אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

מבקר המדינה תוקף את נבחרי הציבור: יש להגביר את השקיפות במסדרונות הממשל

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
אין הצדקה לקיומו של מוסד מבקר המדינה
במתכונת הנוכחית שלו הוא בעצם כסת"ח לשחיתות-הנה, יש לנו גוף ביקורת מרכזי. אני כאזרח יכול להצביע על ליקויים, להציע שיפורים, לחשוף שחיתות וכן הלאה-הרבה יותר ממוסד מבקר המדינה. למעשה אני עושה את זה כל הזמן, אלא שאני לא מקבל על זה כסף. למבקר המדינה יש סמכויות מוגבלות -ביחס לתפקידו מוגבלות מאוד. ההמלצות שלו והדוחו"ת שלו-שלדעתי רחוקים מלתאר את כל המצב כפי שהוא, לרוב נשלחים לארכיון. לא נעשה איתם הרבה מדי. לכן, במצב הנוכחי קיומו של מוסד זה הוא לא יותר מכסת"ח לשחיתות. והערה קטנה-אם המבקר הקודם ביקר בעיריית נתניה ולא מצא שום דבר חוץ מלשכה גדולה מדי של ראש העיר, אז כנראה שאתם לא יודעים לעשות את העבודה שלכם.
 | 17.06.13
5.
מבקר המדינה הוא מוסד חסר משמעות בפועל
אני זוכר שאני התלוננתי כנגד העירייה בעיר בה אני גר. עיריה מושחתת של ממש, אני יודע על אנשים בתוכה שלוקחים שוחד (לא שהעברתי עליהם מידע ולא שהם נעצרו, מדובר להערכתי בעירייה הכי מושחתת בארץ והיא של אחת הערים הגדולות) -אני התלוננתי על כך שלמרות שהתלוננתי לפיקוח על הפרות בניה הם לא באו לבדוק במשך 4-5 חודשים. כמובן שפקחי הבניה מרחו אותי בסיפורים שהם שקרים מוחלטים כמו שהם היו ולא היה אף אחד בדירה וכן הלאה (פקח בניה מותיר צו כניסה לדירה כך שהדייר חייב להיות בדירה בזמן הביקור שלו ואם איננו זו עלולה להיות עלילה לפתיחה בהליכים פליליים). מבקר המדינה פנה לעירייה והפקח נשלח. הפקח כתב דו"ח ששיקף חלק ממעט עבירות הבניה החמורות שהפריעו לכל דיירי הבניין. אלא שהעירייה בתרגיל אופייני (בעל הבית שילם להם שוחד) לאחר הביקורת של מבקר המדינה סירבה להעביר לי מידע בטענה שבגלל שהתלוננתי למבקר המדינה הוא צריך להעביר לי מידע (המבקר אמר שזאת אחריותם אבל לא התערב), לא נפתח תיק כנגד בעל הנכס שכן הפקח "שכח" לתעד היטב ולכן אמר שיצטרך לבוא להשלים את החקירה בבדיקה נוספת. אלא מה? שלפי החוק לאחר שהעניין הועבר ממבקר המדינה לעיריה והעירייה העבירה את נושא בדיקת חוקיות הדירה לתובעת העירונית שהיא עובדת עירייה לכל דבר ועניין-אין למבקר סמכות להתערב מעבר לכך. העירייה מחקה תיק, העלימה אותו, שינתה תוכניות בניה של בניין שלם, מחקה תביעה פלילית כנגד דייר בעייתי במיוחד (ששילם שוחד) ותובעת העירייה מאוד מאוד נזהרה בלשונה באימיילים למרות שבע"פ סיפרה על חומרה פלילית של התיק. מבקר המדינה ראה את כל זה, בצורה הרבה יותר ברורה ממה שכתוב בטוקבק, אבל לא חשד שיש שחיתות. מדובר בעירייה שכל התושבים בעיר כמעט יודעים ששוחד מחליף בה ידיים במהירות מסחררת. אבל המבקר? לא הצליח למצוא כלום. בתי המשפט? מעלימים עין. בכלל, המערכת המשפטית בישראל היא בדיחה.
גלעד | 17.06.13
4.
האיש "החזק" של ועד הנמלים!
כמה עצוב לראות את עובדי הנמל שידעו על השחיתות שהולכת שם עם מר חסן הגיבור אבל פחדו לעשות משהו כי היה ברור להם שטוב לא ייצא להם מזה ועכשיו מרוב פחד הם שולחים לו פרחים כי הם יודעים שהכלבים נובחים והשיירה עוברת והאיש החזק שההנהלה כאילו לא ידעה מה הוא עושה שם ל"ביתו", יחזור אחרי כל הרעש למעמד החזק שלו ואז הם כבר עכשיו מראים לו את נאמנותם כדי שלא יתנקם בהם כשהוא יחזור. וככה קוברים כאן בארץ את כל פרשיות השחיתות ושר האוצר שואל איפה הכסף, והוא עוד ימשיך לשאול אבל פתרון לשחיתות לא יגיע בלי מבקר חזק שיוציא לפועל מעשים אמיצים נגד השחיתות, כנראה האדם באמת לא שולט ביצריו וכשהוא מגיע לעמדה ממנה הוא יכול לעשות לביתו הוא עוצם עיין מכך שהמעשה אינו כשר ולאט לאט הוא משכנע את עצמו שמגיע לו להנות ממנעמי השלטון והתפקיד, לכן יש מבקר שצריך להיות נכון לפעול כאן.
רחל כהן | 17.06.13
תודה, קיבלנו את תגובתך ונשתדל לפרסמה, בכפוף לשיקולי המערכת