אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהשבוע: המדינה תעניק ערבויות לקבלנים לצורך בניית דירות צילום: צביקה טישלר

מהשבוע: המדינה תעניק ערבויות לקבלנים לצורך בניית דירות

לפי התוכנית, עליה הוכרז לפני שבעה חודשים, ערבות המדינה תהיה בשיעור של עד 10% מהיקף הפרויקט

19.07.2009, 15:40 | אורי חודי

שבעה חודשים לאחר הכרזת משרדי האוצר והשיכון על תוכנית סיוע לשוק הנדל"ן - אמור השבוע להיכנס לתוקף אחד הסעיפים המרכזיים שנכללו בה - מתן ערבות מדינה לקבלנים לצורך בניית פרויקטים למגורים.

רו"ח ערן גיל, מנהל תחום כלכלי-חברתי באגף החשכ"ל במשרד האוצר מציין כי המדינה ערוכה למתן הערבויות לקבלנים באופן מיידי - לאחר שהבנקים יחתמו על כתבי הערבות. גיל מעריך כי מרבית הבנקים יחתמו השבוע על כתבי הערבות - ויתחילו לממש את ערבויות המדינה בשבועות הקרובים.

לפי התוכנית, הבנק יהיה אחראי על ביצוע הבדיקות הפיננסיות של הקבלן ועמידתו בקריטריונים לקבלת הערבות. המטרה היא לעזור לקבלנים שאין להם את ההון העצמי הנדרש על ידי הבנק (ללא הערבויות מצד המדינה), כאשר ערבויות המדינה יהוו עד 10% מהיקף הפרויקט.

כך לדוגמה, אם בפרויקט מסוים דורש היום הבנק הון עצמי של 30% ולקבלן יש 20% - המדינה תיתן ערבות על 10% החסרים והבנק יוכל להעניק את ההלוואה. אם הקבלן יתקשה לעמוד בהתחייבויותיו במהלך הפרויקט, הבנק יוכל לפנות אל המדינה למימון הערבות. גיל מעריך כי מתן ערבויות מדינה יסייע בהסרת חסמי האשראי בענף הבנייה ויעודד הקמת פרויקטים.

הערבות לא תינתן לפרויקטים יוקרתיים - שכן היא תחול רק על פרויקטים שבהם מחיר המכירה הממוצע של לפחות 90% מהדירות אינו עולה על 1.3 מיליון שקל, לא כולל מע"מ, ובלבד שמחיר מ"ר בדירות אינו עולה על 13 אלף שקל. ערבות המדינה לא תעלה על סכום כולל של 59 מיליון שקל.

מנכ"ל התאחדות הקבלנים, יוסי גורדון, אמר: "מדובר בצעד חשוב שנוקטת המדינה במטרה לייצר היצע מספיק של דירות, על מנת שהמחירים לא ימשיכו לעלות בחדות. עם זאת יהיה צריך לבדוק בהמשך את קצב המימוש של הערבויות, ובמידה שהקצב לא יהיה מספק - לבחון מתן הקלות בקריטריונים לקבלת הערבות". ביום שלישי הקרוב עתידה התאחדות הקבלנים לערוך יום עיון מעשי לקבלנים שבו תוצג התוכנית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות