אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ציפי לבני על הבטחת ההכנסה לאברכים: "פרנסה זה לא עונש זה חיים בכבוד" צילום: לואיז גרין

ציפי לבני על הבטחת ההכנסה לאברכים: "פרנסה זה לא עונש זה חיים בכבוד"

יו"ר סיעת קדימה: "שוויון זה לא מותרות. שוויון זה ערך בסיסי. זה לא בעד או נגד חרדים". שחר אילן מעמותת חדו"ש לחופש דת ושיוויון: "הקצבאות לאברך שימשיך ללמוד עד גיל פרישה - 750 אלף שקל"

25.10.2010, 14:52 | תומר אביטל

"המאבק הזה הוא מאבק ציבורי שנוגע במקום רגיש של החברה הישראלית. זה מאבק על השאלה באיזו מדינה אנחנו רוצים לחיות. שוויון זה לא מותרות. שוויון זה ערך בסיסי. זה לא בעד או נגד חרדים", כך אמרה היום יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, בכנס שערכה סיעת קדימה בכנסת בעקבות הצעת החוק לעיגון הבטחת ההכנסה לאברכים

"לא אגרר לניסיון להפוך את המאבק הזה נגד חרדים או נגד סקטור אחר. העניין הוא לא מאבק בין סקטורים. הוא לא נגד ישיבות שהיו יכולות וצריכות להיות חלק מהמסורת והתרבות שהיו כל השנים חלק מהיהדות. החרדים לא צריכים להיות בשולי החברה, הם חלק מהחברה ועידוד של יציאה לעבודה זה לא עונש. פרנסה זה לא עונש זה חיים בכבוד. צריך לעודד לצאת לעבודה ובמקביל לתת רשת ביטחון למי שלא יכול להתפרנס בכבוד על פי קריטריונים שוויוניים", הוסיפה.

שחר אילן מעמותת חדו"ש לחופש דת ושיוויון אמר בדיון כי "הקצבאות לאברך שימשיך ללמוד עד גיל פרישה - שלושת רבעי מיליון שקל". לדבריו, "במשפחות גדולות במיוחד יתקרבו הקצבאות למיליון שקלים". אילן הוסיף כי החישוב מתייחס למשפחה שכיחה של 8 ילדים. חישובי חדו"ש מתבססים על משפחה לה 8 ילדים, ו-45 שנות לימודים בכולל שעבורן יקבל האברך קצבת כולל בסך 456 אלף שקל (גובה הקצבה לחודש 845 שקל). במשפחה של שישה ילדים ירדו הקצבאות ל-700 אלף. במשפחה של 12 ילדים יתכנו קצבאות ב-850 אלף.

מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, ציין כי "העצם החלולה שמבקש ראש הממשלה לזרוק אל עבר ציבור הסטודנטים לא תצליח לטשטש את העובדה שהחוק המדובר יפלה באופן מחפיר את כל אותם ישראלים הקמים מדי בוקר לפרנס את ילדיהם ולקיים בכבוד את משפחתם".

לבני הוסיפה כי "ישראל חייבת לקבוע סדרי עדיפויות. חשוב לתת מקום לישיבות אבל לא רק. זה מוכרח להיות השכלה גבוהה ושוויון לא רק במונחים תקציביים אלא גם בשירות לחברה וחייבים לעודד מקסימום תרומה לחברה. הסטודנטים שנמצאים כאן צריכים שאנחנו נעשה את התיקון. בשיטה גרועה עם פוליטיקה חלשה התוצאה היא לא שוויונית. הקרע עמוק ואם לא יעצר הוא ימשך. בג"ץ קבע שזה לא שוויוני. נכון, העיוות גם היה קיים לפני ההחלטה של בג"ץ אך מישהו שם צריך להחליט - נקדש את העיוות או נשנה אותו? זו תפקידה של הנהגה".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
ציפי לבני
הרי גם כשהיא הייתה בממשלה האברכים קיבלו קצבאות, לפחות שלא תגיד דברים שהיא לא יכולה לעמוד בהם. כי כדי שהם יהיו בקואלציה היא תתן להם השאלה רק כמה? תורה שמתורה הכול שאלה של מחיר,אם הם רוצים ללמוד אז שיקרבו מעצמם בשביל ללמוד הרי זה כל העניין הקרבה עצמית למען התורה אם לא שילכו לעבוד "דרך ארץ עם תורה".
שמשון , צרכז  |  26.10.10
5.
חרדי, ועובד
גם למדתי בישבות וכולל מס' שנים, אהיה גלוי- לא מכיר אנשים חרדים שמקבלים את הקצבה הזו, בסביבתי גם הנשים עבדו (ולמיטב הבנתי זכאים לקצבה זו גברים הלומדים בכולל שנשותיהם לא עובדות) אני פונה כאן בקריאה סייעו לחרדים לעבוד, ובעיקר להתקדם!!! זה המבחן האמיתי לכל מי שקורא לחרדים לצאת לעבוד בן
בן , מרכז  |  25.10.10
4.
הוגנים? או מתפשרים?
מדובר ב846 שקל בחודש לכל משפחה, ויש המון משפחות כאלה, הבעיה היא לא אם הם חיים בצניעות ולא במה הם מסתפקים. הבעיה היא למה לא ללכת לעבוד? לא חסרה עבודה, יש המון עבודה בחקלאות ובניה אפילו, וכל עבודה מכבדת את בעליה. יש כאן בעית תפיסה מוסרית של המגזר המסוים הזה שפשוט התרגל לאופן בוא הדברים מתנהלים וחיים לפיו. אני לא מבין למה לא ללכת לעבוד את האדמה של הארץ שאתה חי בא? הרי זה מצווה מהתורה. חוץ מזה התרומה למדינה נעשית ע"י עבודה ולא ע"י למידת תורה שזו תועלת אישית בעיקר. ואף אחד לא אמר שאי אפשר לשלב בין הדברים האלה, ניתן גם למלא מצוות וגם לעבוד בעבודה מכובדת. לא כל מי שעובד במדינה הזו הוא כופר.
ניקיטה , רחובות  |  25.10.10
לכל התגובות