אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

המטרה הראשונה של שר השיכון: ביטול המע"מ על דירה ראשונה

36 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

35.
ביטול מע"מ על דירות לזוגות צעירים- למי?
האם זוג צעיר, ממשפחה מבוססת, צריכה להינות מפטור על מע"מ לדירה, כאשר מצד שני, יקצצו בקצבאות הילדים במשפחות עמיות? צריך להכניס קצת סדר, הגיון והגינות במערכת. ישנם אנשים במערכת, ובעיקר במשרד האוצר, שתפקידם למצוא את הדרכים והאיזונים הנכונים.
משלם מיסים | 17.04.13
34.
שוב, איך שהוא, הקבלנים דואגים להעביר את כספי כלל הציבור לכיסם הפרטי
הם הרי לא יורידו את המחירים. הם יידאגו לברר אם הקונה זכאי להנחה במס, ויציגו לו את המחיר בהתאם. כך שיוצא שכלל האזרחים ישלמו מס גבוה יותר, כדי לפצות על החוסר שנובע מהורדת המע"מ לדיור, והקבלנים יקחו לכיסם סכום גבוה יותר ממכירת הדירות ==>> הקבלנים מרוויחים יותר על חשבון כלל אזרחי ישראל. שורה תחתונה - הקבלנים דאגו לארגן לעצמם יופי של קומבינה.
 | 17.04.13
33.
שוב, איך שהוא, הקבלנים דואגים להעביר את כספי כלל הציבור לכיסם הפרטי
הם הרי לא יורידו את המחירים. הם יידאגו לברר אם הקונה זכאי להנחה במס, ויציגו לו את המחיר בהתאם. כך שיוצא שכלל האזרחים ישלמו מס גבוה יותר, כדי לפצות על החוסר שנובע מהורדת המע"מ לדיור, והקבלנים יקחו לכיסם סכום גבוה יותר ממכירת הדירות ==>> הקבלנים מרוויחים יותר על חשבון כלל אזרחי ישראל. שורה תחתונה - הקבלנים דאגו לארגן לעצמם יופי של קומבינה.
 | 17.04.13
26.
כמה הערות מעשיות אם רוצים שההצעה תהיה מעשית וגם תשפיע:
מתוך ראיית הנדל"ן למגורים כמצרך יסוד, מתוך ההבנה שיוקר הדיור הנוכחי מייקר את המחייה ויוצר מיתון, מתוך הבנת הסכנה ברמות החוב הנוכחיות של משקי הבית בישראל, אני חושב שההצעה טובה מאוד ויש ליישם אותה בכפוף לסעיפים הבאים: 1. חייבים להגביל את ההטבה למי שמשתתף בנטל. לדוגמא: כל 3 חודשי שירות הם 0.3 אחוז החזר מעמ. זוג ששירת שירות חובה מלא יקבל החזר מלא (36 חודש +24 חודש = 60*0.3 = 18%). צריך להבין שדוקא "אפליית" הקונים תחזק את גילגול ההטבה לזכאים. אחרת, מחירי הדיור יעלו בדיוק בשיעור ההטבה ורק הקבלנים יהנו. אפלייה לטובת הציבור המשרת היא מוצדקת מאחר ולשנות עלומיהם של צעירי ישראל מחיר כלכלי עצום, ובמציאות הנוכחית אחוז ניכר בישראל אינו משרת מסיבות שונות. כמובן שכל זוג יוכל לממש את ההטבה פעם אחת בלבד (או יחיד מעל גיל מסוים). 2. בכדי שההנחה תגיע בעיקר למי שזקוק לה (דהיינו שכבות הביניים ומטה) ובכדי לא לגרום לאנשים להוציא עוד יותר כסף על דירות יקרות עוד יותר (בשל ההטבה) יש להגביל את סכום ההטבה המקסימלי, כך שיתאים לדירה צנועה בלבד. ניתן להגדיל סכום זה, על פי קריטריונים של מיצוי כושר הכנסה, שירות מילואים פעיל, נכות, גודל המשפחה ועוד, אך איני בטוח שיש מקום לכך. 3. יש לתת את ההטבה כהחזר לאחר מגורים במשך שנה-שנתיים לפחות. בדרך זו ייעלמו מרבית ניסיונות הקומבינה והקבלנים לא יוכלו לגלגל את ההחזר לכיסם ע"י העלאת מחירים (שכן הבנק לא יוכל לאשר זאת על בסיס החזר שאינו ודאי). בדרך זו גם לא יכנסו קונים נוספים שעד כה לא היו במעגל הרואה עצמו כמסוגל לרכוש דירה. 4. מאותן סיבות, מקבל ההנחה יחוייב במס-שבח מיוחד אם ימכור את הדירה המדוברת עד לחבות מס שבח רגיל. בדרך זו, לא תנוצל ההטב לשם עשיית הון, אלא לצורך מגורים בלבד. 5. לדעתי, אסור בשום פנים ואופן להעדיף בנושא את הפריפריה על המרכז. מחירי הדיור במרכז גוררים בחמש השנים האחרונות את המדינה כולה לסחרור וגם את המחירים בפריפריה. רק הטלת משקל כלכלי משמעותי בשוק הידור במרכז תוכל לשנות את הכיוון. כמו כן, הטבה באיזורים מסויימים ללא תשתיות מתאימות, יוצרת עיוות שוק בביקושים ותגרום ליצירת שכונות עוני מוכות אבטלה - כבר היינו בסרט הזה פעמים רבות בעבר, ואיני רואה כיצד הפריפריה פרחה לאור החלטות אלה... 6. אין לתת הנחה דומה על רכישת דירות יד שניה (שאינן חייבות במעמ), זאת על מנת לצמצם את הכדאיות של ההשקעות בנדלן. -אם ההנחה תינתן רק על רכישה מקבלן, אזי משקיע שאינו הקבלן לא יוכל למכור את דירתו במחיר שקנה מהקבלן, שכן הזכאים יעדיפו לקנות מקבלן. ולכן כדאיות ההשקעה שלו יורדת משמעותית.
לוחם | 17.04.13
25.
הטבות בדיור צריכות להיות *רק* בשכירות!
זה לא הגיוני שיקחו את המיסים שאנחנו משלמים בשביל לעזור לאנשים להפוך לבעלי הון (דירות). אלו שיכולים לקנות דירה חדשה היום (מעל 1.5 מליון ש"ח במרכז) הם האוכלוסיות החזקות והם לא צריכים עזרה. וכאילו שזה לא מספיק גרוע, ברור שהטבה כזו תעלה את מחירי הדיור, כי אנחנו בסביבה של מחסור בהיצע וכל העלאה ביכולת הכלכלית של צד הביקוש במקרה כזה מעלה את המחיר. הפתרון היחיד שהוא באמת פתרון ולא סתם קוסמטיקה מסוכנת הוא בניה בניה ובניה. * לבנות המון דירות בשטחים פתוחים כמו למשל ברצועת החוף הענקית בין רשל"צ לאשדוד. * לבנות מעונות בתוך כל מוסד אקדמי ציבורי כדי לשחרר מאות דירות בסביבה. * לבנות תשתיות תחבורה ציבורית יעילה כדי שיהיה אפשרי לגור בראש העין או נתניה ולעבוד בת"א בלי לבלות שעתיים בכביש כל יום.
הייטקיסט | 17.04.13
24.
שעור ראשון בכלכלה:
ביקוש והיצע: אם ניתן לחלק מהאנשים פטור ממע"ם אז הם יוכלו לקנות דירה יקרה יותר - עבור מחיר נתון הביקוש לדירות יעלה -יותר אנשים יוכלו להרשות לעצמם דירה במחיר זה. בגלל שהביקוש יעלה, המחיר יעלה גם כן - אחרי הכל כמות הדירות המוכנות או שהולכות להיות מוכנות בשנה שנתיים הקרובות קבועה. וכדי להגדיל את ההיצע צריך לפחות כמה שנים של בניה. לכן ההטבה הנ"ל תרוקן את הקופה הציבורית מצד אחד, ומצד שני תעלה את מחירי הדיור. לצערי המון מה"פתרונות" המוצעים לאחרונה נעשים כביכול למען הזוגות הצעירים שרוצים לקנות דירה, אבל בפועל הם משרתים אינטרסים. במקרה הזה של קבלנים, שהעלו את המחירים גבוהה מאוד ומחפשים דרך לא להוריד אותם, למרות שברמות המחירים האלה, מעט אנשים כבר יכולים לקנות. כדי להוריד את מחירי הדיור צריך או לעלות את הריבית על הלוואות, או לבנות יותר, שאר הפטנטים רק מנפחים את הבועה.
גיל | 17.04.13
18.
רעיון גרוע
יהיה ישיםרק בדירות מקבלן כי אין מע״מ על דירות יד שנייה, ככה שמההטבה יהנו רק החזקים יותר. בנוסף זה יגרום לעליית מחירים נוספת ממנה יפגעו כולם. קחו את הכסף הזה ותשקיעו בבנית מחלפים/ביוב שתוקעה הקמה של עשרות אלפי יחידות דיור ותקבלו תמורה גבוהה הרבה יותר לכסף.
יעל | 17.04.13
15.
רעיון נכון וכלכלי לכולם
רעיון נכון א. השוק זקוק לעסקאות על בסיס הגיוני. וקנייה דירה למי שאין זה עסקה כזאת. ב. מניע את הגלגלים של השוק ונותן תמריץ לבנייה ולקנייה . ג. פעילות כלכלית שתורמת לכל המגזרים בשוק מהרמה של תכנון ועד ביצוע ויוצר הרבה תעסוקה נכונה לשכבות רבות בארץ. ד. לעודד בנייה עם ישראלים בלבד לתת ליזם שבונה עם ישראלים בלבד הטבה כלכלית .כל שקל שנשאר בארץ מוטיב עם כולם. באחוזים .
חיים | 17.04.13
13.
"הטבה" זו תגולגל באופן מיידי לעליה במחירי הדירות
ברגע שהפטור ממע"מ סלקטיבי אז הקבלנים יעלו את המחיר למחיר שהוא קצת פחות מהמחיר של היום ויקחו את ההטבה לעצמם. לגבי השאר, המחיר עבורם יהיה עוד פחות מבהישג יד. ולא מדובר על משקיעים אלא על גרושים ללא דירה, משפרי דיור וכל השאר. צריך ליצור מציאות של ירידה במחירי הדיור בשל סיבות אמיתיות, כמו למשל בניה ביזום ממשלתי של דירות במחיר נמוך יותר. אם היו כמו בסלולר, יזמים לבניה במחירים עממיים והחליבה הממשלתית בפרוייקטים האלה היתה יורדת, אז היתה נגרמת ירידת מחיר אמיתית מהסיבות הנכונות. נכון שכמה קבלנים יפשטו רגל כתוצאה מכך, אבל זה עדיף מכך שכל העם יפשוט רגל.
עבודה בעיניים | 17.04.13
8.
יש, נוכל להעלות את המחיר ב 17%
הרי ברור לכל בר דעת שמחירי הדיור מווסתים על ידנו. אנחנו יושבים על הקרקעות ומתאמים את הבנייה. כשבוועדה לא מאשרים לנו עוד שתי קומות לדופלקסים אנחנו מעכבים בניה עד שיאשרו. סוגרים ביננו כמה תעלה דירה בכל אזור ומה יהיה מחיר השינויים, זה לא קרטל כי כולנו סחבקים...
משה קבלנות | 17.04.13
תודה, קיבלנו את תגובתך ונשתדל לפרסמה, בכפוף לשיקולי המערכת