אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי: פיטורים בצוות המימון של הרכבת הקלה ב-RBS צילום: עטא עוויסאת

בלעדי: פיטורים בצוות המימון של הרכבת הקלה ב-RBS

רויאל בנק אוף סקוטלנד שעמד להוביל את מימון הרכבת הקלה בתל אביב פיטר עובדים האחראים על הפרויקט; נציגי הזכיינית נפגשו בשבוע שעבר עם בנקים בסין ולונדון בנסיון לקדם הסגירה הפיננסית

11.01.2009, 17:29 | גיא מי-טל

המשבר העולמי מכה שוב ברכבת הקלה בתל אביב. ל"כלכליסט" נודע כי במסגרת פיטורים נרחבים שעורך רויאל בנק אוף סקוטלנד (RBS), פוטרו גם בנקאים שנמנו על הצוות שאחראי על מימון פרויקט הרכבת הקלה בתל אביב.

בין המפוטרים, חבר בכיר בצוות ניהול המו"מ שנפגש בשבועות האחרונים בישראל עם נציגי אגף התקציבים והחשב הכללי במשרד האוצר ועם נציגי MTS - זכיינית הרכבת הקלה, בנסיון לגשר על הפערים שיביאו לסגירה פיננסית.

פרוייקט הרכבת הקלה תקוע עשרה עובדים פוטרו בין המפוטרים עורכי דין, מהנדסים ואנשי כספים מחברת קבלן של זכיינית הרכבת הקלה. הסיבה לפיטורים - עיכוב העבודות בשטח גיא מי-טל, תגובה אחתלכתבה המלאה

גורם המעורב במשא ומתן אמר כי פיטורי העובדים ב-RBS הם עדות לא רק לקשיים בהם נתון הבנק הבריטי שנפגע קשות מהמשבר והולאם, אלא גם לכך כי מימון הרכבת הקלה על ידי הבנק בעת הזאת אינו עומד בראש סדר העדיפויות שלו.

פיטורים אלה ב-RBS מגיעים בשעה בה הזמן הוא המרכיב המשמעותי ביותר עבור הזכיינית MTS. ככל שחולפים הימים ואין פריצת דרך, גוברת התחושה כי הפרויקט לא יצליח למצוא מימון בסך 7.8 מיליארד שקל הדרושים לביצוע העבודות.

אם לא יצליחו השותפות בקונסורציום MTS - אפריקה ישראל, סימנס, אגד, CCECC הסינית וסוארס דה קוסטה הפורטגלית - להגיע להסכם מימון עד לסוף החודש, יצטרכו נציגי משרדי האוצר והתחבורה להחליט האם לאפשר דחייה נוספת, שלישית במספר, או להכיר בכך כי מימון הפרוייקט נכשל והוא אינו מעשי בתקופה של משבר ומחנק האשראי עולמי והוא יוקפא או שיגדל חלקה של המדינה במימון.

מימון חיצוני

בחודשים האחרונים הגיעו צוותים של נציגי הבנקים הזרים ובהם רויאל בנק אוף סקוטלנד וניהלו את המו"מ על תנאי המימון לרכבת הקלה. הבנקים דרשו ביטחונות שונים שיגנו על האשראי הרב בסך 7.8 מיליארד שקל.

במקביל, נסעו נציגי הזכיינית בשבוע שעבר לסין, על מנת לדון עם שני בנקים שעשויים להשתתף במימון. פגישה דומה עם בנקים מאירופה נעשתה גם בלונדון בסוף השבוע האחרון.

מזכייינית הרכבת הקלה MTS, בניהולו של יוחנן אור, נמסר בתגובה כי "אנו ממשיכים בכל המהלכים הדרושים להגיע לסגירה פיננסית במועד, ואין שום קשיים בדרך".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות