אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

אנחנו העניים החדשים: פרופ' עמיה ליבליך חושפת את המעמד הנסתר

93 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

91.
מוכר מארה״ב ככה נראה נאו-ליברליזם
על מה את מדברת? ישראל מדינה מצליחה ומשגשגת, מה לא שמעת את ראש הממשלה שלך? הסיפורים האלו אופייניים לכלכלה נאו-ליברלית אולטרה-קפיטליסטית ושמעו אותם בארהב גם עוד לפני המפולת של 2008. על הנייר התוצר לנפש עולה, אבל בפועל כל העליה בעשירון העליון (או גרוע מזה - במאיון העליון). אם אדם נכשל במשהו, הוא נופל ולא מצליח להתרומם. לפחות בארץ אין מה שיש בארהב שאדם חולה במשהו רציני הוא מחוסל לכל החיים. אבל עדיין, עצמאי שנכשל עסקית למשל, או מישהו שהסתבך בחובות, בדיוק התאורים למעלה. החברה לא מאפשרת התאוששות. אלא אם, כמובן, אתה טייקון. אז אתה עושה תספורת, ממשיך לחיות כמו מלירדר, וממשיך בעסקיך כרגיל. ולזה קוראים בשמרנית נאו-ליברלית ״ערכים״.
אחד | 10.12.17
89.
צביעות לשמה
בואו נחוב למה זה קורה פרופסור אמריטוס מקבלת גמלה מטורפת מהעברית. את החשבון מגישים לדור הצעיר. הפרופסור האמריטוס ממשיכה לעבודה בתקן נוסף וכך הדור שאמור לשלם את פנסיות השחיתות ם מתקשה למצוא עבודה. איזה כיף בואו נעשה על זה מחקר. איזה קטע. דור אחד קובר כלכלית את דור ילדיו וחוקר את זה
יוסי | 09.12.17
88.
בגידת הדורות
עמיה ליבליך , עם כל הכבוד לך ולבני דורך אתם גזלתם את הנכסים הכלכליים מהדורות הבאים אחריכם. קבעתם לעצמכם פנסיה תקציבית במקרה הרע ופנסיית זכויות שבה כל אדם צובר 2% פנסיה עבור כל שנת עבודה במקרה הטוב. שיטות הפנסיה שניכסתם לעצמכם העניקו לכם גימלת קיצבה שלא קשורה בכלום לכמה חסכתם לפנסיה במהלך חייכם. כשהעסק של הפנסיה הפך כבד על תקציב המדינה הפכתם את הפנסיה לפנסיה צוברת שבה אדם יקבל פנסיה לפי מה שצבר בפועל במהלך חייו. יחד עם הבטחת עתידכם השוטף במהלך הפנסיה הענקתם לעצמכם עוד הטבות רבות כגון: שנת שבתון, טיפולים רפואיים ולימודים חינם לכם ולבני משפחותיכם ומשכורות עתק שגובהן מוסתר באמצעות תלושי שכר עם עשרות סעיפים. ככה בני דורך שדדו את הקופה הציבורית וככל שהשלטון המדינה היה בולשביקי הוא הצליח להנציח את ההטבות לאוכלוסיה מסויימת והעוני באמת היה שייך רק לפריפריה החברתית והגיאוגרפית ונראה לי שזה היה מובן ומקובל גם עלייך, לצערי. ברגע שהמדינה השתחררה מצפרני הבולשביזם העוני הפך להיות גם נחלת הדורות הצעירים שלכם ולא רק של הפריפריה, אבל אתם הרי לא תוותרו על הפריבלגיות שהענקתם לעצמכם לאורך השנים
אבנר | 09.12.17
83.
או שזה בגלל שמחירי המזון מתייקרים ב-50% יותר מהמדד, מזה עשור וחצי. אפשרות...
הגרף מובא ב'כאן חדשות' - חדשות הערב, 28.11.17, דקה 30:26. עוני הוא תמיד מדד של יחס ולא סכומים מוחלטים, והיחס בין העניים לעשירים רק מתרחב, כי העשירים הם שמכתיבים את הממוצע כאן, את המחירים במסעדות, מחירי המופעים ועוד. הם שמסוגלים לשלם, ולפיהם השאר מתיישרים.
כג | 09.12.17
82.
בלבולי ביצים
עצלנים!! למה רצף סיני מרוויח 20000 בחודש? למה כל מי שיצא מהאוניבריסטיה אם תואר שני או דוקטורט במשהו בטוח שהוא חייב להרוויח הרבה? למה קונים מילקי במחיר מופקע? בגרמניה זה עולה שקל. למה עצמאיים לא חוסכים לפנסיה ואחר כך בוכים? למה בוכים ובכל זאת גרים בדירה פיצפונת בתל אביב? הדור שלך שדד את המדינה ובמקום לתלות בכיכר רבין את כל העבריינים שגזלו הון עתק מהמדינה בוכים על מר גורלכם ומבקשים את עזרת הדור הצעיר שיציל את המצב
צפוני | 08.12.17
80.
אכן יקר כאן מאד - הפנסיות התקציביות הן שורש הרע
הבעייה היא התחייבויות המדינה לפנסיה התקציבית של כל השופטים, עובדי רשות שדות התעופה והנמלים, הפרופסורים בדימוס מהאוניברסיטאות וחלק מגמלאי מערכת הבטחון. זה המקור לכל הבעיות, לעליית מחירי הדיור, ליוקר המחיה, לחוסר הבטחון לעת זקנה. נוצרו כאן שני מעמדות, של אלו שחיים כמו מלכים על חשבון המדינה ובני משפחותיהם, ואלו שלא שפר עליהם גורלם ונאלצו לעבוד בשוק הפרטי. כמובן שמי שבא עם כסף מהבית הסתדר, אבל כמעט בלתי אפשרי להצליח אם התחלת מאפס ואתה עובד כל החיים בשוק הפרטי, על אחת כמה וכמה לדור הצעיר, ילידי שנות השמונים.
ד | 08.12.17
77.
אני עו"ס. חד הורית 2. ענייה חדשה.
הזעתי. באמת שהזעתי. שני תארים ראשונים. מקצוע "שתמיד יש בו עבודה" עבודה עם האוכלוסיות המוחלשות ביותר בחברה. עובדת 50% משרה כי צהרון לא משתלם. הרכב-של הוריי. הדירה-נקנתה ע"י הוריי כי גם כך עזרו לי לשלם שכירות אז העדיפו להשקיע. ולא, הם לא עשירים אבל תומכים מכל הלב ואשריי. מודה על כך יום יום. אם לא הם, היינו ברחוב. אז אמנם יש לנו את כל מה שאנו צריכים ובזכותם יש גם יותר בצורה של חוגים או בילויים (כמו סופרלנד פעם בשנה) אבל אני לא עצמאית כלכלית ולא יודעת מה יהיה אחרי לכתם מן העולם הזה בשיבה טובה.
טל | 08.12.17
75.
סיפור אמיתי
בחודש שהעבר הזדמנתי לאירוע שלווה בהרצאה של ד"ר מרצה המרבה להתראיין ולצעוק בתקשורת בתחום הכלכלי/חברתי ידוע ומוכר במחוזותינו ושמרבה להתראיין, ושטוען שאינו כלכלן. הנ"ל פרש משנתו הכלכלית "בוכים, בוכים, כולם רק בוכים ..... לא נכון להפחית מיסים ..... " אז למה אתם מצפים ? מי יביא את השינוי ? טרכטנברג? פלוג? כחלון ? חזן? רגב? אמסלם? ביטן? ספורטה?
על הקצה | 08.12.17
72.
שמעו סיפור
השבוע הייתי בטקס חלוקת תארים באוניברסיטה. כשהמנחה אמרה: יעמדו מסיימי פולטה למדעי החיים - קמו כמה, יעמדו ... מדעים מדויקים - קמו עוד כמה, מדעי החברה - כמעט כל האולם התרומם. בתקופה בה חסרים בוגרי מקצועות ריאליים שם המשכורות טובות בהרבה, עדיין יש המון שעושים תואר שלא נותן כלום חוץ מעוד כמה שקלים למשכורת. אני אישית, נשוי מעל 5 שנים עם ילדים ורק לפני שנה התחלתי עבודה מסודרת אחרי שני תארים. ובכל זאת הצלחנו לקנות דירה ולהחזיק את עצמנו. אז היתה קצת עזרה מההורים נכון, אבל בעיקר התנהלות נכונה.
נריק | 08.12.17
71.
יש עוד סיבה.
במקרים רבים, האנשים כורים לעצמם במו ידיהם את ה"בור" הכלכלי שלתוכו הם ייפלו, במוקדם או במאוחר. סדר העדיפויות שלהם שגוי, הם נוחים ללחץ חברתי ונוטים "לרוץ עם כל העדר", אינם מסתכלים לטווח הארוך, אינם מפעילים שיקול-דעת רציונלי עצמאי, אינם מודעים לכך שכל אחד עלול להיות מפוטר, חולה, נכה, לפשוט רגל וכמובן - שכולם נזדקן בסוף... לדוגמה, הצטרפות לקבוצות רכישה מפוקפקות של דירות, הצטרפות לפרויקטים יקרים של הרחבת דירות, לקיחת משכנתאות גדולות ויקרות, רכישת מכוניות יקרות מדי, בזבוז כסף על חופשות מנקרות-עיניים בחו"ל ועוד - וכל זאת מכסף שאין להם באמת (כלומר באשראי) או מכסף שיש כרגע אבל יחסר להם מאוד בעתיד... בקיצור, גם לתרבות השופוני הישראלית יש חלק בעניין.
תלמיד חכם | 07.12.17
70.
העוני עומד לפתחנו
החיים במדינה מלווים בחרדה קיומית מתמדת. מהיבטים כלכליים ולא רק ביטחוניים. די שמשהו אחד השתבש לך במהלך החיים (פיטורים, גירושים, בן משפחה חולה, מחלה שלך ) כדי ששיווי המשקל העדין של ההישרדות המשפחתית יתערער. נטל המיסים , יוקר המחייה, המשכורות הדלות מחזיקות אותך בדריכות בלתי אפשרית כל החיים. הזקנה המתקרבת, התחושה שאתה לעצמך לבד, אין כלום מאחורייך, הפנסיה הנאכלת, חוסר היכולת לתמוך בילדים המתבגרים המבקשים לבנות לעצמם משפחה, נטל ההורים המתבגרים. החיים בישראל מלווים בפחד כלכלי אינסופי, בלחץ, בחוסר וודאות, בספקות . אין פה חיים נורמליים.
האמת | 07.12.17
69.
קראתי חלק מהתגובות ולדעתי אף אחד לא הניח אצבעו על הסיבה האמיתית
הסיבה היא הימין שעלה לשלטון ב-77, ואסביר-הואבעל אידאולוגיה קפיטליסטית מחד ובעל רצון,צורך עז,לחסל את המדינה שהקימו שנואי נפשם של ז'בו ושל בייגין החרותניק ולמעשה הרבזיוניסט.המדינה הסוציאליסטית,הסמולנית,מדינת הרווחה שמנהיגיה היו קשובים לציבור ופעלו למענו היא כמו בד אדום לפר בזירה.מאותו יום החל מסע של השמדת המדינה שהוקמה כאן בניגוד לרצונם-הם התנגדו להכרזת העצמאות בגלל חלוקת הארץ.מאז כל כספי המדינה נשדדים לטובת שני קבוצות-המתנחלים הדתיים והחרדים.שאר הציבור הוא קורבן של המצב הפוליטי הזה. חובה להציב בראש המדינה אנשים עם אידאולוגיה שונה.
אינר | 07.12.17
68.
עני טיפש
עני טיפש הוא אדם שיש לו פרוילגיה לסרב להתמקצע , במה מדובר באדם שקיבל משרה שקה לו לתת ביצועים טובים ומחליט שקשה והוא עוזב את מקום עבודתו . שאלתי את הטיפש מאיפה הזכות להיות טיפש לא היתה לו תשובה ולכן אני חושב שהחברה שלנו הפסיקה להילחם על עצמם וסופרים את הכסף של אחרים , די די יה בכיינים לכו לעבוד כן לעבוד זו לא בושה
jojo | 07.12.17
63.
בכל אשמה הריבית הנמוכה
זה אולי ישמע לכם כמו הסבר פשטני, אבל חלק ניכר מתופעת העני החדש היא באשמת מדיניות הריבית הנמוכה של בנק ישראל. מדוע ולמה? ראשית, משום שהריבית הנמוכה עודדה את הציבור להוציא את חסכונותיו מן הבנק ולהשתמש בהם לרכישת דירות להשקעה, מה שגרר עליה מטורפת במחירי הדיור, מה שגרם לזוגות צעירים לקחת על עצמם חובות שאינם יכולים לעמוד בהם על מנת להגיע לדירה, ואת אלה שלא הצליחו לרכוש דירה - לשלם שכירות מטורפת. שנית, משום שמי שכבר יש לו חיסכון קטן בבנק לא מקבל עליו שום תשואה. והרי ״העניים החדשים״ הם מלכתחילה חסרי השכלה כלכלית ולא יודעים כיצד להשקיע את כספם, ולפיכך המעט שיש להם מעלה עובש בפק״מ שאינו מניב להם שום דבר. אז תגידו תודה לסטנלי פישר ולקרנית פלוג שהביאונו עד הלום.
אורן | 07.12.17
61.
עוד משהו קטן
אני מצדיע לעמיה על הספר והתובנות, ומעט צרמה לי התשובה לשאלה האחרונה שנשאלה, עמיה: מותר שלא יכינו אותך נכון לחיים, מותר גם לטעות בהחלטות, זה אנושי וזו אפשרות, ואנו כחברה צריכים להיות שם לעזור ולתמוך, לתמוך בטועה, לעזור לזה שלא הכשירו אותו נכון, ולזה שמעד בדרך, הם זה אנחנו.
גם עני | 07.12.17
60.
החור אשם, לא העכבר. כנסו..
עמיה נגעה בלב הבעיה. האמנם אנו מבקשים לחיות בחברה בה אדם לאדם זאב? בה החלשים אינם ראויים לרשת ביטחון מלא. התגובות המגנות את העניים החדשים אינן מבינות כי ירידה בנכסים קשה יותר מעוני רגיל. היהדות ציוותה לעזור קודם לעשיר שירד מנכסיו עוד לפני שעוזרים לעני הרגיל. זה האחרון כבר "רגיל" למצבו, ואילו העשיר שהתרושש אינו רגיל לכך. בואו נבין כי היום זה ה"עני החדש" ומחר זה כל אחד שקורא כתבה זו. מהו המרחק לכך? מי ערב כי המקצועות הנכונים יביאו הצלחה בעתיד? האמנם כחברה אנו יכולים לותר על המקצועות ה"לא נכונים"? שהרי שרובם ערכיים ויוצרים רוח ונפש ולא רק גוף וחומר. השיטה נוראית ודחקה אנשים לקצה, הם סובלים ובצדק גמור, סובלים יותר מ"עני ישן". אנו, כל אחד ואחד, משווה עצמו לאחר, אנו לא בשנות ה50 שהסתפקו במנת ביצה וחדר דולף. אנו משווים עצמינו לאנשים מסביב, וסובלים מהפער, הפרסומות והרשתות החברתיות מציגות את האדם הנהנה, המבלה, הצורך, ואם אינך צרכן כזה, אתה משול למת. ללא רשת תמיכה סוצייאלית, יהפוך הקפיטליזם החזירי את כולם לעניים חדשים ורק מיעוט יהיה עשיר, או אז צפוייה מהפכה.
גם עני | 07.12.17
56.
מדובר כאן במטבע בעל שני צדדים
ראשית ; נכון עבודה לא משחררת מעוני ואני אומר זאת בצער ; יתר על כן, לימודים כבר לא מהווים אינדיקציה להצלחה במיוחד בעידן שיש אינפלציה של אקדמאים. אבל, וכאן האבל הגדול ; אנשים חייבים לקחת אחריות על החיים שלהם, אותי מישהו לימד מה זו פנסיה או מה זה קופת גמל?, אם נלך ונלמד תואר שקר כלשהו מצבינו יהיה טוב יותר? הימים הללו שיכולנו להטיל אשמה על אחרים חלפו מן העולם
חן | 07.12.17
55.
מצחיק
שאלה לפרופסורית:את מבינה למה זה קורה? תשובה:"אולי משהו השתבש עם החברה שלנו ועם המדינה, שהמנגנונים בה לא מאפשרים לאנשים להתקדם. ויכול להיות שזה קשור להחלטות הפרטיות של כל אחד מהם, או לכך שהמשפחה לא הכינה אותם לחיים". שלוש תשובות שהמרחק בין כל אחת מהן לרעותה הוא שמיים וארץ, אבל בעיני הפרופסורית כל אחת מהן הגיוניות. ממש אחלה מחקר. אבל העיקר שהפרופסורית הוציאה ספר שאין בו אף תשובה מוחלטת על למה זה קורה, לא משנה אם לתשובה הזו יש איזשהי אחיזה במציאות. העיקר הבכי והנהי ועוד קצת חמיצות.
דיק שמוק חלוץ מרכזי | 07.12.17
54.
"הפנסיה תקציבית" שוד הקופה הציבורית
מאות אלפי גימלאים מהשוק החופשי שהתפתו להפקיר את הכסף שלהם בקרנות הפנסיה והעשירו את מנהליהם מצאו עצמם עניים בגיל 67. כאשר מאות אלפי עובדי מדינה ועובדי חברות וארגונים ממשלתיים הגיעו לפנסיה עשירים על חשבון משלמי המיסים מבלי להפקיד אגורה בשום קרן פנסיה. לשוד הזה קוראים פנסיה תקציבית. השוד הזה הביא את המדינה לחוב אקטואירי של טריליון שח עד לשנת 2100! צריך לחלק את ההון מחדש להפסיק עם הקצבאות המבישות וליצור פנסיה ממלכתית לכל עובד במדינה בגובה השכר הממוצע במשק לזוג גמלאים, ובגובה השכר החציוני במשק לגימלאי בודד. מי שמרוויח יותר ימוסה בהתאם.
גימלאי ללא פנסיה תקציבית | 07.12.17
53.
תשובה לדיווחי הפח של הלמ,ס
זו התשובה הטובה ביותר לתעשיית הזבל של פקידי הלמ"ס-שממציאים נתונים מגוחכים ,חלקיים,מטעים-שאינם משקפים את המציאות העגומה.3 מיליון עניים.28 אחוז -אבטלה,870 אחוז יוקר קטסטרופה בעשור,שכר שחוק עד עפר מעל 10 שנים שמממן מחלה ממארת-וזו התוצאה.המנותק החמוץ מקיסריה אינו מודע כי-חי בעולם אחר של הדוניזם,חזירות,ניצול,וטמטום
אליקים זרובבל | 07.12.17
50.
בשורה התחתונה מדובר במפונקים שחשבו שהכל יגיע בגלל הקשרים שלהם
מה לעשות שדוקטורט במדעי הדשא, או תואר באמנות השמטע לא מבטיחים היום הכנסה כלשהי, גם אם אבא ואמא מקושרים לכל מיני גורמים ב"אקדמיה"? וצריך לבדוק לעומק אם לכל הקוטרים האלה אין דירה על שמם. יש המון כאלה שמקטרים שנורא קשה להם ושהם עניים וכשבודקים מסתבר שאפילו שכירות הם לא צריכים לשלם, אבל הם נורא "עניים". שיעשו מה שעושה אדם ממוצע כשאין לו כסף: הולך לנקות בתים ומתפרנס בכל דרך אפשרית. זה מה שעשו רוב העולים מרוסיה ותראו לאן רובם הגיעו היום. איזה אנשים מפונקים ודוחים. לקורא ולהקיא.
מזרח תיכון חדש | 07.12.17
47.
מדינת המקורבים והאינטרסנטים
גם אני, עם המשכורת הכפולה מהשכר הממוצע, נקלעתי בעבר לאבטלה עקב פשיטת רגל של חברה שבה עבדתי. די מהר עוברים למשיכת כספים מקרנות השתלמות וממקורות אחרים, ואחרי כחצי שנה, מפסיקים לקבל אבטלה, שגם היא, רק עוצרת מעט את קצב "שריפת" הכספים. לאחר כשנה מצאתי עבודה, ולא בקלות בגלל גיל מתקדם, ומגורים שאינם במרכז. מוכן לשלם עוד 10% מס נוספים, בידיעה שיגיעו למי שצריך, שמוכן לעבוד, ויצרני. אבל לא פנסיות גישור, מרבי ילדים, לומדי ישיבות, חברות ארנק ועשירים, ועדים גדולים, עובדי ממשל ומועצות בשכר ללא תלות בתפוקתם,
הייטקיסט | 07.12.17
46.
עוני זה בראש ובסדרי העדיפויות
גם אנחנו לא יצאנו לחופש שנים, גם אנחנו חושבים פעמיים לפני יציאה מהבית וקונים רק מה שהכרחי ולמה? כי בחרנו לשים את כל הכסף שלנו בהשקעה חכמה שתשתלם לנו כלכלית בטווח הרחוק. אז אין פינוקים והטלפונים שלנו הם ישנים ולא שווים שקל ואין בגדים חדשים ואין נסיעות לחול אבל בעוד שנתיים נצא מנצחים. עוני הוא בראש, תעבדו גם ב3 עבודות כדי לצאת מזה, ההתמסכנות הזאת לא עוזרת לאף אחד.
מרקסי | 07.12.17
44.
קשה להיות עני בארץ אבל יש פתרונות...
לא הייתי בדיוק ה"עני" הסטנדרטי, אבל גם בתור עובד הייטק לא הייתי סוגר את החודש. בסופו של דבר אחרי שנים בטירוף של מירוץ אחר המשכורת מצאתי עבודה אונליין ועזבתי למזרח. אתם תתפלאו כמה "עניים חדשים" יש פה שמעדיפים לחיות בתקציב של 5000 ש"ח לחודש. זה הרבה יותר קל מאשר לשרוד בארץ בתקציב של 8000 ש"ח לחודש. מה שבארץ מכונה "שכר רעב" מספיק כאן לשכירות, ניידות, אוכל, יציאות וטיולים. אפילו חיסכון קטן. נשאר מספיק כסף לבקר את המשפחה בארץ פעם בשנה. באמת מפתיע אותי כמה אנשים כבר עשו את זה, כשהתחלתי לפני כמה שנים זה הרגיש כאילו ניצחתי את המערכת אבל ככל שעובר הזמן אני פוגש יותר ויותר אנשים שעושים את זה. חלקם מבוגרים מפוטרי הייטק שנשארו להם חסכונות שמספיקים לחצי שנה גרבוץ בישראל או לכמה שנים טובות של קרחנה במזרח. חלקם פנסיונרים שהכסף שיש להם מספיק בארץ בקושי לדלק לנסוע לסופר ואוכל בסופר, כאן הם יושבים במסעדה על החוף מהבוקר ועד השיעור יוגה באותו התקציב. ולאחרונה אפילו צעירים, שצללו ישר מהשירות הצבאי לחיים של הישרדות כלכלית ללא אלטרנטיבה. איזה הבדל באיכות החיים, זה לא יאומן.
ענינימי | 07.12.17
37.
To Ohad S: Cheer up
It takes a year or so between losing a job and staring to scavenge for leftovers in open markets and and another few month being kicked out of a rental apartment. I left Israel at the age of 50 with only US$ 4000 dollars in cash under my name after selling my car two days before I boarded a flight. It was bold'it was tough; it was risky, but when the it gets tough the tough gets going. Sometime a bold move and a bit of luck one can change one's circumstances. Never give up hope.
The Emigrant | 06.12.17
36.
ישנו מיתוס שראוי להפריך
אין בהכרח קשר בין לימודים אקדמיים לבין עיסוק למטרות פרנסה. אדם יכול להתפרנס כאזרח שומר חוק ממקצוע שאינו קשור ללימודים האקדמיים, וכך לראות את עצמו כמי שלמד משיקולים אינטלקטואליים בלבד. השיקול הוא כיצד להתפרנס כאזרח שומר חוק. כל השאר יכול להיות נתון לשיקולים אישיים שאינם זהים מאדם לאדם.
חילוני אתאיסט | 06.12.17
35.
another reason to poverty: Children
People who are not at the top 20% of income cannot afford to have children in Israel, due to so many extra expenses. They just do not earn enough to live in Israel. Poverty is imminent with the coming of the second child for most of Israelis because expenses are far too higher in Israel than in England or in Denmark and this includes food, medicine, school, municipal taxes and transportation. Costs are too high in Israel also in proportion to the earnings and this is a problem as deficits are built up over time and those cannot be closed down so easily. More than one child per family makes the problem even worse since many parents do not understand the future costs that are involved in bringing and supporting another child til its adolescence - well after his/her military service and higher education. .
Jonathan | 06.12.17
30.
צדק ושיוויון, הוא גם לא לקבל משכורת מושחתת מהאונ' העברית
שמישהו יספר לפרופ' האמריטוס (פנסיה של עשרות אלפי ש"ח כול חודש), שהעניים החדשים ברובם בני העניים הישנים. ועל ההיתממות: כן, הם מוסללים לעוני, כמו בני עיירות הפיתוח ושכונות המצוקה שברובם המוחלט הם בני עדות המזרח. אבל, האמת קשה, אז מתפתלים בכול מיני מחקרים. אם כ"כ היה איכפת לה עם הכח שיש בידיה הייתה יכולה לזעוק, הרבה יותר טוב ממני את זעקתם העניים הגזולים. אבל היא בוחרת לפרסם מחקר...נו טוב, צריך להצדיק את המיליונים של המשכורת. רק הצביעות - לא מוצדקת!
חיים | 06.12.17
29.
אין קשר למקצוע יש קשר לגיל
למדתי לתואר ראשון ושני בהנדסה כימית. אני עם 30 שנות ניסיון והמון ידע ויכולת ואפילו רצון לעבוד. אבל מה, בגיל 53 אתה חשוב כמת וזה מה שקורה היום למרבית אילו שחצו את גיל 50. יש לך עבודה במזל ואם חלילה תצטרך אחרת .... אני מקוה שיש לך מספיק חסכונות עד הפנסיה.
חיים | 06.12.17
27.
העניים החדשים
כשמישהי אומרת שכל המשכורת שלה מעבודה שניה הולכת למיסים, אני מתחילה לחשוב שהיא לא בודקת. צריך ללמוד לנהל משק בית, לבדוק הוצאות מיותרות, קניות באשראי הן בעצם מקדמה על המשכורת. כשאני שומעת על תשלומי חשמל של אלפי ש"ח, משהו נראה לי חשוד- בנוסף החשבונות הם לחודשיים. השאלה שלי האם הכותבת המכובדת גם בדקה את הטענות .
מיקי | 06.12.17
23.
אנשים צריכים לנסות לצאת לעבוד או לשנות את המקום העבודתם לטובת המשכורת
בכמה חברות כמו שטראוס במרכז הארץ חסרים המון עובדים ,כי אנשים גרים במרכז הארץ ללא השכלה לא רוצים ללכת לעבוד תמורת 30 שח לשעה .הם רוצים משכורת יותר טובה .בעניין הכתבה :מילקי לתינוק זה לא בריא ולא מזין - יותר טוב גבינה לבנה .תכירו קצת חיים אמיתיים ותפסיקו לחיות בסרט
סוזי מלכה | 06.12.17
22.
יש הבדל בין מה שהאדם צריך לבין מה שהוא רוצה
לרובנו יש את מה שאנחנו צריכים, אך מה שמניע אותנו בחיים אלו הם הרצונות שלנו. לחלק זה מסתדר, לרוב זה הורס את החיים ולפעמים מביא אותם גם למצב של חוסר ב"מה שצריך". הסתפקות במועט בתחילת הדרך היא המפתח לשיגשוש והצלחה בחלק השני של החיים. חבל שאני מבין את זה רק עכשיו :(
אריק | 06.12.17
21.
נו באמת.
על כל שאלה ששואלים אותה על המחקר ועל העוני, התשובה מתחילה בזה שהיא לא מדברת על עוני של כסף אלא של הרגשה. אנשים "מרגישים" עניים. אנשים "מרגישים" שקשה להם. למרבה האירוניה, אופי המחקר קשור באופן הדוק לנושא אותו הוא חוקר. הוא לוקה באותה גישה מבוססת "רגשות" ו"תחושות", הגישה שבגינה כל כך הרבה אנשים לא מצליחים למצוא עבודה שמתגמלת אותם באופן מספק. כפי שאומרת עורכת המחקר, הבעיה שהיא מציגה לא קיימת בהנדסה או בהיי-טק, אלא אצל אנשים שהשהו לגמרי את השיפוט השכלי והלכו 100% עם הרגש בבחירת מסלול החיים שלהם. כשמסתכלים רק על רגשות ולא חושבים על המציאות, לוקחים סיכון גדול מאוד. ואז באה מישהי ומגדירה מושג חדש, "עוני של הרגשה", כדי שלאנשים שעולמם סובב רק את הרגש יהיה איך להרגיש קצת יותר קורבנות.
דני | 06.12.17
16.
כשקראתי את הכותרת, אמרתי לעצמי: עכשיו גם האקדמאים הולכים מכות בצמתים
אבל כשקראתי את הכתבה, אני מסכים. הכל משתנה וגם אקדמאי שלמד סוציולוגיה יכול להתפרנס באופן הבא: מייעץ לאקדמאים ללמוד מקצוע חדש ולשנות את עצמם( הם הוכיחו בעבר שהם יכולים) . אפילו בגיל 70 לא מאוחר לשנות.
יאיר | 06.12.17
15.
"עוני" סובייקטיבי
לבי לבי על אנשים שלא גומרים את החודש ועליהם מדברת גב' ליבליך.אך זהו עוני סובייקטיבי ופה הכישלון של המחקר שלה. בעיניים שלה, אדם שהורגל לחיות ברמת חיים של 30 אלף לחודש ועכשיו צריך להסתדר עם 15 אלף, הופך להיות עני. גם דוח העוני שהתפרסם היום מעוות את המציאות. כמעט כל "עניי" ישראל באים מהמגזר החרדי והמגזר הערבי. העוני החרדי הוא מבחירה. ה"עוני" הערבי הוא המצאה. לחיות במגזר הערבי עולה 1/3 חות מהמגזר היהודי, אם לא פחות מכך.
משה | 06.12.17
9.
המחקר הזה הוא עלי
אדם מחליט שהוא מתגרש כי הוא לא יכול יותר. מאותו רגע הוא מחוסל, מגונה, חשוד כאלים, חשוד כעשיר, חשוד כנוטש, חשוד שמי שלא ממצה את יכולת ההשתכרות שלו. הוא מבקש רחמי שופטים, אבל הם, שכירים שמשכורתם גבוהה ומובטחת, אומרים לו "היית צריך לחשוב על זה לפני שהבאת ילדים לעולם". הוא נרדף. הוא עובר מדירה לדירה, מחבר לחבר, אין לו כתובת כבר שנים, רק תא דואר. אין לו מכונית והחברים שלו צוחקים על כרטיס הרב קו שלו, כי הוא בן 50 ואין לו כסף לכלום. אחרי תואר, אחרי 20 שנה במילואים, אחרי התנדבות במשך שנים, מאז שהיה נער בעצם, ללא עבר פלילי. שבר. שבר אמיתי. ואז באים מגיבים מתנשאים ואומרים לו "תיקח אחריות". טפשים
אוהד ש. | 06.12.17
8.
אני כזה לצערי.
אין לכם מושג מזה לחיות ככה . מי שלא ידע מהו טעמו של רעב . לא יודע מזה לחיות בשגעון שאין לך אוכל . בעצבות שלא נגמרת . בדיכאון . בחוסר רצון לצאת מהבית . לא רחוק היום שאותם אנשים ימצאו את עצמם הופכים למפגעים כלכליים .. שזה מגיע להשרדות לא פעם ולא פעמיים מצאתי את עצמי יושב ממול גיפ אאודי עם בלונדינית בפנים שלא עשתה כלום בחיים שלה בישביל לשבת בתוך גיפ כזה . וחושב איך לפרוץ פנימה ולבקש כופר . חומר למחשבה. היום בו האנשים האלה ימצאו את עצמם לפני מחשבה שכזאת הוא לא רחוק ..
נובו-עני | 06.12.17
תודה, קיבלנו את תגובתך ונשתדל לפרסמה, בכפוף לשיקולי המערכת