אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו ויתר על המע"מ על התיירות לאחר שוויתר על מע"מ הירקות  צילום: אוראל כהן

נתניהו ויתר על המע"מ על התיירות לאחר שוויתר על מע"מ הירקות

בעקבות ההחלטה שמשמעותה חור בתקציב, צפויים שינויים דרמטיים בתוכנית הפחתת המסים של ראש הממשלה. ה"בור" של 1.8 מיליארד שקל כתוצאה מביטול המע"מ על הירקות ייסגר על ידי ביטול ההפחתה של מס החברות ועל ידי הפחתת מס ההכנסה מרמה של 46% לרמה של 45% ולא ל-44%. נבחנת אפשרות להעלות את המע"מ הכללי ב-0.5%

06.07.2009, 19:39 | נעמה סיקולר ויסמין גיל

הישג למשרד התיירות: ירדה מהפרק הצעת משרד האוצר, כחלק מחוק ההסדרים, להטיל 16.5% מע"מ על שירותי תיירות לתושבי חוץ שיגיעו לישראל - שירותים כמו לינה בבתי מלון והשכרת רכב שפטורים ממס כיום.

המע"מ על שירותי תיירות אמור היה להכניס לקופת המדינה למעלה מחצי מיליארד שקל, ואולם גורמי התיירות טענו במהלך מאבקם כי ההפסד למדינה מירידה של מאות אלפי מבקרים מחו"ל, דמי אבטלה למפוטרי הענף ועוד – יבואו בסופו של דבר להפסד של 94 מיליון שקל למדינה.

דעה עשו מנתניהו סלט קצוץ נתניהו החמיץ הזדמנות היסטורית לתקן את אחד מעיוותי המס החמורים בישראל עידן גרינבאום, 3 תגובותלכתבה המלאה

בצהריים עוד הסתמנה פשרה לפיה המע"מ יוטל בשלבים, ואולם הערב נמסר ממשרד התיירות כי "לא יוטל מע"מ על שירותי התיירות".  למעלה מחודש ניהלו גורמי התיירות בארץ מאבק בהצעה להטיל מע"מ על שירותי תיירות נכנסת, בטענה שזה יביא לייקור חבילות הנופש בישראל, לירידה בכמות התיירים שיגיעו לארץ, לירידה בהכנסות הענף ובהמשך יביא גם לפיטורי עובדים.

יו"ר לשכת התיאום של תעשיית התיירות מיכאל פדרמן, נשיא התאחדות המלונות אלי גונן, ויו"ר לשכת מארגני תיירות נכנסת שמואל מרום, בירכו הערב את שר התיירות סטס מיסז'ניקוב. "לעמידתו האיתנה של שר התיירות כנגד המע"מ על התיירים, יש מקום מרכזי בהחלטה להוריד את הנושא מסדר היום", אמר פדרמן.

קודם לכן ויתר ראש הממשלה, בנימין נתניהו,  על הטלת המע"מ על פירות וירקות. זאת בעקבות פגישה בין נתניהו, שר האוצר שטייניץ וסגן שר האוצר מסיעת ש"ס, יצחק כהן.

בעקבות ההחלטה שמשמעותה חור בתקציב, צפויים שינויים דרמטיים בתוכנית הפחתת המסים של ראש הממשלה. ה"בור" של 1.8 מיליארד שקל כתוצאה מביטול המע"מ והירקות ייסגר על ידי ביטול ההפחתה של מס החברות ועל ידי הפחתת מס ההכנסה מרמה של 46% לרמה של 45% ולא ל-44%.

נבחנת אפשרות להעלות את המע"מ הכללי ב-0.5% נוסף על מנת לסגור את החורים בתקציב שייגרמו כתוצאה מביטול צפוי של מע"מ על תיירות נכנסת, היטל הבצואת והפשרה ברשויות המקומיות.  

 

קודם לכן פורסם כי נתניהו יקבל את הצעת הפשרה בעניין המע"מ. עפ"י הצעת הפשרה, אמור היה המע"מ על פירות, ירקות ומוצרי תיירות לעמוד בשנה הקרובה על 5.5% בלבד, ויעלה אחר כך בהדרגה בשיעור של 5.5% לשנה במשך שלוש שנים, עד שיגיע לגובה המע"מ הנוכחי - 16.5%.

שר האוצר, יובל שטייניץ, אמר אחר הצהרים כי בניגוד להערכות, אין בכוונתו לסגת מהתוכנית להטלת מע"מ על פירות וירקות. שטייניץ אמר את הדברים בכניסה לישיבת סיעת הליכוד בכנסת. בצהריים זומנו הכתבים הכלכליים בהכנסת לתדרוך של ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא. ואולם דקות ספורות לפני שהיתה אמורה להימסר ההצהרה, התדרוך בוטל במפתיע.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ הרב משה גפני, אמר בתגובה לביטול ההצעה להטלת המע"מ על פירות וירקות: "אני מברך על החלטת רה"מ. אין להפיל את כל הנטל על האוכלוסיה החלשה".

על רקע השינויים האחרונים בוטלו כל הדיונים של ועדת הכספים מחר וההצבעות נדחו ליום רביעי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

23 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

23.
מע"מ הוגן
אני אמנם בדימוס ואפילו במחשוב אין לי שליטה מלאה. נסיון רב בארץ ובחו"ל יש גם יש. מסתכל אני על ההמולה שקמה סביב המע"מ ומרגיש כמו הילד מ"בגדי המלך החדשים" שקראתי בילדותי בעיראק. ולכן יש לי הצעה שתהיה טובה לכל הציבור שומר החוק במדינתנו, אביון גם עשיר, זקן וגם צעיר. הצעה למע"מ הולם חכם וצודק אני מציע להחיל בתוך כחדשיים מהפרסום ע"י האוצר, או ההסתדרות (-: וזאת בכדי לתת לכל המערכות זמן התארגנות. 1. כלל המוצרים, 17% מע"מ (כן מספר שלם לא חצי % אנחנו לא יודעים לחשב חצי %) וזאת בדיוק למשך 18 חדשים. שאחריהם יורד המע"מ ל- 15% וזאת למשך 18 חדשים נוספים. ולאחריהם יורד המע"מ ל 10% בלבד, זה מספיק לכל מדינה מודרנית (ודמוקרטית) וגם יספיק עקב הרחבת גביית המע"מ שבתכנית זו תביא. 2. אילת חד משמעית להחיל מע"מ שיהיה חצי מזה שבשאר המדינה(כלומר 8% > 7% > 5%) זאת בעיקר בכדי לעצור את אפשרות העוסקים והרוכשים להיות עברייני מס ללא מפריע. 3. מוצרי יסוד כולל ירקות וביצים ובשר עוף קפוא, מע"מ סמלי של 4% עד 5% בלבד ! כך יוטבו מעוטי היכולת, וגם ייווצר איזון שיצור הכנסות גבוהות וצודקות. כמובן שבד בבד ניפטר מהמון מעלימי מס ומע"מ מטעם סיטונאי הירקות, הירקנים, המכולתניקים שכאילו נהיו ירקנים, חלק נכבד מחקלאינו, מתווכי תוצרת חקלאית ועוד רבים וטובים אחרים.. (סליחה אישית באם שכחתי להזכיר מישהו?) מקוה שמישהו שם למעלה יקרא ויפנים את הרעיון.? גם למר"ן הרבובדיה וסביבתו זה צריך להיות טוב יותר. 4. תיירות 10% כמו שנהוג בכל העולם הנאור. תייר שיקנה בארץ מוצרים פיזיים מעל 1000 ש"ח יקבל כמו באירופה החזר מע"מ בצ'ק לביתו בחו"ל מהמדינה. מאמין שתוכניתי צריכה להיות טובה לכולנו, גם לליכוד וגם לש"ס וגם להסתדרות וגם לקדימה, ובמיוחד למעוטי היכולת, אכן הסוחרים בשוק לא יאהבו את זה וכאן הסכנה שהממשלה הנכחית תתקפל, גם הציבור שמקפיד לא לשמור על החוק לא יאהב את זה. לכשתפרסמו את הצעתי מיד תראו שמי שמתנגד, כנראה שבוער לו הכובע... אבל אנחנו רוב הציבור צריכים לקבוע, ולא קומץ כלשהו שדעתו נתונה אך ורק לטובתו האישית. בהצלחה ובעיקר בואו ונהיה חכמים ולא נוהים בזרם אחרי מנהיגים מקובעים, אול הם צריכים את עזרתנו, אז בכיף עם כל הלב. משה כהן, רעננה
משה כהן , רעננה  |  08.07.09
21.
לא מבין את ביבי - הוא כבר היה שם פעם, רק שאז הוא עשה צעדים נכונים
הוריד מיסים , וקיצץ במיגזר הציבורי. המיגזר הציבורי השמן הזה שנגרר על הגב של המגזר הפרטי הרזה שעומד להתפרק. למה לא קיצץ במספר אנשי הקבע ובתנאים שלהם ? למה פקיד בקבע צריך לצאת לפנסיה בגיל 45 על גב משלם המיסים ? אני כבר לא מזכיר אפילו את חברת החשמל, מקורות וכו ...
07.07.09
19.
שרגא ברוש - יחי ההבדל הקטן
שרגא ברוש - ככה מגינים על אינטרסים. התאחדות התעשיינים עומדת מהצד כבר שנתיים ולא עושה כלום בזמן שהתעשייה בארץ נהרסת על ידי הנגיד פישר. תראה איך בסטיונרים וירקנים סובבו את ביבי על האצבע. אתה מהלשכה המפוארת והמזכירות לא הבאת דבר לטובת התעשייה והיצוא. תלמד דבר או שניים מאנשים שנלחמים עבור היקר להם ומגנים עליו!!
תעשייה על הגחון  |  06.07.09
לכל התגובות