אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה תאפשר יבוא מקביל של רכב מסחרי במסלול מהיר צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

המדינה תאפשר יבוא מקביל של רכב מסחרי במסלול מהיר

משרד התחבורה יאפשר ליבואנים לייבא עד 10 מכוניות מסחריות מדגם מסוים בשנה, בלי שיידרשו לאישורים מקיפים כמו ביבוא רגיל. מדובר בהרחבת התקנה שחלה כיום רק על כלי רכב מסדרות מוגבלות כמו פרארי

14.10.2015, 08:19 | תומר הדר

משרד התחבורה יאפשר בקרוב ליבואני רכב לייבא ארצה כלי רכב מסחריים (מסוג N1) במסגרת "מסלול מהיר", שבו לא יידרשו מכלי הרכב אישורים מקיפים כמו בהליך יבוא רגיל, כך נודע ל"כלכליסט". החיסרון שכרוך ביבוא כלי רכב במסלול מהיר הוא המגבלה הכמותית. על פי החוק, ליבואן מותר לייבא רק עשרה רכבים בשנה מכל דגם שאושר ליבוא. כלומר, אם יצרן של רכב מסחרי מסוים מייצר שלושה דגמים, יוכל היבואן לייבא ארצה 30 מכוניות בלבד.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בהרחבת האישור לייבא כלי רכב מסחריים במסגרת תקנות Small Series, שאפשרו עד היום יבוא כלי רכב פרטיים (מסוג M1) המיוצרים בסדרות מוגבלות כגון פרארי ולמבורגיני. למרות המגבלה הכמותית, המהלך צפוי לחזק את היבואנים המקבילים, החווים האטה ניכרת בפעילותם.

ישראל כץ, צילום: מיקי אלון ישראל כץ | צילום: מיקי אלון ישראל כץ, צילום: מיקי אלון

יבוא מקביל של רכב הוא הליך שבו יבואן רכב רוכש את כלי הרכב מ"דילר" (סוכן) של היצרן בחו"ל — ולא ישירות מהיצרן כמו שנוהגים יבואני הרכב הוותיקים. כיום פועלות בישראל שלוש חברות העוסקות ביבוא מקביל: איילון מוטורס, אלבר ואוטו מקס.

לדברי גורמים במשרד התחבורה, בחודשים האחרונים חלה ירידה בהיקף היבוא של החברות האלה, הנובעת בין היתר מהעובדה שאלבר חויבה להחזיר לארה"ב חלק מהמכוניות שייבאה. זאת במסגרת החקירה שמקיימת נגדה רשות המסים בנוגע לאי־סדרים בעסקי היבוא המקביל שלה. בחודשים הקרובים מתכוונת החברה לחזק את היקף פעילות היבוא המקביל.

יבואני הרכב הוותיקים מייבאים מאות ואלפי כלי רכב מסחריים מכל דגם מדי שנה ואינם זקוקים לאישורים מיוחדים. יבואן מקביל, לעומת זאת, המייבא מאות אחדות בלבד של מכוניות פרטיות בכל שנה, יכול לחזק את מכירותיו על ידי יבוא של רכב מסחרי — גם אם בהיקף מצומצם.

ממשרד התחבורה נמסר: "המשרד אכן הודיע על מהלך שבמסגרתו יתקבלו אישורי Small Series לכלי רכב מסוג N1. ההגדרה מתייחסת לייצור כלי רכב בכמויות קטנות, כקבוע בדירקטיבה. קיים אישור לייבא עשר מכוניות לשנה מאותו הדגם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות