשועל במשל הנפלא של רבי עקיבא) והמאמץ שאתה וחבורת שונאי החרדים שכמותך עושים כדי להוציא את לומדי התורה מהישיבות הוא זה שיוצר סכנה קיומית .עם ישראל ששרד את כל הגזות והרדיפות ר ק בזכות לימוד וקיום התורה ישרוד גם את המלל הריק שבדוח שלך.
אצבעוני | 28.11.12
71.
רק כשמילואימניקים יתחילו לסרב להגיע למילואים, אז ( ורק אז) יהיה שינוי
לממשלה הזו אין שום סיבה לפתור את בעיית יוקר המחיה ולעשות שינוי בסדרי העדיפויות. הטייקונים מרוויחים מזה (חברים של השלטון) , המדינה מרוויחה מזה הרבה מיסים, יש יציבות פוליטית בזכות כספי שוחד של מיליארדים שמועברים לפרזיטים חרדים, מקורבים פוליטיים מרוויחים מזה ( קבלנים ובעלי קרקעות מקורבי שלטון). כל הכוחות החזקים במדינה נהנים מהמצב הקיים של יוקר מחיה מטורף מצד אחד וחוסר השקעה במקומות הנכונים מצד שני. ולאור כל זאת במבצע עמוד ענן נרשמה התייצבות מלאה של חיילי מילואים,אותם אלה שנפגעים וקורסים תחת יוקר המחיה, אותם אלה שילדיהם מקבלים חינוך ובריאות לקויים. אבל אין כאן שום איום על יציבות הממשלה, אז למה שהיא תרצה לשנות את המצב? רק במצב שבו הממשלה תבין שאין לה חיילים למבצע צבאי , רק אז היא תעשה שינוי. לכן אין ברירה אלא להתחיל לסרב לשרת . אני כבר סרבתי להגיע ליום מילואים חד יומי, ולא מתכוון להגיע יותר בכלל.
אחד | 28.11.12
68.
מוכיח בשער
פרופ' בן דוד יכול היה לחיות במנעמים בחו"ל ובחר לחזור לארץ ולהשפיע. מחקריו על הכיוונים המאקרוכלכליים בתחום החינוך, שוק העבודה הפכו לבסיס הנתונים הלאומי. הדוחות השנתיים של מכון טאוב בהנהגתו מפתיעים כל שנה מחדש בתרגום המציאות של חיינו לשפה כלכלית מובנת. במדינה שבה מתרכזים באופן קיצוני בהווה המשתנה בקצב מטורף (מישהו זוכר שלפני 10 ימים רצנו למרחבים המוגנים..) מחקריו של מכון טאוב בהנהגתו של פרופ' בן דוד הם כמעט היחידים העוסקים במה שיקרה לנו עוד 10 ו-20 שנה, וכדאי לנו לשים אליהם לב
זאב | 28.11.12
64.
ישראל וצפון אמריקה- מצא את ההבדלים:
כח הקנייה בישראל- שווה ל30% או 40% מזה בשאר המערב. דיור, מוצרי צריכה, דלק, רכב- כל אלו יקרים בישראל ביותר מ-פי שניים מבצפון אמריקה. רמת ואיכות החיים- הכבישים במרכז פקוקים בכל שעות הנסיעה, נהיגה היא מלחמה, תחבורה ציבורית לא מתפקדת ולא מהווה פתרון מעשי, צפיפות באזור המרכז מהגבוהות בעולם. דיור ישן, עלוב ומחפיר לרוב האזרחים. בריאות- כתוצאה מהצפיפות, והעדר ביקורת הזיהום בישראל מהגבוהים בעולם- זיהום מים, כל שרשרת המזון, אוויר. חומרי הדברה, חומרים אסורים בבשר. תחלואת סרטנים מסויימים בישראל מהגבוהות בעולם, והסיבה לא רק גנטית. אני עוד מחכה למפלגה שתדבר על זה, אבל לא נראה שזה מעניין מישהו. חוק- אין. משטרה- אין. נסו פעם להזמין ניידת, תראו מתי יגיעו, אם בכלל. נסו לתבוע על עבירה. תחזרו אליי עם תשובה בעוד 20 שנה. חינוך- אין אפילו על מה לדבר. ישראל היא מדינה מערבית רק בכאילו. בפועל היא צפופה ביותר, מזוהמת, חסרת חוק, אלימה, מושחתת, וכל הכספים העצומים שמתגלגלים בה לא מגיעים לשכבות הבניים ומטה. לכן רוב מכריי וקרובי משפחתי בני גילי עזבו רק בשנים האחרונות. השינוי הוא עצום ורק גדל.
 | 27.11.12
58.
צודק
סיבות נכונות ומצב עגום של מדינת ישראל הביא אותי אישית להגר מהמדינה. כיליד ישראל ואחד שגדל בה, שירת בצבא, עבד כעצמאי כל החיים נבגדתי ע"י המדינה בכל פעם. החלטתי ויישמתי, ירדתי מזה כמה שנים. והאמת לא עוד ישראל. היום גיליתי חיים אחרים טובים פי כמה מהמדינה שלי. חבל ועצוב.
גוב | 27.11.12
49.
החוכמה היא לא לדעת לספר על הדברים עכשיו כשהם מתרחשים. החוכמה היא לדעת מה יקרה אחר כך:
ואני מדבר על המצב הזה כבר כמה שנים. לי זה די ברור שהדברים הולכים וילכו לכיוון הזה. ואני ממליץ בחום לבצע צעדים מוסכמים של קולוניות ישראליות בחו"ל! אם לא נעשה את זה יאבדו חיים רבים של ישראלים/יהודים. השאלה היא למה מתמהמהים פה בישראל וחולמים בהקיץ? הרי ברור מה עומד להתרחש: בנקודת זמן מסויימת תתרחש האצה גדולה של יציאה מהארץ של צעירים ושל חילוניים. ברגע שהחרדים/ערבים יגיעו למאסה קריטית שבה הם יעיקו על החילוני היצרן - זו תהייה נקודת מפנה ועזיבה המונית שתגרור אחריה איסור של מדינות להכניס ישראלים לתחומן בגלל החשש שהם ישארו לחיות שם.. בנקודת המפנה הזו מצב המשק כבר יהיה קשה וכל מה שראינו עד כה ונשאר לטנטי, יתפוס תאוצה ויצוף למעלה מדינת ישראל תיראה מהר מאוד כמו ירושלים של היום. הצבא יעבור מהר מאוד לידיים של הכיפות הסרוגות. החרדים יכנסו לעולם העבודה ויורידו את רמת המשק למרות המוח המבריק שלהם - כי ללא הידע הוא לא שווה הרבה. בשלב מסויים מדינת ישראל תחדל להיות דמוקרטית ותהפוך למדינה שאוסרת על חילול שבת וכו'. בין אחד השלבים הללו לבין מלחמה כזו או אחרת הכף תיטה לטובת הערבים. הם ישלטו פה על החרדים והמעבר יהיה מדמם למדי... לטווח הארוך החרדים מריחים את העובדה שהערבים ישובו להיות אדוני הארץ ולכן הם כבר עכשיו מלחכים את פינכתם של הערבים. כך נטורי קרתא וכך ביתו של מנהיג ש"ס עובדיה. הכיוון הכללי ברור. איך הדברים יקרו ברמה הפרטנית אי אפשר לדעת. איפה פה המתג של האור...
הגלישה. | 27.11.12
47.
זוהי עלולה להיות בכייה לדורות
דור של מתוסכלים שלא יכול להרשות לעצמו כלום למרות שעובד. מצמצמים איפה שאפשר. בין השאר מן הסתם בתרבות ובפנאי. ואת זה עלולים להעביר הלאה לדורות הבאים וכן הלאה. או שזה יתדרדר או שייקח זמן לשקם. הבחירות האלה גורליות. הן יקבעו האם נמשיך להתדרדר למטה, או שנחליט שפנינו הם אל העתיד, אל חיים טובים ובריאים ורווחה לציבור הרחב, ולא אל ניתוב כל הכספים אל ביטחון פוליטיקה ועסקנות. האם תהייה לנו מדינה משכילה תרבותית ופורייה או שילד הפלא יתדרדר לסמים..
 | 27.11.12
46.
כשחוקרים פרופ' ודוקטורים צריכים להאבק על משכורתם ופת לחם, שלא לדבר על דירה
אדם שהשקיע את מיטב שנותיו בהגנת המדינה, ובלימודים כולל לימודים מתקדמים, נמצא יחד עם אחרים כמוהו בחזית המדע העולמי, אולם בניגוד להרבה חוקרים ברמתו (ומתחת לזו) נאלץ להאבק על משכורתו, שלא לדבר על אי יכולת בחלק גדול מהמקרים לקחת משכנתא אפילו לדירה - ולהחזיק בכזו לאורך שנים עקב השחיקה, אדם כזה הרי ברור שיחפש חיים טובים יותר. וכאשר את הטובים לוקחים, שלא לאמר חוטפים, בארה"ב, בקנדה ובעוד מדינות, אז מדוע שישאר כאן?
אז ברור שהם יברחו מכאן | 27.11.12
43.
חו'ל לא הכל נכון מניסיון
אני גר בניו יורק בשבע שנים אחרונות, עזבתי את הארץ מייד אחרי תואר ראשון בעקבות הצעת עבודה, הספקתי מאז להתפתח ולהגיע לרמות שכר גבוהות שמגיעות ל400000 דולר בשנה ויותר. ויכול להגיד לכם בפרוש שאין כמו ארץ ישראל. ארץ היהודים, משפחה וחמימות. פה אתם לא תקבלו את זה. אני הולך לוותר על ״התענוג״ להיות בחו״ל כדי לחזור לבית שלי. אל תחשבו לרגע שהמצב פה שונה, מעמד הביניים לא יכול להרשות יותר מידי, אם אין לך כסף סביר להניח שלא תוכל להרשות יותר מידי .
Toni  | 27.11.12
42.
הבעייה במערכת החינוך היא העדר משמעת וחינוך לחוסר כבוד לזולת ולאלימות.
מערכת החינוך בישראל היא בין הגרועות בעולם. אך לא בגלל כמות זו או אחרת של מצטיינים שהיא מוציאה או לא מתוכה. אלא בגלל האלימות הנוראית במערכת הזו. בגלל שהאלימים לא רק שלא מוענשים כמו שצריך, אלא שהם הופכים לגיבורי תרבות. ומי ששקט ותלמיד טוב הופך לחנון שמציקים לו ולעתים ממש אלימים כלפיו. זו מערכת שמעודדת לכל דה-אלים גבר. מערכת שבה כבר 30ש נה לפחות המורות מפחדות מוועדי ההורים, המנהלות מלקקות לוועדי ההורים, וכל המערכת כולה פוחדת מלהעניש את האלימים והמופרעים. ילדים שקטים וחכמים מוכים ונרדפים ומוקצים מחמת המיאוס ה"חנוני" בעוד שהערסים והאלימים הופכים לשליטים בכיפה. כך כבר לפחות 30 שנה ויותר. ואת התוצאות רואים היום ויראו עוד יותר בעתיד. הכתבה פה דנה בחינוך הערבי והדתי כאילו הם אלו שגורמים לירידה באיכות החינוך בישראל, בעוד שמערכת החינוך החילונית עצמה היא בין הירודות בעולם.
ולא רק כמה מצטיינים המערכת מוציאה | 27.11.12
41.
אין כלכלה, אין שלום, אין סיבה להצביע ביבי
ביבי תומך בהמלצות טרכטנברג, פרט למה שנוגע לחרדים. לא דואג שילכו לעבוד ולא דואג שילמדו לימודי ליבה. נשוי +2 עם תואר שני, עובד בהייטק ובקושי מצליח להחזיק את הראש מעל המים. יש לי אזרחות זרה והסיבה היחידה שאני לא עוזב היא שאני חמור עקשן ואופטימי.
גידי | 27.11.12
40.
ניסיתי בכל כוחי לחזור לארץ
עם תואר דוקטור, שנים של מחקר ועם כוונה ציונית - ויותר מזה חינוכית - גדולה. אבל בארץ לא השתינו לכיוון שלי ושל חברי האקדמיים. לא רק שאין מספיק משרות, גם המשרות הקיימות אינן מאפשרות לך לכלכל את משפחתך בכבוד. באירופה מציעים תנאים טובים יותר ואפשרות לעתיד טוב יותר לי ולילדי. אין דבר יותר מעציב מהרגשת חוסר העתיד וחוסר התקווה שמרגישים בארץ.
חיים | 27.11.12
36.
לצערי, כל מילה אמת...
גם אנחנו מאותם אלו שהיתה להם אופציה והחלטנו ללכת עליה במטרה לחזור אחרי פרק זמן מסויים. התחושה כיום היא שחוץ מהמשפחה כמובן, אין למה לחזור - יוקר מחיה לא הגיוני, מערכת חינוך כושלת, קומבינות ושחיתות מכל עבר ועוד.... לדעתי המצב חמור עוד יותר ממה שמתואר בכתבה משום שאותה שכבה שעליה נשענת כל המדינה הזו נמצאת במצב של השרדות יום יומית של ממש, וברובה נשענת על דור ההורים - רוב אלו שנראים מסודרים למראית עין. בנוסף, כיום אנו למעשה נהנים משאריות העבר אשר אם לא יחול שינוי לטובה פשוט יגמרו בקרוב. :(
ג | 27.11.12
32.
היהודים תמיד אהבו להתעסק בעסקי אויר ולא לעבוד וכאן זה קורה ויתפוצץ עלינו
יותר ויותר אנשים מסביבי לא עובדים, לא יצרניים, כל אחד עם ה"סידור" שלו. המדינה מעודדת לא לעבוד, למה לעבוד? בכל מקרה יהיה קשה להתקיים. מדינה של מקומבנים, אם אתה עובד ב: חברת חשמל, מקורות, נמל או משרד הבטחון, עתידך מובטח. אם אתה עצמאי, דנת את עצמך לחיי סבל. אם אתה מורה, סבל, אם אתה עו"ס, סבל וכו וכו. לצערי עתיד המדינה לא נראה טוב וחבל, סבא שלי היגר לכאן עם חלום שהחמדנים והמקומבנים כאן הרסו. בקרוב אוניות מעפילים בחזרה לאירופה, אוייבנו פשוט מחכים לראות איך נאכל את עצמנו בעצמנו.
גיורא | 27.11.12
31.
העתיד בוטל!
אין עתיד. רק כאן ועכשיו. הישרדות - עכשיו. אין חזון, אין הגיון אין דרך. החלטות נעשות רק מסיבות פוליטיות, מתן טובות הנאה לבוחרים של השותפים לקואליציה. טיפוח העוני והבערות - כדי לקבל קולות בקלפי. הזנחת הציבור לטובת נהנתנות של העשירים (סבבה להיות עשירים -לא צריך להתנצל על זה - אבל בצורה הוגנת ולא על ידי ניצול הציבור בעזרת רוח גבית מהממשלה). הציבור זועק את זה כבר הרבה מאוד זמן. כולם לגלגו על המחאה, על המפונקים העצלנים שלא עובדים, על דפני ליף. והנה קולות האזהרה, נשמעים עתה חזק יותר מהצפירות במבצע. מה המשמעות של כל "דרך" הזאת? זה לא שלא נוכל לקנות פלאפון חדש או שלא נוכל לשבת בבית קפה (ומה רע באלה?) - זה הרס החברה הישראלית.
אחת | 27.11.12
30.
לומד דרך העבודה מסיים את התואר ויש תוכנית מגירה
לחמש שנים הבאות שבסופן אני פשוט הולך מפה. עשיתי צבא, מילואים בכל צו 8 בעשור האחרון ופשוט אי אפשר לחיות פה וזה מתחיל מהדברים הקטנים ביותר, כמו תשתיות (אף אחד לא חושב על זה) שמזכירות מדינת עולם שלישי, שלא נדבר על החינוך (הוא פשוט כבר אמר הכל), מדינה שלא מסתכלת על האזרח הקטן מה שמעניין את ראשי הממשלה זה הטייקונים שמלקקים להם ומקבלים טובות הנאה על חשבוני. אגב אני בוחר ב-ביבי ככה יגיע סופינו יותר מהר.
חומי | 27.11.12
28.
אין בטחון, אין ערכים, תמשיכו לבד
בדיוק השבוע הלכתי למשטרה לבקש שיגנו עלי. כשהמדינה הייתה צריכה אותי הייתי בצבא, אפילו יותר ממה שביקשו. ומה אני מקבל בתמורה? ללכת לחפש. כי אני לא עשיר, כי אין לי חברים בצמרת. בקיצור, כשאני מסיים את הלימודים אין לי כוונה לחזור. האמת כבר אין לי לאן, כי פשוט לא נשאר לי דבר. ואידאולוגיה, עם אידאולוגיה לא הולכים למכולת. גם לא אם היא צבועה בכחול לבן!
אחד שעזב | 27.11.12
23.
מעמד הבניים העובד לא יכול לחיות במדינת ישראל
אני ואשתי בשנות החמשים לחיינו עובדים במקצועות חופשיים מרווחים מעל המשכורת הממוצעת במשק ואין לנו תקווה לעמוד על הרגליים ימבחינה כלכלית יש לנו 6 ילדים בני 17 עד 26 אין תמריץ לעבוד במדינת ישראל כל העבודה פו היא מלחמת קיום של מפסדנים רק מי שגונב או משקר או מתחמן יכול להגיעה למשהוא עד שיתפסו אותו. אי ןתקווה ל80 אחוז מהאוכלוסיה שזה מעמד הבניים העובד רק להעביר את הזמן אזרחי מדינת ישראת תתעוררו הבעייה שלנו היא לא ימין או שמאל ערבים או יהודים דתיים או חילונים הבעייה שלנו היא השלטון הכולל את חברי הכנסת הממשלות למינהם וכל רשויות השלטון תראו מה היה מצבו הכלכלי של חבר כנסת לפני 30 שנה ומה היה מצבכםהכלכלי ומה מצבו הכלכלי של חבר כנסת היום ומה מצבכם הכלכלי היום
א.א | 27.11.12
18.
המצב קשה. אין הנהגה אין תכנון אין חשיבה בגדול אין כלום חוץ מעסקנות פוליטית ועושק הציבור
כל בר דעת מבין שישראל נמצאת בצומת דרכים קריטית. לא צריך דוחות מלומדים כדי להבין את המצב הקשה שלנו. אם עכשיו לא ייעשו רפורמות מרחיקות לכת בכל המערכות לא נתקיים בעתיד הנראה לעין
יורד מהארץ | 27.11.12
17.
כלכלה שחורה
לא לשכוח שבקרב מגזרים מסויימים וגם במקצועות מסויימים רווחת הכלכלה השחורה וגביית המס משם פחותה ביותר. התרחבות אוכלוסייות אלו מגדילה מצד אחד את הצורך בתשלומי רווחה ומהצד השני פוגעת בבסיס המס. במילים פשוטות - פחות הכנסות ויותר הוצאות יביאו את המדינה למצב גרוע.
רו"ח | 27.11.12
15.
לפעמים צריך לדעת להקשיב לחכמים ממך
בעוד כמה חודשים אני ומשפחתי עוברים לארה"ב בעקבות הצעת עבודה. אין לי רגע אחד של חרטה מלבד הגעגועים לכמה אנשים יקרים שישארו מאחור. במדינה שבה הקיצוניות פורחת והרציונל הוא בגדר חולשה אין לי ולמשפחתי מה לחפש. פוליטיקה של דמגוגיה, חינוך של ערסים ורמות מיסים לא הגיוניות לא ממש מפתות אותי להישאר. אני בוגר תואר שני, בעל יכולות וקבלות שהושגו בעבודה קשה. אני לא רואה סיבה להישאר בארץ, לשלם 50% מס, לסבסד את כל מי שלא רוצה לעבוד, ללמוד או סתם לעשות בחירות מטומטמות בחייו. חבל לי לראות שחבורה של 120 אימפוטנטים תורנים מביאים מדינה שלמה לשוקת שבורה.
א | 27.11.12
9.
זאת ועוד
לא רק מערכת החינוך צולעת (במגזר החילוני ונעדרת במגזר החרדי). גם כל הרקע החברתי הולך מדחי לדחי בייחוד בהיבט הפוליטי של אחיזת המדינה (שהולכת ו מתרחבת פיזית ותודעתית) בשטחים ובעם אחר. הולך וגדל דור שבז לשונה (שבו הוא "שולט") והופך להיות גזעני. המשאבים הכלכליים והאנושיים שהמשק מפנה לשליטה בשטחים ובאוכלוסיותם הנכרית, לא רק מכלים את הקופה ("גם "תקציב הביטחון" וגם יתר התקציבים הגלויים והסמויים) אלא גם גורמים להתפתחות של תרבות "ביטחוניזם" בכל שטחי החיים "ביחוניזם" שמפרק את הכבוד לזכויות האזרח וזוחל לאיטו לכל שבות השלטון והשלטון המקומי. מרוב "ביחוניזם" יש בישראל התפתחות של "משפחות פשע" שהרשויות "הביטחוניות" לא עוסקות בהכחדתם ולעיתים אף בשותפות איתן.
דיוגנס | 27.11.12
8.
יש מחסור במהנדסים בתחומים שונים ברופאים ואחיות ובמקצועות כמו חרטות ומסגרות
חרדים שהולכים עכשיו לאקדמיה פונים למקצועות כמו משפטים וראיית חשבון ומעט מאד למחשבים. השוק צריך יותר אנשי הנדסה בתחומים שונים וברמות שונות - מהנדסים, הנדסאים, טכנאים. חסרים רופאים ואחיות, חסרים עובדי כפיים במקצועות כמו חרטות ומסגרות ומכונאות אז יש לאיפה לשאוף
נחמן | 27.11.12
7.
ש"ס הורסים את המדינה. בלי לימודי ליבה איך יהיה הייטק? מי ימציא כיפת ברזל?
וגם לא משרתים ולא תורמים לכלכלה. ש"ס מטפחים דור של נתמכים חסרי השכלה שלא תורמים למדינה וכשמספרם הולך וגדל זו סכנה קיומית למדינה. ואלי ישי שלא שולח את ילדיו לצבא ואם מישהו כבר הולך הוא מקסימום משגיח כשרות, מתלהם ושולח אותנו לבוש את עזה. ש"ס=ביזיון.
אזרח מודאג | 27.11.12
5.
כמה הערות בנושא האקדמאי
אני לא אקדמאי אבל הנדסאי אלקטרוניקה שלמדתי לפני הצבא לדעתי אנו צריכים לשנות את כל הגישה של הלימודים הגבוהים לפי הצרכים. המדינה צריכה לסבסד לימודי הנדסה ותוכנה. לבטל את כל המבחנים הפסיכומטרים שיצרו תעשיות משלימות במליונים. ולתת לכל מי שרוצה ללמוד אפשרות ללמוד. לפחות בשנה הראשונה. לא הצלחתה הביתה. ומצד שני לא לסבסד את מדעי הרוח שיוצאים משם אקדמאים מובטלים. שאולי עם מעט דחיפה יכלו לצאת מהנדסי תוכנה מוכשרים. זו דעתי
יורם רז | 27.11.12
4.
השאלה האמיתית היא מדוע בן דוד לא רץ יחד עם לפיד לכנסת?
הרי ברור שזוהי המסגרת שבה הוא אמור לרוץ... וגם עומר מואב. וגם מנואל טרכטנברג. באמת חבל שאותם אנשי חברה וכלכלה ראוים לא הואילו בטובתם לרוץ לפוליטיקה ואשכרה לנסות לשנות את המציאות שבה אנו חיים. ואני אומר - זה עוד לא מאוחר. תפנו ללפיד בבקשה להצטרף. אני סמוך ובטוח שהוא יצרף אתכם.
דוד | 27.11.12
3.
מהנדס תואר שני מטכניון - עדויות מסביבתי הקרובה
וזה רק האנשים שאני היכרתי מממעגל ראשון: 1) בן דוד שלי (מהנדס תוכנה) - היגר לקנדה לפני עשר שנים ומאוד מצליח שם בתחום שלו. 2) בן דוד של אישתי - היגר לקנדה לפני מספר חודשים (משמש כראש פרויקט בחברה גדולה). 3) אחותו של אשתו מ 2) וכל משפחתה. 3) חבר ללימודים מתואר שני - היגר לארה"ב. 4) חבר ללימודים מתואר ראשון - היגר לארה"ב (ניו יורק). 5) אחותו של חבר ללימודים וכל משפחתה - היגרו לארה"ב . בנוסף, אני יודע בוודאות על לפחות 3 מהנדסים\חברים שמחפשים בנרות הזדמנות להגר. בהחלט, "נפולת של נמושות", דוקטורים ומהנדסים כולם.
הלוחש לעיזים | 27.11.12
1.
כמה שאלות לפרופ' בן דוד
האם מערכת החינוך הממלכתית כן מייצרת מוחות? אנחנו רואים את מצבנו במבחנים הבינלאומיים וכמו כן ידוע שרמת הבחינות במתמטיקה ואנגלית ירדה ב20 שנים האחרונות ובכל זאת רק 50% מסיימים עם תעודת בגרות. כמו כן כל מי שמכיר את שוק העבודה יודע שהשוק רווי באקדמאים כמעט בכל התחומים האם פרופ' בן דוד רוצה שגם החרדים יהיו אקדמאים? אז זה נכון שזו בעיה קשה שהחרדים לא עובדים ויש דרכים לפתור אותה ,אבל לא נראה לי שהכנסת לימודי הליבה היא מה שתעזור.
אלון | 27.11.12
תודה, קיבלנו את תגובתך ונשתדל לפרסמה, בכפוף לשיקולי המערכת