אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בשקט ובמקצועיות צילום: אוראל כהן

בשקט ובמקצועיות

מחזיקי האג"ח ידעו להושיט יד למי שנהג בהם בהגינות

21.05.2009, 10:28 | רחלי בינדמן

"יש לי דאווין ככזה שמדבר בביטחון" התבדח אתמול אבי ורטהיים בפני מחזיקי האג"ח. אבל מי שהקשיב לדבריו הרהוטים באמת שם לב שלכריזמה של ורטהיים, בעל השליטה ברבינטקס, יש את כוח הקסם שלה.

אסיפת האג"ח התנהלה בסדר מופתי, כל שאלה של מחזיקי האג"ח קיבלה מענה. בסופה אמר אחד המחזיקים "אני רוצה לברך את החברה, הבאתם לנו הצעה סדורה".

עם זאת, כמו בכל אסיפת אג"ח שמתקיימת בימים אלו, היו כמה מחזיקים ממורמרים. הם הרי התרגלו לצעוק, להלין על בעלי השליטה שמשכו משכורות עתק ודיבידנדים שמנים. המילה "תספורת" הפכה לסלנג שגור. אבל במקרה של רבינטקס, נקיון הכפיים של ורטהיים שיחק לטובתו וטענות המתנגדים נשמעו בקול ענות חלושה. אפילו נראה היה שהם מבינים את ורטהיים ומשתכנעים מנימוקיו.

כספי מחזיקי האג"ח לא נשרפו על ידי החברה לריק אלא הושקעו אסטרטגית בברטק, חברה שתחום פעילותה סינרגטי לפעילות החברה. בעלי השליטה לא משכו דיבידנדים שמנים ומשכורות עתק. רבינטקס סמכה בעת הגיוס על כך שלא תתקל בכל קושי למחזר את החוב. היא כמובן התבדתה - אבל לא פעלה בפרעות עם כספי המוסדיים.

בהתאם, נראה שהמוסדיים צפויים להשיב לה טובה ולהמשיך לתת אמון בבעליה שידע לשרת את חובו. "זאת התנהלות. הוא בא עם הסדר תפור. לא כמו לידר השקעות שאמרו 'תמנו נציגות ונדון'", אמר אחד המחזיקים לחברו במעלית בדרך החוצה.

ההבדלים מדברים בעד עצמם. באסיפה של לידר השקעות ישבו בעלי השליטה יצחק שרם ויאיר פודים כפופים ומדוכאים, מתרצים ומצטדקים. מולם ישבו מחזיקי האג"ח טעונים, כעוסים, ממורמרים. שום הצעת הסדר לא הונחה בפניהם. בדוחות הכספיים לא עלה צילו של חשש שלידר לא תוכל לשרת את החוב, התנהגות 'סמוך על סמוך' ישראלית טיפוסית וחוסר שקיפות משווע.

מחזיקי האג"ח פתחו במלחמה והם ינסו לשאוב משרם ופודים כמה שיוכלו, בלי רחמים. ורטהיים לעמתם הדיר שינה מעיניו, התרוצץ בין הבנקים ובין בעלי החוב, חיפש מלווים חיצוניים, אפילו ניהל מו"מ למימוש הנכס המבטיח שלו, לבסוף הגיע עם הסדר מפורט ומובנה. הגופים המוסדיים לא הולכים עם הראש בקיר וכשהוגנים איתם הם ידעו להושיט יד בחזרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות