אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

"חוק שכירות הוגנת לא מציע כלים אמיתיים כדי להגן על השוכרים"

18 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
26 מטר ומטה
מוצאים משוק השכירות יחידות דיור של 26 מטר ומטה, למה ? אולי כי זה מוריד את ערך הדירה של השכן שגר בדירה גדולה יפה ולא רוצה שכן עני יותר שמוריד את מחירי הדירות בסביבה? מה רע לסטודנט לגור בדירה קטנה שיש בא הכל, דירה עצמאית ? יותר טוב שותפות - אין אפילו אסלה משלו וכמה גרים בדירת שותפים? אין הגבלה. כבר עשרות שנים הממשלה נותנת לאנשים דירות ציבוריות בגודל 8-12 מ"ר . מסקנה: קשה להאמין שהוצאת הדירות הקטנות משוק השכירות היא לטובת השוכרים ולא של אחרים.
מוזר | 26.11.14
16.
קומבינות של השוכרים
העיריות לא מקפידות לבדוק אם השוכרים וכל שותפיהם לדירה ,כתובתם בתעודת הזהות אכן באותה כתובת. ברוב הדירות השכורות על ידי צעירים לא מופיעים שמות כל הדיירים על תיבות הדואר וגם לא על דלתות הכניסה לדירות.ויש סיבות רבות למשל שמירת פרטיות שזה לגיטימי אבל יש קומבינות, למשל שכירות משנה ללא ידיעת המשכירים והרשויות,בריחה מנושים ו/או הונאת רשות המסים לצורך קבלת הטבות מס,במידה ומגיעות להם במקום מגוריהם האמיתי,ועוד. יש לתת על כך את הדעת.
אמיתי | 23.11.14
15.
מספר 1 פשוט צודק. הממשלה חייבת להשתמש בסמכותה להטיל מסים כדי לכוון את השוק למקום הוגן יותר
כמו כן ברור שלא משנה איזה מסים יטילו ואיזה הגבלות יטילו, עדיין אנשים ירצו לקנות דירה להשקעה ולהפוך למשכירים, הכל עניין של שני דברים: באיזה מחיר קונים את הנכס (במחיר הנכון גם שכר דירה נמוך זה כדאי) האם הריבית בבנק עדיפה על התשואה שמתקבלת מהשכרה (כרגע ממש לא עדיפה כי היא 0%) אגב מסים יכולים גם להוזיל מוצר, לא רק לייקר מוצר. הנה תרחיש דמיוני, לא להתעצבן: אם מחר היו מטילים מס של 80% על דמי השכירות, המשכירים לא היו מצליחים לגבות שכר דירה גבוה פי 5 כדי לפצות את עצמם. אפילו לא קרוב לכך. לכן התשואה של המשכיר היתה נחתכת לרבע ביחס להיום. כתוצאה מכך השווי הכלכלי של הנכס המניב היה יורד לרבע, וזה היה הופך להיות המחיר החדש של דירה להשקעה בישראל. מפריע לי שמשכירים טוענים שבזכותם יש היצע דיור להשכרה. חשוב להזכיר שלא המשכירים מייצרים היצע אלא הממשלה שבונה דירות. ברגע שבנו דירה אפשר למכור אותה למשקיע שישכיר אותה לזוג צעיר, ואפשר למכור אותה ישירות לזוג צעיר. אם מכרו אותה למשקיע אז כביכול יש דירה אחת יותר להשכרה, אבל עכשיו יש לנו גם זוג אחד יותר שלא הצליח לקנות דירה וצריך דירה להשכרה. כך שזה לא באמת משנה והמשכירים לא תורמים ולא פוגעים בהיצע הדירות.
צביקה דורוני | 23.11.14
12.
המשכירים יכולים לעשות שמיניות באוויר. קרנית פלוג מציעה היום ריבית של 0% בבנק, וזה מעוות את הכלכלה
מנפח את המחירים, וגורם לטיפשות בבחירות שאנשים עושים, כמו למשל לקנות נכס ולהשתתף בבועת הנדלן מתוך אמונה שהמחירים ימשיכו להתנפח ושיש עוד זמן עד שהם יפלו (כנראה מאמינים שיש מחסור של 100,000 דירות ושיקח שנים לסגור אותו.....) בגלל הריבית אתם תראו שאנשים יקנו דירות גם ב 2 מיליון שקל שמכניסות להם בקושי שכר דירה של 1,000 שקל בחודש, וימשיכו לקנות בתנאים הזויים כאלה אפילו אם יטילו מגבלה שאסור להעלות שכר דירה לעולם. הסיבה היא שתשואה עלובה של 1% לשנה היא עדיפה על תשואה של 0% בבנק. אז אנחנו היום בעידן מעוות של הכלכלה ואנשים צריכים להבין את זה. כשהריבית תחזור ל 4% כל הטירוף בנדלן יפסק והמצב יחזור לקדמותו.
רואה מבחוץ ומבין מה קורה | 23.11.14
11.
החוק הוא כנראה תוצאה מאחדי המיישמים שדפקו אותה. יש בו כמה דברים מוזרים בעיקר
אני חושב שאני אחד המשכירים הטובים שקיימים, המחיר נמוך מעט מהממוצע (ככה אני בחור טוב דייר), אין תקלה שלא מתוקנת במקום ועם קשר רצוץ, ולא סתם נשארים השוכרים אצלי הרבה שנים. אבל שבסוף החוזה השוכר מביא דייר דרך מתווך ואני אצטרך לשלם על זה??? אני משכיר במרכז תל אביב וב 5 שנים האחרונות העלאתי ב 200 ש"ח בלבד כי לדייר טוב אני לא מעלה, אבל אם יום אחד אראה שאני ממש רחוק מהמחיר שכירות לא אוכל לעלות יותר מ 2%? פשוט שערוריה, החוק מחייב אותי לעלות לשוכרת שלי כל שנה ב 2%.
בועה | 23.11.14
10.
חוזה אחיד
חוזה אחיד יהיה מבורך כמו גם פוליסת ביטוח אחידה והסכם עם סלולר אחיד כמו גם חוזה ניהול חשבון אחיד כמו גם הסכם אינטרנט עם הגבלה של העלאה. מכל מה שפירטתי שכירות זה המגזר הכי הוגן!! אם שוכר מוגן לחתום לשלוש שנים משכיר יחתום על אי העלאה או על העלאה מתונה!!
משכיר דירות | 23.11.14
7.
נקודה חשובה שהעיר המגיב הראשון, לדעתי:
כל ההגבלות הללו על המשכירים עשויות להיות טובות, למי שלא חווה שוכר עושק. ישנה מקצועיות כזאת בשוק: גנב דיור. הוא נכנס, משלם חודשיים שלושה, מבטיח, דוחה, מרמה, מספר מעשיות, אחרי שמונה חודשים משלם את החודש הרביעי, פתאום הוא חבר, פתאום הוא מסנן, בסוף מתברר שהצ'ק ביטחון שלו שייך לחשבון מוגבל מזה 7 שנים, ואין סיכוי שיהיה לו איזשהו כיסוי. האינטרס של השוכרים הוא אפשרות של סנקציות מיידיות ואפקיטיביות על שוכרים שלא משלמים. כשוכר לשעבר ומשכיר כיום, אני מסכים ומשלים עם כל הגזירות של החוק, ובתנאי שיינתנו לי כלים להתמודד עם גנבי דיור.
איציק אדום הזנב | 23.11.14
5.
כמה הערות על....חופש
1. כן גם אצלי זה חלק מהפנסיה שלי 2. תשואה של 3%-4% לשנה היא בהחלט סבירה 3. איך תגיב אם נוציא חוק שמגביל את היכולת שלך להשתכר מעבודה ...נניח שהשכר שלך מתחיל ב 5,300 ולא יכול לעלות יותר מ 2% כל שלוש שנים, או אולי שאסור למעביד לפטר אותך לפני שאתה עובד 3 שנים אבל לך מותר להתפטר כל שנה - לאנשים יש חופש והחופש הזה חשוב, חלק מבעלי הדירות להשקעה יסכימו לחתום חוזה רב שנתי כדי לא להתעסק עם החלפת דייר כל שנה. חופש אומר שהשוק פתוח למשא ומתן בין שוכר מרצון למשכיר מרצון אז תמצא את הדירה והמשכיר שמתאים לך...קשה...זו בעיה של ביקוש והיצא ובעלי הדירות ודאי לא אשמים בזה אלא להפך הם מייצרים היצא 4. מאיפה אתה מסיק שמחירי הדירות ירדו ב 10%? אולי שוק השכירות יצטמצם ומחירי הדירות יעלו ב 10% או שמחירי השכירות יעלו ב 10% והשוק יתאזן בנקודה חדשה? 5. מאיפה המחשבה שאפשר להפיל על בעל הדירה עוד ועוד דרישות והוצאות והוא לא יגלם את זה בשכירות? אתם הייתם משלמים כסף כדי להשכיר דירה...כנראה שלא אז למה הציפיה שמישהו אחר כן? כל חוק והגבלות מסוג זה סופן להעלות מחירים אם ע"י צמצום ההיצא ואם ע"י איזון התשואה בנקודה חדשה - כמו חוק כלים שלובים ....
עופר | 23.11.14
3.
עוד חוק פופוליסטי במקום שהממשלה תגדיל את היצע הדירות
הגבלת גודל הדירה והשכירות תקטין את היצע הדירות להשכרה והשכירות תעלה בטווח הארוך. הגבלת המחיר תקשה על שוכרים ללא גב כלכלי לשכור, כי הם לא יוכלו להציע תשלום גבוה יותר. הגבלת המחיר תוריד את המוטיבציה של בעל דירה לשפץ את הדירה.
א | 23.11.14
2.
שוק השכירות
את בעיות הדיור לא פותרים על גב בעלי הדירות. על הממשלה לעודד בניה להשכרה, כפי שעשו בשוק התקשורת עודדו חברות חדשות להכנס. ואם כבר פיקוח אז על הכול. ביקרתי אצל רופא באופן פרטי נדרשתי לשלם 800 ש"ח, חזרתי לביקור כעבור חודשיים בערך, נדרשתי לשלם 1000 ש"ח. אני לא זוכר שאילצתי מישהו אי פעם לשכור אצלי דירה. באותה מידה אני לא חייב להשכיר למי שלא מוצא חן בעיניי.
ישראל ישראלי | 23.11.14
1.
כמה הערות
בעיקרון, המשכירים לא יכולים להעלות בהרבה את שכר הדירה לפני כניסת החוק. נניח שהחוק היה מתיר העלאה בגובה 2% בלבד במשך 10 שנים רצוף, המשכירים בחיים לא היו מצליחים להעלות מראש את דמי השכירות ב 30% כדי לפצות את עצמם על המגבלה הזאת. פשוט אין סיכוי. מה שיקרה כפי שכתוב בסוף הכתבה, זה שהשוק יתאזן על מחיר חדש לדירות להשקעה. הרי אין שום בעיה להרוויח יפה מדירה להשקעה, גם אם יאסרו להעלות את שכר הדירה בכלל משנה לשנה. פשוט במקום לשלם עליה 2 מיליון שקל, תשלמו רק 1.8 מיליון וכבר יש לכם תשואה גבוהה יותר ב 10% מאשר היום שתפצה אותכם על כך. אם הבנתי נכון את החוק, יהיה כדאי לשפץ רק פעם ב 3 שנים, כי זו ההזדמנות היחידה לשנות מהותית את שכר הדירה כך שישקף את השיפורים שעשו בדירה. הקמת מרשם של חוזי שכירות צריך להיות חובה. המדינה ורשות המסים חייבים להתלבש על המשימה הזאת. רבאק, כל מתכנת מתחיל יכול להקים אתר אינטרנט שיעשה את זה, אבל צריכה להיות חובה בחוק להעביר עותק של החוזה. אפשר אפילו לחייב את המשכירים במס סמלי של 1% מהשכירות, מס שתכליתו בעיקר להרגיל את המשכירים שאי דיווח על ההשכרה הוא כבר עבירה נגד חוקי המדינה. בתור שוכר טוב, ברור לי שאני נדפק בגלל שוכרים שמשחיתים דירות או מסרבים להתפנות ולא משלמים. בעלי הבתים לחוצים בגלל זה, דורשים ערבויות יקרות ששוכבות בבנק, ואני מפסיד. אינטרס שלי כשוכר שהחוק יאפשר הליך פינוי מזורז לשוכר שלא משלם, בליווי המשטרה כולל רישום באינטרנט כך שבעלי בתים יוכלו לראות מראש ששוכר מסוים הוא בעייתי. יש הרבה דמגוגיה של משכירי דירות. בחדשות ערוץ 10 לפני כמה ימים הראו פנסיונר שמשכיר דירות, כולו ממורמר ומתבכיין על חוק השכירות החדש. הוא אמר שם משהו בסגנון "הדירות זה הפנסיה שלי, הממשלה לקחה לי את הפנסיה" ואיים "אני אמכור את הדירות שלי" זה מראה לנו כמה דמגוגים בעלי הדירות. מצד אחד הם אומרים שהם פשוט יעלו את שכר הדירה מראש, אז אם ככה, על מה הבכי? מצד שני הוא מאיים למכור, אז קדימה חביבי- תמכור. אנחנו רק מחכים לראות את היצע הדירות למכירה ביד 2 מתחיל לזנק, ואת המחירים יורדים. כאילו שזה משנה אם את הדירה שלו יקנה משקיע, שבעצם ימשיך להעמיד אותה להשכרה, או שיקנה אותה צעיר שהיום גר בשכירות בדירה אחרת, ואז הוא יעבור לגור בדירה שהפנסיונר מוכר אבל יפנה מאחוריו דירה אחרת להשכרה. בעל הדירה הזה לא מאיים על אף אחד כשהוא מאיים למכור, הוא סתם יורה לעצמו ברגל. הוא מוכיח שדירה להשקעה עם החוק החדש שווה פחות, לבעל הבית קשה יותר לעשוק (כמו שהשווי שוק של חברת סלקום נחתך לחצי מאז שיש חברות מתחרות בזול, כי המשקיעים שמתעניינים בקניית סלקום מבינים שהיא לא יכולה לעשוק יותר). זה שהפנסיונר רוצה למכור, מראה שהוא עצמו חושב שדירה להשכרה כבר שווה פחות מאשר קודם. כך שבהחלט יתכן שהחוק יוביל לירידת מחירים. לגבי אכיפת החוק, אם יובטח לדייר שליש מהכסף שייגבה מבעל הבית אם יתברר שהוא עבר על החוק עם קונצים משונים (למשל נתן הנחה על השנה הראשונה ואז בשנה שניה ביטל אותה, שזה בעצם הקפצת שכר דירה), אז הדייר ידווח בשמחה לרשויות ולא ישתף פעולה עם בעל הבית, בעיקר אם יאפשרו דיווח רטרואקטיבי לאחר שהדייר כבר יצא מהדירה וגר במקום אחר.
אזרח | 22.11.14
תודה, קיבלנו את תגובתך ונשתדל לפרסמה, בכפוף לשיקולי המערכת