אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי: סימנס במגעים להשקעת 100 מיליון דולר בסולל

בלעדי: סימנס במגעים להשקעת 100 מיליון דולר בסולל

קונצרן הענק מעוניין להשקיע בחברת האנרגיה הסולרית מבית שמש לפי שווי של 250 מיליון דולר, לפני הכסף. בתוך שנה וחצי הכפילה סולל את שווייה וזאת בתקופה של משבר עמוק בשווקים

11.06.2009, 06:58 | גולן חזני

קונצרן הענק סימנס מנהל מגעים להשקעה של עד 100 מיליון דולר בחברת האנרגיה הסולרית סולל מבית שמש, כך נודע ל"כלכליסט". סימנס הוא הגוף הבולט מבין שלושה גופים אשר הגישו הצעות לבנק ההשקעות קרדיט סוויס, המרכז את ניסיונה של סולל לצרף משקיע.

ההשקעה בסולל מבוססת על שווי חברה של 250 מיליון דולר (לפני הכסף). הקרן הבלגית אקופין השקיעה אשתקד כ־125 מיליון דולר ברכישת השליטה (51%) בסולל (לפי שווי של 250 מיליון דולר אחרי הכסף), כשכמחצית מהסכום שולמה לבעל השליטה הקודם לואי בגו, והמחצית השנייה זרמה לתוך החברה. במילים אחרות, סולל הכפילה את שווייה בתוך שנה וחצי - וכל זאת בתקופה של משבר עמוק בשווקים.

לפי ההערכות, אם אקופין תקבל מחיר מספק, היא עתידה לממש את אחזקתה - לפחות באופן חלקי - כשסימנס תקבל אופציה לרכישת השליטה בסולל בשלב מאוחר יותר. חברה בסדר הגודל של סימנס מעדיפה לרוב לשלוט בחברות שבהן היא משקיעה כסף רב, ולכן בהחלט ייתכן שזה יהיה המתווה גם הפעם. אך סימנס אינה הגוף היחידי המנהל מגעים להשקעה בסולל.

סולל, שקמה על חורבותיה של חברת לוז שהיתה מחלוצות האנרגיה הסולרית, מעסיקה כ־400 עובדים ומקימה תחנות כוח בטכנולוגיה תרמו־סולרית.

בחודש שעבר היא זכתה בחוזה לאספקת קולטים לשמונה תחנות כוח סולריות בספרד בהיקף של 190 מיליון דולר. באותו חודש היא חתמה על עסקה נוספת בספרד, שהיקפה נאמד בכ־60 מיליון דולר. לפני כשנה הקימה סולל מפעל בפינלנד לבניית מראות פראבוליות הקולטות את אנרגיית השמש.

סולל מעוניינת לגייס משקיע בעיקר כדי לחדור לשוק האמריקאי, שבו היא מחזיקה בתשע תחנות כוח שהקימה לוז. התחנות מספקות חשמל לחצי מיליון בתי אב בקליפורניה, ומפיקות חשמל בהספק של 354 מגה־ואט .

קונצרן סימנס, שרווחיו הסתכמו אשתקד ב־5.7 מיליארד יורו, פועל בישראל בתחומי האנרגיה והתחבורה. בראיון בלעדי שפורסם אתמול ב"כלכליסט" אמר מנכ"ל סימנס פיטר לושר כי "תחום האנרגיה נמצא בעדיפות ראשונה אצלנו בכל הנוגע לרכישות". סימנס זכתה באחרונה זכתה בעסקה עם חברת החשמל בהיקף של כמיליארד שקל, ומכרה לרכבת ישראל 87 קרונות נוסעים. כמה הקרונות החלו לפעול לפני כשלושה חודשים, אך הם הוצאו משימוש לאחר שהתגלו בהם תקלות.

דובר סולל מסר בתגובה כי החברה לא נוהגת להתייחס לשמועות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות