אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי - לראשונה זה שנתיים: כצמן וסגל מכרו מניות אורמת צילום: אוראל כהן

בלעדי - לראשונה זה שנתיים: כצמן וסגל מכרו מניות אורמת

ביום חמישי האחרון ריכזה מניית אורמת מחזור מסחר חריג, שלפי ההערכות בשוק ההון, לרובו אחראית חברת גזית אינק. מתחילת השנה עלתה מניית אורמת ב־35%

26.04.2009, 07:04 | נעמה סיקולר

כמעט שנתיים לאחר שפתחה במהלך הדרמטי לרכישת מניות אורמת, מממשת לראשונה גזית אינק של חיים כצמן ודורי סגל חבילת מניות של החברה שבשליטת יהודה ויהודית ברוניצקי. ביום חמישי איבדה מניית אורמת 3.4% במחזור חריג של 69.5 מיליון שקל - פי שישה ממחזור המסחר הרגיל.

גורמים בשוק ההון מעריכים כי גזית אינק מימשה חבילה משמעותית של מניות אורמת והיתה אחראית לכמחצית ממחזור המסחר שריכזה המניה.

מחיר הנעילה של מניית אורמת ערב המימוש עמד על 32.5 שקל, לאחר שזו הוסיפה לערכה 34% מתחילת השנה. טרם רכישת מניות אורמת על ידי גזית אינק עמד מחיר מניית אורמת על 44 שקל - 35% יותר מהמחיר בו מכרה גזית את המניות בשבוע שעבר.

ההרפתקה של חיים כצמן ודורי סגל בחברת האנרגיה הירוקה של משפחת ברוניצקי התחילה ביוני 2007, אז הראו מסכי הבורסה סחירות חריגה במניית אורמת. עוד באותו היום התברר כי במהלך דרמטי רכשה גזית ‭12%‬ ממניות אורמת - מהלך ראשון במאבק שהתפתח על השליטה בחברת האנרגיה.

משפחת ברוניצקי הגיבה בחריפות למה שנתפס כהשתלטות על החברה המשפחתית שהוקמה לפני למעלה מ־40 שנה, ורכשו 9 מיליון מניות ‭7%)‬ מהחברה) תמורת סכום של 556 מיליון שקל. כצמן לא נשאר חייב ובתגובה לרכישה המסיבית ביצע סדרה של רכישות קטנות של מניות אורמת, עד שהגיע לאחזקה של ‭19.4%‬ בחברה.

בסך הכל השקיעה גזית 1.159 מיליארד שקל ברכישת מניות אורמת, אולם לאחר שהמניה איבדה יותר

מ־50% מערכה במהלך 2008, מה שהעמיד את שווי האחזקה של גזית על 536 מיליון שקל בלבד, נאלצה החברה לבצע הפחתה דרמטית בדו"חותיה השנתיים. בסך הכל, ההשקעה באורמת הסבה לגזית אינק הפסד של 623 מיליון שקל ב־2008.

על רקע ההפסד הצורב, בין היתר, הסבירה לאחרונה גזית אינק בדו"חותיה שהיא שוקלת למכור את האחזקה באורמת לגזית גלוב, ובכוונתה לבצע ארגון טכני של אחזקותיה בחברה־בת ובחברות הנכדות בחו"ל באמצעות העברת האחזקות לחברות ייעודיות שיוקמו לשם כך בהולנד. זאת, במטרה לבנות קבוצה שבה חברות־בנות יחזיקו בפעילויות לפי פילוח גיאוגרפי, בניסיון לפשט את מבנה האחזקות של גזית אינק. המהלך גם מגביר את נגישות החברה לשווקים הפיננסיים באירופה, ועשוי לאפשר בעתיד הנפקה באחת הבורסות האירופיות.

באחת ההתייחסות הנדירות של כצמן לאורמת, אמר ל"כלכליסט": "אין לי שום טענות כלפי אורמת, בפעם האחרונה שבדקתי היא היתה ‭100%‬ בבעלות הברוניצקים. אני לא קם בבוקר ומחפש את מי להרגיז, ומצד שני אני לא אתן שיסדרו אותי. לגבי אורמת, אנחנו מחכים שהמניה תעלה. אני חושב שזו אחלה השקעה‭."‬

בהתייחס לשאלה למה הוא בכל זאת נתפס כאיש הרע בסיפור אורמת, אמר כצמן: "לא אמרנו ולא עשינו דבר למעט קניית מניות - פעילות שבפעם האחרונה שבדקתי היתה חוקית. כשאצלי בחברה באו וקנו ‭15%-10%‬ מהמניות, הרמתי טלפון והזמנתי את הרוכשים לדירקטוריון. אז אני לא מצפה שכולם יתנהגו ככה, אבל גם שלא יסתכלו עלי כפולש".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות