אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שקיפות עכשיו!

שקיפות עכשיו!

כשעד 60% מהכנסות הקבוצות הן כספי ציבור, הגיע הזמן ליותר שקיפות בכדורגל הישראלי

17.05.2009, 16:47 | אוריאל דסקל

הידעתם שג'קי בן זקן אינו הבעלים של מ.ס אשדוד? הוא אמנם מציג את עצמו כ"בעלים" אבל על אותו משקל הוא יכול להציג עצמו גם כ"קיסר מ.ס אשדוד".

בן זקן לא רשום כנשיא המועדון, ולא כיו"ר, ולא כבעלים, והוא אפילו אינו חבר עמותה. עם זאת הוא האיש החזק בקבוצה וזה בגלל שהוא הבעלים של חברת "אן איי ספורט", שהוקמה על ידיו וכל ייעודה הוא לנהל ולסייע למ.ס אשדוד: להעביר לה כספים, לעזור לה בהשגת ספונסרים וכו'.

זה לא דבר רע בהכרח, אבל הציבור לא היה יודע את הפרט הזה זאת לולא הבקרה התקציבית היתה מעמידה לדין את בן זקן בחשד לעבירות על חוקי הבקרה. האישום המדובר: "אן איי ספורט" הפקידה יותר ממיליון שקל בחשבון הקבוצה ומשכה אותו וסכום נוסף עוד באותו היום.

בן זקן הוא לא איש שיסתבך בגניבת כספים מהקופה הקטנה של מ.ס אשדוד, אבל בכל זאת, הסיטואציה של חברה פרטית ש"בבעלות" מועדון ציבורי היא בעייתית משהו. כי במקום אחר ייתכן ולא יהיה בעלים כמו בן זקן - במקום אחר חברה כזו יכולה להיות כלי להלבנת כספים וגניבת כספי ציבור.

ג ג'קי בן זקן. לא רשום כנשיא המועדון, לא כיו"ר ולא כבעלים | צילום: גדי קבלו ג

פרשה זו שוב מעלה את סוגיית השקיפות שאין בכדורגל הישראלי.

כדורגל הוא עניין ציבורי - כך מציינים רשויות הכדורגל בעולם וכך כתוב גם בתקנון ההתאחדות. אבל הכדורגל בישראל הוא כבר מזמן לא עניין ציבורי. האוהדים מנותקים מניהול הקבוצות לחלוטין, ובגלל הרגולציה החלשה של ההתאחדות בעלי עניין לא חייבים לאף אחד שום דבר.

הבקרה התקציבית מנסה למנוע פשיטות רגל, אבל אין לה את הסמכות לחשוף בפני הציבור מה כל קבוצה עושה עם הכסף שיש לה, בגלל ש"בסופו של דבר, אנשים פרטיים שמים כסף פרטי בקבוצות".

טיעון זה לא אמור למנוע לחשוף את הפרטים הכלכליים של כל קבוצה. ההפך. שקיפות זו תאפשר שיפוט הוגן וטוב יותר של בעלי עניין שנכנסים לכדורגל. טיעון "צנעת הפרט" לא כל כך רלבנטי גם בגלל שכסף ציבורי רב מוזרם לקבוצות.

ישנן קבוצות בליגת העל שמתקיימות גם ללא כספים מבעלי עניין (כך שלא צריך להאמין ל"בעלים של קבוצה" שמתבכיין על כך שהוא זורק כסף).

קבוצה קטנה ומוכרת מליגת העל, למשל, חיה העונה מתקציב של 12 מיליון שקל, שרובו מגיע מהציבור או מהקצאות של גופים ממשלתיים.

הקבוצה המדוברת קיבלה 790 אלף שקל מהעירייה (כסף ציבורי), מיליון שקל ממרכז הספורט (כסף ציבורי), 1.1 מיליון שקל מהמועצה להסדר הימורים (כסף ציבורי), 2 מיליון שקל ממכירת כרטיסים ומנויים (כסף שהציבור משלם). תרומות (200 אלף שקל), השכרת שטח (425 אלף שקל), שונות (150 אלף שקל), ספונסרשיפ ופרסום (2.31 מיליון שקל) הם כספים שאינם ציבוריים, כביכול.

על 3 מיליון שקל ממכירת זכויות שידור יש ויכוח אם הם כסף ציבורי או לא כי בסך הכל הכסף מגיע להתאחדות לכדורגל בישראל (גוף ציבורי), שמעביר אותו לקבוצות.

 בכל מקרה, בין 40% ל־60% מהכנסות הקבוצה שלנו באו מכספי ציבור, ויש עוד לפחות שלוש קבוצות כאלו בליגת העל העונה. בקבוצות הכדורגל הגדולות האחוזים הציבוריים בתקציב קטנים יותר אבל עדיין משלמי המסים מממנים חלק מהפעילות שלהן.

בזכות העברת אחוזים נכבדים לקבוצות ליגת העל מגיע לציבור לדעת מי מנהל את הקבוצות, איך הכסף מחולק בהן, למי הוא מחולק ולמה הוא מחולק.

זו לא בקשה הזויה, זו בקשה לגיטימית לחלוטין. והגיע הזמן שבהתאחדות לכדורגל יבינו זאת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
ג'קי בן זקן מנצל את "מעמדו" ועושה על חשבון הקבוצה כסף
השיטה שלו כזו הוא לוקח שחקן נוער שהוא מאמין שיש לו פוטנציאל מציב לו אולטימטום "תעביר לי את כרטיס השחקן שלך ואתה תקבל דקות משחק" השחקן משחק בקבוצה מקבל משכורת ע"י הקבוצה וכשהוא נמכר 100% מהמכירה עוברת לג'קי בנוסף הוא מביא שחקנים זרים ושוב פעם מחתים אותם שיהיו בבעלותו הקבוצה משלמת להם משכורות ונותנת להם את האימונים ודקות משחק אבל מי שמקבל את הכסף מהמכירה שלהם הוא ג'קי אבל בכל זה אשמה העירייה שנותנת לו את הלגיטימציה לעשות כל העולה על רוחו בקבוצה אשדוד היא אחת הערים המושחתות בארץ
FC ASHDOD , אשדוד  |  17.09.12
13.
נציגי הציבור לא ידאגו להביא את הכסף החסר, אבל אני לפחות רוצה להאמין שהם
ידאגו להביע בפני הנשיא את חוסר שביעות רצונם מכך שכספי המדינה שיממנו בעונה הבאה 20% (וזאת בניגוד ל - 25% בעונה הנוכחית, בהנחה ואכן התקציב יגדל) מתקציב הקבוצה - מעל ל - 10 מיליון ש"ח מהכספים שלנו, יושקעו בשחקני החיזוק הכושלים שפיני זהבי ינסה להשביח על חשבוננו במקום אולי להשקיע אותם בפיתוח משאבי הקבוצה והתפתחותה העסקית והכלכלית כמו כל מוסד ציבורי תקין. אם זה לא מתאים לו, הוא מוזמן לוותר על התמיכה המוסדית ובכך נחתום את כל הדיון הזה. בכל מקרה, אתה מוזמן לדבר עם מנכ"ל הבימה ולשאול לאיזה חוקים ונורמות של פיקוח ציבור הוא כפוף כשגם תמיכת המדינה במוסד אותו הוא מנהל היא "בסך הכל" 20% מהתקציב התיאטרון. בכל מקרה, סחתיין על ההשקעה וההתמדה. מעניין אם כבר יש קבוצות כדורגל שאימצו את שיטות הפעולה הנלוזות של חברת החשמל וכבר עושות שימוש בכסף שלנו לצורך שכירת טוקבקיסטים מקצועיים.
ל - 12  |  24.05.09
12.
פשששששי נציגי ציבור, גנבים....
לא הבנת כל כך את ההמלצות, אבל זה לא נורא. הכי טוב להכניס קצת משפטים פופליסטים, להאשים בגניבה, קצת נציגי ציבור, והופה, יש לך טוקבק מעולה. אפילו נראה אינטיליגנטי. . קראתי היום ששחר רוצה להגדיל את התקציב לעונה הבאה, כדי לנסות להגיע לשלב הבתים. אני מניח שאם היו לו נציגי ציבור בדירקטוריון שלו, הם היו דואגים להביא את הכסף החסר.
24.05.09
11.
חביבי, עמותות שמתוקצבות ע"י תמיכות מדינה זה לא עסק, הגיע הזמן שתפנים את זה.
ואם אתה כבר חושב שאתה בכלל מסוגל להתקיל אותנו עם ועדת סטרשנוב, אז דע לך שוועדת סטרשנוב המליצה לאפשר לקבוצות להתנהל כחברות למטרות רווח תוך כדי קיצוץ ההקצבות שהקבוצות מקבלות מכספי המדינה לרבות מרכזי הספורט, הטוטו, ההתאחדות והעיריות. הם כמובן דחו את ההמלצה הזאת מכל וכל. למה שהם יתחילו לעבוד אם הם יכולים להמשיך לגנוב ולקיים את הקבוצות מכספי הציבור שלנו ? אתם לא רוצים ליהיות עסקים פרטיים ורוצים להתקיים כמוסדות ציבוריים שנתמכים ע"י כספי ציבור? אין בעיה. שימו נציגי ציבור בדירקטוריונים, תתנהלו בשקיפות מלאה, שימו הגבלות שכר על השחקנים, תקיימו מכרזים עם התקשרות ספקים ולא נבוא אליכם בשום טענות. מצב שבו אנשים פרטיים מנהלים לי את הכסף ועוד אומרים לי שאין לי שום זכות לבוא אליהם בטענות לא יכול להמשיך להתקיים. כשל השוק שבו מתקיים ענף הכדורגל הוא לא מקרי. אנחנו ממנים, הם גונבים, ואחרי זה באים בטענות לתרבות הספורט הישראלית. צאו מזה, יש פה כשל הרבה יותר עמוק ממה שאתם חושבים והמאמר הזה מצביע עליו באופן ישיר.
עמי , פתח תקוה  |  21.05.09
10.
כן. בדיוק בשביל זה
הבעיה היא בבסיס מה שכתוב במאמר. זה פשוט לא נכון ומטעה. הסכם עם מועצת ההימורים הוא על תוספת של ה-2 מיליון ש"ח? 2 מיליון זה רוב ההקצבה. אני שמח שהחלטת כבר שבכספים יש אלמנט של תמיכה.הנושא שבתי המשפט ברחבי אירופה לא מגיעים לגביו להסכמה, הוא ברור מבחינתך ואין לגביו ספק. ועדת סטרשנוב בדוח המיוחד שהכינה, ומבקר המדינה בדוח שהוכן על ההתאחדות לכדורגל, קבעו כבר לפני שנים שקבוצות הליגה העליונה הן עסק לכל דבר, וכך הן אמורות להתנהל. נכון שחלק גדול מהן רחוק מהתנהלות עיסקית, אבל אין בכך בשביל לפסול את השאר. לבעלי הקבוצות יש את הפטיש שלהם והוא תמיכה בקבוצות כדורגל. לא נראה או כן נראה לך, זו האמת. הם מוציאים סכומי עתק מכיסם, בכלל בלי פרופורציה לכספי הציבור כביכול שהמאמר נתלה בהם.
21.05.09
לכל התגובות