אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי: אגרת הניקוז תעלה פי שניים ב-2009 צילום: בלומברג

בלעדי: אגרת הניקוז תעלה פי שניים ב-2009

השינוי בתעריפים נובע מהחלטה זמנית לשנות את שיטת החישוב. יו"ר רשות הניקוז ירקון: "השינוי יביא לעומס על הרשויות המקומיות, כלומר כספם של התושבים"

10.11.2008, 15:01 | גלית שפיר

אגרת הניקוז תעלה לתושב כמעט פי שניים בשנת 2009 – כך נודע ל'כלכליסט".

בעוד השנה שילם כל משק בית סכום שנע בין 5 ל- 30 שקל בשנה, בשנת 2009 הסכום יגיע עד 60 שקל בשנה. השינוי בתעריפים נובע מהחלטה זמנית של רשויות הניקוז, משרד החקלאות ורשות המים לשנות את שיטת חישוב התעריפים. במקביל לפתרון הזמני הוקמה ועדה משותפת לשלושת הגופים שדנה בפתרון קבוע לתשלום עבור נושא הניקוז.

עד השנה מרבית עבודות הניקוז שולמו על ידי בעלי הקרקעות (ברב המקרים מדובר במינהל מקרקעי ישראל, ובמרבית רשויות הניקוז מדובר על כ- 70%) והיתרה שולמה על ידי משקי הבית באמצעות תשלומים שנגבו על ידי הרשויות המקומיות.

על פי השיטה החדשה הוחלט לשנות את היחס השווה בתשלומים בין בעלי הקרקעות למשקי הבית, וכתוצאה מכך כאמור יעלה התשלום גם לכל אחד ממשקי הבית.

בישראל 11 רשויות ניקוז שתקציבם הכולל עומד על 65 מיליון שקל. התשלום מהאזרחים נגבה כיום באמצעות אגרת ניקוז, והוא אינו קבוע חודשי אלא נקבע על ידי הרשות המקומית.

מוטי דלג'ו, יו"ר רשות הניקוז ירקון: "השינוי התקבל אצל רשויות הניקוז בתרעומת. הממשלה בהחלטה זו מטילה עומס על רשויות מקומיות, כלומר כסף של התושבים".

ממשרד האוצר נמסר: חוק הניקוז קובע כי תקציב רשויות הניקוז ימומן ממכסות וארנונות. תקציב רשויות הניקוז נקבע כל שנה בידי מליאת רשות הניקוז המורכבת מהרשויות המקומיות הנמצאות בתחומה. במשך שנים ניצלה מליאת הרשות כוח זה בכדי לגבות באופן לא שיוויוני את מכסות הניקוז כאשר רוב העלות הושתה על בעלי הקרקעות והופחתה מבתי האב (הרשויות המקומיות). עלויות בתי האב יעלו לתעריפים המשקפים את חלקם בעוד עלויות בעלי הקרקעות יופחתו לאחר שנים של תעריף גבוה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות