אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתן חץ: בסוף 2008 חשבו שסוף העולם הגיע - אך התברר שזו היתה טעות צילום: בועז אופנהיים

נתן חץ: בסוף 2008 חשבו שסוף העולם הגיע - אך התברר שזו היתה טעות

איליק רוז'נסקי, מנכ"ל דלק נדל"ן, אמר בכנס של ארנסט אנד יאנג: "מכרנו נכסים בכ-900 מיליון שקל נטו לפי מחירם בספרים טרום המשבר"

18.06.2009, 16:08 | דותן לוי ואורי חודי

"צריך לצאת מהמשבר עם תובנה אחת לפחות - אם פועלים במינופים גבוהים לאורך זמן מתישהו הסיפור הזה צריך להתפוצץ. אם הצלחת בהתחלה עם 90%-95% מינוף זה טוב, אבל בשלב כלשהו צריך לעצור ולהוריד את המינוף", כך אמר היום נתן חץ, מנכ"ל חברת אלוני חץ, בכנס הנדל"ן של ארנסט & יאנג. הוא דיבר בפאנל שבו השתתפו מנכ"לים של חברות נדל"ן.

חבס: קבלנים יוכלו בקרוב לייצא מנופים - כי לא יהיה מה לעשות איתם פה

 

לדברי איליק רוז'נסקי, מנכ"ל דלק נדל"ן, "כשמחנק האשראי התחיל כולם שאלו למי יש כסף בכיס. מאז ספטמבר 2008 מכרנו נכסים בכ-900 מיליון שקל נטו. מכרנו אותם על פי מחירם בספרים טרום המשבר, לא פתחנו רגלים וכנראה שזה מפני שהנכסים שלנו נמצאים בפריים לוקיישן עם חוזי שכירות ארוכים ושוכרים טובים. עשינו תוכנית הבראה והצהרנו שנעמוד בכל ההתחייבויות".

חץ ושלמה שרף, מנכ"ל אלקטרה נדל"ן, דיברו על הפאניקה שאחזה בשוק עד לפני כמה חודשים. חץ: "היה גם מצב שהבנקאי מדבר איתך על בניין ופוזל לכיוון המניה. אתה אומר שהבניין שווה 100 והבנקאי שמסתכל על המניה אומר שעל פי השוק הוא שווה 50. השוק חווה עכשיו תקופה לא קלה, חטאנו בחטא ההיבריס, וכל יום היה נראה טוב יותר מהקודם. אין ספק שהממשלות ברחבי העולם החליטו לפעול ולעשות מעשה, ונכון להיום נראה שנפתרה הבעיה המרכזית של פשיטות הרגל של הבנקים.

"ייקח עוד שנה-שנתיים עד שהמצב יחזור לקדמותו. הזדמנויות יש תמיד, אבל כיום כולם יותר זהירים יש גם כאלה שלא עשו דבר עד היום ועכשיו מנצלים את התקופה כדי להשקיע, נכון להיום אולי מקבלים 50% מימון. אבל אני מבטיח שבעוד שנתיים נשב כאן ושוב ידברו על מינוף של 80%".

שרף: "צריך להסתכל על העובדות. איגרת חוב של אלקטרה נסחרה ב-30% תשואה לפני חודשיים וחצי, ונכון להיום היא עומדת על 4.5% תשואה. אנחנו מדברים על אותה החברה, שום דבר לא השתנה, ואפילו בחודשיים האלו לא היתה שום פעילות חדשה. זו דוגמה לפאניקה שהיתה בשוק. כנראה שלמשהו ירד האסימון ש-30% זה מוגזם".

לקראת סיום הפאנל נשאלו המשתתפים על ידי מנחה המושב, עו"ד מני גורמן, שותף במשרד סאמט, שטיינמץ, הרינג, גורמן ושות', האם המשבר קרוב לסיומו. כל חברי הפאנל הביעו אופטימיות זהירה.

חץ: "המחשבה שהיתה בסוף הרבעון האחרון של 2008 שסוף העולם הגיע - התבררה כלא נכונה. יש עכשיו מגמה של חזרה לשוק אבל בזהירות. אם לא נמצא את עצמנו מופתעים מהדו"חות החצי שנתיים ואם בסוף 2009 הבנקים לא ירשמו הפסדים - אפשר יהיה להגיד שהמשבר מאחורינו".

רוז'נסקי: "אני חושב שהחברות הגדולות עמדו בהתחייבויות, לא היו נפילות מהותיות והשוק נרגע. ירידת ערך הנכסים בחודשים הקרובים לא תהיה כמו הבומים שהיו ב-2008. היינו בקרב בלימה מי שהצליח הצליח והיום נפתחו ההזדמנויות".

עודד שמיר, מנכ"ל כלכלית ירושלים, אמר: "המצב השתפר בשני הרבעונים האחרונים. אפשר להתחיל לגייס ולקחת הלוואות חדשות. אין סיבה לא להיות אופטימים ולחכות ולראות את הדברים מסתדרים".

שרף: "הסערה עוד לא חלפה. המשבר השאיר הרבה גופים מצולקים. יש הרגשה של התייצבות ואופטימיות, הכל תלוי ביכולת המימון. ביום שהבנקים יחזרו לתמונה ויפתחו את היד, ושוק האג"ח יחזור - זה מה שידחוף את העגלה קדימה".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
שרף וחץ צריכים להגיד תודה לברננקי שבזכותו לא הגיעו לפשיטת רגל
ממש מגוחך לקרוא את התובנות שהשוק תיקן את עצמו, ולא היה מקום כאילו לפאניקה. הם שכחו שאם הבנקים המרכזיים לא היו מורידים את הריבית ולא היו מזרימים כסף חדש למערכת הבנקאית, החברות היו קורסות כמו מגדל קלפים, בלי כסף חדש ובלי יכולת לעמוד בהוצאות המימון הגבוהות הנובעות ממינוף גבהוה. אז אם האג"ח של החברה נסחרה במינוף של 35% לפני כמה חודשים וכעת ברמת של 4.5% זה רק הודות לאחריות ולפעולות שנקטו הבנקים המרכזיים, ולא בזכות ביצועי החברות הממנופות. ותחשבו על זה
ברמסקו , תל אביב  |  21.06.09
3.
חץ לעג לפני לא מזמן לשוויצרים על רמת מינוף נמוכה
בראיון שלו בעתון בישראל הוא השוויץ וצחק על השוויצרים השמרנים שעובדים על רמת מינוף נמוכה. הוא ניסה להשפיע על העלת המינוף בחברת הנדל"ן השווייצית שבה היה שותף. היום שמו לא מופיעה בין בעלי המניות הגדולים והחברה השמרנית הזו רכשה בזול את ילמולי ולא בעבור מחירים דימיוניים כמו שדלק נדל"ן ויגאל אהובי הציעו , נפלו על זה ושילמו מחיר יקר מאוד על חוסר המקצועיות.
שרגא עילם , ציריך/שווייץ  |  18.06.09
לכל התגובות