אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שביתה בברזיל מאיימת לפגוע באספקת הנפט צילום: בלומברג

שביתה בברזיל מאיימת לפגוע באספקת הנפט

עובדי פטרובראס דורשים לחשב את זמן ההגעה לעבודה בשכרם. במשך חמישה ימים יושבתו 41 אסדות. במקביל מאיים נשיא ונצאולה הקפאת משלוחים לארה"ב ומזהיר: "מחירי הנפט יגיעו ל־300 דולר לחבית"

14.07.2008, 13:02 | רן לוצקי, סאו פאולו

תפוקת הנפט הברזילאית עומדת להצטמצם בצורה משמעותית בשבוע הקרוב, אחרי שחברת פטרובראס ואיגוד עובדי תעשיית הנפט של צפון פלומיננזה (באזור ריו דה ז'נרו) לא הצליחו להגיע להסכמה על הפקת כמות מינימום של נפט במהלך שביתת העובדים, שנפתחה אתמול ותמשך חמישה ימים.

פגישה שיזם משרד העבודה הברזילאי בין נציגים של חברת הנפט הלאומית לראשי ארגון העובדים הסתיימה ללא הסכמות על כמות מינימאלית של נפט שתופק במהלך השביתה, וכרגע לא ברור כמה נפט יופק באזור ריו, אם בכלל. בשביתה משתתפים כ־7,000 מתוך 70 אלף עובדי פטרובראס, ובמהלכה יושבתו 41 אסדות נפט מול חופי ברזיל.

הדרישה העיקרית של העובדים היא שמשך ההגעה אל האסדה וממנה ייחשב כחלק ממשמרת העבודה. פטרובראס מסרבת. עוד לפני סבב השיחות האחרון עם נציגי ועד העובדים, אמר נשיא פטרובראס ז'וזה סרג'יו גבריילי שהחברה "מתכוננת לשביתה ותוכל לשמור על תנאים מינימאליים להפקת נפט", אך כעת נראה שהתפוקה אכן תפגע.

צ'אבס: נפט ב-300 דולר לחבית

בתוך כך ממשיך נשיא ונצואלה הוגו צ'אבס במאבק נגד ענקית האנרגיה האמריקאית אקסון מוביל. נשיא ונצואלה אמר שלשום כי מחירי הנפט בעולם יגיעו ל־300 דולר לחבית אם אקסון תקפיא שוב נכסים ונצואלים, כחלק מהמאבק המשפטי המתנהל בין הצדדים.

"אם אקסון תקפיא את נכסנו לא יהיה יותר נפט לארה"ב והמחיר יעלה ל־300 דולר לחבית", אמר צ'אבס במהלך פגישת ראשי המדינות החברות בפטרוקאריב (ארגון שהוקם ב־2005 ובו שותפות ונצואלה ו־17 מדינות מהאזור הקאריבי).

בנאום אחר בפסגה שנערכה בונצאולה, צ'אבס הבטיח לעזור לשכנותיו בקאריבים להתמודד עם התייקרות הנפט ולהקל את פריסת התשלומים - אם מחירי הנפט ימשיכו ברמתם הנוכחית. כיום מקבלות החברות בארגון תנאים מועדפים ברכישת נפט מוונצואלה - תשלום של 50% מכמות הנפט הנרכש בתוך 90 יום והשאר בפריסה ל־25 שנים.

צ'אבס הציע כי כל עוד מחיר חבית נפט יהיה גבוה מ־100 דולר, מדינות פטרוקאריב ישלמו רק 40% בתוך שלושה חודשים, ואת השאר בפריסה לטווח ארוך. צ'אבס הבטיח שאם מחירי הנפט יעלו עד ל־200 דולר לחבית, שיעור התשלום בטווח הקצר יירד ל־30% ושאר הסכום ייפרס על פני 25 שנים.

חדשות מרגיעות הגיעו בתוך כך מטהרן, שם הודיעה הממשלה האיראנית על גילוי מצבור נפט ובו רזרבות של יותר ממיליארד חביות. שדה הנפט החדש התגלה בדרום מזרח המדינה, ליד העיר אנדימשק, ולפי דברי שר הנפט האיראני חוסיין נוזארי יש בו 1.1 מיליארד חביות של נפט גולמי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות