אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

בואו נדבר על ההון-שלטון האמיתי: פרופ' יוסי זעירא בניתוח קורא תיגר

64 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

58.
במציאות, בגרמניה למשל, למגזר העיסקי השפעה רבה והמדינה משגשגת
גישות סוציליסטיות טובות לכתיבת מאמרים 'מלומדים'. בפועל רק מדינות קפיטליסטיות, כולל סקנדינביה, פורחות ובתנאי שהעושר מגיע לכל האוכלוסיה הראויה לכך, בין היתר על-ידי שכר המאפשר לחיות בכבוד ובלבד שיהיה בהתאמה לתפוקת המשתכר לרבות [בעיקר] במגזר הציבורי. המסקנה: כלכלה קפיטליסטית ועידוד המגזר העיסקי ובמקביל מדיניות רווחה לנזקקים לה באמת (להבדיל מחלוקת כספים לקבוצות לחץ לרבות לנכים המסוגלים לפרנס עצמם, שוויון גיל הפרישה לנשים ועוד דוגמאות רבות שנשענות על דמגוגיה). זה קשה ליישום אך החלופה הסוציליסטית מביאה תמיד [!] להרעת המצב, כולל/בעיקר לחלשים באוכלוסיה. כפי שאמר מרטין לותר קינג: "אין דבר מסוכן יותר מאשר בורות כנה וטמטום מצפוני". למרבה הצער ישראל מלאה במסוכנים כאלה.
עמוס | 06.03.18
56.
צמצום המעורבות הממשלתית הינה אמצעי לצמצום סבסוד המגזר הדתי חרדי
זעירא חשב ותמצא שהיקפי הסבסוד של כלל השירותים דתיים חרדים באופן ישיר ועקיף נעבר ל5 מיחיארד לשנה. 1. חשב את התמיכות והתשלומים של ביטוח לאומי לתלמידי ישיבות ולבנות הכוללים. 2. הפסד התמורה למשק בגין סרובם לעבוד וחלקם עד גיל 40. ומי שעובד מתחמק מלשלם מיסים. 3. שכרם של אלפי רבנים דיינים ועוזריהם. מימון האוכל הביגוד ספרי הלימוד המגורים שבהם משתמשים הדתים חרדיים .. 4. היקף הנזק לנשק משנות השמיטה והחובה להפריש להם( מקבלים כתרומה ומוכריםl ללא קבלות. מזונות יינות מזונות ביגוד ועוד רק על מנת לקבל הכשר. 5. היקפי ההנחות והפטורים שמעניקות העיריות 6.עלויות הקמת הישובים מעבר לקו הירוק כולל הכל. 7. עלויות הקמת השכונות והשיכונים שלהם בבית שמש ירושלים ... והרשימה ארוכה.
ראובן גרפיט | 06.03.18
52.
הפרופסור המכובד סותר את עצמו
" זעירא מדגיש שהוא לא הראשון שמנסה לחשב את עלויות הסכסוך: פרופ' איתן ברגלס מאוניברסיטת תל אביב כבר אמד אותן בשנות השמונים. אבל מאז העלויות האלה השתנו — בשנות השמונים לא היינו חייבים לבנות ממ"דים, וכמעט לא הכרנו מאבטחים בכניסה לכל מקום" שמישהו יזכיר לפרופסור המכובד שהסיבה הראשית להבדל בין שנות ה80 להיום הם הסכמי אוסלו שחשפו אותנו לרקטות של החמא"ס בעזה ולמחבלים של אש"פ ביו"ש. אני שירתתי ב1992 ברצועת עזה. פלוגה אחת (!) עם ג'יפ הספיקה כדי לשמור על החוק והסדר בכל הרצועה. במקסימום הזמנו חצצית. חזרתי לשם ב1996, אחרי הסכמי אוסלו - אז כבר נדרשו שתי חטיבות שלמות (הצפונית והדרומית), כי לצד השני היו עשרות אלפי "שוטרים" (למעשה חיילים במדי הסוואה וחמושים בקלאצ'ים). ואחרי ההתנתקות (שהעלות הכלכלית האזרחית שלה נאמדת במיליארדי שקלים) כבר היה צריך להפעיל 9 חטיבות (4 חטיבות שריון ו5 חטיבות חי"ר) כדי להחזיר את השקט לרצועה בצוק איתן (בלי להזכיר את הנזקים לתשתית האזרחית בישראל). מכאן שכל הצעדים לטובת "הסדר" הזוי רק יצרו נזק כלכלי לישראל.
אחד שזוכר | 04.03.18
48.
איני מתכוון לחלוק על פרופ' זעירא בתחום התמחותו, אבל...
כשאנחנו, אזרחי המדינה, מקבלים לעבודה עובדים (שמקצתם אוהבים להגדיר עצמם ברוב ענווה "משרתי ציבור"). אנחנו אמורים להגדיר להם את מהות המשרה ואת הגבולות המתלוות אליה ולבחור את הטובים ביותר שאפשר. ובמקביל לעקוב ולפקח שאין חריגות מגבולות אלה. בדיוק כמו שהמשטרה עוקבת אחרנו אחרי כולנו, עבריינים ושומרי חוק, בעת שאנו נוהגים בכבישי ישראל. אז כמו שבמקרה זה המשטרה מניחה שכל אוחז הגה הוא עבריין עד שלא הוכיח את ההיפך אז אולי כדאי שתהייה הנחה כזו גם מצד אוכפי החוק האחרים. ייתכן, למשל, אני מניח שכשמר שארז ויגודמן אמר את שאמר (כנ"ל) היינו מצפים שנציגנו יבינו כמו פרופ' זעירא את מה שמסתתר מאחורי אמירה זו. אבל לא הייתה כאן עבירה על החוק.
אדר | 04.03.18
45.
להגיד שהגידול בהי-טק הוא תוצאה של גידול ולא מניע מעידה על תאוריה מופרחת. תחסיר את תוצר ההי-טק
ותגיע למסקנה שבלעדיו - היינו ברמה הכלכלית של סוריה, ירדן ולבנון. מה שמפרנס בעשרים השנים האחרונות את הפרופסור זעירא, זה בעיקר ההי-טק. לא פרמה, לא חקלאות, ואפילו לא ספרות כלכלית. ההסתכלות של איך צמחנו עד 1977 ומ-1977 מראה יכולת אנליטית שאינה מתאימה לבוגר מתמטיקה. תחסיר תרומה ותגלה משוואה חדשה שתוביל אותך כנראה מהר מאוד למסקנה מנוגדת לזו שהתחלת ממנה את המחקר - שצריך להוריד מיסוי לעובדי ההי-טק.
מדען | 03.03.18
44.
המס היום למעמד הביניים הוא מהכבדים בעולם. מס שולי 52% החל מסכום מגוחך
מס 120% לרכב, מע״מ בשמיים, מס יסף, מס עשירים, ביטוח בריאות חובה שמגולם כמס, ועוד ועוד. ואחרי הכל - אין שום תמורה. שירות צבאי של 6 שנים בממוצע, סיבסוד של חרדים ומתנחלים, צבא מנופח ששורף תקציבי ענק, ועדות אישורים שקובורת כל אפשרות של יוזמה (בינוי במגזר היהודי) ומתירות השתוללות נדלנית בישובים שאינם יהודים. חינוך, תרבות, מדע ורפואה - חנוקים. בקיצור ליוסי זעירה השקפת עולם סוציאליסטית הרבה יותר מאשר ראיה כלכלית אוביקטיבית מפוקחת. יש קשר לזעירא מיום כיפור?
בעיתי כהצגה כמחקר אקדמי | 03.03.18
43.
ניאו ליברליזם שיטה גרועה כלכלית
תשובה ל 39 השיטה המנצחת היא הסוציאל דמוקרטיה שבשום אופן אינה סוציאליזם אלא שואפת לשיוויון הזדמנויות ונושאת את הפירות הכלכליים הטובים ביותר. ראה מדינות סקנדינביה וגם גרמניה במידה רבה. הניאו ליברליזם היא שיטה שלידה הליברליזם הוא ממש משאת נפש. הניאו ליברליזם רוצה רק להתחשב בעשירים תוך תיאוריה שהופרכה אין ספור פעמים שהעושר שלהם מחלחל מעלה והוא שמניע את הכלכלה. מה שטראמפ עושה היום שהפחית מיסים לעשירים הוא הורס גם את הכלכלה וגם את החברה. לא תודה אנחנו לא צריכים את זה בישראל.
ישראלית שאיכפת לה | 03.03.18
41.
בינתיים התברר ש"סיום הסכסוך" היה מהלך שנועד לעקור את זהותנו היהודית
ד"ר רון פונדק, מי שהגה ויזם את הסכמי אוסלו אמר לפני מותו שהמטרה של הסכמי אוסלו לא היתה סיום הסכסוך אלא להעביר את מדינת ישראל להיות מדינת כל אזרחיה (ללא הגדרת זהות מיוחדת) במקום שתהיה מדינה יהודית. ואגב, הסכמי אוסלו עלו לנו עד עכשיו יותר מטריליון שקל. טריליון שקל! ...ואנחנו עדיין משלמים עשרות מיליונים כל שנה בגלל ההזייה המסוכנת הזאת. https://youtu.be/kkHLnR46G90
עידן ק. | 03.03.18
36.
איש פוליטי במסווה של מדען
הורדת המיסים של טראמפ גורמת להרבה עסקים לחזור לארה״ב. התעסוקה שם עולה וגם ההשקעות. זה אגב לרעת ישראל בגדול. הנה, HP רוצה לבטל הקמת מרכז פיתוח כאן בגלל זה. בענין עלות הסכסוך, אז כתבו כאן כבר לפניי שבזכות הצבא קורים כאן הרבה דברים טובים. קורים גם הרבה דברים איומים, אבל בגדול, הצבא מאחד את האנשים כאן וגם מהווה בית יוצר לתעשיה וטכנולוגיה. זה בלתי מדיד, זו השערה, אבל ההשערה שלי לא פחות טובה מזו של הפרופסור, שלא מהסס להודות שהוא איש פוליטי.
ביקורת נוקבת | 02.03.18
35.
את העלות של השתלטות חמאס על יו"ש ומלחמה מקיפה עם מצא שעובר את הירדן הוא לא מחשיב
קל מאוד לאמוד את הסיכוי אבל הפרופסור המלומד צריך לקחת בחשבון גם סיכון. בתור עם פליט במשך כמעט 2000 שנה אשר שנוא הן על נוצרים והן על מוסלמים אין לנו אפשרות לתיקון אם נכשל בניסוי הזה שנקרא מדינת ישראל. כל ההפסדים התיאורטיים האלה הם בדיחה מול האתגרים הביטחוניים שעמוד מולם ולצערי נאלץ לעמוד במקום ההזוי הזה ששמו המזרח התיכון. תראו איך מתייחסים לחלשים בסוריה.
שחר | 02.03.18
34.
פספוס אחד ענק - לפחות לגבי "עלויות הסכסוך".
ראשית , צה"ל והשירות הצבאי הם הדבר היחיד שיוצר כאן חברה איכותית ! הרי מערכת החינוך כאן גרועה לפי כל המבחנים הבינלאומיים , אז כיצד מדינת ישראל ניצבת בפסגת ההיי טק ? הצבא הוא התשובה. הצבא זה הגוף היחיד שמחנך כאן , נותן ערכים , ובין השאר עוסק בהכשרה ונותן נסיון - כמו בוגרי 8200 שמשתלבים אחר כך בתעשיות שונות. כמובן שבסוף יש לזה גם תרגום כלכלי ברור. כמו כן ההנחה כי הסדר מדיני יביא לסוף הסכסוך היא הזויה. ראינו מה קרה בעזה - לאחר חודשיים מהפינוי אנשי חמאס זרקו מהגגות את אנשי פת"ח ונגמר הסיפור. כל הסימנים מראים כי אם תקום מדינה פלסטינית היא תילחם בישראל , כנ"ל הטרור יוכל לשתק תשתיות חיוניות כמו נתב"ג ועוד. אני חושב שדווקא הפוך - הצבא תורם לכלכלה הישראלית , ואפילו הסכסוך עצמו תורם לכלכלה הישראלית בדרכים רבות. הוזכר כאן שלא היו מאבטחים בשנות ה80 - נכון. אך האבטלה היום היא ברמה הנמוכה ביותר מאז שנות ה70 ! אולי זה גם כי בין השאר יש דרישה למקצועות כמו אבטחה ?
יוסי כהן  | 02.03.18
33.
דין פרוטה כדין מאה
הזלזול בשוחד במימדים קטנים או הנתונים החד סטריים על ההוצאה הבטחונית מבלי לאזן מנגד עם ההכנסות העצומות שיוצרות ומיצרות התעשיות הצבאיות הינן יותר ממרמזות על אג'נדה אישית . הניתוח של מפלגת העבודה הינו ניתוח כושל ברמת הבסיס שלו. זו מפלגה שהייתה אחראית לגלי עלייה עצומה מכל כנפי עולם בזמן מלחמת השחרור ובעשור לאחר מכן ותוך כדי כך לנהל כלכלה זהו נס שעד היום לא מובן לעולם. יחימוביץ ופרץ לא כשלו יותר מאחרים. הם קיבלו את ראשות המפלגה. זה העם שנכשל לבחור בהם, כך שאם יש לזעירה תלונות שיפנה איליו.
אמת | 02.03.18
31.
ממש אידיליה
אם כל העולם היה קובע שיעורי מס זהים אז הוא צודק.אבל אם המס בסין הוא אפס ועלות העבודה ממש זעירה, אז כל התעשיה האמריקאית עברה למזרח.התוצאב עוני עצום בארהב.נראה עכשיו שטרמפ הוריד את המס אם העוני והמצב הכלכלי ישתפר.ובשר לשלום לכל הסכם יש שני צדדים.אני מאמין שהפלסטינאים אינם בשלים או רוצים שלום.וראה עזה חיים בעוני ומצוקה אבל לא מוותרים על המלחמה.
חופי | 02.03.18
30.
בתיאוריה הוא אולי צודק, אבל אנו חיים בפרקטיקה.
כשאדם שמנסה כל חייו להפריד בין דעותיו הפוליטיות לבין המיקצוע שלו, שהיא הכלכלה ובסופו של יום לא מצליח להפריד בין השתיים ומעלה את מסקנותיו על הניר, המסקנה קצת מוזרה בלשון המעטה. האם באמת אפשר למדוד כל דבר דרך החור שבגרוש? אני בטוח לחלוטין שהפרופסור מבין זאת היטב בעצמו, שלא. יש כל כך הרבה דוגמאות על כסף ש"נזרק" כמו למשל "החזקת" הפריפריה, ישובי הגבול, חקלאות, צבא, בטחון, סמלים לאומיים וכו', שבלעדי כל אלה אין בעצם קיום למרכז ולכלכלה העכשווית - זו שאינה חיה ע"פ המודלים המיטביים של פרופ' זעירא ושישומם היא פרווילגיה ניסויית, שאיש מאיתנו לא ירצה לנסותה על בשר המדינה ושעלול להיווכח שלא ניתן להשיב הגלגל לאחור. אגב, מספר 7 שהגיב צודק בהיבט הלאומי.
GREENRING | 02.03.18
27.
הכל טוב ויפה בתור משל
בפועלת בישראלת המגזר הציבורי תמיד ידע לדאוג לעצמו לתנאים מופלגים כגון קביעותת פנסיה תקציביתת פדיון ימי מחלה לא מנוצלים משכורת 13 ועוד ועוד. אז אולי בשבדיה יכולה להיות ממשלה גדולה או קטנה וזה היינו הך, פה שהמגזר הציבורי מתקיים ברמה כה גבוהה, אני מעדיף אותו כמה שיותר קטן, וזו הטרגדיה האמיתית של המדינה, שהפכה הרבה סוציאליסטים לתומכים בממשלה קטנה משנאת המן
גל | 02.03.18
25.
בקיצור אתה אולטרה שמאלני
ממשלה גדולה שתיקח את הכסף מכולם ו"תחלק" אותו למקורבים וכמובן תגזול לאזרח את החירות להרוויח כסף ולשמור הון. לא מבין למה המטיפים הקומוניסטים האלה מקבלים במה אחרי שפעם אחר פעם מוכח שכל מי שהלך בדרך הזו מוטת את הכלכלה. ההסבר יחיד שלי זה שלעיתונים יש אינטרס בממשלה גדולה שגוזל חירויות כיוון שיש להם שליטה מוחלטת בפוליאיקאים. יחסי עיתון-שלטון.
אלי ד | 02.03.18
22.
צודק וחכם
העניין הוא שגם בתחום המדיני אין הבדל אמתי בין העבודה לליכוד. העבודה הקימה התנחלויות והליכוד החריב אותן, גם העבודה עשתה מלחמות וגם הליכוד הביא שלום, העבודה כבשה שטחים והליכוד החזיר אותם. בקיצור הציבור החילוני טיפש כאשר הוא מתפלג על בסיס המחלוקת הפיקטיבית שמאל ימין ולכן הוא לא מיוצג בכנסת ומאפשר לדתיים ולחרדים לחגוג על חשבונו. החילונים פריירים עם דיפלומה.
מתרשם | 02.03.18
15.
שפירא תכנס
פרופסור, זה לא רלוונטי עם מי התחילה השחיתות השלטונית ,(פרס, שרון , אולמרט ,ברק כולם לכאורה נגועים בזה, לא רבין) וזה גם לא חדשות. יש את אמרת חז"ל : "ליסטים שכמותך כבשוה". כלומר זה שקודמים כבשו (סללו) את דרך הפשע, לא פוטר אותך מפני שאתה עשוי מאותו חומר רע של הקודמים לך ,ולכן אינך פטור ממלוא העונש על המעשים הנפשעים שעשית. רוצח לא יכול להגנתו שהלך בדרכו של קין.
מוטי | 02.03.18
13.
גודל השרות הציבורי לא חשוב - הבעיה היא השכר ....
מצורף קישור למחקר בנק ישראל שנערך על עליית השכר בשנים 1993-1996 - 20% -: http://www.boi.gov.il/deptdata/mehkar/papers/dp0402h.pdf מחקר דומה נערך גם ע"י הביטוח הלאומי והמסקנות בקצרה הגדלת פערי השכר - ג'יני - . "מבוא עליות השכר בעקבות ההסכמים שנחתמו בשנים 1994-1993 ,בין המעסיק הציבורי לאיגודים המקצועיים, נחשבות לאחד הכשלונות הגדולים של המדיניות הכלכלית, המעיב על הצלחות רבות . אכן בשנים -1992 1 בתחומים אחרים של הכלכלה ובמיוחד על קליטת גל העלייה של שנות התשעים 1996 אליהם התייחסו הסכמים אלו עלה השכר בשירות הציבורי (ש"צ) בשיעור ללא תקדים של 82 אחוזים שהם עלייה ריאלית של .19 אחוזים. אלה שביקרו את מדיניות השכר הצביעו בעיקר על הכישלון במישור המאקרו-כלכלי – עליות חריגות בשכר במגזר הציבורי, שהביאו לעלייה בגירעון התקציבי. " ראוי שתכתוב מאמר נוסף המנתח את השלכות השכר/פנסיות במגזר הציבורי על פערי השכר במדינה ועל התקציב. נקודה חשובה שיושמה רק לאחרונה - תוספות שכר יהיו בשעורים שונים לגבי רמות שכר שונות. כדאי שתתייחס לצורך ב "תקרת שכר" היות ובאיזה שלב עלות/תועלת מתעוותת. .
חדש | 02.03.18
12.
שודדים את המדינה ואחרי פרישה מהחיים הפוליטיים מחלקים ביניהם את השלל
נתניהו הוא כמו מנהל בנק שמאפשר לשודדים המיליארדרים לשדוד את כספי הלקוחות, האזרחים. בסיום כהונתו, פרישתו מהחיים הפוליטיים, הוא ומשפחתו יהנו מכספי השלל שיחולקו גם להם. איך אמר יאיר נתניהו : "אבא שלי סידר לאבא שלך 2 מיליארד". השוחד הגדול יתקבל לאחר הפרישה. הם מסודרים.
יהודה | 02.03.18
11.
מצאנו שיטה לחיות בכבוד צוחקים על הפרופסור
אני מוחמד בצבעי מהכפר עובד בתל אביב במגדלים שכיר רק יום שישי יום ראשון 12 שעות וביום שני 5שעות מקבל 4 אלף בבנק ולא משלם מס אני אצלכם יהודים עני תעיתם באותו מגדל אני עושה לפרופסורים שלכם העשירים עבודות צבע פרטיות שינוייים ומקבל יומית 1800 שקל שטרות ביד רק ככה אני עובד והפרופסורים מביאים מזומנים נכון עבודה קשה משש בבוקר עד שמונה בערב אבל יש לי בוכתות בכיסים ואני ומשפחתי סבבה לנו במדינה ומבזבזים כל היום כסף בקניון ואתה פרופסור חושב שאנחנו כל הכפר עני אז שלו זו שיטת מוחמד מזומן
מוחמד | 02.03.18
10.
עצוב שאדם שאמור להיות נבון,מתייחס לסכסוך היהודי מוסלמי כסכסוך נדל"ן. מזכיר לי בדיחה
שנפוצה פעם בטכניון,על מרצה שנתן לסטודנטים משימה לתכנן צינור שיוביל דם ממטולה עד אילת ולא קם סטודנט אחד ששאל אותו: בשביל מה צריך צינור כזה ? ההסתכלות על הסכסוך מבחינה כלכלית בלבד היא אווילות לשמה. יואיל הפרופסור לכלכלה,שהוא כמובן מבין גדול בכלכלה,שהיא כמובן מדע מדויק,הרי זאת עובדה ידועה שמאות כלכלנים התריעו על המשבר הכלכלי של 2008 ואלפי כלכלנים העריכו שבסוף 2009,מי שישמור על פרופיל ההשקעות שלו ללא שינוי,כל הפסדי הנייר שלו בבורסה ייעלמו כלא היו,(סליחה,התבלבלתי,0 כלכלנים),לקרוא ולהחכים ממאמריו של ד"ר גיא בכור,שמבין את הסכסוך היהודי מוסלמי שהוא כמובן סכסוך דתי על זכות קיום ולא סכסוך נדל"ן,הרבה יותר טוב ממנו...
בני בנקר | 02.03.18
9.
מנותק מהמציאות
שלום עם הפלסטינאים יתכן רק כאשר נגיע להסדר הגירה שלהם מכאן. המשך הישארותם בשטח (כמו בכל מקום בעולם בו מצויים מוסלמים), הוא המשך הסכסוך שיחריף (ירי על בן גוריון? טיווח ישיר על תל אביב?). שטחי יהודה ושומרון הם גם מרחב ההתפתחות הטבעית של מדינת ישראל. בשעה שמתפנה מקום בסוריה, אין סיבה שהפלסטינאים שרובם הגיעו מאזורים אלו לא יעברו לשם (יש שם גם אקשן שיכול להתאים לתוכניות החינוך שלהם, ומי שזקוק באמת למלחמה בכופרים יכול להגר לארצות האיחוד האירופאי ולקנדה). הבעיה במדינת ישראל היא "עודף סוציאליזם", שמאפשר לשכבות שלמות לא להשתתף בכח העבודה, ללדת ילדים רבים במימון הציבור ועוד. במדינה עם דאגה חברתית אמיתית הבדואי או החרדי שיש לו 4 ילדים והוא לא יכל לפרנס אותם היו מסרסים אותו ואת אשתו (אצל הבדואים כמובן זה שפע נשותיו). אם לא היו ממנים בתי ספר שלא מלמדים לבגרות, השינויים הפנימיים היו מעלים את רמת המחיה, השתתפות בכח העבודה, ההשכלה המקצועית, הפחתת קצבאות ועוד.
לירן | 02.03.18
7.
הכלכלנים הם כמו זבובים טורדניים באזני הפוליטיקאים
ראשית ה"מודלים" לא ממש עובדים (אין אפשרות ל"מדל" את העולם ולאנושות אין "הנחות יסוד"). שנית, אף מקבל החלטות לא ממש מקשיב לעצות של כלכלנים. הוא יכול, אחרי שקיבל החלטה, לנסות לתת לה תימוכין על ידי כך שיפעיל כלכלנים לצורך הצדקת דרכו. הפרופ' נדרש להבין שכלכלנים הם רכיב מתוך הוצאות הממשלה ולא יותר מכך!
מצ'עמם | 02.03.18
6.
הון-שלטון זה כשמפלגות מעבירות כספים לגופים מקורבים, שלא כחוק!
משרדי ממשלה שבשליטת הליכוד, ישראל ביתנו (מקרה פאינה קישנבאום), ובעיקר, הבית היהודי, מעבירים כספים לכם ועמותות, שלא כחוק, ולא עפ"י התקציב. מקרה כזה היה לאחרונה עם העברת כספים ע"י השר אורי אריאל, שהעביר כספים לגופים דתיים ברמת השרון, שהיו מיועדים לפריפריה. אני מתפלא שמבקר המדינה אינו עולה על הרבה מקרים כאלה.
אזרח | 02.03.18
5.
מדוע מדד אי השיוויון כל כך חשוב?
נגיד לי יש 1000 ולשכן שלי יש 1000, אז אני רגוע כי לו אין יותר ממני. עכשיו נגיד לי יש 2000 ולשכן שלי יש 3000 אז אני לא רגוע כי לחבר שלי יש יותר וזאת למרות שלי יש יותר ממה שהיה לי קודם. לכן, להתבסס על אי שיוויון זה לתת טיפול פסיכולוגי לאנשים ולא כלכלי. מי שרוצה שאי השיוויון יהיה נמוך שילך לגור במדינות נחשלות כמו מצרים, ירדן....... סליחה, אותי לא מעניין שאי השיוויון בארץ גדול אותי מעניין מה יש לי.
אזרח | 01.03.18
4.
ל-1. מה שאתה ציינת זה עוד בקטנה. המהלך הכי עוצמתי ומשפיע שכחלון מוביל
זה העברת כל שוק השכירות בישראל שמפוזר בין מאות אלפי משכירים קטנים ומגלגל למעלה ממאה מיליארדים בשנה- לידיים הפרטיות של מספר תאגידי ענק. זה התחיל בביטול המיסים והענקת קרקעות לגופים שעומדים בהון מינימלי של עשרות מיליוני שקלים (ו200 מיליון כדי לקבל מעמד אפילו יותר מיוחס), המשיך בחוק שניסה דה פאקטו להפקיע דירות אצל כל מי שמספק שירותי השכרה ליותר ממשק בית אחד, וכרגע עומד על נסיונות נוספים למנוע כניסה של משקיעים פרטיים לתחום ההשכרה, והעמסת קשיים רגולטוריים למי שכבר בפנים (בניגוד לגופים מקצועיים ועשירים- להפך, הם מקבלים מענקים והקלות). בעוד 15 שנים או פחות יצוצו תחקירים וסרטי דוקו על כיצד הצרך הבסיסי ביותר של קורת גג אצל האנשים החלשים ביותר שמרוויחים מינימום ומטה, נשלט ע"י מונופל או קרטל חברות שמוצצים את טיפת הלשד האחרונה, כמו שכל מונופול אי פעם עשה.
ל-1 | 01.03.18
1.
כחלון, השר ה"חברתי", עומד להיות השיאן הנוכחי של עסקות הון-שלטון
.."הפתעה: שיאן ההפרטות של ישראל, מתברר, היה רבין (זעירא עצמו, אגב, היה יועץ במשרד האוצר בשנים 1996-1995). בכהונתו השנייה כראש ממשלה, שנמשכה שלוש שנים, רבין התחיל תהליכי מכירה של 13 חברות ממשלתיות (ובהן כיל, כלל ושיכון ופיתוח), והיה עד לסיום חלק ניכר מהם. במקום השני אפשר למצוא את נתניהו, שהחל בתהליכי מכירה של תשע חברות (ובהן בזק, שיכון עובדים ונמל אילת) במשך שמונה שנים (בכהונתו הראשונה ועד 2014, אז מסתיים המחקר המוצג בספר)." כחלון, השר ה"חברתי", עומד להיות השיאן הנוכחי של עסקות הון-שלטון, עם תכניותיו המיידיות ל"הפרטת-מתנת" של חברת תעש לטיקון מיכאל פדרמן... והמשך הפרטות חברות ממשלתיות נוספות..
לשר האוצר | 01.03.18
תודה, קיבלנו את תגובתך ונשתדל לפרסמה, בכפוף לשיקולי המערכת