אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אורית נוקד: "הטלת מע"מ על פירות וירקות תעלה לחברה הישראלית בבריאות" צילום: אוראל כהן

אורית נוקד: "הטלת מע"מ על פירות וירקות תעלה לחברה הישראלית בבריאות"

סגנית שר התמ"ת טוענת כי בכוונתה לקדם הצעת חוק ממשלתית אשר תגביל שידורי פרסום לאוכל לא בריא בשעת צפייה לילדים

25.05.2009, 09:29 | כתב כלכליסט
"כוונת הממשלה להעלות את המע"מ באחוז אחד למשך שנה וחצי - מ-15.5% ל-16.5% - וביטול הפטור ממע"מ על פירות וירקות, אולי תגדיל את הכנסות המדינה. אבל, עלולה לעלות לחברה בישראל גם בבריאות", כך טוענים סגנית שר התמ"ת, אורית נוקד והמועצה הישראלית לצרכנות.

ממסים ומפצים האוצר בוחן הגדלת הקצבאות לעניים כפיצוי על הטלת מע"מ על פירות וירקות מחישובי המשרד עולה כי ביטול הפטור ממע"מ יגדיל את ההוצאה הממוצעת של משפחה בשני העשירונים התחתונים בכ-30 שקל בחודש אמנון אטד, 17 תגובותלכתבה המלאה

לטענת נוקד והמועצה לצרכנות, בנוסף לנזק הכספי, העלאת מחירי הפירות והירקות עלולה לגרום לציבור להעדיף מוצרים אחרים, בריאים פחות, במקום לעודד צריכת פירות וירקות. מגמה זו עומדת בניגוד גמור למגמה העולמית הבאה לידי ביטוי, בין היתר בפעילות הממשלות וארגוני הצרכנות הבינ"ל למניעת השמנה, הכוללת עידוד צריכה של פירות וירקות על פני מוצרים תעשייתיים בריאים פחות. 

עוד טוענת נוקד, כי "הגיע זמן שהפקידות באוצר תבין כי לגזירות כלכליות יש מחירים בריאותיים לטווח ארוך. מס שיוטל על פירות וירקות עלול לחזור כבומרנג כנטל כספי כבד על מערכת הבריאות כתוצאה ממזון משמין ולא בריא שירכשו הצרכנים".

בכוונת נוקד לקדם הצעת חוק ממשלתית אשר תגביל שידורי פרסום לאוכל לא בריא בשעת צפייה לילדים."הצעת החוק תעודד את הציבור לסגל אורח חיים בריא, דבר אשר ישפר את איכות חייו ואף יחסוך למדינה תקציבים אדירים המושקעים כיום במערכת הבריאות כתוצאה מטיפול יומיומי באזרחים אשר סובלים ממחלות רבות עקב תזונה לקויה".

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, מוסר כי "הטלת מס נוסף על הציבור הינה גזירה קשה לא רק מבחינה כלכלית אלא פוגעת גם במגמות עולמיות של מלחמה בהשמנה ועידוד צריכת מזון בריא. במובן זה יש לראות בהשארת הפירות והירקות בלא מע"מ השקעה בבריאות הציבור שתשואתה גבוהה בחיי אדם, ובחיסכון בעלויות גבוהות ביותר של הוצאות אשפוז וטיפול".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות