אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

המיזם החדש של תשובה: פרויקט תעשייתי ב-4 מיליארד דולר בנגב

144 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

144.
ומה יהיה הנזק הסביבתי? לזה יש כבר אומדן?
לשאלה החשובה ביותר אין שום תשובה במאמר: מה תהיה רמת הזיהום? מה יהיה הנזק לסביבה? האם ישראל תהפוך לייצרנית האלומיניום של סין אבל גם לפח האשפה ולחצר האחורית שלה? תענה קודם על זה, תשובה, לפני שתמשיך הלאה. האם אתה מתכנן להרוס את חופי הים שלנו עם אסדות הגז ואחר כך להמשיך את ההרס בארץ פנימה? ישראל איננה כה גדולה שתוכל לספוג כל כך הרבה זיהום!!!!
תמרה  | 16.06.18
125.
חלוקת גז בצנרת...
עד היום מאות עסקים ממתינים לחיבור גז ע"מ להוזיל עלויות והממשלה ותשובה לא נוספים אצבע כי ככה יש לו למכור יותר החוצה. עכשיו אם יקים מפעל, האם המדינה תממן לו את הנחת הצינור???? ברור שכן!! המדינה תממן פה, ושם ושם ושם.... כי ירצו מקומות עבודה למיסכנים שבנגב. ותשובה יצחק כל הדרך לבנק וכולם יבואו לכביש בזנב ולהיתחכך עם ״הגאון״ שהביא עבודה. אח"כ ידיים שיסגור אם לא יתנו לו כמו כולם עד עכשיו
אני | 28.01.18
123.
החלום של הדרום זה מפעל אלומינים? לא ממש זה החלום של תשובה לשרוף אנרגיה מהר ולעשות כסף מהצד.
מי ישמע הפרחת השממה, יצחק תשובה יורד לגור בשדה בוקר עם אישתו עצרו את הכל הציוני הגדול יצחק תשובה הולך לגרום לדרום לפרוח!!!! אז זהו שלא מדובר בתרגיל פשוט, מה תעשייה שמצריכה הרבה אנרגיה ולכן להרבה לא כלכלי לייצר - אלומיניום. מה יש לי הרבה ואני חייב לשרוף מהר - אנרגיה האם יצחק תשובה מחויב במחיר מינימום למכירת גז או רק מקסימום? אם אין לו רצפה למחיר הוא יכול ״להבריח״ גז למפעל אלומיניום שלו בלי אפילו לגבות מחיר על הגז. ישרוף את המשאב היקר ערך הזה שאמור להיות לאומי מהר ואגרסיבי באחת מהתעשיות הכי מלכלכות מזהמות ומבזבזות אנרגיה רק כדי לעשות עוד קצת כסף. יש גבול יצחק לחמדנות . וחצית אותו.
צחי | 28.01.18
122.
רח קיש 10.1
תשובה אתה ממש הגדה למדינה .וםשוט ליםתוח בקבוק יין משובח .ואתה כן תקבל אישור בארץ .כדי לתת מענה של 1500 עובדים .וגם כדי להקים שתי מיפעלים שסה מיפעל אלומניום .והשני תחנת כוח גזית .שזה מוריד .לך מהעלות התשלום לחברת חשמל .ואין לך מה לגשת לקפריסין .תילחם בארץ .ולא בשום מקום .בהצלחה איש יקר .
רחמים אבוטבול (עמי)  | 28.01.18
121.
סגירת גז פתאומית בכל הבנין
היה לנו גז , עשרות שנים. יום אחד , בעל הבית תולה בלובי הבניין מודעה קטנה בה הוא רושם שהדיירים נדרשים לפנות לספק הגז , חברת X , ולדרוש ממנו ניתוק הגז .... היה רשום שם משהו בקצרה שזה בגלל בטחון / בטיחות. ספק הגז לא טרח לפנות לדיירים ולהסביר להם על מה בעל הבניין מדבר בכלל, אלא קיבל בשלוות נפש ניתוק פתאומי של בערך 150 דיירים מאספקת הגז .... הסיפור הזה אמיתי וקרה בישראל , בשנת 2018. ובהצלחה לכולם בהשקעות הגז השונות . מיותר לציין שאנו ללא גז חודשים שלמים .... והמצב הבריאותי של הזקנים שלנו מתדרדר כי קשה מאוד לבשל ולחמם בשוטף על סתם פליטות חשמל .
היה לי גז  | 28.01.18
118.
השקעות ע"י תשובה לאחר תספורת
מעניין כיצד עושים לו תספורת ענק אבל יש לו בכיס 4 מיליארד $ להשקיע במיזם חדש. ברור שלא יוציא אגורה מכיסו אלא הכל יכוסה ממימון חיצוני לרבות ממשלתי, הרוב כלומר על חשבון הציבור למעט הרווחים. מדוע המדינה אינה בונה ערים ואזורי תעשיה ומחכירה אותם בשיטות PPP ליזמים כאלו מבלי שזה יעלה לאזרח כלום? כי הממשלה הזו מחפשת את הקשרים האישיים לטייקונים ולא את טובת האזרח, עוד לא הבנתם את זה?
שירוקו | 28.01.18
105.
מתנה גדולה לישראל. ייצור זול של אלומיניום יתרום לפיתוח תעשיות אחרות
ייצור ומכירה בזול של אלומיניום בארץ (בהנחה שיהיה פיקוח על המחיר בארץ), יעודד צמיחה של מפעלים אחרים שמשתמשים באלומיניום כחומר גלם, כולל אולי אפילו ייצור של מכוניות בארץ, והוזלת התשומות בענף הבנייה.
חובב כלכלה | 28.01.18
104.
לא ניתן לייצא מהנגב ולעמוד במחירי השוק העולמי - ראו מקרה נגב קרמיקה שהסגרה
בדיקת עלויות ההובלות היבשתיות לנמל + עלות הנמל בארץ והקרטל שעושות חברות הספנות על מחירי המכולות מהארץ לחו"ל לא מאפשרות ייצוא מישראל. הייצוא הוא רק על מוצרים ייחודיים שלא ניתן לרכוש במקומות אחרים אבל אלומיניום רוכשים בחו"ל ... ולכן הכל ספיין וגנבת דעת או גנבת השותף...)
אין כדאיות כלכלית לייצא משהו מהנגב ..... | 28.01.18
92.
מענה לתוהים בעניין הגז
לאלה התוהים לגבי הגז - מאחר והמפעל יהיה צרכן קטן יחסית לצרכן הכי גדול שהוא חברת חשמל, הרי שסביר שהמחיר שח"ח שלנו תשלם יהיה לא יותר מאשר המחיר מלמפעל, ולכן אין בעיה עם זה, בדומה למנגנון במתווה הגז לגבי יצוא - שאפשר לייצא אבל המחיר המקומי לא יהיה גבוה מהמחיר לייצא, ולכן אם רוצים לייצא בזול אז צריך להפחית במחיר גם לשוק המקומי, ולכן זה בסדר. תבינו - בעוד 50 שנה לכל היותר ממילא המדינה תשתמש בעיקר באנרגיות מתחדשות (בעיקר סולארי), ולכן יש לנו כיום משאב גז בעודף. יש לנו המון המון גז, יותר מדי גז, שכיום שווה משהו אבל בעוד 50 שנה לא יהיה שווה כלום (יש כאלה שאומרים קודם אבל לא רציתי להסחף). אין שום היגיון לשמור גז קבור בים, שבעוד 50 שנה יהיה שווה 0. זה כמו שתקנו אייפון 10 ב 4000 שקל ותשימו אותו במגירה. לכן צריך למצוא צרכנים, בארץ או בחול, שרוצים וצריכים גז בהווה, כי מהם אפשר לקבל כיום מחיר טוב על הסחורה, ציבור המשקיעים מרוויח על ההשקעה במניות חברות הגז והמדינה מרוויחה תמלוגים מזה. win win.
dw | 28.01.18
91.
מעניין, מציע לתת את הדעת לעניין איכות הסביבה
מציע לכלכליסט להוסיף כתבה על תהליך ייצור האלומיניום. לפי מה שאני קורא אני מבין שתהליך ייצור אלומיניום חדש הוא תהליך הדורש הרבה אנרגיה, ומכאן ההיגיון שניצול משאב גז שיש לנו בעודף, כמו גם מקומות התעסוקה. מצד שני... לפי מה שאני קורא תהליך זה מתחרה במיחזור אלומיניום (פחיות המשקה שלנו למשל), שזה תהליך יעיל הצורך הרבה פחות אנרגיה, ולא היינו מעוניינים לצמצם את המיחזור ולהגדיל את הר הזבל. כמו כן יש לתת את הדעת על היקף הזיהום. אמנם בנגב יש שטחים ענקיים, כך שאפשר שהמפעל יהיה ממוקם הרחק מישובים גדולים, כך שהבעיה פחות המאשר במפרץ חיפה למשל, ועדיין, נכון להתנות הקמת מפעל כזה בדרישות איכות סביבה מחמירות. ישראל גדלה כל שנה בכ 150 אלף גולגלות חדשות, מדי שנה בשנה(!), כך שאנחנו הולכים ונעשים יותר ויותר צפופים, כך שמפעל שכיום נראה מרוחק בעוד דור או שניים כבר יהיה קרוב בהרבה לריכוזי אוכלוסיה. אין שום מניעה להכפיל ולשלש את ב"ש למשל, ולהפוך אותה למטרופולין חזק. יש הרבה קרקע מסביב.
dw | 28.01.18
80.
העסקת עבדים ורווח כלכלי לאדם אחד ומקורביו
בטווח הארוך נזק עצום לסביבה, אי חשיבה על הדורות הבאים מבחינת עתודות האנרגיה של ישראל וכל זה לעשיית רווח כלכלי עצום. הנה לכם קשרי הון שלטון, הנה מדינה קפיטליסטית חזירית המנצלת את משאביה עד תום, הנה לכם מדינה שרואה מול עיניה רק שטרות של כסף ולא את רווחת האזרח ובריאותו. מדינת ישראל היא כבר לא מה שסבינו וסבותינו רצו שתהיה.
א | 28.01.18
69.
מפעל אלומיניום - אהלן וסהלן. תחנת כח - לא ולא.
רוצים להקים מפעל אלומיניום עתיר אנרגיה - בכיף. קחו 10000 דונם, לא 750 דונם ותקימו חווה סולארית. אין צורך לזהם את המדינה ואין צורך לאפשר את העלמת הרווחים ולהפסיד תקבולי מיסים במיליארדים לשנה!. כל אידיוט מבין שהוא מתכוון למכור לעצמו גז במחיר הפסד, כך שבמקום לשלם מיסוי ותגמולים גבוהים על רווחי גז - הוא ישלם הרבה פחות מס (5.5%!) על רווחי האלומיניום.
אזרח | 28.01.18
67.
קומבינה! ככה לא מתנהלת ממשלה שמתכננת כלכלה בריאה לעתיד הרחוק!!
בואו נחשוב. יש גז טבעי שממנו ניתן להפיק חשמל והרבה. ניתן לייצא את הגז הזה. בגלל עיכובים בחוזי ייצוא גז, כאילו בשביל לנסות לחתום על עסקאות גז מה שיותר מהר, הולכים להקים מפעל שצורך הרבה חשמל. לוקחים כסף שלי בשביל לסדר לתשובה פרנסה...כך ניתן יהיה להצדיק את פיתוח שדה ליוויתן. כאן כבר היו צריכות להידלק כל הנורות האדומות וצופרי האזעקה..באיזה מפעל מדובר? מפעל כימיה כבדה שצורך המון חשמל- אחד מתהליכי ההפקה עם צריכות החשמל הכי הגבוהות, עם זיהום שנלווה לכימיה. כלומר נדרשות תשתיות ביוב חדשות. לבסוף נדרשת השאלה האם זה כדאי להקים מפעל שהתוצר שלו נסחר בבורסה. הערך של אלומיניום יעלה אולי עוד שנים ספורות אבל בעשור האחרון הוא כבר עלה 40%. זו לא סחורה שמישהו יכול להבטיח את עליית ערכה עוד 30-40 שנה. לסיום נזכיר רק במילה את הגדולות והנצורות שתלו במפעל המגנזיום של מפעלי ים המלח. הפרוייקט לא הגיע לאן שחשבו שיגיע...
ויקטור חסון | 28.01.18
65.
לא תודה...אם משתלם לתשובה אז לנו לא ישתלם ...זיהום אויר כבד ורעיל מאוד
עברנו את התקופה לייצר מקומות עבודה בשכר מינימום והקמת מפעלים לניצול אנשים בשכר מינימום ולהחזיק את המדינה בגרון ואיום לפטר אלפי מפרנסי משפחות אם הממשלה לא תיתן להם את כול מה שהם מבקשים . עתיד המדינה לא במפעלי אלומיניום ...לא לאשר את המיזם מס מלא בלי שום הקצאת קרקע בחינם.
אפשר אחרת | 28.01.18
64.
מפעל אלומיניום בישראל יצרוך חשמל בהיקפי ענק מאנרגיה מתכלה יקרה שתאבד לדורות הבאים
זו תאוות בצע צרופה שתשרוף סופית את רזרבות האנרגיה של הדורות הבאים. בכל מקום נורמאלי בעולם התרבותי מייצרים אלומיניום באמצעות אנרגיה הידרו אלקטרית מתחדשת ולא שורפים עתודות גז יקרות ומתכלות. ייצור אלומיניום דורש כמויות אנרגיה חשמלית ענקיות כדי להפוך את חומר הגלם -בוקסיט לאלומיניום. לייצר אלומיניום בישראל ממקורות אנרגיה נקיות יחסית מתכלות זה פשע מתועב שמטרתו היא אינטרס קצר טווח של משפחה אחת תאבת בצע על חשבון מאות אלפי משפחות בעתיד. מי שנותן יד למהלך הוא פושע וצריך להעמיד אותו לדין.
מומחה | 28.01.18
61.
לעצור את זה ועכשיו!
עוד יוזמה נהדרת ל'מיזם' שיהרוג את כולנו (כאשר כמובן מר תשובה לא מסכן את כספו כלל...). תעשיה עם זיהום נוראי רק כדי ליצור צרכן גדול לגז של תשובה (שאין לו קונים אחרים) ועוד שרוב רובו של התוצר לייצוא!!! נוותר על ה 1500 משרות הללו לטובת בריאות של כל תושבי הנגב וכל תושבי מישור החוף שיסבלו מאסדות הסרטן. איך הגענו למצב שאנחנו פח הזבל אפילו של סין?! בושה ואכזבה ודאגה גדולה מאוד איבדנו את הדרך ואין יותר שומרי סף (גם ה1000 דונם ללא מכרז?!)
אזרח מאוד מודאג | 28.01.18
52.
הבנדם גאון. גם משתיק את הפוליטיקאים לשנים וגם מחלק לעצמו מתנות
תכלס זה גאוני מכל כך הרבה כוונים. 1. קודם כל איזה פוליטיקאי ירצה להיות חתום על הכשלה של כזה פוטנציאל פיתוח ותעסוקה? ככה שכולם פשוט ישכבו על הגדר בשביל לקדם את המיזם עבור תשובה 2. הוא ימכור גז לעצמו. בטח יתן לעצמו הנחה יפה. אולי גם במקרה הצורך תהיה העדפה בחלוקת זרימת הגז למפעלים שלו. זה שכלול מטורף של המונח מונופול. גאוני ממש. 3. ואם במקרה הכל יתממש אז יהיה גם את נשק יום הדין: במקרה והמדינה תרצה לפגוע במחירי הגז המופרזים שהיא משלמת זה תהיה סיבה להזיל דמעות תנין ולהגיד ש"נו בסדר אבל אז נאלץ לסגור מפעלים בנגב". ואז שוב, כולם על הגדר בשבילו. זה גאוני
דודו | 28.01.18
38.
לא לתת לו שקל עד שלא יחזיר את כל התספורות
ידע מי שעושה תספורות שלא יקבל שקל להשקעה רוצה להשקיע? תחזיר לא רוצה? תביא כסף מהבית (כאילו שזה יקרה) מספיק יש לנו את משפחת עופר שהורסים לנו את הבריאות. לא צריך עוד מפעל מזהם שכל מה שהוא מייצר מיועד לחו"ל. לך תקים אותו בהולנד
ניר | 28.01.18
35.
זה נשמע הזוי כאילו משהו לא עשה שיעורי בית.
1.אין מחצב אלומיניום בארץ כך שצריך לייבא ולשנע דרומה . 2.זה נשמע כמו מפעל להלבנת רווחי הגז ולא כמו יוזמה כלכלית. 3.זה נשמע דמו דרך לקבל הטבות מס על חשבון הציבור , או להקים מפעל מפסיד כדי לגלגל עליו את המס של הגז 4.הסינים יודעים לייצר ברמה גבוהה מאוד אז זה די קישקוש והייתי בודק שוב את המספרים. 5. גם איך עלות הייצור בארץ יותר קטנה כאשר שכר העובדים יותר יקרים? 6.בשפה אחרת מנסים לחלוב את קופות הפנסיה והגמל על הדרך לקבל הטבות מס ולהרוס את הסביבה והכל בחבילה אחת.
מהנדס | 28.01.18
30.
מיזם של תשובה בנגב
מר תשובה. אין אנו זקוקים למיזמים שלך שנעשים ממילא בכספי הזכויות הסוציאליות והחסכונות שלנו. שבענו מיוזמות של "נובורישים" כמוך המוצצים את חסכונות עמך ישראל. מוטב שיקום קואופרטיב ציבורי של כל תושבי הנגב להקמת מיזם אנרגיה סולרית ואנרגיית רוח בנגב. אני ממתין לאנשים כרובי דנילוביץ להניע מיזם כזה . דוד טובייהו יכול היה להניע הקמת אוניברסיטה בנגב, וגם ממך מקווה יוזמה ציבורית רחבה כנ"ל
עמירם קופר | 28.01.18
29.
השר הנוכחי מתלהב. השר הבא יסביר למה תשובה עשה תספורת
כבר היינו בסרט הזה. כשיזם לא מביא שקל מהבית, קל לו מאוד לחפש את האקזיט ולא כואב לו אם העסק נפל. מי שישלם בסוף את ההרפתקה הזאת יהיה כמובן הציבור שישלם את זה בעמלות שמנות לבנקים. בטח רקפת רוסק עמינח, שכבר נפגשה עם נוחי דנקנר ודברה על הסדר תשלומים בבית קפה, כבר הזמינה בבית הקפה הזה את השולחן. מה היא תזמין - הם יודעים, השאלה מה יזמין תשובה....
עמרי | 28.01.18
15.
המפעלים בדרום
אם זה יהיה, וכל כך הרבה עובדים יעבדו שם, בתנאים שיעמדו על איכות סביבה מחמירה ובדיקות תקופתיות, וקודם כל יספקו את כל צרכני הגז בארץ בתנאים שווים לתנאים בחו"ל זה טוב. וכל הכבוד לתשובה. אם , לעומת זאת , ידובר רק על רווחים , זה לא טוב. צריך להיות איזון בין השניים
אופירה | 28.01.18
6.
אם ירוויח- הרווחים שלו, אם יפסיד- ההפסד יוטל על הציבור.
תשובה לא מקים את העסק מכספו, אלא מכספי הפנסיה של הציבור. אם העסק ירוויח, הרווחים כולם יגיעו לכיסי תשובה ומשפחתו אם העסק יפסיד, תשובה ייעלם וההפסד יגולגל על חשבון הפנסיות של הציבור. ממש מופת של רפובליקת בננות מושחתת.
איתי | 28.01.18
תודה, קיבלנו את תגובתך ונשתדל לפרסמה, בכפוף לשיקולי המערכת