אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת אגרקסקו: מזוז סגר את תיק החקירה נגד רוחמה אברהם צילום: מאיר אזולאי

פרשת אגרקסקו: מזוז סגר את תיק החקירה נגד רוחמה אברהם

עם זאת היועץ המשפטי לממשלה קבע כי התנהגותה של אברהם "היתה לא ראויה ולא תקינה, ונושקת לשדה הפלילי"

13.08.2008, 16:18 | מארק שון

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, החליט היום לסגור את תיק החקירה נגד שרת התיירות רוחמה אברהם-בלילא בפרשת אגרקסקו. זאת, בנימוק שאין תשתית מספקת להגשת כתב אישום.

בנובמבר 2005 פורסם בדו"ח מבקר המדינה כי חברי הכנסת אברהם-בלילא ואלי אפללו נסעו לסיור בחו"ל על חשבון חברת היצוא החקלאי אגרקסקו. באוגוסט 2006 נעשתה פנייה למשטרה, לפתוח בחקירה פלילית נגד מנכ"ל אגרקסקו ונגד אברהם-בלילא, בחשד לעבירות של שוחד והפרת אמונים.

בינואר 2005 השתתפה אברהם-בלילא בדיון בוועדת הפנים של הכנסת שעסק בעניינה של אגרקסקו, אף שאינה חברת הוועדה, והייתה פעילה מאוד בדיון לטובת החברה.

מזוז קבע כי למרות ש"התנהגותה של אברהם היתה לא ראויה, לא תקינה, בניגוד לכללי האתיקה של הכנסת ואף נושקת לשדה הפלילי", לא ניתן להגיש נגדה כתב אישום. זאת, בשל הקושי להוכיח שאברהם היתה מודעת לכך שמדובר במעשים פליליים.

אגרקסקו היא חברה מעורבת, לפי חוק החברות הממשלתיות. הממשלה מחזיקה ב-10% מהון מניותיה, וב-50% ממניות הניהול שלה. רוב הון המניות מוחזק בידי מועצות הייצור החקלאיות.

במשך השנים נהגה החברה - העוסקת בייצוא לחו"ל של חלק ניכר מהתוצרת החקלאית בישראל - להטיס לחו"ל על חשבונה חברי כנסת לביקור במתקניה.

מזוז ציין כי הקושי טמון, בין היתר, בכך שנסיעות מעין אלה היו דבר שבשגרה בכנסת: בשנים 2001-2005 השתתפו לא פחות מ-13 חברי כנסת בסיורים של אגרקסקו בחו"ל - לעתים במימון החברה ולעתים במימון הכנסת. 

תגיות