אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

"אנחנו כמו סלאח שבתי. עד שלא נראה את הכסף לא נאמין שזה אמיתי"

48 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

46.
הקיבוץ זו תרמית שנועדה להעדיף אנשים על פני אחרים , אסור לתת בחינם
כפי שאני עובד לפרנסתי וקונה את ביתי ומשלם מיסים כך גם הם , בשנות השמונים המיסים שלי מימנו את הטעויות הגדולות שלהם , אנשי הקיבוץ היו אז מפגרים בכל הקשור להבנה בעסקים הם נפלו כמו זבובים ומי שילם על כך ? לא הם , הם קיבלו מחיקת חובות , הטבות ומה לא ? חצי מחברי נהרגו במלחמות לבנון רובם עירוניים , הקיבוצניקים מזמן כבר לא ביחידות עילית , התרומה שלהם לבניית הארץ היתה מינורית רוב הקיבוצניקים הותיקים שישנו בחדרי ילדים הם פסיכים עם תעודות - ממש עזרה לחברה , הכל מתחיל ומסתיים בהחלטות שהם רצו לקחת , אין שום סיבה שאני אשלם על כך , האדמות בכל הקיבוצים אינם שייכים לקיבוצניקים כלל , ואם הם רוצים לקנות אותם שישלמו מהחסכונות שלהם , אין להם חסכונות ? יקחו הלוואות כמו כל אחד אחר, לא יכולים לקחת הלוואה ? שילונו ברחוב - ממש כמו כל אחד אחר שחי במדינה הזו . אסור לאפשר אפליה , אסור לתת לקיבוצים ולבני הקיבוצים מה שהם רוצים לקחת בכח . .
דודו | 07.06.14
44.
הקרקע לא שלהם אבל היא במישמרת אצלם. הם חיים עליה . היכן הטייקונים גרים?
צרות המוחין והקינאה רוחשת ברוב התגובות לכתבה. תשאלו עצמכם למי הלכו הנכסים של כולנו שהופרטו, ממפעלי ההיסתדרות ועד בז"ק ובתי הזיקוק. האם מי מאיתנו זכה לפסיק של מניה בנכסים אלה? הכול חמסו בעלי קשרים וממון, שדואגים להעצים את ממונם ללא תמורה ממשית לאזרחים שעובדים עבורם. אפילו המדינה שמחזיקה מניות זהב במפעלים ציבורייים לא יודעת להגן בעזרתן על זכויותינו. מינהל מקרקעי ישראל מתנהל כשוק של סוחרי סוסים. טובת המדינה ואזרחיה בראשו ? הצחקתם אותי ! אז מה טענתכם לחברי הקיבוץ המופרט? להם לא היו ולא יהיו מטוסים פרטיים לברוח מביתם ושכנתם הרצליה לעת צרה. את רוב הטיקונים והאוליגרכים שעשו ממונם בזכותכם לא תמצאו בעת כזו לצידם של אותם קיבוצניקים לשעבר ובהווה.
מייק | 07.06.14
43.
לא הבנתי מה הביג דיל
אז כל אחד מהם יקבל 2 מיליון שקל, נניח. אבל הם אנשים מאוד מבוגרים ואין להם שום רכוש אחר על שמם. לעומת זאת, חבריהם שעזבו את הקיבוץ, עבדו בשביל עצמם, קנו דירות, והיום שווי הדירה שלהם בוודאי קרוב (אם לא יותר מ) 2 מיליון שקל. אז מה הקטע של "המיליונרים"? לא נסחפנו קצת?...
אני | 07.06.14
42.
הולכים לשווק שם 4,000 דירות המדינה צריכה לעזור ברווחים לקיבוצים הנחשלים בפריפריה
מה שיקבלו חברי הקיבוץ גליל ים , מגיע להם ! עכשיו יש רווחים גדולים גם משאר יחידות הדיור שייבנו . חושב שזה הזמן לעשות צדק ולפצות באיזה מנגנון את עשרות הקיבוצים ומושבים בפריפריה שנענקים תחת חובות עוד מהיפר האינפלציה של שנות ה 80. הרי אומרים שברכישת דירה חדש כ 60% עלות שלה בעצם משולמת למדינה. כך יש ליישם גם בקיבוצים ומושבים אחרים שמצויים במרכז הארץ.
ירון | 07.06.14
41.
לכל צרי העין המזרחיים .אתם-ההורים שלכם הרי קיבלו דירות עמידר כמעט בחינם.אני גם
חצי מזרחית.הורי עזבו את הקיבוץ בצפון לפני 25 שנה להרצליה ,מצאו מיד עבודה ,קנו אוטו,ואחרי שנתיים קנו בית צנוע,שני חדרים(כיאה לקיבוצניקים)תוך כמה שנים הורי עברו לבית שמתאים ל-5 בני המשפחה.ועם השנים קנו נכס נוסף לפנסיה.היום יש להם פנסיה טובה בית גדול ועוד אחד קטן.כל השנים היו להם זוג חברים מגליל ים,כלהחגים בילינו בקיבוץ ,מתוך געגוע לקיבוץ,וזה היה כנראה גם פיתרון נוח לחגים....אני זוכרת איך הורי ניסו לשכנע אותם לעזוב את הקיבוץ,הם חיו בבית קטן ועלוב-הילדים חיו בבתי ילדים-עבדו מאוד קשה,הגבר עבד סביב השעון,הורי הסתכלו עליהם בעליונות של מצליחנים,לעומת חייהם הדלים,לפני כמה שנים שהיתה הפרטה בגליל ים,הם עברו משבר רציני,זוג מבוגרים שצריך למצוא פרנסה,בלי פנסיה האשה מצאה עבודה צנועה בעיר,הבעל מצא רק אחרי שנתיים.פנסיות לא תהיינה להם,הבית שבו הם גרים לא שלהם ולא על שמם,הילדים שלהם גרים בקיבוץ.אחד מהם איש מצליח אף בנה בית יפה וגדול -לקח משכנתא גדולה.אני יום אחד ארש את הרי בעיר.מה שלא יוכלו הילדים של החברים מגליל ים.תושבי גליל ים תהנו ,אתם מבוני הארץ .צרי העין מהקשת המזרחית הבכינים לכו למושבים.שכל אחד קיבל שטחים עצומים .לכו לדירות עמידר שחולקו לפי מספר הילדעם!!!
מיה | 07.06.14
38.
באה אימא לוקחת תינוק ומגדלת אותו
כתינוק כילד בגן. בבית הספר . חברים. חוגים. רופאים . בעיות יומיומיות אוכל בגדים .....כמה שקשה אם ילדים כולם יודעים... ואז הוא גודל ונהיה משהו לא רגיל ....ספורטאי אולימפי ....מסי אם חוזה של חצי מליארד דולר לחודש........פתאום בא גבר אומר..... אני אבא שלו .!...תראו איזה בן מוצלח יש לי! למה מי זאת האימה הזו אני נתתי בה אותו.... עכשיו אין לי שום נגיעה לשום קיבוץ או משהו דומה רק הגיון צרוף. הליימכים האלו משלמים חובות עשרות שנים ...טייקון כבר מזמן היה מנפנף את הבנקים ומוחק את החוב.....מגיע להם כול מה שיקבלו . והלוואי שהאנשים האלו. יקחו את הכסף .וילכו למקום פחות אטרקטיבי כרגע .והנכדים שלהם יעשו יותר!
יאיר | 06.06.14
37.
ל-27 - בשנת 32' כבר היו לא מעט קיבוצים בארץ
אז בגלל שסבא שלך הגיע ב-32' האשכנזים לא היו ראשונים? האמת היא שהיתה התיישבות יהודית רציפה בארץ ישראל, והיו טפטופים של עליות מסוף המאה ה-19. קפיצת המדרגה הראשונה נעשתה בעליות של יהודי מזרח אירופה. אחרי קום המדינה, נעשתה קפיצת המדרגה השניה עם עליית יהודי ארצות ערב. אין ויכוח על כך שהקמת המדינה נעשתה בעיקר על ידי העליות ממזרח אירופה, וזה לא מוריד בכלום מהתרומה של העליות האחרות.
 | 06.06.14
36.
חזון החלוציות מת לאחר הקמתה של מדינת ישראל
אך טבעי שאנשים שהיו פעם חלוצים יהפכו לזכרון ב"מפעל" שעובר מהקמה, להתפתחות. עצוב לראות שככה זכרונות גדולים נמוגים, כנראה, שגיבור טוב, הוא אכן סיפור שניגמר טרם זמנו. אך אתם נשארתם בחיים לראות את מפעלכם כמושא ללעג והכפשה בתקופה לא לו, בזמנים שבהם הוא לא יותר מנטל. בשורה התחתונה, הדבר היחיד הטוב שתוכלו לעשות למדינה הוא לוותר וללכת ולהחזיר את הזכרון לתפארתו, לתת לו למות מות גיבורים, לתת לכל אותם ממנצלי ההזדמנויות, שהם כל אזרח במדינת ישראל, את האפשרות להילחם על נתח מהשלל, להחזיר את העם לקיבוץ. הדבר היחיד הטוב שתוכלו לעשות בשבילכם הוא להילחם בשיניים כדי שילדכם יוכלו לחיות חיי עשירים, חיים ללא דאגות, מה שקיוויתם שיקרה כשהתחלתם במפעלכם, מה שיש שיגידו שכבר קרה. -אני הייתי בוחר באפשרות השניה.
 | 06.06.14
34.
פשוט לא מצליח להבין את זה
בתור סטודנט, שבאמת אוהב (או לפחות אהבתי) את רעיון הקיבוץ והחלוציות. אני באמת חושב שמדובר באנשים מצוינים, לפחות זקני השבט אבל זמנים השתנו, המדינה השתנה וגם הקיבוצים איתם. שירתתי בצבא ובמיטה לידי ישן קיבוצניץ, שנינו עשינו את אותה בגרות ושנינו לומדים יחד באוניברסיטה. ההבדל? הוא נולד בקיבוץ 20 דקות מתל אביב, ויש רשימת המתנה של 200 אנשים בערך, אבל גם מקומו ברשימה. הוא לא קוטף עגבניות, הוא לא חולב פרות. היום יש תאילנדים. הבדל נוסף? לו יש עתיד במדינה, יש לו זכות כלשהי לבית בצורה שפויה, לעומת מה שקורה בנדלן באזור הזה מדובר בלא לפחות ממזל טהור. ולי? אין לי סיכוי לקנות בית בלי משכנתא ל-30 שנה, אז מה זה החרא הזה? איך דיברו על הבנים שנטשו את הקיבוץ בשנות ה-80-90, ועכשיו כשאי אפשר יותר לחיות בעיר כולם מדברים על תחייתו של הקיבוץ החדש, פשוט צביעות לשמה, האמ-אמא של העקיצות.
נתנייתי | 06.06.14
33.
וזו, אם תרצו, המהות של בעיית הקיבוצים
החוסר הבדלה הזה, בין קיבוצים "עשירים" שיושבים במרכז המדינה (געש, שפיים, גליל ים ועוד) לבין הקיבוצים בפריפרייה, החלוציים באמת, שעד היום מתקיימים מחקלאות או מפעלים שהקימו בזיעת אפיהם... החוסר הבדלה הזה והתייחסות לכל הקיבוצים כמקשה אחת עושה עוול לקיבוצי הפריפרייה. לא דינו של עין גב כדינו של געש. הטעות של הקיבוצים היא שהם הלכו כולם ביחד כנגד המדינה. כולם ביחד - וזו הטעות.
 | 06.06.14
32.
אדמות המדינה שייכות לכולם ולא לקבוצה קטנה שחיה על חשבון כולנו
ההוויה קובעת את התודעה. כל רעיון הקיבוץ מתפוצץ בפרצוף של כולנו שוב ושוב ושוב. כשהפליטים היהודים ממחנות ההשמדה בפולין ובגרמניה הגיעו לארץ, רעיון הקיבוץ קסם להם. אך בתקופה הפוסט ציונית, כלומר עתה, לא מעניין אותם כלום. רק בצע הכסף על חשבון הכיס של כולנו. מישהו צריך לעשות כאן סדר. אף אחד לא מגרש אתכם מהבתים שלכם. אך את האדמות אל תגזלו מעם ישראל. איפה שר האוצר? איפה ביש עתיד? למה הוא לא מדבר? אולי כי אין לו מה להגיד.... שבת שלום לכולם.
איתי | 06.06.14
31.
מה יקרה אם מחר ,יקחו לקיבוצים ולמושבים את האדמות?
כמובן שיהיו מכרזי בניה וכמובן שגינדי,שכון ובינוי של אריסון,ואפריקה ישראל יזכו. וכמובן הטייקונים. נו אז מה? מזרחי ,אשכנזי ,זוגות צעירים.קדחת.רק המדינה תזכה בכסף ,והטייקונים. לא מגיע לאלה שישבו במקום 70-100 שנה והשביחו את המקום ? טוקבקיסט אחד יקבל שטחים במתנה? הכסף יזרום מהמדינה לכל מיני שרים שיעשו בו מה שהם רוצים .לכל מטרה. רק לא לזוגות צעירים,לזקנים,לשארית ניצולי השואה וגם לא לחינוך.אז מה שמפריע לכמה מכם מה יקבלו כמה קיבוצים ומושבים במרכז הארץ.אף אחד מכל הנ"ל לא יראה גרוש.
יוסי | 06.06.14
30.
ל-24: מי מונע ממך להתיישב על קרקע בקצה העולם?
אולי עוד 70 שנה הקרקע תהיה שווה מיליונים. בתקופה שהקימו את הקיבוצים כלב לא היה מוכן לגור שם. האנשים האלה עבדו קשה מאוד כל החיים שלהם. פתאום כשהקרקע שווה מיליונים כי היא קרובה לערים הגדולות (שצמחו לאט לאט במשך 60 שנה) הישראלי המצוי פותח עיניים.
 | 06.06.14
28.
אלה עושקים ולא מסכנים
בניגוד לאגדה שהקיבוצים בנו את המדינה ואת גבולותיה, חברי גליל ים קיבלו מהמדינה קרקע בגוש דן. הרבה אזרחים "רגילים" לא יצאו מהטראומה של 2008. הרבה אזרחים פונו מהשיכונים העלובים שהמדינה הקצתה להם והפכו להומלסים. הם לא מדברים על פנסיה שמנה. הם משוועים לקורת גג. תושבי עיירות הפיתוח מקופחים גם היום, כמו לאורך כל שנות המדינה. אנשי גליל ים הם נהנתנים שלא בצדק. ה"הסדר" שלהם מזכה אותם בהטבה מפליגה ללא כל הצדקה. אין כפרה על הגזל הזה. זה אחד המחדלים הגדולים של המדינה.
גמלאי שאינו חבר קבוץ | 06.06.14
27.
ל 16- יפה אמרת אבל קצת זייפת
האשכנזים לא הגיעו ראשונים לארץ. בלי שום קשר, סבא שלי עלה מתימן ב1932. שירת בצבא הבריטי ונלקחו ממנו תהעודות ע"י המדינה. אז נכון שהאשכנזים הביאו את התיכנון והיסודות למדינה. אבל מזה ועד להחליט שהם הראשונים המרחק הוא גדול. הם גם לא היחידים שהקימו את המדינה.
 | 06.06.14
25.
הקרקע שייכת לעם כולו. מי המציא את הפטנט הזה של למכור קרקעות?
לא רק בקיבוצים. או שאתם גרים על הקרקע והיא שלכם אחרת היא חוזרת ל העם. הרי כולנו הקרבנו את חיילנו בשביל הקרקעות האלה. תרמנו כספים לרכישת קרקעות לפני קום המדינה מי הוא זה שיעז למכור את הדם והדמים של בני העם הזה לצורך מרשרשים ומצלצלין בחשבון הבנק שלו? גניבה חסרת מצפון ללא בושה חוסר ערכים וחוסר מוסר. בושה.
 | 06.06.14
22.
תודה לכלכליסט על כתבה לא מתלהמת
מרענן לקרוא את נקודת המבט של התושבים, ולא רק הסטה לצורך משיכת טוקבקים. אני קצת מפקפק ביכולת של רוב אזרחי המדינה להתמודד עם מידע מורכב, אבל אולי בכל זאת חלק מהקוראים יבחינו בגווני האפור. לעצם העניין, מדובר על קרקעות שהיו בשימוש הקיבוץ עוד מלפני שהמדינה הוקמה. אפשר להתווכח על השאלה באיזו מידה צריך לפצות את הקיבוץ על שינוי הייעוד והפקעת הקרקעות, אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה שבתחילת הדרך לא היה לקרקעות ערך נדל"ני, ונוכחות הקיבוץ במקום היתה אינטרס של המדינה. מעבר לזה, באמת שאי אפשר לחשוד באיזו להיטות של המדינה לחלק מתנות לקיבוצים - להזכירכם, הליכוד כבר עשרות שנים בשלטון. ולאלה שמתלוננים שאת הוריהם או סביהם שלחו למעברות - המעברות של תחילת המדינה הם פנינות הנדל"ן של היום, אם לא שמתם לב. אתם יכולים לכעוס עליהם על זה שהם לא נשארו, אבל זה יהיה קצת טיפשי. חלק מאלה שדבקו בקרקע הדפוקה של קום המדינה זכו, וחלק לא.
 | 06.06.14
18.
תגובה למפרגנים בציון
רק שחכת פרט אחד שולי וקטן: הם בנו את כל זה בישבילם, בישביל להיות שם עם המשפחות שלהם, לא בישבילי ולא בישבילך! (אם אתה לא אחד מהם כמובן) תנו לי פרוסת אדמה בחינם - תראה איך אני מפריח אותה תוך שנה. איך בדיוק האדמה הזאת הפכה להיות של האבא שלהם? תסביר לי.
שם בדוי | 06.06.14
17.
קרקעות קיבוצים נועדו לבניית שכונות עירוניות ומרכזים מסחריים?
בזמן שקיבוצים כמו געש, גליל ים ועוד כמה כמוהם נהנים מאדמות שמזמן לא מניבות ממה שהן אמורות להניב... יש עוד קיבוצים בפריפריה, שוואלה, להם אין את הפריבילגיות לדאוג לביתם כמו יתרת החברים שלהם. כן, יש כאלה שעדיין קמים בבוקר לחליבה. אבל חזון הקיבוץ אבד עליו הקלח מזמן - שם קבור הכלב. כך שמעטים הקיבוצים היום שמטעם הגדרתם הם אכן קיבוצים אבל עדיין, רוצים גם להיות קיבוץ עם השקפה יפת-נפש סוציאליסטית (נו באמת, גליל ים...) וגם להיות חזירים קפיטליסטיים ובסופו של דבר - גם מרוח הכתבה הזאת, יש לזה לגיטימציה...
סתם דעה | 06.06.14
16.
לכל המבקרים של התהליך
כנראה שלא למדתם היסטוריה בבית הספר. כאשר הקיבוץ הזה הוקם עדין לא הייתה מדינת ישראל וגם לא היה מנהל מקרקעי ישראל (הוקם רק בתחילת שנות השישים), גם ההורים שלכם עדין חיו בצפון אפריקה בשקט ובשלווה , הם עבדו קשה מאוד כדי לשמור ולטפח את האדמות הללו ולכן הן מגיעות להם.מה לעשות שכל הקודם זוכה , זה לא נעשה מכספכם (הוריכם עדין היו בצפון אפריקה ואילולא הלחץ של מנהיגי המדינה כנראה היו נשארים שם עד היום אז מספיק עם הבכי והנהי ותתחילו לפרגן.
יעקב לוי | 06.06.14
4.
האנשים האלה שמרו על הקרקע כאשר אף אחד לא רצה אותה. מגיע להם כל גרוש!
קחו בחשבון שלא אפשרו להם לרכוש את הקרקע כאשר שוויה היתה כנזיד עדשים. קחו בחשבון שהם ,הם הפריחו את השממה בתנאים קשים. כאשר הם הגיע, גליל ים היתה קצה תבל. אז נניח שכל אחד יקבל איזה קוטג, בקושי, כי לבית בהרצליה הסכום רחוק מלהספיק. חשבנו כמה זה לכל שנה ותבינו - מגיע להם. בסופו של דבר, בלוטו זכו "המדינה" והבנקים. כרגיל.
מפרגנים בציון | 06.06.14
3.
את הסבא שלי שלחו למעברות! לא לקרקע ששוווה מליונים
למה שיפצו אותם על מה ולמה ???!! הפ קנו את הקרקע? יש להלאים את הקרקע ולבנות דיור בר השגה לצעירים! ולא לדאוג למילארדים שיגיעו לאנשים שעוד רגע לאפה וקהילדים שלהם מסודרים הוא ישתמשו בכסף להעלות את מחירי הדיור בארץ
דור שלם ללא דיור | 06.06.14
2.
לא ברור למה נותנים לכם גם את החלק שלי במדינת ישראל? בחינם?
אנשי שפיים היקרים... מאוד יקרים....מעולם לא הייתם בגבול... בישוב ספר.... באיזור מסוכן ונחשל... לא עזרתם לחבריכם הקיבוצים כשהם לקחו מאיתנו כסף לתחזק גם את בריכות השחיה.... לא שילמתם גם כשהיה צריך להציל את קופ"ח של ההסתדרות... הפנסיה של ההיסתדרות.. אז למה מגיע לכם ולי לא? כי אני צפתי? כי איני קיבוצניק שממשלת מפאי ומפם הפלו אותי לטובה אלא לרעה כשהגענו ארצה... כי לקחו לנו את הילדים "לחינוך מיוחד"? אסור לתת לכם את האדמה הזו - היא שייכת לכולנו. יש להכריח אתכם להחזיר אותה למדינה ולאנשים שנלחמים בצבא כדי להגן גם עליכם (שנים רבות מאוד כבר אינכם בולטים בתרומה הציונית/התישבותית בקרב האוכלוסיה) כדי שתצעדו בבטחון לבתי הקפה במדינת תל אביב. יש להפקיע האדמה ובעזרתה (ועוד שטחים) להוזיל לנו ולבנינו את הדיור בישראל למרות שהם לא קיבוצניקים. אני קורא להפקיע את קרקעות הקיבוצים ובמיוחד במרכז - לאלתר!!!
אני מצפת | 06.06.14
תודה, קיבלנו את תגובתך ונשתדל לפרסמה, בכפוף לשיקולי המערכת