אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גיל שויד על מחליפו: "לא מחפש העתק שלי, אבל אשמח שהוא יהיה ישראלי״ גיל שויד | צילום: אוראל כהן

גיל שויד על מחליפו: "לא מחפש העתק שלי, אבל אשמח שהוא יהיה ישראלי״

מנכ"ל צ'ק פוינט שהודיע היום במפתיע על פרישה מהתפקיד, הסביר: "העיתוי הוא מושלם - אנחנו במגמה חיובית, התוצאות מצויינות ואני בטוח מאוד בביצועים של החברה"; על איתור מחליפו העתידי: "אנחנו רוצים מישהו שיהיה מאוד בעל תשוקה לאבטחה, עם ניסיון בארגונים גדולים"

06.02.2024, 13:32 | סופי שולמן

עם אותה חולצת טי שרט שחורה נצחית, אבל עם תג חטופים על דש הג'קט, הציג גיל שויד את השקף הראשון במצגת לסיכום התוצאות השנתיות של צ'ק פוינט, שכללו את הודעת הפרישה הדרמטית שלו - תמונה שלו כתינוק בצד אחד ותמונה שלו כמנכ"ל ותיק ומנוסה בצד השני.

כהרגלו, בניסיון להפחית את הממד האישי, עבר מייד לדבר על המוצרים של צ'ק פוינט ועל איומי הסייבר, כאילו לא הכריז עכשיו על אחד הצעדים הדרמטיים בחייו. אך מרבית השאלות, באופן לא מפתיע, לא נגעו למספרים, אלא להיבט האישי .

"התחלתי בדיוק השבוע לפני 31 שנה את המסע שנקרא צ'ק פוינט . אלה היו שנים מדהימות, הגענו לכל הישג אפשרי, יצרנו תעשייה חדשה. השתתפנו בדבר הזה אינטרנט שהפך להיות מרכז החיים של רבים מאיתנו.

בשנים הראשונות היה צריך עוד לשכנע אנשים שזה משהו אמיתי ושזה יקרה. הצלחנו להביא תוצאות קונסיסטנטיות שאין להן אח ורע , הוכחנו שחברות ישראליות יכולות לא רק להיסחר בשווי של מיליארדים, אלא גם למכור במיליארדים, מה שפעם היה תקרת זכוכית לחברות מקומיות".

שויד, בן ה-55 הקים את צ'ק פוינט ב-1993 יחד עם שלמה קרמר ומריוס נכט שפרשו לפני שנים. אף שהיה הצעיר מבין המייסדים, שויד היה זה שניהל את החברה מיום היווסדה והיום הוא המנכ"ל הוותיק ביותר בנאסד"ק. לאחר מציאת מחליף, שויד יעבור לשמש כיו"ר פעיל של צ'ק פוינט. בשיחה עם כלכליסט המנכ"ל הפורש לא התעלם מהבלימה בצמיחה של צ'ק פוינט בשנים האחרונות.

"כמובן שיכולנו לגדול יותר ואנחנו עדיין יכולים להיות אגרסיביים יותר בשיווק ומכירות. מקווה שבעשור הבא נצליח להראות שאנחנו יודעים להגיע לקצבי גידול הרבה יותר גבוהים, ולא רק להיות הגולד סטנדרט הטכנולוגי.

בשנים האחרונות קנינו 20 חברות, אחרי שנים שאמרו לנו שאנחנו לא קונים מספיק. המצאת הפיירוול יצרה תעשייה חדשה - ומה שמדהים זה שאחרי שלושים שנה, כשהרבה תעשיות דועכות, שלנו דווקא יותר תוססת. זה אולי באשמת התוקפים, אבל גורם גם לכל החברות כל הזמן לחדש".

למה אתה פורש דווקא עכשיו?

"כבר 27 שנה, בערך מאז שצ'ק פוינט הפכה לציבורית, אני מתמודד עם השאלה למה אני נשאר לנהל את החברה. הייתי בן 24 כשהתחלנו ועכשיו, בעיקר ברבעון האחרון, העיתוי הוא מושלם - אנחנו במגמה חיובית, התוצאות מצויינות ואני בטוח מאוד בביצועים של החברה. הגענו לשיא בכל המישורים, כולל המניה".

מה אתה מחפש במנכ"ל או המנכ"לית הבאה של צ'ק פוינט?

"אני לא מחפש העתק שלי ואת הערכים שאני יודע לתת לחברה אני אמשיך לתת ולעזור למנכ"ל. אנחנו כן רוצים מישהו שיהיה מאוד בעל תשוקה לאבטחה, מישהו שאכפת לו מהנושא. פוקוס חשוב בתפקיד זה לצאת החוצה לעולם וללקוחות, אני הפכתי להיות דובר של צ'ק פוינט אבל אני אוהב את המחשב והמשרד, לכן מחפש מישהו שכן מחפש לצאת החוצה. אנחנו רוצים מישהו עם ניסיון בארגונים גדולים וזה לא קל למצוא, כי אין הרבה ארגונים היום בסדר הגודל של צ'ק פוינט"

האם המנכ"ל הבא יהיה ישראלי, או יצטרך לשבת בישראל?

"אנחנו מחפשים את המנכ"ל הבא ברמה הגלובלית, אבל כן נרצה שישב בישראל ולכן יש חשיבות לזהות הישראלית, היינו שמחים כמובן אם זה יהיה מישהו ישראלי. אנחנו נעשה את התהליך הנכון כדי למצוא את האדם המתאים, זה יכול לקחת בין חצי שנה לשנתיים. אם היה לי מועמד מושלם מבפנים כבר היינו מודיעים על כך, אבל אנחנו רוצים לבחון מועמדים גם מבחוץ".

האם אתה מתכנן ללכת לפוליטיקה?

"אני לא מחפש ללכת לפוליטיקה, יכול להיות שאתבטא יותר ממה שעשיתי בעבר אבל יכול להיות שגם לא".

כמה המשבר בהייטק הישראלי חמור לדעתך?

"יש לנו תעשייה נהדרת, ישראל מובילה ותמשיך להוביל בטק, אבל כן נוצרה בועה בשנים האחרונות. רבות מהחברות האלה לא יודעות להרוויח כסף וזקוקות לכספי המשקיעים. הכסף הזה נגמר, המשקיעים מפסיקים להשקיע כי אין החזר על ההשקעה. אם חברה לא רווחית, נגמר לה החמצן וזה מסוכן. ככל שהתעשייה מבוססת חברות לא רווחיות, הסיכון גבוה יותר ולכן גם ישראל היא בסיכון יותר גבוה. אבל זה לא מוריד דבר מההערכה שלי לחברות הישראליות.


תגיות