אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החברות של קייזמן, פישמן ודנקנר רוצות לגייס שוב מהציבור צילום: יריב כץ

החברות של קייזמן, פישמן ודנקנר רוצות לגייס שוב מהציבור

מנכ"ל אבגול: "דו"ח הברנע של חברה ציבורית דומה מאוד לתשקיף מדף. לחברה עם תזרים חזק לא צפויה היום בעיה לגייס"

16.04.2009, 11:17 | נעמה סיקולר

פעם ראשונה זו מקריות, בפעם שנייה מדובר בסטטיסטיקה, אולם בפעם השלישית זו כבר תופעה. מה שהתחיל כטפטופים מפתיעים של גיוסי הון והמשיך בגיוסים גדולים יותר של חברות כגון גזית גלוב, חלק מהבנקים וחברת האגרוכימיה מכתשים אגן, מסתמן בשבוע וחצי האחרון כתופעה של ממש.

כמעט מדי יום מודיעה חברה אחרת לבורסה על כוונתה לגייס כספים בשוק החוץ־בנקאי באמצעות הגשת תשקיף מדף, המאפשר לגייס באופן פשוט בתוך שנתיים מרגע הגשתו.

אל אותן חברות שכבר הצליחו להשלים גיוסי כספים בשבועות האחרונים הצטרפו בעשרת הימים האחרונים יותר מ־10 חברות בהן: אבגול, אסים, כלכלית ירושלים ומבני תעשייה של אליעזר פישמן וגם שלוש חברות בפורטפוליו של נוחי דנקנר - גב ים, נכסים ובניין ואי.די.בי אחזקות בעצמה. כולן רוצות לנצל את מה שמסתמן כחלון ההזדמנויות לגיוס כספים בריביות סבירות. המעניין הוא כי חלק מהחברות סיכמו רק לפני שבועיים את אחת השנים הגרועות בתולדותיהן עם הפסדי עתק, ועדיין הן מבקשות לרכב על גל הגיוסים ואולי גם לסמוך על הזיכרון הקצר של המשקיעים.

קייזמן רוצה הסדר וגם גיוס

הדוגמה הקיצונית במיוחד שייכת לחברת אסים השקעות של עדי קייזמן. ראשית מדובר בחברה שנקודת הפתיחה שלה מבחינת גיוסים בשוק של משבר אמורה להיות בעייתית בשל אופי הפעילות שלה — נדל"ן במזרח אירופה. מעבר לכך, מדובר בחברה שבאותו שבוע ממש שבו ביקשה להגיע להסדר פריסת חובות עם מחזיקי החוב, למרות שאין לה בעיה לעמוד בתשלומי הקופונים הקרובים, ובמקביל ביקשה לשוב ולקבל את אמונו של שוק ההון לצורך גיוס הון חדש.

בשוק קטן וריכוזי כמו שוק ההון הישראלי מפליא שקייזמן סבור שאותם המוסדיים, מהם הוא מבקש דחייה, ילוו לו מיליוני שקלים נוספים.

הצצה על ההיגיון שעומד מאחורי גיוסי ההון המתוכננים מספק ניר פלג, מנכ"ל אבגול, חברת הבדים הלא ארוגים, שאמר בסוף השבוע ל"כלכליסט": "בגלל השינוי בכללי החשבונאות דו"ח הברנע של חברה ציבורית, דומה היום מאוד לתשקיף מדף, ולכן החלטנו להשתמש בו כדי לשמור על האפשרות לשמר מקורות מימון קיימים, או להוסיף לעצמנו חדשים".

"אנחנו מכינים את עצמנו"

התחושה שהשוק מתעורר היתה שיקול בעבורכם?

"זה לא היה שיקול אבל זה שלח אותנו להסתכל ולבדוק איזה מימון חדש אנחנו יכולים לקבל בהשוואה למקורות המימון הקיימים שלנו, ובאילו מחירים ואם אנחנו יכולים לקבל מימון זול יותר מחוץ לבנקים. אנחנו בהחלט רוצים להכין עצמנו לאפשרות שכזו. אני חושב שלחברה חזקה מבחינת התזרים לא צפויה היום בעיה לגייס, בוודאי לחברות שלא פועלות בשוק הנדל"ן. שוק המימון פתוח היום אבל לא לכל אחד המשקיעים סלקטיביים יותר".

יש לציין כי הודעה על הגשת תשקיף מדף היא עדיין איננה גיוס אפקטיבי של כספים, אלא הצהרת כוונות בלבד. אלא שבעיצומו של משבר כלכלי, גם בהצהרת כוונות כזו יש אמירה חשובה ואיתות לשוק כולו ובעיקר לגופים המוסדיים.

הם אלה שצריכים להיערך לגיוסים ההמוניים, ואז גם תגיע שעת המבחן שלהם — האם הפעם כשיבואו להעניק מימון הם ישכילו לדרוש ביטחונות, ערבויות או אולי יזרימו את הכסף בצורה קצת יותר סלקטיבית?

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות