אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדד פברואר ירד ב-0.1% צילום: shutterstock

מדד פברואר ירד ב-0.1%

למרות רצף המדדים השליליים בחודשים האחרונים, צפוי החודש נגיד בנק ישראל לעשות הפוגה זמנית בהפחתות הריבית. ההערכות הן כי הירידה המתונה תימשך גם במדד חודש מרץ

15.03.2009, 18:31 | אמנון אטד

מדד המחירים לצרכן לחודש פברואר, שפרסמה היום (א') הלמ"ס, ירד כצפוי ב-0.1%, בהמשך למדדים השליליים שנרשמו בשלושת החודשים הקודמים. ההערכות הן שגם בחודש מרץ יירד המדד בשיעור מתון וכי בכל שנת 2009 תסתכם האינפלציה בכ-0%. יחד עם זאת, האינפלציה בפועל, המחושבת 12 חודשים לאחור (מדד פברואר 2009 לעומת מדד פברואר 2008) מסתכמת ב- 3.4% והיא גבוהה עדיין מיעד האינפלציה השנתי שקבעה הממשלה (1%-3%).

ירידת המדד בחודש שעבר הושפעה בעיקר מירידות מחירים שנרשמו בסעיפי התצרוכת הבאים: הלבשה (8.9%), הנעלה (8.8%) והוצאות על נסיעות לחו"ל (3.5%). ירידה חריפה במיוחד של 20.6% נרשמה בחודש שעבר במחירי העגבנות. ירידות אלה קוזזו בחלקן על ידי עליות מחירים שנרשמו בכמה סעיפי תצרוכת אחרים: פירות טריים (5.6%, דלק ושמנים לכלי רכב (6.7%) ועופות (2.8%).

להערכת כלכלני ישיר בית השקעות, ירידות המחירים שנרשמות בחודשים האחרונים נובעות מירידות במחירי הסחורות והמוצרים בעולם ומירידות בביקושים של משקי הבית בארץ. בבנק ישראל חוששים כי גם השנה יחטיא הבנק את יעד האינפלציה שקבעה הממשלה, הפעם מצידו התחתון. זאת לאחר שבשנתיים הקודמות החטיא בנק ישראל את יעד האינפלציה מצידו העליון.

למרות רצף המדדים השליליים צפוי החודש נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר לעשות הפוגה זמנית בהפחתות הריבית. במהלך השבועות הקרובים יבחנו ראשי הבנק את ההשפעה של הרמה הנמוכה של ריבית בנק ישראל (0.75%) גם על גובה הריבית הבנקאית לטווח קצר וגם על היקפי האשראי שנותנים הבנקים ללקוחותיהם.

במקום הפחתות ריבית נוספות צפוי בנק ישראל להתחיל בקרוב בביצוע מהלך של הגדלת כמות הכסף במשק. הוא יעשה זאת בדרך של ספיגה חלקית בלבד של הכספים הרבים שהוא מזרים מדי יום לשוק ההון לצורך רכישת הדולרים ואיגרות החוב הממשלתיות שהוא קונה בבורסה. הגדלת כמות הכסף במערכת הפיננסית אמורה לגרום להורדת הריבית הבנקאית לטווח קצר גם ללא הפחתה נוספת של ריבית בנק ישראל.

תגיות