אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

סיפורו של מספר

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
בנק ישראל דואג לרווחיות העתק של הבנקאים במסווה של דאגה ליציבות הבנקים
אילו בנק ישראל היה באמת דואג ליציבות הבנקים, הוא היה דורש מהם לשמור רווחים ל"ימים שחורים" ולא לחלק אותם כבונוסים או דיבידנדים. זו חוצפה להטיל על הפנסיות שלנו, את הפסדי הבנקים כאשר בועת הנדל"ן תתפוצץ. הרי ברור שיום אחד הוא תתפוצץ וככל שהבועה תהיה גדולה יותר כך ההתרסקות תהיה כואבת יותר. בנק ישראל ממשיך לפמפם במרץ רב את הנדל"ן, בכל האמצעים העומדים לרשותו. לשם הכסת"ח הוא מקפיד להוציא "אזהרות" בדבר התנפחות-בועות-ותימחור-בחסר-של- סיכונים
אחת העם | 13.02.15
3.
יש פתרון קל והוא הגבלת סך המשכנתאות השנתי שניתן בישראל כל שנה.
לפני הזינוק במחירי הנדל"ן המשכנתאות היו פחות מ 20 מיליארד שקל בשנה. תוך שנים ספורות הגענו ל 51 מיליארד. נדרש מתווה יורד- השנה הבנקים יוגבלו ל 40 מיליארד. שנה הבאה ל 30 מיליארד. שנה אחר כך 25 מיליארד. מה יותר פשוט מזה? ככל שיתנו פחות משכנתאות, ידוע לנו בו-ו-ד-א-ו-ת- שמחירי הדירות יתקנו את עצמם כלפי מטה. האם הקבלנים יגידו שבלי שנותנים לרוכשים הלוואות גדולות הם לא מוכנים לבנות? אולי. אבל זו בעיה פשוטה לפיתרון- קודם כל, במרכז הארץ לפחות מיליון שקל ממחיר הדירה זה המחיר שהקבלנים הציעו למדינה כדי לזכות במכרזי הקרקע ולא להפסיד לקבלן אחר שהיה מוכן לשלם יותר מהם. מה שאומר שאם כל הקבלנים מבינים שהמחיר לצרכן הולך לרדת, הם כולם יחד יתנו הצעות מחיר נמוכות יותר על הקרקע ולכן גם הזוכה ישלם פחות מהיום, ולכן הקבלנים יוכלו להמשיך לבנות ולהמשיך להרוויח גם כשמחיר הדירה נמוך יותר. דבר שני- ניתן לבצע יוזמות של בניה מתקציב המדינה, ללא יזמי נדלן בדרך, וניתן גם לשווק לקבוצות רכישה קרקעות בזול. אם מסובך להגביל את סך המשכנתאות בישראל (בכל הבנקים), ניתן פשוט להורות על הגבלת משך המשכנתא המירבי ל 15 שנה. דבר זה יגרום לרוכשי הדירות עצמם לבקש הלוואות קטנות יותר כי ההחזר החודשי מאוד לא נוח אם לא ניתן לפרוס ל 25-30 שנה. דבר זה יוריד מעצמו את היקף המשכנתאות הכולל. הלוואת משכנתא צריכה להיות מספיק גדולה כדי שזוג צעיר בתחילת חייו יוכל לתת לקבלן סכום מספק לעבודות פיתוח הקרקע ולעלות הבניה של הדירה. סעיפים אלו מסתכמים ב 500-600 אלף שקל נכון להיום, לדירת 4 חדרים. כל סכום מעבר לכך מממן בעיקר את "מרכיב הקרקע" או ספקולציה במחירי הנכסים.
רפי | 12.02.15
1.
כולם מרוויחים מהנדל"ן חוץ ממך
האוצר מרוויח מיסים בהיקף לא נורמאלי, העיריות מרוויחות היטלי פיתוח ואגרות, הקבלנים מרוויחים, והבנקים מרוויחים מכל העליות בשוק. ועל חשבון מי העלוקות מרוויחים ? על חשבון הצעירים שלוקחים משכנתאות ענק כדי לממן את כל המיסים, ההיטלים, המכרזים הריביות. לא להמשיך עם זה!! אל תקחו יותר משכנתאות כדי לממן אותם. עד שהמדינה לא עושה מעשה דרסטי כדי להוריד את מחירי הדירות - אל תקנו דירות.
מירית | 12.02.15
תודה, קיבלנו את תגובתך ונשתדל לפרסמה, בכפוף לשיקולי המערכת