אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הוא נוכל ופנטזיונר חבל על הזמן" צילום: אוראל כהן

"הוא נוכל ופנטזיונר חבל על הזמן"

כך אומר אחד ממקורביו של קליין, האיש שלטענתו עומד מאחורי המצאת מדבקת הלייפקיפר. לדבריו, "קליין הוא מאלה שיכול להבטיח לך שיש לו 40 מיליון דולר בבנק - ואתה תאמין לו"

08.07.2009, 06:57 | עמיר קורץ, צמרת פרנט, גולן חזני, אסף גלעד ותומר זלצר

"הוא פנטזיונר חבל על הזמן, זה אחד הנוכלים הכי גדולים שפגשתי. אני בספק אם יש המצאה כזו בכלל. הוא מאלה שיכולים לשבת איתך ולהבטיח לך שיש לו 40 מיליון דולר בבנק - ואתה תאמין לו", כך אמר אתמול אחר ממכריו של אריק קליין, האיש שלטענתו חתום על המצאת הלייפקיפר, מדבקת המיליארדים שמכרה סייפסקיי הישראלית ל־MSI הטייוואנית. "אריק הוא כותב הלוגריתמים והמוח שמאחורי המדבקה", אמר עליו אתמול חגי הדס, דירקטור בחברה. "מדובר באיש מאוד מוכשר, אוטודידקט מדהים, שסיים תיכון בגיל מוקדם והיה קצין בגולני. אני לא מתפלא שיש אנשים שמרימים גבה: אדם עם עבר מפוקפק מביא פתרונות טכנולוגיים שעד היום לא נשמעו כמוהם".

גאונות או נוכלות? "זו המדבקה, כך היא פועלת" מייסדי סייפסקיי הדגימו אמש בפני כתבי כלכליסט את פעולת מדבקת לייפקיפר, והמשיכו לטעון: "לא אמרנו שהמדבקה תתריע מפני התקף לב, אבל מדובר בהמצאה גדולה" עידן גרינבאום ושאול אמסטרדמסקי, 80 תגובותלכתבה המלאה

לקליין (45) יש בהחלט עבר מפוקפק: הוא ריצה שני מאסרים לאחר שנמצא אשם בהונאה ובמרמה. לאחר שהשתחרר מהכלא ב־2006 החל קליין, שהוא ככל הידוע חסר השכלה פורמלית במחשבים, לחפש את דרכו. עו"ד שי נודל, שייצג בעבר את קליין, מספר שהיה בקשר איתו גם לאחר שהשתחרר ממאסרו ב־2006: "היינו בקשר עד לפני שנה. אני התרשמתי שהוא התנתק מכל העבר שלו וחיפש לעצמו דברים אחרים. הוא סיפר לי שהוא מתעסק עם כל מיני פיתוחים טכנולוגיים, ויום אחד הוא הגיע למשרד שלי והראה לי את האתר שלו באינטרנט. התרשמתי שהוא הולך בכיוונים נורמטיביים".

לאחרונה עברו קליין ובוחניק, שותפו בסייפסקיי, בין משקיעים פוטנציאליים בחברה, וניסו לגייס כספים. קליין סיפר בפגישות כי חברת סייפסקיי שבבעלותו נקראת על שמו של פטנט שברשותה: סככה העשויה כולה משדה מגנטי, שעשויה להגן מגשם - גם על מגרשי כדורגל בשעת משחק. "פגשנו את שני השותפים והם עשו עלינו רושם מוזר מאוד", אומר איש עסקים שפגש בשניים. "הם באו עם רשימה של 180 פטנטים והיו מוכנים למכור 50 מהם, כולל את המדבקה של הלב - הכל בכמה מאות אלפי שקלים. ביקשתי ממנו אב־טיפוס של אחד הפטנטים, זה שמונע מגשם לרדת באצטדיון בעת משחק כדורגל, אבל הוא התחיל לגמגם שזה לא איתו והוא לא יכול להראות לי את זה. הבנו שיש לנו עסק עם אנשים שלא ניתן לעמוד על טיבם, בלשון המעטה".

גורם נוסף, שישב בפגישה אחרת עם השניים, אומר: "הם באו והראו לי את המדבקות לפני כמה חודשים. לא היתה שום בדיקה אמפירית שמוכיחה את התיאוריה שלהם. הם אמרו שהם מחפשים משקיעים, אבל כבר אז הבנתי שאין בזה כלום".

"אני טייס פייפר"

משיחות עם אנשי עסקים שפגשו בקליין עולה כי הוא מציג את עצמו כממציא סדרתי וכבעל תואר ראשון במחשבים. אחד מאלו שפגשו את קליין סיפרו כי הוא "אדם חשדן, שמגיע אל משקיעים פוטנציאליים דרך מכרים בלבד". מנהל בכיר בחברה גדולה שנפגש לפני כשלושה חודשים עם קליין סיפר כי הפגישה נקבעה לאחר שקליין ציין בפניו שהם ידברו על "הטכנולוגיה שתעשה לו את שנת 2009". קליין הציג את עצמו כמי שברצונו להקים חוות שרתים גדולה עבור החברה, אך כאשר נשאל שאלות מעמיקות היסס בתשובותיו, או שבחר לתת תשובות מופרזות.

לדברי הבכיר, אף שהגיע לדון בנושא חוות שרתים, החל קליין להציג בפניו רשימה נוספת של המצאות, בהן גם המדבקה המפורסמת, מערכת חיוב אוטומטית לצריכת מים, אוגרי אנרגיה וכן אתר אינטרנט בתחום ההימורים. הבכיר, טייס במיל', מספר כי קליין הציג את עצמו כטייס לשעבר בחיל האוויר, וכשנשאל על מה הוא טס השיב: "על פייפר". הפייפר היה בעבר מטוס אימונים בבית הספר לטיסה, אך טייסים בחיל האוויר אינם מתמחים בהטסתו.

לדברי איש עסקים אחר, הוא לא קיבל תשובות מספקות על השאלות ששאל את קליין, מה שעורר את חשדו. לדבריו, קליין היה אמור להראות לו תעודה מזהה - רישיון נהיגה או תעודת זהות - אך טען כי שכח אותם בבית. קליין הציג את עצמו כאדם בעל נכסים והזהיר את איש העסקים כי עליו למהר ולהשקיע, מכיוון שקליין "מטיס באותו ערב את עובדי סייפסקיי לקפריסין".

אריק קליין, אתמול, צילום: אוראל כהן אריק קליין, אתמול | צילום: אוראל כהן אריק קליין, אתמול, צילום: אוראל כהן

"לקליין לא היו תשובות מספקות לשאלות טכנולוגיות רבות על המדבקה", מספר איש עסקים אחר שבו פגש. "שאלתי אותו על כך שתקן הבלוטות' איננו תקן שמיועד לצרכים רפואיים, למעט שידורי מידע שאינם בזמן אמת, לגבי אופי הסנכרון בין המכשיר הסלולרי לבלוטות', לגבי אגירת מידע ונפחי הזכרון של המכשיר ולגבי אופי טעינת הסוללה. הוא אמר לי שהוא צריך לברר ולחזור אליי מאוחר יותר". באמצע הפגישה קיבל קליין טלפונים ממקור לא ידוע, הסביר לאיש העסקים כי הם נוגעים ל"מצוקה כלכלית שלו" - ונעלם.

"כולם אמרו לי שהוא רמאי"

קליין נולד וגדל ברמת השרון, ולאחר שחרורו מהצבא (יש הטוענים כי הוא היה חובש) היה מתופף בלהקת הבית של מועדון "הלילה ה־13" בעיר. סיגל לאור עבדה שם כמלצרית. "בין סשן אחד לשני, כשהלהקה היתה בהפסקה, היינו מדברים. בין היתר, סיפרתי לו שאני נורא רוצה להיות דיילת אוויר באל על", כתבה אתמול לאור בבלוג שלה. "אריק לא התבלבל. ראה הזדמנות - קפץ עליה בשתי ידיים".

לאור סיפרה אתמול כי "הוא אמר לי שהוא מכיר אישים בכירים מאוד באל על, שבקלות הוא יכול לסדר לי עבודה שם, ושבמקרה מחר מתחיל קורס דיילות והוא מכניס אותי אליו בלי למצמץ. הוא אמר לי שאני אכנס לקורס 'בלי מבחנים, בלי ראיון, בלי כלום. אבל תתלבשי יפה. תשקיעי'". לאור קנתה בגדים והלכה למספרה, אבל קליין לא הופיע. "כולם אמרו לי אז: את לא יודעת שהוא כזה? אל תאמיני למילה שיוצאת לו מהפה. הוא רמאי", סיפרה אתמול לאור. "האמת היא שאז לא ידעתי, אף על פי שהיו סביבו סיפורים מוזרים. הוא התנהג כמו מיליונר ואמר שהוא רק מתופף בשביל הכיף".

בשנת 1995 נקשר שמו של קליין עם השוטר לשעבר אמיר דרור, שגם הורשע בלקיחת שוחד ממנו. בכתב אישום שהוגש נגד דרור נכתב כי קליין שכר עבור דרור מכונית וקנה עבורו מכשירי חשמל רבים. בתמורה לכך, כאשר הוצאו פקודות מאסר נגד קליין בגין אי־תשלום חובות, הן הגיעו לידי דרור שנמנע מלעצור אותו. נוסף על כך, דרור שימש כשומר ראשו של קליין, הרחיק ממנו נושים שונים, ואף רדף במכוניתו אחרי צלם "ידיעות אחרונות" שאול גולן.

"יש לו אישיות כובשת"

קליין הורשע לראשונה ב־1997, בפרשה שכללה 25 תיקים של עבירות מרמה. הוא נידון ל־40 חודשי מאסר. חודשים אחדים לאחר שהשתחרר מהכלא, ב־2000, הוא שב לדפוסי התנהגותו העבריינית. קליין שכר דירה ב"מגדל הים" המפואר בטיילת של תל אביב, קנה ב.מ.וו מפוארת ביותר מ־400 אלף שקל והתקין בה טלוויזיה ודי.וי.די, והציג את עצמו כמלחין בינלאומי שעבד עם השחקן מל גיבסון, ועם פיל קולינס ומאריה קארי. אז, אגב, הוא הציג את עצמו כטייס לשעבר.

קליין הסתובב בתל אביב, פיזר צ'קים ללא כיסוי של בנקים זרים שונים, והוציא במרמה כספים מכל מי שפגש. על פי כתב האישום, קליין הגיע, בין השאר, לחנות ה.שטרן בהילטון תל אביב עם חברתו דאז, והזמין עבורה שרשרת יהלומים וטבעת שעלו כ־9,000 דולר, עגילים ב־3,000 דולר ושעון ב־16 אלף דולר. עבור הרכישה הוא שילם בצ'קים של בנק צרפתי. כשפדיון הצ'קים התעכב קליין הגיע לחנות, לקח שעון נוסף, והבטיח שיבוא מחר עם צ'ק חדש של 50 אלף דולר. בסופו של דבר הוא הודיע למוכרת, על פי עדותה, שגם בעוד 70 שנה היא לא תראה את הכסף.

"צריך להבין, הבחור עושה רושם מדהים", סיפר אז אחד הנעקצים. "יש לו אישיות כובשת, הוא ניחן בקסם אישי רב, מדבר עברית צחה. ילד טוב רמת השרון, בא ממשפחה טובה, בעל הופעה נאה, עם כל הסממנים של יאפי מצליח. באותה תקופה היתה לו מכונית חדשה, פלאפון, מכשיר קשר ואיתורית שלא הפסיקו לצלצל. זה עשה רושם של פעילות אדירה".

ההגנה: זה השוק האפור

"נוכל רב־מעללים" כותבת התובעת, עו"ד שרי דניאל־יעקובסון מהפרקליטות, על קליין בכתב האישום, איש ש"רקם מזימות שפלות לגזול מאנשים רבים כספים, מוצרים ושירותים". עו"ד בועז קניג, שעבד אז כשכיר במשרדו של עו"ד ציון אמיר, היה הראשון לייצגו. הוא הספיק להופיע בכמה דיונים בלבד, עד שהגיש לבית המשפט בקשה לשחררו מהייצוג, על רקע חילוקי דעות בנוגע להתקדמות ההליכים. "הוא זכור לי כאדם דעתני, בעל יכולות ורבליות ויכולת שכנוע מדהימות. הוא תמיד התנהג בנימוס ובאדיבות", אמר אתמול קניג. "אדם חברותי מאוד, מוקף בחברים שתמכו בו. היתה בינינו מערכת יחסים טובה, נפגשתי איתו כמה פעמים בזמן שהיה במעצר, אבל לא ראיתי אותו מאז שחרורו".

במסגרת הטיעונים לעונש טען קליין שהוא הסתבך עם השוק האפור: "הייתי כלי שרת בידיהם, ובין השאר הם שרפו את ביתה של אמי המבוגרת". עו"ד נודל, שייצג אותו במשפט, אמר אתמול כי "קליין הסתבך עם חובות לשוק האפור והורשע בעבירות שביצע כדי להחזיר את הכספים. הוא לא בחור עבריין".

בגזר הדין ציינה השופטת חיותה כוחן מבית משפט השלום בתל אביב כי קליין "הפיל בפח אנשים טובים ותמימים בהבטחות שוות ובהשתמשו בקסמו האישי ובחלקלקות לשונו". הוא הוגדר כ"עבריין מרמה סדרתי ומסוכן שלא לומד את לקחו", והורשע בשמונה אישומים של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, שימוש במסמך מזויף, משיכת צ'ק ללא כיסוי, זיוף מסמך בכוונה לקבל דבר וניסיון לקבל דבר במרמה. ביוני 2003 נידון קליין ל־34 חודשי מאסר בפועל והופעלו 12 חודשי מאסר על תנאי שנפסקו נגדו. נודל: "במהלך המאסר שלו הוא מאוד סבל, הרגיש אאוטסיידר. בית המשפט כינה אותו עבריין סדרתי אך ורק בגלל ריבוי העבירות שהיו בתיק הספציפי הזה, זה לא בן אדם שנכנס ויוצא משערי בית המשפט ובית הסוהר".

בית המשפט פסק כי קליין הוא "בחור אינטליגנטי, בעל כושר ביטוי ויכולת שכנוע, שהציג עצמו כבעל עסקים עשיר ובעל נכסים בארץ ובחו"ל ובדרך זו הוציא במרמה ממתלוננים רבים כספים, מוצרים ושירותים שונים, אשר את חלקם שילם בצ'קים ללא כיסוי וחלקם לא שילם כלל. כדי להסתיר את מעשי המרמה, פעל הנאשם בכמה חשבונות בנק, שאת חלקם פתח בשמות של חברות קש שהקים וחלקם נפתחו בשמות של אחרים, שאותם הונה, ובהם פעל כבתוך שלו. הנאשם נהג לגלגל צ'קים מחשבון לחשבון, ובכך יצר רושם של פעילות פיננסית רבה. למותר לציין שמדובר בצ'קים שלא היה להם כיסוי או צ'קים גנובים שזויפו על ידי הנאשם".

את תגובתו של קליין לא ניתן היה להשיג.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

43 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

42.
כרגיל העדר עם תסמונת העליהום\.
מה ההתנפלות הזו ?? הטעות הגדולה שלהם הייתה שיצאו עם כל הסיפור לתקשורת ,מה זה נתן להם ?? לאלוהים פתרונות ,אני ועוד רבים וטובים מאמינים שבהחלט יכול להיות שיש משהו בכל הסיפור ומחכים בסבלנות לראות את ההמשך ,לפני שצולבים את כולם שם ,אולי ניתן להם את הצ'נס להוכיח ?? אני מאחל להם הצלחה ושיגרמו לרבים לאכול את הכובע.
גידי , דרום  |  11.07.09
לכל התגובות