אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ורטהיים באסיפת בעלי האג"ח של רבינטקס: "זה שיש מצוקת תזרים לא אומר שמדובר בחוב בעייתי" צילום: מיכאל קרמר

ורטהיים באסיפת בעלי האג"ח של רבינטקס: "זה שיש מצוקת תזרים לא אומר שמדובר בחוב בעייתי"

בעלי האג"ח: "ריבית כזו עבור חוב בעייתי אינה סבירה. הלוונו לכם כסף ושמתם אותו בחברה-בת כבטוחה. זו ריבית מבישה"

20.05.2009, 11:09 | רחלי בינדמן

"רבינטקס חברה תעשייתית יציבה, עם חברה-בת אמריקאית שמייצרת תזרים מזומנים. לא חשבנו שנגיע למצב שנשב פה איתכם, אבל נתקלנו בבעיית תזרים, ועם שוקי הון סגורים אנו נאלצים להגיע להסדר". כך אמר הבוקר אבי ורטהיים, יו"ר ובעל השליטה בחברת רבינטקס, באסיפת מחזיקי איגרות החוב (סדרה ב') של החברה.

רבינטקס עוסקת בייצור ושיווק מוצרי מיגון וטקסטיל צבאיים, ומוצרים ומיגון כלי רכב. האסיפה כונסה בעקבות בקשת החברה להסדר של פריסה ודחיית החוב לבעלי האג"ח. לפני ארבע שנים בדיוק, במאי 2005, גייסה רבינטקס 65 מיליון שקל באגרות חוב צמודות למדד, העומדות לפירעון ב-4 תשלומים שנתיים שווים ביום 31 במאי של כל אחת מהשנים 2008-2011 ואשר נושאות ריבית שנתית של 3.4%. בספטמבר 2006 הורחבה הסדרה, כאשר החברה גייסה ממשקיעים מוסדיים 44 מיליון שקל נוספים.

את עיקר תמורת ההנפקה הפנתה רבינטקס למימון רכישת חברות בתחומים משיקים, מתוך החלטה אסטרטגית להרחיב את פעילותה. בהתאם לכך, היא רכשה במרץ 2007 את חברת ברטק ב-50 מיליון דולר, והוציאה עוד 15 מיליון שקל על רכישת פעילויות נוספות בתחומי מיגון כלי הרכב.

עד כה, עמדה החברה במלוא תשלומי הריבית ובתשלום הקרן של מאי 2008. אולם לקראת התשלום הנוכחי נותרה החברה ללא אמצעים נזילים מספיקים וללא יכולת לגייס מימון בנקאי נוסף לצורך החזר החוב לבעלי האג"ח. לשם כך היא מבקשת לדחות את החזר מרבית החוב לתקופה שבין 31 בדצמבר 2010 ל-31 בדצמבר 2012. כתמורה, יקבלו בעלי האג"ח שיעבוד על מניות גארדלינק, המחזיקה בברטק, ותוספת ריבית.

באסיפה אמר ורטהיים: "רצינו לדחות שני תשלומים ראשונים אבל אתם התנגדתם. לכן הבנק נרתם לעזרה ובעלי השליטה יזרימו כסף בהנפקת זכויות. באנו לקראתכם ונעלה את הריבית כבר ב-1 ביוני ב-2% אחוזים עד מאי 2011 ואז נעלה ב-1% נוסף. הבנקים אישרו את זה".

בתגובה, אמרו חלק ממחזיקי האג"ח: "ריבית כזו עבור חוב בעייתי אינה סבירה. הלוונו לכם כסף ושמתם אותו בחברה-בת כבטוחה. זו ריבית מבישה. לא הצעתם אקוויטי (מניות בחברה), לא הצעתם מגבלות בחלוקת דיבידנד. מה שווה גארדלינק שאת מניותיה את מציעים כבטוחה? הרי מניות ברטק משועבדות לבנקים זרים".

ורטהיים הגיב ואמר כי: "זה שיש מצוקת תזרים לא אומר שמדובר בחוב בעייתי. זה לא במקום לתת ריבית מענישה. לא חשבנו שאנחנו בסיטואציה שהמקור הבלעדי להחזר האג"ח תהיה ברטק. בנינו על רבינטקס עצמה, אהל נוצר מצב שגם המיגון האישי לא יצר תזרים וגם שוק האשראי נסגר. לא רוצים שרבינטקס תיפול כי אז אינספייר (חברת האחזקות של ורטהיים) בצרות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות