אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בקשה לייצוגית ב-27 מיליון שקל נגד אקסלנס ואפסילון: שינו את התנהלותם - אבל לא החזירו את הכסף צילום: אוראל כהן

בקשה לייצוגית ב-27 מיליון שקל נגד אקסלנס ואפסילון: שינו את התנהלותם - אבל לא החזירו את הכסף

רשות ני"ע הורתה למנהלי ההשקעות במרץ האחרון להפסיק את שיטת הגבייה, לפיה הלקוחות לא הלקוחות לא מקבלים את החזרי העמלות מהבנקים. מנהלי ההשקעות צייתו, אך לא החזירו את הכסף בדיעבד

15.07.2009, 15:28 | מארק שון

מנהלי ההשקעות של אקסלנס ואפסילון לא העבירו החזרי עמלות שהגיעו לידיהם ללקוחותיהם - כך נטען בבקשה לאשר תביעה כייצוגית, שהוגשה היום (ד') לביהמ"ש המחוזי בת"א. בתביעה נטען, כי בתי ההשקעות ומנהלי ההשקעות גבו שלא כדין במשך שנים סכומים הנעים בין עשרות שקלים בודדים ועד לאלפי שקלים, ובסך הכל למעלה מ-27 מיליון שקל.

מנהלי השקעות אינם רשאים על פי דין לקבל כל טובת הנאה בעבור ניהול חשבון השקעות, מלבד דמי ניהול והחזר הוצאות, כפי שנקבע בהסכם ביניהם לבין הלקוח. החוק קבע מספר סייגים לאיסור ואחד מהם הוא שמנהלי ההשקעות רשאים לקבל לרשותם גם החזר עמלות מידי חברי הבורסה, בתנאי שהלקוח הסכים מראש ובכתב לקבלת ההחזר לידי מנהל ההשקעות ולשיעורו.

מהבקשה, שהוגשה באמצעות עו"ד עופר פירט עולה, כי רשות ניירות ערך הוציאה בחודש מרץ האחרון חוזר לכלל מנהלי ההשקעות בישראל, בו הבהירה כי מנגנון הגבייה שלהם, לפיו הם מקבלים החזרי עמלות מבלי שקיבלו את הסכמת הלקוח מראש ובכתב, הוא פסול ומנוגד לדין. הרשות התריעה בפני מנהלי ההשקעות, כי אם לא יפעלו לתיקון דרכיהם ולא יודיעו בכתב ללקוחותיהם על הגבייה האסורה, יוטלו עליהם קנסות.

מהתביעה עולה, כי שני בתי ההשקעות הודיעו ללקוחותיהם כי הם חדלו מלקיחת החזרי העמלות, מבלי להפחית את שיעור העמלות הנגבה מהלקוחות או להשיב להם משהו מהסכום שנקבע בעבר. התובעים מדגישים, כי מנהלי ההשקעות גובים את הגבייה האסורה מאז פברואר 2006, אז נכנס החוק הרלוונטי לתוקף, והיא התבצעה מאז ועד ימים אלה, במשך כשלוש וחצי שנים.

מאקסלנס נמסר בתגובה: נגיב לטענות בכתב ההגנה שיוגש לבית המשפט.

מאפסילון נמסר בתגובה, כי "אפסילון פעלה ופועלת ע"פ החוק. הסכום שנטען לגביו (69 שקל) מראה על רצינות התביעה. הכלי של התביעות הייצוגיות הוא כלי חשוב שלעיתים משתמשים בו בצורה רצינית ולצערנו לעיתים קרובות בצורה לא רצינית ואחראית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות