אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם 20% מרואי החשבון סובלים מליקויי למידה? צילום: מאיר אזולאי

האם 20% מרואי החשבון סובלים מליקויי למידה?

ל"כלכליסט" נודע, כי במועצת הרו"ח בודקים תלונות על סטודנטים המוציאים אישורים פיקטיביים כדי לקבל הארכת זמן בבחינות ההסמכה. בינתיים המועצה מתקשה להתמודד עם התופעה

17.07.2008, 06:59 | הדר קנה

על פי תלונות שהגיעו באחרונה למועצת רואי החשבון, סטודנטים רבים מוציאים ללא הצדקה אישורי הארכות זמן לקראת בחינות המועצה. מדובר באישורים שנועדו לסייע לתלמידים הסובלים מליקויי למידה שונים, אך המועצה חושדת כי בחלק מהמקרים מצליחים הסטודנטים לקבל אותם באופן פיקטיבי, בעוד אין סיבה שייהנו ממשך בחינה ארוך יותר מיתר הנבחנים. כך נודע ל"כלכליסט".

התלונות האחרונות בנושא הגיעו לאחר המבחן ב"פיננסית מתקדמת", שנערך לפני כשבוע. המועצה בודקת את התופעה ומנסה למצוא לה פתרון ביחד עם נציגי האוניברסיטאות השונות.

הארכת זמן עוזרת כמובן לנבחן להצליח יותר ולזכות בציון סופי גבוה יותר. המבחן בפיננסית כולל שני חלקים, שכל אחד מהם נמשך כשלוש שעות, והוא בנוי בצורה כזו שרוב התלמידים אינם מסיימים אותו במלואו. לכן, נקודות שנבחן מצליח לגרוף במסגרת הארכת הזמן יכולות להשפיע בצורה ניכרת על ציונו הסופי.

"אם קיבלת הארכת זמן של חצי שעה לכל חלק במבחן, המשמעות היא שקיבלת תוספת של כ־15 נקודות בבחינה, פשוטו כמשמעו", אמר ל"כלכליסט" סטודנט שנבחן בשבוע שעבר במבחן המועצה. "במבחן האחרון קמתי בסיום הזמן הרשמי, וראיתי רבים מחברי ממשיכים לפתור את הבחינה ולצבור נקודות. ההערכה שלי היא שמדובר בכ־20% מכלל הנבחנים בבחינות המועצה".

"הרבה מהסטודנטים שאני מכיר עברו במשך כל התואר בחינות ללא הארכת זמן, ופתאום חודש לפני מבחני המועצה הם הלכו למכוני אבחון והוציאו את האישור", הוסיף הסטודנט. "קל לעבוד על המכונים. המבדקים שלהם כוללים מבחן ממוחשב, שקל לפשל בו בכוונה, ומבחן עם פסיכולוג, שאפשר בהחלט לעבוד עליו".

בדיקה במרכזי האבחון המאושרים על ידי המוסד להשכלה גבוהה עולה כ־1,300 שקל.

מרצה באחד ממוסדות הלימוד הגדולים בארץ סבור כי מדובר בתופעה: "בכל בחינה, לפחות 20% מהסטודנטים מוציאים אישורים להארכת זמן. על פניו, נראה שיש פה ניצול, והתחושה שלי היא שרק מעטים מהסטודנטים צריכים באמת את ההקלה הזו. מצד שני אי אפשר לפגוע באנשים שיש להם בעיות אמיתיות. אנחנו מנסים להתמודד עם התופעה הזו כבר כמה שנים".

הלקוח לא ייתן הארכת זמן

חשוב לציין כי לאחר שהנבחן מגיע לשוק העבודה לא חלה עליו חובה לגלות שקיבל אישור להארכת זמן בבחינה. עם זאת, המרצה מתרה: "אני מאמין שבמקצוע כמו ראיית חשבון הם עוד ילמדו את הלקח בעתיד. הלקוח שלהם לא ייתן להם הארכת זמן".

במועצת רואי החשבון מתקשים להתמודד עם התופעה מאחר שהסטודנטים מגיעים עם אישורים לגיטימיים ממכונים מוסמכים. במועצה שוקלים כמה אופציות, ובהן מעקב אחר אחוזי העלייה בהוצאת האישורים וניסיון לבחון באיזה שלב של התואר הוציא הסטודנט את האישור - אם רק לפני בחינת המועצה או כבר בתחילת התואר.

מהמועצה נמסר בתגובה: "למועצת רואי החשבון אין נתונים לגבי אחוז הנבחנים שקיבלו הארכת זמן על סמך אבחון שערכו במכוני אבחון ללקויי למידה. מועצת רואי החשבון מעניקה הארכות זמן ללקויי למידה, לבני מיעוטים, לעולים חדשים ולנבחנים בעלי מוגבלויות ובעיות רפואיות חמורות. אנו עדים למגמה של עלייה בפניות הנבחנים בבקשה להארכות זמן בשנים האחרונות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

51 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

51.
יש פתרון פשוט מאוד
לדווח למשרדי רו"ח מי קיבל הקלה, הרי ברור שמעסיק יחשוב פעמיים אם לקחת עובד "איטי" או עובד נורמלי והגון. תאמינו לי שככה אחוזי הסטודנטים שמוציאים פטור יקטן פלאים. כמובן שכאשר האחוז יקטן, היחס של המעסיקים ישתנה כדי לא לקפח את האנשים שבאמת זקוקים להקלה.
סטודנט עצבני , אי שם בצפון  |  15.08.08
50.
חובה לבדוק את התופעה! רבים משקרנים ומרמים וזה לא הוגן כלפ האחרים.
אח שלי נבחן וסיפר לי על כך. לא יכול להיות כל כך הרבה רו"ח לעתיד "מוגבלים" וכמובן משקרנים. קשה לקבל זאת ועל המועצה לערוך בדיקה מי באמת זקוק היה לתוספת זמן ואת הרמאים להעביר בחינה נוספת
אחות של נבחן , תל-אביב  |  24.07.08
49.
מועצת רואי חשבון
ידוע שמועצת רואי חשבון מעוניינת להכשיל סטודנטים, המבחנים אינם הוגנים כלל, לדוגמא: סטודנט שנכשל במבחן(לא נדיר כלל) יכול לגשת לאותו מבחן רק לאחר חצי שנה,(אין מועד ב'), כמו"כ אין מצב שסטודנט מסיים את המבחן לפני הזמן(ולטענת מועצת רו"ח המבחן הוגן)מדוע לא מאריכים את הזמן של המבחן בצורה הוגנת ? וכו' וכו' מותש ומיואש
נבחן מותש , מרכז  |  24.07.08
47.
לבטל בכלל את הבחינות של המועצה
אם היו מבטלים את הבחינות כמו שביטלו לאינסטלטורים היו משיגים איזון טבעי.אנשים לא היו מנסים לרמות בבחינות ובכלל לא היה בקוש לראית חשבון והמועצה לא היתה צריכה לעשות תרגילים כדי להכשיל.מי שהיה רוצה להיות רואה חשבון היה צרי להכריז שהוא רואה חשבון ולהוציא כרטיס בקור. לקוחות שהיו חושבים שהוא טוב היו פונים אליו.
עיט  |  22.07.08
לכל התגובות