אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

כשרציתי ללמוד אדריכלות אמרו לי: "בן בכור במשפחה ספרדית הולך לעבוד בעסק של אבא"

17 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
מפא"י דפקו את כולם ללא הבדל מוצא וגזע.כלומר מי שלא נשא פנקס אדום
גורלם של ספרדים שחיו בארץ לפני קום המדינה לא היה שונה במובן הזה מיתר בני היישוב ממוצא אשכנזי. והעולים ה"ספרדיים" נדפקו כמו הרומנים והפולנים שעלו ארצה באותה עת מייד לאחר קום המדינה..הרוב הסתדרו יפה. אבל חלק מה"ספרדים" עדיין ממשיכים לקטר..נו שוין..
michael | 08.02.15
14.
צחקתי אחרי קריאת כמה מהתגובות (מגיב 7 במיוחד)
מוכיח עד כמה העדה החאלבית לא מובנת ולא מוכרת (ואני בטוחה שהוריו של ספדיה לא השתמשו במילה "ספרדים" כי חלאבים, גם אם מוצאם ממגורשי ספרד, לא ממש מתייחסים לעצמם כספרדים). הגיד על הורים חלאבים שהם חשוכים? מר גדנסקי כנראה לא מכיר יוצאי חאלב, זו היתה חברה מסורתית ומכובדת (קודים של מכובדות שלא מובנים היום), וכיבוד אב ואם והזולת היה חלק מהותי בחינוך. כנראה שצריך להיות ממשפחה חאלבית כדי להבין את הכתוב, גם בהתייחס לתקופה בה מר ספדיה גדל. בנים בכורים ירשו את העסקים של האבות, הילדים האחרים הם שהיו צריכים להסתדר. היהודים בחאלב היו סוחרים ומזה עשו כסף רב, ורחוקים מלהיות אנאלפבתים. כולם למדו (גם הבנות), מי שהספיק גם למד לימודים גבוהים, הם דיברו כמה שפות (ערבית, עברית וצרפתית לפחות), סחרו עם כל העולם, ובאופן כללי היו אנשי העולם הגדול. ולכל התוהים - כן, בשנות ה-50 האפלייה היתה גם בקשר למוצא, לא רק נגד מי שהיה קפיטליסט בהווייתו (רוב היהודים החאלבים). זה מה שדחף את רובם להצביע למחל. זה שהיום מרכז הליכוד נראה כמו שוק, זה כבר משהו אחר (הרי גם ביבי הוא לא ממש בגין)
 | 08.02.15
13.
אין קיפוח עדתי בארץ. זה שקר שמטופח ע"י מזרחיים מתוסכלים
מספיק עם זיבולי השכל על "קיפוח" בני עדות המזרח. כאשר "מזרחי" מתוסכל ממצבו, הוא ימהר להאשים את "האשכנזים"... עם זאת אין לשכוח כי רוב חברי הליכוד הם מזרחיים, והם חוזרים ומצביעים לביבי ולזוגתו, שמתמרמרת על האוכל המרוקאי המשמין. תרגיעו! אין אפליה!
עזרא מנצור | 07.02.15
11.
הכותרת של המאמר מטעה
לפי הכותרת של המאמר אפשר לחשוב שמישהו בשלטונות שכוונו את החינוך בארץ אסר על משה ספדיה ללמוד בארץ ארכיטקטורה בעוד שבהמשך מוסבר שמי שביקש אותו לעבוד בעסק של המשפחה היה אביו בזמן האחרון יש יותר מידי מאמרים ותוכניות טלויזיה ובהן כותרות המנסות לטעון לקיפוח של בני עדות המזרח. הגיע הזמן לחדול מהעלאת טענות אלה לאחר שבני עדות המזרח שותפים לקידום המדינה בכל המקצועות על פי כישוריהם וגם בין יוצאי מדינות אירופה יש המרגישים שאין להם יכולת להתמודד עם יוקר המחיה בארץ די לנבור בקשיי העבר צריך לשנות ולטפל בשיפור במצב הנוכחי לכולם
זאב וולך | 06.02.15
5.
מפא"י היו נגד כל יוזמה עסקית פרטית, ללא הבדל מוצא
תשאל את משפחת זוגלובק איך הסופרים וחנויות המכולת היו חסומים בפניהם עד המהפך ב-77'. תנובה איימה על מי שרצה למכור נקניקים ופסטרמות של זוגלובק באי אספקת חלב וביצים אותם סיפקה אז בלעדית, כדי למנוע תחרות עם הנקניקים והפסטרמות שתנובה שיווקה. תשאל את משפחת שטראוס כמה קשה היה למכור מוצרים מתחרים לתנובה. זאת הסיבה ששטראוס פנו ליצור גלידות, כי תנובה לא ייצרה גלידה.
אזרחית | 06.02.15
4.
בארץ כנראה לא היית מצליח ככה
טוב שעברת לקנדה - בישראל לצערנו עדיין יש הרבה נפוטיזם,גזענות והעדפה של מקורבים. בקנדה מאז שנות השבעים יש אפליה מתקנת למיעוטים ולא תשמע מישהו ברחוב מדבר על המוצא של מישהו אחר, כולם קנדים. לצערי המצב בישראל מחמיר בשנים האחרונות עם שורה של חברי כנסת גזענים והגיע הזמן לשינוי.
ישראלי בקנדה | 06.02.15
3.
מפאי נגד ספרדים, והורים ספרדים נגד חינוך גבוה לילדיהם
מרגיז, הכוונה לשני חלקי המשפט המסכמים את הראיון. לכן חכמים היזהרו בדבריכם ובעיקר אל תעשו הכללות. מפא"י, כלומר כל מפא"י היתה נגד ספדיה האב ? לא נראה לי. פשוט היו אינטרסים עסקיים ובמערכת הבירוקראטית, כך גם היום. אבל מכאן להסיק מסקנה גורפת ?
דב | 06.02.15
תודה, קיבלנו את תגובתך ונשתדל לפרסמה, בכפוף לשיקולי המערכת