אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי: בנק לאומי יגדיל האשראי לקניון רמת-אביב ב-635 מיליון שקל צילום: אוראל כהן

בלעדי: בנק לאומי יגדיל האשראי לקניון רמת-אביב ב-635 מיליון שקל

לכלכליסט נודע כי בנק לאומי הגיע להבנות עם מליסרון ואפריקה לפיהן יעמיד אשראי נוסף של 635 מיליון שקל, לקניון רמת אביב, שיחולקו כדיבידנד ע"י "מקרקעי המרכז", המחזיקה בקניון רמת אביב, לשתי בעלי המניות שלה, אפריקה ישראל (73.4%) וחברת הביטוח מגדל שמחזיקה ביתר המניות

07.04.2009, 20:19 | גולן חזני
עסקת הענק של מליסרון ואפריקה ישראל שבוצעה היום, לוותה בשני דיווחים לא מלאים של שתי החברות לבורסה. קריאה של שני דיווחים אלה לא יכולה גם היא להסביר את מבנה העסקה.

בעוד שאפריקה ישראל מיהרה לדווח כי העסקה נעשתה לפי שווי של 1.674 מיליארד שקל לקניון רמת אביבי וסביונים, וכי העסקה תעניק לה תזרים מזומנים של 800 מיליון שקל, דיווחה מליסרון דיווח שונה.

לפי מליסרון היא תשלם 200 מיליון שקל עבור קניון רמת אביב, ו-193 מיליון שקל עבור קניון סביונים.

איך זה מסתדר?

שורה אחת בדיווח של מליסרון רומזת למתווה האמיתי של העסקה. "בכפוף להתאמות וניכויים שונים ובהנחה שבמועד הסגירה יעמוד האשראי הבנקאי בתאגיד על 955 מיליון שקל", נכתב באותה שורה.

כיום עומד החוב הבנקאי של חברת "מקרקעי המרכז", שמחזיקה בקניון רמת אביב על 320 מיליון שקל. המשמעות היא שהחוב יגדל ב-635 מיליון שקל נוספים עד להשלמת העסקה תוך חודש.

לכלכליסט נודע כי בנק לאומי הגיע להבנות עם מליסרון ואפריקה לפיהן יעמיד אשראי נוסף של 635 מיליון שקל, שיחולקו כדיבידנד ע"י "מקרקעי המרכז" לשתי בעלי המניות שלה, אפריקה ישראל (73.4%) וחברת הביטוח מגדל שמחזיקה ביתר המניות.

כך תקבל אפריקה נכסים כ-466 מיליון שקל לפני מס כדיבידנד ותעביר אותם לחברה האם להחזר הלוואת בעלים, ואילו מגדל תקבל 169 מיליון שקל לפני מס כדיבידנד. מליסרון תשעבד את מניות הקניון בתמורה להלוואה.

את הרעיון, שהוביל להשלמת העסקה בארבע לפנות בוקר, הגה אבי לוי, מנכ"ל אחים עופר נכסים.

למעשה, מליסרון רוכשת את הקניון מבחינתה לפי שווי של 225 מיליון שקל, שכן היא משלמת במזומן 200 מיליון שקל בלבד עבור 73.4% מהמניות. אפריקה מבחינתה, מקבלת כ-450 מיליון שקל דיבידנד, 200 מיליון נוספים ממליסרון, ו-193 מיליון שקל נוספים עבור קניון סביונים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
ל-2
איך אתה יודע מה יהיה רע יותר? איך אתה יודע אם לבייב לא ייקח חלק מהכסף אליו? הרי זה ברור שזה האינטרנס שלו. עדיף למנות כונס נכסים נייטרלי שנותן דין וחשבון ומפוקח ע"י בתי המשפט. אכן,הוא ייקח שכר טרחה ,אבל זה יהיה הרבה יותר זול מאשר הטייקון ועדת המנהלים שלו,שיושבים בחברת האחזקות,שורפים את הכסף,ומחכים עד ליום שיממשו את כל הנכסים ,ואז יגידו "אין לנו יותר ממה לממש". ואז ,אחרי שהוציאו מ"אפריקה ישראל" את כל הנכסים,החברה תפשוט רגל, וציבור החייבים יקבל הרבה פחות ממה שהיה מקבל אילו היו מפרקים אותה עכשיו. ולגבי הבנק - מדבריך עולה שבספרי הבנק ,המצב של אפריקה ישראל הרבה יותר טוב ממה שהוא באמת,וזה אומר שהדיווחים מעוותים את המציאות - נראה שאפריקה ישראל מוכרת נכסים,כדי לכסות חלק מהחובות. אבל מי מקשיב...ויותר חשוב - מי יעשה משהו...
08.04.09
2.
תשובה לתגובה מס' 1
האם לבייב לוקח בלי בושה ומקבל כסף מהבנק כדי להזרים חלק לכיס שלו בתור דיוידנד? או האם בנק לאומי נותן בלי בושה כדי להזרים חלק לכיס של לביב בתור דיוידנד? ...והתשובה הנכונה היא בפונקצית הבחירה של הבנק בין הרע לבין הרע במיעוטו, כי אם אני חייב לבנק מליון שקל אז זו בעיה שלי, ואם אני חייב מאה מליון אז זו בעיה של הבנק, וככה זה גם כאן, אם לביב מוכר נכסים כדי לקבל כסף,כאשר חלק מהכסף יילך להחזרת חובות וחלק לכיס הפרטי שלו, אז זה רע לבנק לאומי, אבל זה רע יותר אם צריך להלאים לו את כל הנכסים במסגרת של פשיטת רגל, כי חובות מסופקים של מיליארדים זו בעיה של הבנק ולא של לביב, אז כל הכבוד לבנק הקורא את המצב הריאלי לאשורו, ולא נכנס למצב עגום מזה, חג שמח, תודה
Sassi6  |  08.04.09