אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

המפציץ האגדי B17: ארון המתים המעופף שקבר את היטלר

38 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

37.
בס"ד כל האמת על הבי 17
עוד לפני פרל הרבור (12/1941) היו לאמריקאים מטוסי הפצצה b17 וגם מטוסי קרב הפצצה p38 לייטנינג. הלייטנינג בעל תכונות מרובות שעשה אותו ל"מטוס על" הb17 בעל כושר נשיאה של 2200 ק"ג,בעוד ה p38 עם 1800,ק"ג הלייטנינג היה זריז ונסק 25 מ/ש,יותר מהר מכל מתחריו ב10 מ/ש.כמו כן סייג הרום שלו 13000 מ' היה גבוהה ב1000 מ' מכל מתחריו.הוא ידע לירות מטווח של 750 מ',הכי רחוק בתקופתו וגם מהירותו היתה דומה למתחריו. הb17 לעומתו,היה גדול,מגושם ופגיע ב1942 נפל בכמויות עד1943בליוויp47,51. הp38 היה יעיל ממנו ולא נוצל
M | 17.08.20
36.
ההפצצות הועילו בעיקר להצגת המשטר הנאצי (שהתהדר בכוחו הצבאי) - בעליבותו ובכשלונו באוויר
אומץ ליבם של צוותי האוויר של בנות הברית ראוי לכל הערכה ודברי שבח, אבל יעילות ההפצצות מוטלת בספק דווקא בשל אי-דיוקן ( למרות כוונת ה"נורדן" האגדית). המערכה הגדולה הוכרעה בסופו של דבר ע"י צירוף היכולת הכלכלית-תעשייתית של אמריקה לנכונות המדהימה של הרוסים להילחם בנאצים ללא פשרות וללא חשבון או התחשבות בכמות הקורבנות הדמיונית שהקריב הצבא האדום. בנוסף, הוכרע הוורמאכט ע"י התעקשותו של היטלר לנהל את הצבא באופן ישיר תוך אכיפת אסטרטגיה האוסרת על נסיגות טקטיות ( אחרת היו הגנרלים הגרמנים מצליחים להאריך את המלחמה בעוד חצי שנה לפחות, ואז, כנראה, היתה גרמניה "טועמת" את טעם פצצות האטום הראשונות). בסופו של דבר, התועלת העיקרית של ההפצצות הייתה בהפיכת גרמניה לאחת האומות הפציפיסטיות ביותר לאחר מלחמת העולם השניה עד עצם היום הזה !
אש | 19.09.19
33.
צריך להיות ריאליים לגבי הפצצות אסטרטגיות
יפן הופצצה יותר מגרמניה, תשתית המלחמה שלה (שמראש היתה פרימיטיבית) נפגעה הרבה יותר. ועדיין, לולא פצצת האטום- היפנים היו נלחמים על כל חוף ובכל רחוב. בעלות הברית נערכו ברצינות לקרבות קשים בפלישה המתוכננת ליפן. גם הגרמנים היו נלחמים, גם תחת הפצצה אסטרטגית מתמדת. אז ההפצצות האסטרטגיות לא עצרו את גרמניה (הצבא האדום ומונטגומרי עשו זאת עוד ב-42׳), ולא יכלו להכניע אותה. הן בוודאי קיצרו את המלחמה והקלו אותה. אבל לא הכריעו.
נתנייתי | 16.09.19
29.
מפציצים כבדים ומטוסי הליווי - מלכודת אסטרטגית שהגרמנים נפלו בה
שנתיים לאחר המלחמה התברר שהפיקוד האסטרטגי האמריקאי היה מודע היטב לבעיות ולמגבלות של המפציצים האלה לאבדות בכל האדם וכיו'ב, אולם השיקול היה אחר: מטוסי הליווי והמפציצים נשלחו להפצצות יום רצופות גם כדי לפגוע בלופטוואפה, להפחית את מספר מטוסיו ולקטול כמה שיותר טייסים גרמנים מנוסים, כדי להכין את הרקע לפני הפלישה לאירופה. מסתבר ששיקול זה הוכיח עצמו - העובדה היא שבפלישה ביוני 1944 הלופטוואפה לא הופיע ולא הפריע, לא לנחיתה ולא בחודשיים הבאים של ההתקדמות בצרפת. כשבנות הברית כבר "שמו רגליים על הקרקע" באירופה, השתלטו על בסיסי תעופה גרמניים ובנו חדשים, זה היה גם סופו של הלופטוואפה ככח אוירי לוחם.
ירון | 14.09.19
28.
18 אילן
ליהודים מותר רק למות, העולם לא אוהב יהודים והיהודים לא אוהבים את עצמם ,מפולגים ,מסוכסכים ומונהגים עי הנהגות מושחתות, הרואות הכל רק דרך החור של הגרוש.כשמישהו לא אוהב את עצמו איש לא יאהב אותו !!!תראה את ההלקאה העצמית שחלק מהיהדוים מבצעים לעצמם, בהקשר הסטרט אפ המוסלמי לזנב בישראל, "העם הפלסטינאי "הבעיה שלנו שאנחנו "מרחמים על אכזרים ומתאכזרים לרחמנים" הן בפאן של בטחון החוץ והן בפאן של בטחון הפנים, אם אנחנו לא מסוגלים לחסל את האויב אחת ולתמיד מדוע שהעולם יעשה זאת???
גיא | 14.09.19
24.
אמריקה ניצחה לבד את המלחמה ?
שנתיים בטרם כניסתם של המבצרים המעופפים היה חלי האוויר המלכותי עסוק לילות רבים בהפצצת גרמניה ואפשר היה לציין זאת. אף מילה גם המכשיר הנורדן בו צוידו המפציצים המובילים באמונה כי ניתן לבצע הפצצות מדויקות בניגוד לבריטים שביצעו הפצצות שטח. חיל האוויר האמריני נכשל קשות בהפצצות "מדויקות" שלו, חפשו על הפצצת רובע MORTSEL באנטוורפן, בלגיה באפריל 1943, למשל. הכישלון האמריקני היה ענק - מפציצים נפלו בהמוניהם, עד להופעת מטוס היירוט מוסטנג בשמי אירופה. רק היחלשות הלופטוואפה איפשר את השליטה של המרחב האווירי באירופה בהמשך.
דב | 14.09.19
23.
הכרתי פעם טייס ומקלען של בי 17 במלחמת העולם 2
לדבריהם, איש צוות אויר ששרת בטייסות הבי 17 ושרד 100 גיחות או שנה של שרות (לא זוכר איזה משתי החלופות) קיבל פטור מטיסות הפצצה וחזר הביתה. היו רבים שהתנדבו והוסיפו לעלות לאויר. אגב, בהמשך לדבריו מגיב 21, יצויין שלמפציץ הבי 17 יש חלק חשוב ומשמעותי בהחלצות הכלכלה האמריקנית מהמשבר ב - 1929. ולמגיב 16, הערה: הזכרת את הבי 29 וכל שאמרת עליו נכון. העניין הוא שלא אמרת הכל. ראשית הבי 29 הוא זה שהטיל את פצצות האטום על הירושימה ונגסקי ובכך הביא לסיום המלחמה וחתימת חוזה הכניעה של הקיסר כשישה חודשים אחרי סיום המלחמה באירופה. קח בחשבון שנתיב הטיסה של הבי 29 בדרכו ליפן עבר רובו ככולו מעל מרחבי האוקיינוס, כך שבאופן טבעי היו פחות הזדמנויות לטייסי הקרב של יפן (באותה עת כבר לא היו בידיה נושאות מטוסים) להכנס בו. המפציץ הזה נכנס אם כך לשרות רק בסופה של המלחמה ובאירופה כמעט שלא בא לידי ביטוי בקרבות, אם בכלל.
ירון | 14.09.19
22.
ההרס והרג האזרחים מההפצצות היה גדול, אבל היעילות מאוד נמוכה, היעדים לא הוסגו
יצור הנשק של גרמניה כמעט לא נפגע והמורל של העם לא נשבר עד אביב 1945(כשהמלחמה הוכרעה מזמן גם ככה), לאנגליה וארה"ב אבדו אלפי מטוסים, ורוב ההרס היה מטרות אזרחיות... במסמכי המלחמה של אנגליה כתוב שמבצע ההפצצות נכשל והמטרות שהפיקוד הציב לא הושגו. המפציצים (מרשימים ככל שיהיו) היו רק דרכם של האמריקאים להתחמק מלחימה פנים מול פנים.
רן | 14.09.19
21.
היכולת האדירה של ארצות הברית לבנות חיל אויר עצום בזמן קצר,
נבעה הן מיכולת התעשייה האמריקאית המרשימה, מהאירגון הנכון, ולא פחות מכך - תחושת האחדות שנסך באמריקאים הנשיא פרנקלין רוזבלט, שניווט בחוכמה את המהלכים, ועוד לפני המלחמה נלחם ככל יכולתו למען החלצות ארה"ב מהמשבר הכלכלי הקשה בשנות ה-30. זה מרכיב מאד חשוב - התחושה שיש בצמרת אדם שדואג לכל אמריקאי ,וגם בעל כישורים טובים להוביל בעת שלום ובעת צרה.
יובל | 14.09.19
17.
אף אחד לא חשב לעזור ליהודים בעת צרה - לפחות הפצצה אחת על מסילות המוות
עשרות אלפי הפצצות אבל אפילו לא הפצצה אחת על מסילות הרכבת עם משלוחי המוות של הגרמנים !!!! בושה וחרפה ותעודת עניות לעולם הנאור על הפניית גבו לאנשים מוחלשים שנשלחו ברבבות מדי יום במחנות ההשמדה באירופה !!! בושה וחרפה .
אילן | 14.09.19
16.
המפציץ האגדי...
המפציץ סבל אבידות רבות בגין העובדה שלא נועד להתמודד מול תקיפת מטוסי קרב, למרות היותו חמוש ב13 מקלעי 0.5", מספר פגיעות של פגזי 20 מ"מ ואו 30 מ"מ, הספיקו להפלתו.....נכונה העובדה שהמפציצים הפילו מספר גדול של מטוסי קרב שניסו לתקפם....אך כול מפציץ מופל = מינוס 10 צוות מנוסים......הפיתרון בהמשך היה ליווי מסיבי של מטוסי פי51 מוסטנג......הבריטים סבלו אבידות כבדות מאותם מטוסי קרב לילה גרמניים, הם פיתחו בהמשך מפציץ טקטי...המוסקיטו, מפציץ קרב הפצצה שנשא מטען של כ 2 טון פצצות וטס במהירות של כ 640 קמ"ש....המוסקיטו היה מוטס עם שני אנשי צוות ואבידותיהם היו נמוכות משמעותית.....בחזית היפנית, האמריקניים הפעילו את המפציץ בי 29, אותו מפציץ היה מפציץ אסטרטגי שטס בגובה רב ובמהירות רבה יחסית - היפנים למרות שהפילו לא מעט בי 29 , בכלליות התקשו מאוד.
רני הגבוה | 14.09.19
14.
על האסטרטגיה של המפציצים
האמריקאים, עם ה-B17 שהיה לתפיסתם ממוגן, וטס גבוהה יחסית, טסו ביום, מה שתרם לאחוזי הפגיעה שלהם. הבריטים עם מפציץ הלנקסטר שלהם שהי פחות מוגן וטס נמוך יותר, נאלצו לטוס בלילה, מה שעזר להם להתחמק, יחסית, מהנ"מ ומטוסי הירוט הגרמניים. לעומת זאת, הם נאלצו לשלוח מטוס "סיור" שהטיל פצצות תבערה על המטרות [פחות או יותר - על פי הניווט] ובכך עורר את הנ"מ הרלוונטי.
tt | 14.09.19
13.
שתי הערות
חשוב לציין גם את גבורתם של טייסי מטוסי הקרב המלווים שגם הם ספגו אבדות כבדות וכמובן את טייסי המפציצים הבריטים שהשתמשו במטוסים אחרים. כמו שצויין בספר מילכוד 22 הדרך היחידה למנוע מהטייסים לברוח מהמשימות היא להבטיח להם שהם חוזרים הביתה אחרי 20 משימות, מה שהבטיח להם סיכויי הישרדות של 50%. כמובן כמו בספר גם במציאות, אחרי 20 משימות באו עוד 20 ועוד 20... ואה כן, אם הגרמנים היו מחזיקים מעמד עוד חצי שנה אז הם היו זוכים לכבוד של לחטוף פצצות אטום לפני יפן, ולא נראה לי שהאמריקאים היו מסתפקים בשתיים. גרמנית לא היו מדברים באף מקום כי לא היו נשארים גרמנים בכלל.
צביקה | 14.09.19
9.
כמה מטוסי קרב הפיל המבצר המעופף
הטענה שהמבצר המעופף הפיל הכי הרבה מטוסי קרב חסרת בסיס. לביסוס הטענה מפנה סדן לכתבה אחרת שלו, אך גם בכתבה זו לא נמצא לטענה כל בסיס. המבצר המעופף היה לא יעיל בהפלת מטוסי קרב, על כן סבל אבידות איומות עד שפותחו מטוסי קרב ארוכי טווח שיכלו ללוות אותו עד ליעד
נועם | 13.09.19
6.
יופי של כתבה אבל לא מדוייקת
יש הרבה וויכוחים לגבי יעילות ההפצצות מהאוויר והאם המחיר היה מוצדק. ההפצצות לא היו מדוייקות ולמעט הפצצה של מפעלים גדולים היה קשה לפגוע במטרות לא גדולות (וגם - הנאצים העבירו ופיזרו את המפעלים שלהם), לכן בשלב מסויים עברו להפצצות נגד ערים ואזרחים במטרה לשבור את רוח האויב. האזרחים הגרמנים אומנם סבלו ונישברו אבל זה לא הזיז להנהגה שלהם. נכון שהם העבירו הרבה מטוסים למערב כדי להגן על המדינה אבל לא בטוח שלא היו דרכים אחרות לגרום לזה (לפחות לקראת סוף המלחמה), כמו - תקיפות מדוייקות על ידי מטוסי קרב ארוכי טווח כמו המוסטנג.
אני | 13.09.19
תודה, קיבלנו את תגובתך ונשתדל לפרסמה, בכפוף לשיקולי המערכת