אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

האם חדשנות נובעת מטעות?

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
משחק בניסוחים - אבל המאמר מפספס את החדשנות
טוב... נחמד לשחוט פרות, אך כצמחוני נראה לי שכאן עשו זאת לא במקום. נראה לי שסימנו את המטרה: חדשנות זו המצאה שאיש לא חשב עליה קודם או משהו בסגנון (למשל הזכוכית), ולכן אין חדשנות אלא במבט לאחור. ותפיסה שגויה נוספת היא התפיסה שחדשנות זו הברקה של סוליסט. אם נגדיר את החדשנות - שזו בעצם יצירתיות של ממש כמציאת הקשר שלא נעשה קודם בין דברים, הבנה שממשהו לא קשור (התגבשות חול לגושים מוצקים שחלקם אף שקופים) יכול להביא ליישום של משקפיים למשל- זו החדשנות, וזה לא בדיעבד, אלא מישהו חדשן ויצירתי במיוחד הבחין במקרה, ומיד חשב איך אפשר לנצל זאת למשקפיים ועבד על היישום וההבנה של הקשר זה שהצליח, ובגדול (אמנם אחרי אלפי שנים אבל עובד... ) בדוגמת הנורה של אדיסון - החדשנות שלו שהוא חיפש את הפיתרון ומצא פיתרון טכני לבעיה שאיש לא הצליח, (ורק מעטים מאד ניסו בכלל והתיאשו, ובתכלס זה נחשב לבלתי י אפשרי. גם צוות אנשים (אפילו לא באותו זמן) יכול להיות חדשן, לגלות חדשנות, ע"י הבנייה והיתוך של מספםר הברקות "קטנות" שהופכות משהו מסורבל ויקר וכמעט לא יישים למשהו פשוט, זול וניתן ליישום פשוט וכ'ו. במילים אחרות - אם נחליט שחדשנות זה יצירת הקשר בין דברים, שמניב משהו יישומי של ממש כתחליף למשהו קיים מסורבל/ יקר וכ'ו או משהו שפשוט לא היה בנמצא, ועובדה שאיש ממוצע ומעלה לא רואה אותם, אלא באמת חדשן. ואם מסתכלים על זה כך- אז אכן ישנה וקיימת חדשנות, ועוד איך!
אברום רותם | 31.12.14
4.
ל 2 - יש סיבה פשוטה בלי מנגנון - יתרון יחסי בשרידות
לא צריך מנגנון מסובך (מחשב / אלוהים) כל עוד יש מנגנון פשוט - ייתרון בשרידות. כל אחת מהתגליות ה"חלקיות" נתנה פתרון לבעיה מסויימת, מוקדמת יותר, שהיה צורך בפתרונה והיה מי שהרוויח מכך. באופן דומה בטבע, מוטציות טובות הן כאלה שנותנות יתרון, מוטציות אחרות יכולות להיות ניטרליות (לא לעלות באבדן ייתרון הישרדותי) ולכן להיות בחלק מהאוכלוסיה ולמוטציות אחרות יהיה מחיר גבוה מדי והן יביאו לאבדן. זה דומה מעט לתוצאה של "הילוך שיכור" אקראי, כשבצד אחד יש תהום, ממוצע המיקום לא יהיה בנקודת ההתחלה.
ביקורתי | 26.12.14
2.
או בעריכה מחדש של הכותרת: חדשנות נוצרת על ידי הגעה לנקודת בשלות.
ממש כמו כל דבר אחר ביקום. הכל בתנועה והכל מתקדם ונוצר (ונעלם) ומתקדם. כך גם החשיבה האנושית וכך גם האורגניזמים על פני הכדור. הכל בתהליך אבולוציוני בלתי נפסק, ששואף למורכבות גבוהה יותר. בשביל להגיע לכל המצאה והמצאה שהוזכרה בכתבה, היה צורך בשלבים מוקדמים ובהישגים קודמים או במילים אחרות: בבשלות. הדוגמה של צוותים שעובדים בנפרד בכל מקום ומקום ומגיעים כמעט בו זמנית להישגים דומים, רק מוכיחה את מה שאנחנו יודעים, שמגיע הרגע ה"בשל" לטכנולוגיה מסויימת בגלל הידע הנתון הקריטי שיש לאנושות באותו הרגע, ואז אין דבר שימנע את יצירת ההמצאה או החידוש. התחרות להמצאת המטוס, לא יכלה להתרחש 200 שנה או 20 שנה קודם. פשוט הגיע הרגע הבשל טכנולוגית ועל ההישג הזה עמלו כמה וכמה צוותים ברחבי העולם. כנראה הטעות היחידית בכל הסיפור היא, אלה שייחסנו להם את ההמראה הראשונה. אבל טעות?!? לא ממש טעות! טעויות "מועילות" לאנושות יכולות להתרחש רק לאחר שיש להן את הרקע המתאים להתרחשות. לארכימדס, על אף שהוא היה גאון, לא היתה שום אפשרות להמציא את מנורת הליבון, ממש כפי שאדיסון לא היה יכול להמציא אותה בלי סך כל הידע של האנושות עד לאותה הנקודה. ואם הוא לא היה ממציא את המנורה? בסך הכל היה עוד עיכוב של כמה שנים עד שיזם אחר (ולא ממציא, כי אדיסון לא היה ממציא) ואחרים - היו ממציאים את המתקן הזה. הבשלות היא זו שמאפשרת את המוטציה הנכונה בזמן הנכון ומקפיצה את האורגניזם או את האנושות קדימה. ולגבי מוטציה: מסתבר שמנגנון המוטציה הוא לא אקראי ולא נוצר יש מאין. על מנת שתיווצר מוטציה, יש צורך במערך גנטי מתאים ששולף את המוטציה האפשרית מתוך מאגר של אפשרויות. אין מוטציה של "יש מאין". גם פה, צריך "בשלות" ואפילו סיפריה ביולוגית שממנה "שולפים" את הטעות המועילה או המזיקה. בתור אתאיסט, אני מתחיל לתהות: האם אין דבר כזה "טעות" ביקום? האם הכל מגיע ממאגר וממבנה של ידע קדום והבחירה נעשית אך ורק על בסיס האפשרויות הנתונות, שלחלקן אנחנו קוראים טעויות, אבל הן ממש לא טעויות. אם בעליל בני האנוש מכנים בחירה כלשהי מתוך מאגר גדול מאוד של אפשרויות "טעות", האם אנחנו לא טועים בסופו של יום וצריכים להתחיל ולהניח את עצם קיומו של מנגנון מנחה שחכם מכפי יכולת תפיסתנו כבני אנוש? אם אנחנו בעצם מניחים שהמנגנון הזה טיפש ואין לו כוונות והוא לומד ומתקדם על הדרך, הרי שנוכל לקרוא לו מחשב ואם יש לו כוונות הוא אלוהים. ואם הוא גם וגם אחרי שהגיע למורכבות גבוהה יותר ופיתח מודעות כחלק מדינמיקה בלתי נמנעת של הפיכה למורכב יותר ויותר, אז פשוט צריך לבחור לישות הזו שם חדש, נטול קונוטציה דתית. OMG
מורכבות מבשילה | 26.12.14
תודה, קיבלנו את תגובתך ונשתדל לפרסמה, בכפוף לשיקולי המערכת