אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

שאול לוטן: "שלא יבלבלו את גברת כהן, מחירי הדירות לא יירדו"

124 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

124.
לכל המלינים על הקבלנים
חברת לוינשטיין והעומד בראשה הוכיחו במשך עשרות שנים כי החברה יציבה רווחית ואמינה . ללא ניהול ענייני כלכלי היא לא היתה מתקיימת כל כך הרבה שנים. זה לא פשע להרוויח, זה לא פשע להעסיק מאות ואלפי עובדים וזה לא פשע לבנות את הארץ. אם יש טענות זה רק לממשלה. לכן כל הכבוד לשאול לוטן המשך בדרכך וירבו כמוך.
אלי | 19.01.14
123.
יש היטל שלא ניתן לגלגל על הלקוחות
היטל אי-שימוש בקרקע אם יטילו על יזמים/קבלנים היטלים וקנסות על רכישת קרקעות ללא פיתוחן, הם ייאלצו לפתח וכך יהיה היצע של דירות. אם הם לא ירצו לפתח אז הם יוכלו למכור, ליזמים שכן ייבנו, וכך יגדל היצע הקרקעות ואם הם ינסו לגלגל את ההיטל הזה ללקוחות, הם לא יוכלו להתחרות ביזמים שאין להם את הבעיה הזו.
טומי | 06.05.13
118.
בשתי פעולות פשוטות ניתן להציף את השוק במידית בדירות:
1. כ 10% מתושבי המדינה הינם זרים ושוהים בלתי חוקיים. הרחקתם, לפחות חלקם, תפנה דירות ושכונות שאזרחי המדינה ברחו מהן. 2. רכישת הדירות הינה אלטרנטיבה להעדר תכניות חיסכון לטווח הארוך. שבנק ישראל יאפשר תכניות חיסכון צמודות + 5-3 % ריבית לטווח בינוני וארוך ואלפי דירות שנרכשו לצורכי אבטחת העתיד והפנסיה ימכרו.
ראובן גרפיט | 05.05.13
117.
דמגוגיה- מס החברות ירד מ42% ל24% ,והמעמ עלה מ8% ל17% הבנתה ברוך-
בו בזמן מס החברות ירד (והמעמ עלה) , שימו לב- ל חמישה חברות ענק נתנו להם מסלול מס מופחת ש ל ,,,, כ 3% בשורה האחרונה, האם זה דמי לא יחרץ כדי שיתמחו בשורד השלטוני ? איזה הסבר אפשר לת למס מופחת למס חברות ענק ומעמ עולה לחסר דיור ומזו? ולכן חברות אלו יכולים לשלם משכורות של 15-25000 שח - ולמשוך אליהם את מיטב העובדים - ובה בעת לא לאפשר לעסקים נוספים להיתמקם- לשבור את המתחרים - כי להם לא ניתנו מסלולי מס מופחת של 3%,
כותב וחושב | 05.05.13
115.
אי צדק
שוק הדיור אינו שוק חפשי שמאפשר תחרות אמיתית. המדינה מפקירה את השוק בידי היזמים שכל המטרה שלהם היא רווח גדול יותר. עד שהמדינה לא תשנה את כללי המשחק ותחזור לבנות בעצמה את הדירות ע"י קבלני ביצוע ( המדינה תהפוך ליזם), מחירי הדיור ימשיכו גבוהים ונשלטים ע"י היזמים. המדינה פשוט הפקירה את האזרחים ואת שוק הדיור בידי יזמים רודפי ממון
רון | 05.05.13
114.
הייתה לי הארה. הבנתי משהו חשוב על מחירי הדירות בארץ.
הלכתי ברחוב בתל אביב והסתכלתי על הבניינים. הקשבתי לציפורים ולמכוניות, ראיתי את הולכי הרגל, ונזכרתי בתל אביב של 2006-7-8 שתאמינו או לא, פשוט נראתה אותו דבר. כן, פשוט שום דבר מהותי לא השתנה. אולי הבניינים הזדקנו בעוד כמה שנים, צברו עוד כמה שכבות פיח והשילו כמה חתיכות טיח, אבל בגדול פשוט אותה העיר. ואז חשבתי, למה מי שמכר דירת 3 חדרים ב 2008 תמורת 1.2 מיליון שקל היה מאושר עד הגג, ואילו היום הוא מבקש מעל 2 מיליון? למה בניין שנראה בדיוק אותו דבר, רק זקן יותר, באותו רחוב באותה עיר, עולה עכשיו 80% יותר? למה? איפה מתחבא כל הערך העצום הזה? למה תושבי הבניין המיליונרים לא משקיעים 20,000 שקל בחידוש החזית המגעילה הזאת? למה הם לא מתקנים את התריסים השבורים הישנים האלה? הם גרים בדירה של 2 מיליון שקל לא? ורגע, מה יקרה אם מחר יחליטו שאין דבר כזה יותר משכנתא? כלומר, יודיעו שמי שרוצה לקנות דירה, שבבקשה- יביא את הכסף שלו ויקנה ? האם מחירי הדירות ירדו לחצי או לשליש, כי יותר מזה אנשים לא יצליחו לשלם? אבל תסתכלו על הבניין, זה אותו בניין בדיוק.... למה הוא שווה רק שליש ?
ושאינו יודע לשאול | 03.05.13
113.
הוא צודק
כל מטרתו היא להרוויח כסף. זוהי מהות הקפיטליזם. אבל כם העם צודק. הבעיה היא שבסוף הפערים כל כך גדולים שזה בלתי נסבל - בסוף העשירים ייתלו על ויישרפו, וממונם ייבזז ע"י ההמון העני שלאט לאט הפך מפרולטריון לעדר של עבדים שכל חייהם כוונו לטובת הרווח של הגביר. הקפטילזים תמיד טוב, אבל פעם בכמה עשורים, צריך לחזור לקומוניזם למשך יום אחד. יום אחד יספיק. ושיגידו תודה שלא יגרדו את בשרם בפומפיה.
סבון | 03.05.13
112.
זו מדינה קפיטליסטית לכן יש לך צורך לדבר שטויות
אם יעלו את המס אתה יכול לנסות לגלגל את זה על הקונים - אבל אתה לא השחקן היחיד בשוק, ואם יש תחרות ראויה והיצא גדול יותר, אתה תבלע את הרוק ותוריד את המחירים. קפיטליזם, אתה אמרת. וזה עוד בלי שבכלל ציינו מה יקרה אם המדינה תכנס ותבנה במחירי עלות.
אסף | 03.05.13
107.
המחירים לא ירדו בגלל הממשלה
המחירים ירדו כי בסוף אנשים יעדיפו לאכול פרוסת לחם על להחזיק דירה. עלויות המחיה לא נמצאות בליגה של המשכורות והעלות העיקרית- הדיור. מדברים על קיצוצים ומיסוי- המיתון כבר פה. משכורות יורדות, פיטורים ופשיטות רגל. הממשלה רק מנסה למנוע קריסה. אי הצלחה בבלימת עליית מחירי הדיור תביא רק לדרך ארוכה יותר בדרך למטה.
אשר | 03.05.13
105.
שתויות במיץ עגבניות מר לוטן
אם רשויות המס יאשרו את גזירות המס החדשות .. בטוח שהמחירים ירדו . 1. מיסוי כבד על משקיעי נדלן , מס על רווחים משכירויות ( דירה לא אמורה להיות עסק מניב. ) 2. מיסוי כבד על דירות רפאים , הכוונה דירות של זרים . 3. ביטול פטור לתושבי חוץ . 4. ביטול הלוואת משכנתא למשקיעים . 5. הטלת מס כבד על קבלנים שאינם ממשים בניה על קרקעות בבעלותם עם תב"ע בתוקף . - יזום והקלה בפרויקטים פינוי בינוי . - הקמת מערך רכבות עירוני , ובין עירוני מהמרכז לפריפריה . שורה תחתונה ככל שהמס יהיה גבוהה יותר , למשקיע יהיה פחות כידאי יותר . אז אל .... האינטרס שלך הרי משקיעים ימשיכו לרכוש דירות במליונים , לכן אתה מואיל בטוב ליבך לספר לנו שבגב ריקי כהן לא תמצא דירה . (-: .
)-: | 02.05.13
96.
מי מרים קבוצה בפייסבוק?
לא קונים ממי שמדבר ככה... מי שמקיז מאיתנו דם, לוקח אוכל מפי ילדינו ועוד אומר שמגיע לנו לא אמור לקבל את הכסף שלנו... הוא הרוויח יפה לפני 7 שנים על כל דירה. מי מרוויח עכשיו? יצרני הבטון? קשקוש... מאחל לו ולמשפחתו פשיטת רגל וחוב לבנק לאומי... הם לא מוחקים כשהתקשורת מסתכלת...
קיפ | 02.05.13
93.
איך אמר אקירוב דירה לא צריכה לעלות יותר מ700K והוא מתכוון עוד במרכז
ועוד קבלן השבוע אמר שדירה מחורבנת בקרית אונו עולה יותר מרחוב בברלין . אז הם לא אומרים את האמת ,כולם מדברים אבל בסוף מה שצריך לקרות יקרה. והמחירים ירדו אם לא ירדו בעתיד הקרוב בהדרגה אז זה יתפוצץ (כמו כל בועה) ספרד אירלנד יוון קפריסין ארה"ב לא חסרות דוגמאות.
דני  | 02.05.13
89.
השינוי צ"ל כלל מערכתי = לא רק רשויות....כל
אחד אומר כל מיני דברים אבל בגדול צריך לייצר " היצע " = והממשלה רק מדברת ועושה מעט .... אז נתניהו שם את כחלון במינהל = בינתיים ללא שינוי כלשהוא..... לפיד מהר מאד יבין שההצהרות והדיבורים לא מביאים שום תועלת....( לאחר דיברי שר השיכון שדיבר על 30 % הוזלה שגם זה לא מספיק.... ) לא ברור לאן הממשלה הולכת = ואנחנו האזרחים מחכים כמו מטומטמים לשינוי......
ברוס המבעוס | 02.05.13
87.
צודק לחלוטין
הדברים ברורים במשך שנים זה לא חדש שאפו על הצגת הדברים בצורה הנכונה הבעיה , לא הקבלנים הבעיה המדינה עם מיסים מטורפים על קרקעות על אישורי בניה בירוקרטיה בלי סוף , אני אדם פשוט מהשורה ויתרתי על הרבה כדי להגיע לבית קרקע חלום חיי , התפשרתי כשהיה צריך וברוך השם זכיתי העניין הוא לעבוד בהדרגתיות לא להתבייש לקנות במקומות זולים ורחוקים הבניה צריכה להיות בתבונה ולחכות לרגע הנכון של הזדמנות , לצערי אנחנו מדינה היום שמקדשת את הכסף בהצלחה
רונן | 02.05.13
86.
תותח שאמר את האמת בצורה הפשוטה ביותר
אין משפט יותר חשוב מ"אני רואה את עקב אכילס הגדול ברשויות". כל מס ומגבלה שהמדינה תטיל רק תחמיר את המצב. בתור איש מקצוע שרואה את התחום מהצד אני יכול להגיד בלב שלם, האשם בגדול היא המדינה ובקטן הרשות המקומית. פרויקטים קטנים נמרחים ברשויות שנים! אני לא צוחק ולא מגזים, שנתיים לאשר בניין אחד על שום סיבה. שינוי בנהלים ובהתנהלות זה הפתרון הכי זול והכי נכון.
יובל האדריכל | 02.05.13
84.
שאול לוטן: "שלא יבלבלו את גברת כהן, מחירי הדירות לא יירדו"
לדעתי כדי לפתור בעיית הדיור צריך לבצע כדלקמן: - להחליף קבלנים הישראלים עם קבלנים ופועלים מסין. הסינים בבניה הכי טובים בעולם, הם בונים מהר, טוב, יפה וזול. בתחום הבניה דירות ותשתיות אנחנו לעומת סין עולם שלישי.
מרצ'ל | 02.05.13
81.
ממשלת ישראל - באמת שכבר נמאס
עלות הקרקע גבוהה מאוד. זה רק בגלל המדיניות של הממשלה ומנהל מקרקעי ישראל. לממשלה אין אינטרס להוריד את ערך הקרקע. שמוליק (תגובה 72) צודק. אין בעיה לבנות 100 מטר בפחות מ- 300,000 שקלים. להוסיף לזה עלויות פיתוח של 200,000, יוצא חצי מיליון. עשינו צבא, עושים מילואים, משלמים מס (הרבה מס). תנו לנו לחיות בכבוד, תשחררו קרקעות ולא לקבלנים.
מילואימניק | 02.05.13
80.
יש מה לומר
חברים תוציאו את הראש מהעכוז ותסתכלו מה קורה בשטח ,אני לא מבין מה אנשים רוצים?!, אז נתחיל מזה שהמחירים לא ירדו (לצערי). כמה אנשים שמבינים עניין בתחום הנדל"ן אתם רוצים שיגידו לכם את זה ?? אני כבר שומע 4 שנים שעוד רגע ממש עוד שנייה המחירים ירדו והבועה תתפוצץ ו..כלום לא בועה ולא נעליים, רק עולה ועולה ,ולכול החכמים שמשווים אותנו לבועה שהתפוצצה בארצות הברית בשנת 2007 ,נשאר לי רק לומר לכם (בעדינות) תצאו מהסרט בלי תרגום שאת חיים בו. אנחנו לא ארצות הברית , כאן העניינים מתנהלים אחרת, ולראיה אתם רואים את זה בשנים האחרונות. וכל האנשים כאן שקוראים למר לוטן חזיר ,"חזירות ברווח" וכד', אני לא מבין אתכם, אם יש אנשים שמוכנים לשלם את המחיר מדוע שהוא לא ירוויח? יש ביקוש אין הצע זה מתבקש שהמחירים יעלו, אני לא בעד עליות מחירים ,גם עבדכם הנאמן מחפש לקנות דירה ראשונה למגורים , ויושב על הגדר כבר המון זמן . לצערי גם אני אצטרך ללכת עם העדר ולשלם סכומים הזויים לדירות שוות לפחות חצי מחיר מהשווי האמיתי . ובנימה אישית , אני לא רואה כאן ירידת מחירים משמעותית בשנים הקרובות ,אולי ירידה של 5-10 % וגם זה לא בטוח , אז למי שיש כסף שיקנה ולמי שאין כסף שישכיר או שימשיך לגור אצל ההורים ויחסוך . ואל תשכחו חברים ,יש לנו ארץ נהדרת . ...(ועכשיו קבלתי בחילה . )
אiרי | 02.05.13
79.
הכי הכי חשוב
לבטל את הפטור ממס רכישה ומיסים אחרים לתושבי חוץ הם לא נולדו כאן, לא למדו כאן, לא עשו צבא, לא התחתנו כאן ולא הביאו ילדים אז, למה הממשלה מיטיבה איתם מאוד ואנשי הנדל"ן קופצים על המציאה בעצרות בחול כדי למשוך עוד ועוד "יהודים" לקנות פה בית ולא לגור פה למעט הווקאנס. אז יופי, עוד יהודים רשומים במשרד הפנים כבעלי דירות, תכלס הם לא באמת גרים פה ורק גורמים לעוד ועוד זוגות צעירים שכל החיים שלהם הם פה לאאי יכולת לקנות דירה או לחילופין להגר לחו"ל
 | 02.05.13
76.
הבן אדם כנראה גאון כלכלי
זה שהוא מדבר על הרווח האישי, כל הכבוד על היושר, אין מה להתבייש בזה. גם בזה שהוא נכנס בביורוקרטיה ממסדית אם בעירייה ואם בחוקי הגנה על שוכר. רק דבר אחד לא ברור, איך הוא מתכוון לגלגל את המיסים החדשים על הקונים? האם מר לוטן איזה כגאון כלכלי שיכול בהינף יד לעלות את מחיר הדירה מעל למחיר השוק שלה? לא, הוא לא יכול, מקסימום שהוא יכול זה לצמצם את הרווחים שלו, שלא באמת עוזר לאף אחד כי מחיר השוק נשאר כמו שהוא. אלא אם כן הממשלה הנוכחית תמסה את הנדל"ן באופן חכם, שמחיר השוק ירד. הדבר אפשרי רק אם מבריחים את רוכשי דירות להשקעה, בין אם אזרחי הארץ ובין אם לאו, וזאת עושים ע"י האלעת ריבית ומיסוי תקופתי (לא חד-פעמי) של כל הדירות להשקעה שקיימות היום בשוק.
מיכאל | 02.05.13
74.
מזכיר לי את חברות הסלולר, גם הן אמרו שאי אפשר להוריד את המחיר
אמרו שהקימו עסק בהשקעה גבוהה בשביל להרוויח ושכל הוצאה שישיתו עליהם יגלגלו על הלקוח. בזמנו הם יכלו. בסופו של דבר התברר שאפשר להוריד את המחיר ברבע ועדיין להרוויח. בקרוב מאוד אצלך מר לוטן . החופש שבשוק "הקפיטליסטי" מאפשר תנועה לשני הכיוונים. היום אתה על הגל, מחר זה יגמר.
יואהב | 02.05.13
71.
לפחות הוא אומר את האמת, אבל...
כאשר נהיה בלתי אפשרי לחיות כאן עד בלתי נסבל, המקום ייהפך לגיהנום ואז מר לוטן יצטרך להגר או להסתובב עם שומר ראש, כמו אנשים עשירים בדרום אמריקה. יש לך חלק בהפיכת המקום הזה למה שהוא, מר לוטן. לא תיקח אחריות? אלפי אנשים עשירים כבר החליטו שהם לא נמצאים בעולם רק בגלל הכסף. מה איתך?
איש עשיר | 02.05.13
69.
הפתרון לבעיית הדיור
הפתרון לבעיית הדיור הוא צריך להיות משולב עם כמה גורמים: גורם -1 בנק ישראל. גורם 2- מנהל מקרקעי ישראל. 3-משרד השיכון והבינוי. 1- על בנק ישראל לחייב את הבנקים לתת משכנתאות לזכאים לדירה ראשונה בלבד בתנאי משכנתאות בריבית נמוכה מאוד ( הם ירוויחו על משכנתאות של 1,000,000 10% לאורך כל התקופה ועדין ירוויחו). 2- משרד השיכון יקטלג זכאים לדירה הראשונה זוגות נשואים ללא דירה או למשפחות חד הוריות עדיפות לאנשים עובדים ששרתו בצבא או שירות לאומי ובעלי ילדי ושיש להם ילדים. 3- על מנהל מקרקעי ישראל להפשיר קרקעות אפשר גם באזור המרכז אזור השרון ראש העין ( ואם יש צורך לקחת קרקעות מקיבוצים אז לקחת כגון שפיים געש קיבוצים באיזור כפר סבא מתחם תע"ש או חלק ממנו, נתניה וכדו') ולהוציא מכרזים לבניה ולתת את הקרקע בחינם לזכאים. עלות בניה עולה עם רווח לקבלן 1000$ למטר, בית של 150 מטר יעלה 150,000$ לבית שזה 600,000 ש"ח דירה תימכר ב800,000 ש"ח וכולם יכולים להרוויח מהעוגה. שיפסיקו להיות חזירים במדינה שלנו גם הממשלה גם הבנקים וגם חברות הבניה שרוכבות על הגל. שיתחילו לתת לאלו שתרמו ועשו צבא שירות לאומי וגם לעולים חדשים שעזבו את ארצם. ברגע שפרויקטים כאלה יצאו לפועל המחירים בשאר המקומות ירדו באופן אוטמטי הפתרון הוא כזה פשוט ונמצא מול העניים אני מקווה שיאיר לפיד ובנט החברה הצעירים והגברים יראו את התגובה וירימו את הכפפות ( לא רק באימונים אצל סקורניק). אין בעיה תאנסו אותנו במסים אבל גם תדעו לתת עזרה לפחות בדירה הראשונה.
ניר | 02.05.13
67.
אני קורא לכל החברה הצעירים לנטוש את המדינה
עכשיו שאתם יודעים את האמת אין לכם מה לחפש פה בית לא יהיה לכם ואתם תהיו עבדים של המדינה והטייקונים אז לפני שאתם לוקחים עליכם את כל ההתחייביות שלא תוכלו לעמוד בהן לכו תחיו חיים נורמלים במקום אחר כאן אין עתיד למי שאין קשרים או הוא גאון הייטק או אחד שרוצה לעבוד ולחיות נורמלי תמיד אפשר לחזור
ישראל | 02.05.13
64.
לכל ה"מבינים" - יש רק פיתרון אחד
אני אתחיל במה שלא יעבוד ושלא יבלבלו אתכם: 1. העלאת ריבית - שתי סיבות שזו רק מנטרה ריקה מתוכן. קודם כל אם הריבית עולה, השקל מתחזק. ברגע שזה קורה, חיסלתם את כל הייצוא הישראלי והוצאתם עוד כמה עשרות אלפי ישראלים לרחובות לחפש עבודה. כבר לא טוב. שנית - נניח שהריבית עולה ופחות אנשים קונים דירות, יהיו עדיין כאלו שרוצים אבל לא יכולים, הם יחכו בצד. בינתיים בגלל שהביקוש יורד המחירים יורדים והופ - חוזרים כל אלו שחיכו בצד והמחירים עולים שוב. ניסה לעשות את זה פישר עם הכבדה על המשכנתאות, זה לא עובד - הלאה! 2. להביא קבלנים מחו"ל / להוריד עלויות של קבלנים וכ' - אנחנו חיים בשוק פתוח. אנשים עובדים כאן בשביל להרוויח. כל עוד מחירי התשומות גבוהים, הקבלן ינסה לשמור על הנתח שלו. אתם צריכים להבין שהקבלנים עובדים בצורה ממונפת ולוקחים הלוואות גדולות מהבנק להרים פרוייקטים, פגיעה בהם תגרום לעוד כמה לפשוט רגל ולעוד כמה אנשים לחוות את מקרה חפציבה על בשרם. אז מה כן? קודם כל, צריך לשאול מי מרוויח מסיפור עליית המחירים והתשובה כאן פשוטה מאוד - המדינה. מחירים גבוהים של קרקעות ודירות = הכנסה נאה כל שנה ממיסוי, שעולה בהתמדה. אז כשאין אינטרס למדינה להוריד מחירים, אנחנו כבר בבעיה. העניין הוא שהמפתח הוא בידי המדינה, כי היא פשוט צריכה לעשות שני דברים פשוטים: לשחרר כמות גדולה של קרקע ולהוריד את הבירוקרטיה. זה כבר נעשה בעבר, עם העליה הגדולה מחבר העמים בתחילת שנות ה-90. אז הממשלה (והשר אריאל שרון בעיקר) פעלה לבנייה מאסיבית של דירות. ההיצע גבר על הביקוש ומחירי הדירות לא זזו ואף נשחקו במשך 15 שנה.
אלדר | 02.05.13
63.
צפון
הקבלן צודק ב-100%... אף אחד לא יעבוד בשביל כלום כסף, וכל אחד רוצה להרוויח כמה שיותר וזה 100% לגיטימי. אין מה לבוא אל הקבלנים בטענות, הם לא הכתובת. אם מישהו חושב שלהיות קבלן זה מאוד רווחי, ומוכן לחיות עם הסיכונים, שיעשה את זה. להיפך, צריך שיהיו כמה שיותר קבלנים שיבנו כמה שיותר וירויחו כמה שיותר. הם לא גונבים כלום מאף אחד, ובניגוד להרבה קומבינות שנעשות (קבוצות רכישה\בנייה פרטית לצורך מכירה) הם גם משלמים מס כחוק. מה שצריך זה להקל את החיים עליהם מבחינת התהליכים הבירוקרטיים. מבחינת מיסוי, הם משלמים מס על כל רווחיהם ועל כל המשכורות שהם משלמים לעובדים.
עמית | 02.05.13
60.
זה כ"כ פשוט שזה כואב שלא עושים את זה.
תשווק 200,000 יחידות דיור לכל מי שרוצה, במחירים נמוכים, ועם מסלול מהיר לקבלת היתר בניה. יש קרקעות - גם במרכז וגם בפריפריה. כל מי שיקנה - חייב להתחיל בניה תוך שנה, או לשלם קנס של 50,000 ש"ח. כל מי שיש לו קרקע מותרת לבניה ולא בונה - ישלם 50,000 ש"ח בשנה. הוא יכול כמובן למכור את הקרקע אם להחזיר אותה למדינה. זה יצור לחץ על בעלי הקרקעות לבנות או להעביר את הקרקע למשהו שרוצה לבנות. ברגע שיהיו 200,000 התחלות בניה בטווח של שנה -שנתיים המחירים יחזרו למצב השפוי.
דני | 02.05.13
59.
הפתרון: השכרה ארוכת טווח
לא כל אחד רוצה או חייב לגור בדירה משלו. הבעיה היא רק בחוסר דירות להשכרה ארוכת טווח. הפתרון פשוט: הממשלה תחייב את הגופים המוסדיים להשקיע בבניני דירות שייבנו על קרקע מדינה [כבר חסכון בעלות של כ 30-40%] שיהיו בבעלותם לאורך זמן וישמשו אך ורק להשכרה. אם עלות הבניה - ללא קרקע - לפי המצב דהיום הינה בסביבות 1000 דולר למ"ר, הרי שדירה בסד"ג של 100 מ"ר [די גדולה - לא כן?] תעלה . 100,000$ אפילו רבית של 8% לשנה מביאה את שכר הדירה ליחידה כזו לסך של כ 2,700 ש"ח לחודש לפי שער של 4 ש"ח ל $....ואז ההשכרה הופכת אוטומטית לברת השגה. ברור שבמחירי שכירות כאלה, לא כדאי יהיה לרכוש דירה [למעט מי שבאמת ירצה] והמחיר למורת רוחו של בנק ישראל - יירדו! ולגבי המוסדיים - איפה בעולם הם יכולים לקבל רבית בטוחה כזו לאורך זמן? ובא לציון גואל...
איפכא מסתברא 2 | 02.05.13
57.
מר לוטן,ומה תעשה אם לא תצליח למכור דירות,תגלגל את זה על עצמך
מר לוטן אתה בסך הכל קבלן,בארץ קטנה שאם תחפש אותה במפת העולם,תשים לב היא בגודל חירבון של זבוב,ואתה כמו עמיתך עושים רעש כאילו היתם ארה"ב,קצת צניעות לא היה מזיק לך,כך דוגמא ממשפחת ורטהיים,מדגרים מעט עשו ועושים הרבה
איגור | 02.05.13
52.
הגיע הזמן שמשרד השיכון צריך להכנס לתחום היזום והבניה-ימכור דיור במחיר שפוי רק לזוגות צעירים
אם משרד השיכון יכנס כיזם וקבלן מבצע ויבנה דירות בסטנדרט סביר וימכור דירות אלו רק לזוגות צעירים ויחידים מעל 35, למי שזו דירתם הראשונה, במחיר כמו במכרז למשתכן. הדבר יגרום לכך שגם שאר היזמים והקבלנים יורידו את המחירים. הגיע הזמן שהמדינה תתחיל לפעול למען האזרחים שלה!!!! במצב הזה ברור שכל מס ועלות נוספת הקבלנים יגלגלו את העלות לקונים. גם העלות של שכ"ט של עו"ד של הקבלן שהקבלנים מגלגלים לקונים. חוצפה!!!!
אחד | 02.05.13
51.
מצחיק אותי שאיש עסקים מדבר ומתגאה על קפיטליזם ובעצם לא מבין בשוק חופשי
ברגע הראשון שההחזר על המשכנתאות יתחיל לעלות, הכלכלה תתאושש, יהיו יותר דירות בבנייה, יהיה איזון בין היצע וביקוש - פתאום המחירים ירדו. הוא לא מבין שהקפיטליזם עובד לשני הכיוונים. בשוק יש המון משקיעים שקנו דירות להשקעה, ברגע שתהיה התאוששות בשוק או ברגע שתהיה ירידה של 5-10 אחוז אז הם יתחילו לחתוך מחירים מהר מאוד מתוך פחד, ברגע שזה יקרה.. כל הטייקונים של הנדל"ן יקרסו גם הם והבנקים יפגעו גם כן. בשנים האחרונות התווספו לקוני הדירות גם המון משקיעים שלא היה להם איפה לזרוק את הכסף. וזה גם גרם לעליה.. התווספו גם המון "נדלניסטים" בשקל עם משרדי "נדל"ן".. ולבסוף, האמת הכואב היא שאם יש לך 300 אלף דולר לקנות דירה דיי עלובה אז היא לא תהיה ביש___
שי | 02.05.13
49.
מכיר את שניהם
הוא איש עסקים מהדור הישן במובן הטוב, כלומר גם אכזרי כשצריך. שרון תותחית ומקסימה. מה שכן, נחמד שמישהו מספר את האמת וזה אפילו לא הכל. השוק הולך להיות שוק של שכירות, מי שלא קנה עד עכשיו, בטח כבר לא יצליח לקנות. אגב, אין לבנקים אינטרס שמחירי הדירות ירדו, אין לקבלנים אינטרסט כי הבנק יבין שהם לא הולכים להרוויח כמו שצריך, וכן הלאה וכן הלאה..
שימי | 02.05.13
47.
את האמת שקראתי את כל הכתבה אפילו פעמיים ולצערי נשמע שהוא צודק
אני לא אומר רוצו לקנות דירה כי המחירים יעלו אלא ההפך , חייבים להשפיע על הממשלה אם זה בצורת מחאה ציבורית קשה או כל אחד והמחאה הפרטית שלו. לממשלה יש המון כח להוריד את המחירים רק שהיא אינה מעוניינת בזה , כל שר בממשלת ישראל מחזיק יותר מדירה אחת ולכן אין להם שום אינטרס. צעירי ישראל היקרים אם תמשיכו לנמנם תשארו אתם וילדכם בלי כלום וכספככם יממן את עשירי ישראל.
רועי | 02.05.13
46.
השקר הטוב ביותר הוא האמת !!!!
צודק מר לוטן !!! הממשלה פועלת בסיסמאות ורק בסיסמאות !!! הממשלה היא הנהנית העיקרית מעליות המחירים - מס רכישה, היטלי השבחה , מע"מ, מחיר הברזל, יבוא חו"ג, יבוא פועלים זרים לענף ( חסרים מאוד!!), ןכד'. מר לוטן , מה לעשות ?! צריך להפנים שמחיר הדיור יקר וימשיך להיות יקר .... הפתרון הוא בבנייה להשכרה ומי שלא יכול לרכוש?! שישכור !! גם עם זה אפשר לחיות .... בקיצור עם ישראל חי
אריה | 02.05.13
45.
אין שום בעיה, תרוויח! אבל כמה?
האם זוגות צעירים צריכים להחנק עם משכנתא כל ימי חייהם כדי שהקבלנים הנכבדים ירוויחו מאות מיליוני שקלים? להרוויח עשרות מיליונים זה לא מספיק? להרוויח מיליונים "בודדים" זה לא מספיק? מה שמרגיז זה לא הרצון שלו להרוויח אלא החזירות ברווח.
איתי | 02.05.13
44.
תמיד טוב לקבל עצה מאנשים נטולי אינטרסים
הוא מציע לרוץ ולקנות היום, כי זה האינטרס שלנו וחלילה לא שלו. משעשע אותי שמראיינים קבלנים ויזמים ונותנים להם לתת ניתוח "אובייקטיבי" של המצב. אני לא חושב שמישהו באמת "יושב על הגדר" בימינו. מי שיכול לקנות דירה מחסכונות או ההורים קונה, ומי שכביכול מתלבט למעשה אין לו את המימון הדרוש. מה יקרה כשאנשים לא יוכלו לקנות יותר, כי יש גבול למחיר שניתן לשלם, או יותר גרוע - כשהרבה אנשים לא יצליחו לשלם את המשכנתאות?
נ | 02.05.13
42.
הדרך היחידה להוריד את מחירי הדיור במהירות היא העלאת ריבית
בועת הנדלן התחילה כשנגדי בנק ישראל התחיל להוריד את הריבית לרמתה האפסית. משנת 2008 היה חשש שהמשבר בארה"ב ישפיע עלינו). מאז ועד היום הריבית ברמתה הנמוכה ביותר בתולדות המדינה וזאת הסיבה היחידה להתנפחות מחירי הדיור! הריבית היום היא שלילית ביחס לאינפלציה האמיתית. כך יוצא שקיבלנו בועת נלד"ן! ברגע שהריבית תעלה - יקרה נס ומחירי הדיור בישראל יחזרו להיות שפויים! רוצים שזה יקרה מהר? תעלו את הריבית מהר!
טל | 02.05.13
41.
זה עובד לשני כיוונים - בוא נראה אותך בנפילה
לגיטימי שאתה רוצה להרוויח, אך יש הבדל להרוויח בשוק בריא או להיות שותף לרעה חולה שמחסלת את העתיד של מרבית המדינה. החיוך הזחוח בתמונה שלך הוא פרבילגיה שנעלמה להרבה מאוד אנשים ממעמד הביניים. לא אתם תפוצצו את הבועה, אלא קריסה של משקי הבית תפוצץ את הבועה. שמשקי הבית יקרסו כלכלית (והם ממש על הקצה) אתם תהיו הראשונים שיפגעו, ואם הממשלה תהיה חכמה היא לא תיתן לכם לגלגל את ההתרסקות לציבור. תשאל את הגינדים עם החליפות והחיוכים מה זה נפילה, שכחו איך משלושה אחים נהיו שניים ושכחו למה הרבה שנים הם לא היו בארץ. לכל מגמה יש סוף מגמה...
אסף  | 02.05.13
26.
סוף סוף מישהו אומר את האמת בפנים
צר לי לשמוע את מסקנותיו של מר לוטן, אבל סוף סוף קם אדם ואומר את מה שלא נעים לשמוע אבל כולם יודעים שהוא נכון: בעל עסק רוצה להרוויח. אם המדינה תנסה להתערב בצורה שטחית ע"י גימיקים והעלאות מחירים, הכל יתגלגל בסוף אל הלקוחות. פתרון לבעיית מחירי הדיור חייב להיות רב מערכתי - להבין שיש לנו בעיה ולשבת ביחד לפתור אותה. כל עוד מפריחים ססמאות ורק מאשימים אחד את השני ("מנהל מקרקעי ישראל לא משחרר אדמות", "קבלנים לא בונים דירות קטנות", "משכירי דירות מעלים מחירים") לא נפתור את הבעיה. * גילוי נאות: אני מהנדס מתכנן, לא מתחום ניהול הבניה. בנושא נדל"ן העצות שלי בעלות ערך כמו של כל אדם אחר מן היישוב.
איציק, מהנדס בניין | 02.05.13
19.
הוא צודק וטועה
הוא צודק בכך שהוא רוצה להרוויח כמה שיותר. זו מטרתו של כל עסק, אבל הוא יכול לרצות לגלגל כל עלות לצרכן. הוא לא קובע את המחיר, אלא השוק קובע את המחיר. אם הוא היה קובע את המחיר, כנראה (ובצדק מבחינתו) היה דורש מחיר כפול. הדרך להוריד את מחירי הדיור היא תחבורה ציבורית סופר יעילה בדמות רכבת תחתית מהשרון, ועד גדרה (לא יקרה)- דבר שיביא אותך לעבודה בעשרים דקות מכל מקום או מערכת כבישים מצוינת שתעשה אותו הדבר. כמובן שאפשר גם להפריט את המנהל (ממ"י), ואז השוק יוצף בהיצע של שטחים לבניה. עד אז, גברת כהן ואני נצטרך לחכות.
עידן, שינקיניסטן | 02.05.13
16.
הפקיד מורח את הזמן אבל גם הקבלנים לא ממהרים לשום מקום...
אתה יכול להגיד עד מחר ש-X ו-Y זוחלים ואשמים אבל מה עם החלק שלך כקבלן? קבלנים מקימים פרויקטים גדולים אבל בתכלס אתה מגיע לשטח ורואה פועלים בודדים עובדים. איך אפשר להתקדם ככה? שלא לדבר על כך שהלקוח קונה דירה מקבלן כמו לוינשטין (או כל חברה אחרת) אבל מי שבונה בפועל זה קבלן משנה. אתה מגיע לשטח ומבין שאמנם שילמת לחברה אבל מי שבונה לך זה מוחמד או משה כלשהו. לסיום, אין ספק שהוא מתכוו מתכוון לכך כשהוא אומר שהמטרה שלו להרוויח. אחרת איך אפשר להסביר שעבור התקנת כל שקע חשמל נוסף בדירה גובים 300 ש"ח צפונה? מדינה קפיטליסטית, לא?
שלמה | 02.05.13
15.
בועת הנדל״ן היא אינטרס של בנק ישראל. מדובר בכלי אנטי אינפלציוני יעיל אבל גם מסוכן
אם מחירי הדיור היו סבירים, הייתה פה אינפליציה מטורפת. מחירי הדיור הם כלי יעיל ביותר לווסת את כמות הכסף שבידי הציבור. מדובר פשוט במשאבת כסף, מאחר והקרקע הפכה למרכיב מאוד משמעותי בעלות הדיור, וזאת ברובה נמצאת בבעלות המדינה. העניין הוא שהמשאבה הזאת כבר עובדת הרבה זמן על הספק גבוה. מתישהו לא יהיה כבר מה לשאוב והבועה תתפוצץ.
מ | 02.05.13
11.
אפשר לנסח את זה גם אחרת - כל מה שאני אצליח אני אגלגל לקונה (ותודה לממשלה שעוזרת לי)
המניפולציות על הפשרת הקרקעות, התחבורה וה הכבישים, המימון והמיסוי - כל אלו מתוזמרים מתוך מטרה למקסם את "הרווח" לממשלה, להגן על הבנקים וטייקוני הנדל"ן, השרים + אנשי עסקים + רשי עיריות - ולכן נשלם יותר ויותר - כך זה במדינה שהממשלות שלה מוכרות את הציבור!
יובל | 02.05.13
10.
כל הכבוד על היושרה - האמת בפרצוף
זכותו של כל יזם בכל תחום להרוויח כמה שיותר - השוק החופשי אמור לאפשר תחרות אשר תקשה עליו. אולם במצב הנוכחי התחרות לא אפקטיבית בגלל המחסור בדירות - וכל עוד הנושא לא יטופל מהשורש, בעיית הדיור תימשך. כל נסיון לפתור את הבעיה ע"י מעקף (העלאת ריבית, מיסוי, חקיקה וכו') רק תגרום לעיוותים נוספים. רק ברגע שלא יהיו חסמים מצד ההיצע,התחרות תתאפשר והמצב ישתפר.
כלכלן | 02.05.13
9.
אתה יכול לגלגל ולהעלות מחירים - בסופו של דבר יש גבול למה שאנשים יכולים לשלם
למעשה כבר עברנו את הגבול ואנשים ממשיכים לקחת משכנתאות בלי חשבון ובלי להבין שאין להם שום סיכוי להחזיר את ההלוואה. מר לוטן אתה אולי קפיטליסט וזה בסדר, אבל אתה כנראה עוד לא קולט שסופה של כל בועה להתפוצץ. זה קרה בארה"ב, זה יקרה גם פה. המחירים יירדו פשוט מכיוון שכבר לא יישארו אנשים שיכולים לקנות.
סנופקין | 02.05.13
תודה, קיבלנו את תגובתך ונשתדל לפרסמה, בכפוף לשיקולי המערכת