אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם הגנים הבהאיים יוכרזו אתר מורשת עולמי? צילום: דוד הכהן

האם הגנים הבהאיים יוכרזו אתר מורשת עולמי?

ההכרזה הצפויה של אונסק"ו על הגנים בחיפה ובעכו צפויה להזניק את הכנסות חיפה מתיירות

07.07.2008, 08:48 | צמרת פרנט

ארגון אונסק"ו צפוי להכריז היום או מחר על הגנים הבהאיים בחיפה ובעכו אתרי מורשת עולמיים. ההכרזה, אם תיעשה, צפויה להביא לעלייה משמעותית בהכנסות מתיירות בעיר חיפה. רק בשנה האחרונה ביקרו בגנים הבהאיים בעיר 600 אלף תיירים, כך עולה מנתוני לשכת התיירות בחיפה. עוד עולה כי 43% מכלל התיירים בעיר הצהירו כי הגנים הם הסיבה העיקרית לביקורם.

דוגמה לעיר שכבר נהנית מעלייה בהכנסות כתוצאה מהכרזה דומה של אונסק"ו היא תל אביב, שאזור "העיר הלבנה" בה הוכרז ב-2003 אתר מורשת עולמי. "ההכרזה מחייבת שיווק לאומי ובינלאומי", אמר הלל פרטוק, דובר העירייה.

הגנים הבהאיים בחיפה. יוכרזו כאתר מורשת עולמי? , צילום: דוד הכהן הגנים הבהאיים בחיפה. יוכרזו כאתר מורשת עולמי? | צילום: דוד הכהן הגנים הבהאיים בחיפה. יוכרזו כאתר מורשת עולמי? , צילום: דוד הכהן

"עיריית תל אביב פעלה מאז ההכרזה בשנת 2003 למינוף התואר. עשינו תערוכה על העיר הלבנה שנודדת בכל העולם, אנחנו חוגגים את אירוע 'לילה לבן' והעמותה לתיירות מקדמת את העניין בכל העולם. לפי הנתונים הרשמיים, בשנת 2003, לפני ההכרזה, היה מספר הלינות בעיר 1.4 מיליון ומספר התיירים 567 אלף, ואילו בשנת 2006, אחרי ההכרזה, מספר הלינות בעיר היה 2.2 מיליון, וביקרו בה 805 אלף תיירים".

עלות בניית הגנים בחיפה היתה 250 מיליון דולר. עלות תחזוקת הגנים בעיר מגיעה ל-4 מיליון דולר בשנה, כספים שמגיעים רק מהבהאיים. התורמים החיצוניים היחידים שמתירה הדת, לדברי אלברט לינקולן, מזכ"ל הדת הבהאית העולמית, הם ארגונים הומניטריים. "אנו מאמינים שהמבנה הכלכלי בעולם חייב לשרת את האנושות כולה", אמר לינקולן. הכניסה לגנים עצמם היא ללא תשלום.

תגיות