אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

טייסים נודדים ומכונות נקמה: הגבורה המסחררת של חיל האוויר הפולני .

56 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

56.
ל-55 הפולנים רצו לנצל את מלחמת האזרחים ברוסיה כדי לכבוש שטחים
התוכנית הפולנית המקורית הייתה להגיע עד לים השחור והצבא האדום בעיצומה של מלחמת האזרחים שיבש להם את התוכנית הזאת. ובקשר לחלוקת צ'כוסלובקיה יש ארכיונים. פולין דחפה ושידלה להסכמי מינכן עם הנאצים ולביתור צ'כוסלובקיה.
אבגדה | 02.09.20
55.
החלק הזה היה במחלוקת אחרי שהצ'כים כבשוהו מיד אחרי מלחע"ה 1
בזמן שפולין התמודדה עם גבול מדמם במזרח שבסופו הצליחה להדוף את ברית המועצות בפאתי ורשא, הצ'כים כבשו את זאולזיה, שאגב היה בו רוב פולני ושמו מעיד על היותו פולני. הצ'כים קיבלו את דרישת פולין בעוד הם יודעים שבקרוב הגרמנים יבואו לשם במקום כולם.
עוד תגובה ל-52 | 01.10.19
52.
פולנים.. זה לא אלה שבשנת 1938 חברו להיטלר ורצו יחדיו לכבוש את רוסיה ? ..
מי יודע שאחרי הסכם מינכן חתמו הפולנים הסכם עם היטלר ומיד כבשו עם הגרמנים חלק מצ'כוסלובקיה אותו לקחו לעצמם ? .. על זה קרא צ'רצ'יל לפולנים צבועים.. זה היה ב1938.. היסטוריה רבותיי , היסטוריה..
י====================================== | 04.09.19
49.
הם לא אהבו לשבת לבד בחושך
גם לא לדהור עם סוס וחרב שלופה מול קני טנקים גרמניים. סטאלין כשחזר, חיסל קצינים פולניים ביער קאטין ושבה את קציני "ארמי קריובה" שעזרה לו. צ'רצ'יל שאמר כי ההיסטוריה תוקירו כי הוא יכתבה, ברדת מסך הברזל, זנח את טייסיו הפולניים כאשר מסר את פולין החופשית לידי סטאלין
איפ | 01.07.19
44.
הגיבורים
כל הכבוד לטייסים הפולנים ולכל הצבא הפולני שנילחמו מעטים מול רבים בסוסים נגד טנקים וללא כל עזרה ולמרות שפולין ניכבשה די במהרה חיילייה וטייסיה המשיכו להלחם נגד הצורר הנאצי במיסגרת צבאות אחרים אבי למשל עבר לרוסיה ונילחם שם כתותחן וב48 לאחרשעלה ב42 עם גנרל אנדרס במיסגרת הצבא הפולני והאנגלי בעלייה דרך פרס ועירק יחד עם בגין ..עבר בדרכו לאל עלמיין ללקרב של מונטגומורי נגד רומל עבר לפלמח והפעיל את 3 תותחי הנפוליון שהיו לנו אז בהוראת בן גוריון בערב בעמק יזרעל ובלילה הועמסו על משאיות והפציצו בגיזרת ירושלים
אבי | 05.06.19
40.
הפולנים הם העם שסבל יחד עם היהודים הכי הרבה מהגרמנים, ובסוף הם גם מהרוסים...
היו בפולין הרבה אנטישמיים, אבל היו הרבה מאוד שלא היו אנטישמיים. הצבא הפולני החזיק מעמד יותר מהצרפתים (שלחמו יחד עם הבריטים והבלגים). יותר מההולנדים ויותר מכל מדינה שהתנגדה לכובש. וזאת עם צבא מיושן. חיל האוויר הוא אכן דוגמא קלאסית להמשך ההתנגדות ולאיכות שהייתה ללוחמים שלהם. גם אנשי המודיעין שלהם היו הראשונים לגלות, להשיג ולפצח את האניגמה! ואלר כך היה להם מספיק שכל להבריח אותה לבריטנייה... המחתרות הפולניות לחמו כל משך הכיבוש בגרמנים. עצוב שבמקום שנמצא איתם מכנה משותף אנו שוב ושוב נלחמים בהם.
יאנוש | 02.06.19
38.
תודה על הכתבה. אבי, טייס הירוט קזימיר רוטנברג ...
אבי, קזימיר רוטנברג לחם בנאצים במסגרת הטייסת הפולנית "ורשווה 1" עד למטס הנצחון מעל ברלין. לפני מספר שנים פרסם ח"א הפולני ספר לכבודו "Kierunek był jasny" ("הכיוון היה ברור") שלווה גם במדליה הזהב של הצבא הפולני שהוענקה לו כאן, בישראל, ע"י שר הבטחון של פולין (באיחור של כמה עשרות שנים...). תיקון לכתבה - הבליצקריג הגרמני בשמי פולין החל ב- 1 בספטמבר 1939, ולא באוקטובר.
דניאל רוטנברג | 01.06.19
37.
עצוב
עצוב לדעת שבמקום שהבריטים יאריכו את הטייסים הפולנים, בסוף המלחמה גורשו רובם חזרה לפולין וחלק גדול מהם הוצאו שם להורג או נשלחו, ע"י הרוסים, למחנות. זאת התודה של הבריטים.... ואגב הסרט הוריקן שמספר על הטייסים הפולנים באמת מרתק ולמי שאוהב קרבות אוויר טובים, שווה צפיה.
עמית | 01.06.19
34.
22: בתנאים של מלחמת העולם השניה, תוספת טייסים מנוסים היא קריטית
זו היתה מלחמת שחיקה: מי יצליח להפיל יותר מטוסים וטייסים משהצד השני יכול לייצר ולהכשיר, ולאבד פחות משהוא בעצמו יכול לייצר ולהכשיר. מסתבר שקשה יותר להכשיר טייס מלבנות מטוס. קח בחשבון שהשחיקה היתה אדירה. בקרב על בריטניה היתה לטייסים תוחלת חיים של שבועות ספורים- סיכוי טוב שתמות לפני שתבין מי נגד מי. הבריטים - כמו כל המדינות במלחמה- הכשירו כל מי שיכול היה לטוס. קנדים, ניו זילנדים, אוסטרלים, יהודים מפלסטינה, מלש"בים שלא יכלו להתקבל לקורס קצינים (והוסמכו כ-"סמל טיסה"). הם - להבדיל מהגרמנים- קיימו מערכת גדולה ומסודרת של בתי ספר לטיסה שפעלו, גם בקולוניות, עוד לפני המלחמה. ועדיין, כל תוספת של טייסים *מנוסים* היתה קריטית. אולי לא כל אחד מהם הוא "אס", אבל יש לו מושג לאן להסתכל, לאן לפנות, כמה דלק נשאר לו, ומה האויב עלול לנסות. הוא שווה כמו כמה וכמה טייסים טירונים. והוא זמין *עכשיו*.
נתנייתי | 01.06.19
28.
ל-9: זו דעה/פרשנות, לא עובדה
בסופו של דבר כנראה שהבריטים היו מוצאים בתוך אוכלוסיה של 60 מיליון בני אדם טייסים מקומיים להטיס את אותם מטוסים שהפולנים הטיסו. הפולנים לא הביאו איתם מטוסים רק טייסים. יכול להיות שהמחיר היה גבוה יותר מבחינתם והפולנים עשו עבודה טובה יותר, אבל ממש לא נכון לקבוע כעובדה שהטייסים הפולנים היו אלה שמנעו פלישה גרמנית לתוך אנגליה. זו דעה לא עובדה.
איציק | 31.05.19
24.
כתבה מעולה ומאירת עיניים. תודה רבה!
זה מתחבר למאמץ פולני גדול מאוד במישור אחר, מישור הסייבר - או מה שפעם היה המקבילה שלו. המדענים הפולנים היו חלק חשוב מאוד ממאמץ פיענוח הצפנים הגרמנים, ובפרט פיצוח מכונת האניגמה. הם שמו את ידיהם על מכונה כזו הרבה לפני האנגלים, ועבודתם תרמה רבות לצוות של אלן טורינג בבלצ׳לי פארק מספר שנים מאוחר יותר.
אורי | 31.05.19
תודה, קיבלנו את תגובתך ונשתדל לפרסמה, בכפוף לשיקולי המערכת