אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התעשיינים: הדולר מתחזק כי הספקולנטים יוצאים מישראל צילום: שאול גולן

התעשיינים: הדולר מתחזק כי הספקולנטים יוצאים מישראל

מבדיקה שביצעה התאחדות התעשיינים עולה כי לראשונה זה שנתיים וחצי חלה בעשרת ימי המסחר האחרונים במט"ח ירידה דרמטית במספר תנועות ההון הספקולטיביות מישראל ואליה

28.07.2008, 06:59 | נעמה סיקולר

הספקולנטים יוצאים מישראל: מבדיקה שערכה התאחדות התעשיינים עולה כי מאחורי מגמת התחזקות הדולר בימים האחרונים עומד שינוי מגמה של ממש בתנועות הון ספקולטיביות, שהיוו לטענת התעשיינים את אחד הגורמים להיחלשות המטבע האמריקאי.

לדברי רובי גינל, ראש אגף כלכלה בהתאחדות התעשיינים, מבדיקה שביצעה ההתאחדות עולה כי לראשונה זה שנתיים וחצי, חלה בעשרת ימי המסחר האחרונים במט"ח ירידה דרמטיות במספר תנועות ההון הספקולטיביות מישראל ואליה.

שרגא ברוש. "נקפיא את צעדי המחאה", צילום: שאול גולן שרגא ברוש. "נקפיא את צעדי המחאה" | צילום: שאול גולן שרגא ברוש. "נקפיא את צעדי המחאה", צילום: שאול גולן

גינל סיפר ל"כלכליסט", כי בשבוע שעבר התכנסה ועדת משותפת של התאחדות התעשיינים ומכון היצוא בשיתוף עם ד"ר אדם רויטר, מנכ"ל חיסונים פיננסים, כדי לגבש שורה של צעדי התמודדות עם משבר הדולר. מדובר בוועדה שהוקמה בעקבות הצעתו של שר התמ"ת אלי ישי להתקין מעין "תקנות חירום" שיאפשרו לשר האוצר ולנגיד בנק ישראל להתערב במסחר במט"ח, יוזמה שזמן קצר לאחר פרסומה הודיע בנק ישראל כי הוא מגדיל את רכישות המט"ח היומיות שלו לרמה של 100 מיליון דולר.

לדברי גינל, הוועדה החלה בגיבוש הצעת החוק ואף תכננה לשלב בה כמה כלים חדשניים כמו למשל הגבלת הנזילות של הבנקים בישראל בהתנהלותם מול בנק ישראל בכל הנוגע לתנועות מט"ח. אולם בד בבד החלו להגיע אינדיקציות על התחזקות הדולר, שלדבריו אומתו על ידי התעשיינים בחדרי מסחר בארץ ובעולם, והגורם להן הוא יציאה של הגורמים הספקולנטים מהמסחר הער בישראל.

לדברי גינל, התעשיינים מקיימים מעקב שוטף אחר תנועות ההון בישראל והנתונים של הימים האחרונים מצביעים על שינוי מגמה של ממש. כתוצאה מכך החליטו בהתאחדות התעשיינים ובמכון היצוא להקפיא כרגע את כל הצעדים המתוכננים נגד מדיניות בנק ישראל ומשרד האוצר בנושא הדולר מתוך הנחת מוצא שהדולר צפוי להתחזק בטווח הקצר.

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, אישר אתמול, כי הובאו לידיעתו נתונים על שינוי מגמת המסחר במט"ח ואמר, כי "יש ברשותנו אינדיקציות על תנועות הון בלתי רצויות שזורמות החוצה. במצב הזה אנחנו מתחילים לראות את התוצאות של ההתערבות הנוכחית במשבר בדולר ומקפיאים את צעדי המחאה שלנו. אני קורא לנגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, להותיר את הריבית במשק על כנה כתוצאה משינוי המגמה במסחר בדולר ועמידת קצב האינפלציה השנתי ביעדים".

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
הספקטלנטים לא לבד.
השפעת הספקולנטים גדולה ויכולה להיות גדולה הרבה יותר. אם הם ירצו, ביחד עם עשירי מדינות הנפט, הם יכולים להפיל עוד יותר את הדולר בארץ קטנה כמו שלנו. בנוסף להם יש גם זרימת הון להשקעות שגם היא מחזקת את השקל. היצוא והיבוא שזה המקור האמיתי לבדיקת חוזקו של הדולר' הופך להיות זניח. הבעיה הגדולה שמעבר לגאווה הלאומית, היא שהדולר החלש פוגע ביצוא (אולי אפילו יותר מאשר אינפלציה חד-ספרתית ), ובמקומות העבודה שלנו.
רודי , צפון  |  28.07.08
4.
בתגובה לכללי זהירות בסיסיים
התעשיינים אינטרסנטים שמתעלמים מזה שלכל בר דעת ברור היום שתנועות ההון הספקולנטי הן רק מרכיב זניח בשער הדולר. אבל זאת הרי הזדמנות לפמפם את העמדה שלהם, אז הפעם כלכליסט היא הבמה. לבריאות. הם הרי צריכים להראות כמה הם משפיעים על הכלכלה ועל הנגיד גם אם כולנו יודעים שזה בלוף כי עמדתם לא אמיתית ומעמדם הציבורי לא באמת חשוב.
גיא אפשטיין , תל אביב  |  28.07.08
לכל התגובות