אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

הפחתה פזיזה: מדוע הורידה פלוג את הריבית לשפל חסר תקדים?

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
מלחמת הסיסמאות
זה כבר תקופה ארוכה שאנחנו בעיקר חווים מלחמת סיסמאות בין המשרדים הממשלתיים (אוצר, שיכון ובינוי, כלכלה ..) גופים ממשלתיים (בעיקר בנק ישראל) ופרשנים שהמאפיין המאחד את כולם הוא חוסר יצירתיות ופתרונות נקודתיות וחלקיות. ולכן כמעט כולם צודקים באמירות שלהם שהמהלך של האחר לא מספק פתרון. ולכן אין מניעה להוריד ריבית גם ל 0% (לעזור ליצרנים ברמת עלות אשראי ולעזור ליצואנים ולחזק את השקל וכו) ואין צורך לפחד מדיפלציה ברמה נמוכה וכל זה בתנאי שמגבים את המהלכים בצעדים שמגבילים אשראי למשכנתאות מוזילים מחיר קרקעות וכו. אין פתרון נקודתי בכלכלה אלא פתרון רחב שיוצר איזונים בין המערכות השונות
yohai | 26.08.14
5.
בנק ישראל הוא האשם - פישר ופלוג סגניתו הורידו ריבית ויצרו את בועת הנדלן!
כבר שנתיים הצמיחה בישראל הולכת ומאטה: הכסף נסגר בקירות ל-30 שנה ומי שלא חוסך לרכוש במחירי בועה ולא צורך. מי שגר בשכירות ולא חוסך גם משלם כי השכירות התייקרה מאוד בשנים האחרונות. האינפלציה אפסית כי הכסף נגמר! פיצוץ הבועה, הנזק הכלכלי של צוק איתן, האבטלה שהחלה לעלות. מיתון 2014 החל והוא יהיה קשה, ארוך וקשה יהיה לצאת ממנו. תקציב 2015 יהיה תקציב גזרות מה שיחריף את המיתון. בשנת 2015 הריבית צפויה לעלות בארה"ב ותעלה בסופו של דבר בארץ: המשכנתאות יתקרו, ההלוואות יתייקרו והמיתון יחריף עוד יותר. פלוג ונתניהו שהוזהר מבועת נדל"ן ב-2009 עומדים לאכול את הדייסה שהם בישלו. הצרה שאת המחיר נשלם כולנו. בהצלחה לכולנו בצליחת המיתון!
אורי | 25.08.14
3.
הרעיון כביכול צרכנים דוחים קניות בגלל...
...שהם צופים ירידות מחירים הוא מגוחך. הרי בכל מקרה, הדפלציה שמדברים עליה היא בסדר גודל של 1% לשנה לכל היותר. איש אינו דוחה את הקניות שלו בשביל להרוויח הנחה של אחוז אחד, נכון? אחרת איש מעולם לא היה קונה סמארטפון או מחשב נייד (שכן מחירם נוטה לרדת כל העת, ללא שום קשר למצב הכלכלה), ואיש לא היה יוצא לחופשה ביולי-אוגוסט (כי מחירי החופשות צפויים לרדת אחרי החגים). לא. ברוב המקרים אנשים מוכנים לשלם יותר כדי לקבל מוצר עכשיו. ולכן החשש הפתולוגי מפני דפלציה קטנה הוא מנופח וחסר כל הגיון. המנדט של הבנק המרכזי מאז ומתמיד היה למנוע מן האינפלציה מלהיות גבוהה מדי, אולם איש מעולם לא אמר שהיא איננה יכולה להיות נמוכה. אינפלציה נמוכה זה דבר נהדר עבור התושבים, משום שכוח הקנייה שלהם נשמר לאורך זמן, גם ללא עלייה מתמדת במשכורת.
אורן | 25.08.14
תודה, קיבלנו את תגובתך ונשתדל לפרסמה, בכפוף לשיקולי המערכת