אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה שהיה הוא מה שיהיה

מה שהיה הוא מה שיהיה

המחזוריות בשוק מובילה למסקנה אחת: ת"א 25 בדרך ל-2,500 נקודות

09.08.2009, 08:28 | בועז אילון

אל תחפשו היגיון כלכלי, פוליטי או חברתי בשוק ההון, חפשו את המחזוריות - זאת תוביל אתכם למסקנה אחת - רוצו לקנות מניות.

לאחר שנים של ניסיון בשוק ההון, המשפט שאני כותב משונה במעט, אבל השוק הוא זה שבוחר למה הוא רוצה להגיב ובאיזה עיניים לקבל ולהגיב לכל אירוע. לכן, אם המחזוריות תמשך כמו בעבר יש לרוץ ולרכוש מניות שכן מדד ת"א 25 צפוי להגיע ל-2500 נקודות וכמעט לשלש את עצמו בתוך ארבע שנים. זה לא באמת משנה מה יקרה ומה יגרום לעליות, המשקיעים כבר ימצאו את התירוצים המתאימים שכן כל עליה או ירידה ניתן להסביר בדיעבד מה היו הסיבות לה.

שנת 2008 הייתה שנה קשה למניות בה איבד המדד 52% מנקודת השיא לנקודת השפל. רבים לא צפו את המשבר במערכות הפיננסיות וגם מי שהיה מוכן אליו הופתע מעוצמתו. במבט לאחור, ניתן היה לצפות את הירידות החדות בשוק. שוקי המניות נתונים למחזוריות כבר עשרות שנים. הכללים פשוטים מאוד. מחזור עליה נמשך בין 6-4 שנים ובמהלכו עולים מדדי המניות בפי ארבעה ממה שהיו בשפל ומחזור ירידות שגורם לירידה של כ-50% מהשיא ונמשך 2-1 שנים. התוצאה היא ששוק המניות הוא בסך הכל בכיוון מעלה ונע במחזורים קבועים.

ההיסטוריה צופה עליות

המפולת וההתאוששות הראשונה המתועדת הייתה בנובמבר 1993 שם הגיע מדד ת"א 25 לשיא של 253 נקודות לאחר עליה של מספר שנים. ברקע דיברו המשקיעים על תהליך השלום שיגרום לפריחה וצמיחה אזורית, ייצוא תוצרת למדינות ערב, שיתופי פעולה, שינוע דרך היבשה וחלומות נוספים שהתנפצו וגרמו ביחד עם המיתון העולמי לירידות שערים.

הירידה נמשכה כשנה וארבעה חודשים ובמהלכה ירד המדד ב-42% ל-148 נקודות. אבל הפלא ופלא, בחמש וחצי השנים הבאות, עד אוגוסט 2000 עלה מדד ת"א 25 ל-580 נקודות, כמעט פי ארבעה מהשפל ויותר מפי שניים מהשיא הקודם.

המפולת וההתאוששות השנייה הייתה מהשיא הקודם, 580 נקודות, אז צנח המדד ב-50% ונעצר, לאחר שנה וחצי, ב-290 נקודות. הסיבה הפעם לירידות הייתה בעיקר המשבר אליו נקלע ענף ההיי -טק והמיתון ששרר אז במשק. התפוצצות הבועה גרמה לירידות שערים שהתרחשו במקביל בכל בורסות העולם ולמיתון ריאלי כללי. אם לא הייתה מתנפצת בועת ההיי-טק סביר להניח שהמשקיעים היו מוצאים סיבות אחרות לירידות.

גם במקרה זה ההתאוששות לא איחרה להגיע והמשקיעים המתוחכמים ניצלו את רמת המחירים הנמוכה לרכישת סחורה. העלייה נמשכה ארבע שנים ושמונה חודשים ובמהלכה עלה מדד המעו"ף קצת יותר מפי ארבעה מהשפל ופי שניים מהשיא שלפני המפולת כ-7 שנים קודם לכן - 1,249 נקודות.

האם גם הפעם נראה התאוששות?

כאשר המדד היה על 1,200 נקודות, פי ארבעה מהשפל הקודם, היה ברור שאנו לקראת סיום מחזור העלייה. במקרה זה, ההלוואות שניתנו על משכנתאות ומשכנתאות משנה (סאב פריים) יצרו בועה במחירי הנדל"ן שכאשר החלו לרדת איימו על היציבות הפיננסית של בנקים ושל המשקיעים שקנו את איגרות החוב המגובות.

הירידה במפולת השלישית הייתה חדה ומהירה. היא נמשכה כשנה וחודש והורידה את מדד ת"א 25 ב-52%. למרות זאת, במבט לאחור תוך בחינת סדרי הגודל של השינויים ברמות המחירים היא אינה חריגה וניתן בקלות להתייחס אליה כחלק מהמחזור.

האם ניתן למצוא סיבות שיגרמו לעליות הצפויות? הרי כל הכלכלות במיתון עמוק, האבטלה גואה, הגרעון של ארצות הברית הולך וגדל ויש חשש אמיתי מפשיטת רגל של המדינה החזקה בעולם ושל המערכת הפיננסית בכלל. צריך לזכור שהמשקיעים ימצאו את התירוצים הנכונים לעלייה כמו שנמצאו גם הסיבות לירידה.

במילים אחרות, אירועים שליליים המתרחשים בשוק בו יש קונים רבים, ישפיעו במידה מועטה או באופן זמני או שלא ישפיעו כלל. לעומתם אירועים חיוביים יספקו "תירוץ" טוב לעליות מחירים. תהליך הפוך קורה כאשר קיים עודף של מוכרים. המשקיעים יתעלמו מהודעות חיוביות או שתהיה להן שוב השפעה מעטה או זמנית מאוד לפני חדשות אחרות שיגרמו להמשך ירידה.

על פי המחזוריות הנ"ל, צפויות לנו בין 6-4 שנים של עליות שבמהלכן צפוי מדד ת"א 25 לזנק פי ארבעה מהשפל ולפי שניים מהשיא של 1,250 נקודות. לפיכך צפוי מדד ת"א 25 להגיע עד 2500 נקודות במהלך שנת 2013 או אולי 2014 ואז צפוי מחזור הירידה להתחדש.

הכותב הנו מנכ"ל חברת תטא1 השקעות בע"מ
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

36 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

36.
האמינו לבועז הוא הוכיח את עצמו
חברים יקרים בתור אחד שמכיר את התשואות של בועז בתטא כבר הרבה שנים ומכיר תשואות של בתי השקעות גדולים מהמובילים בארץ אני רוצה לומר לכם חד משמעית שבועז משאיר להם הרבה עשן מאחור מה עוד שלבתי השקעות יש את מחלקות המחקר הכי מפוארות וגדולות שיש אבל מה לעשות שהם לא מספקים את הסחורה שצריכים אותם זה לא חוכמה לתת תשואות טובות בשוק עולה החוכמה לדעת לתת תשואות טובות גם בשוק יורד ואת זה בועז עשה
ניר , ירושלים  |  28.08.09
35.
קל להשמיץ
אבל מה התשואה שלכם? מה התשואות בתיקים שמנהלים לכם? איך קשה לנו הישראלים לפרגן להצלחה אמיתית של משהו אחר. בשנתיים האחרונות הלקוחות שלו הרוויח, נטו, 100% ומעלה. מה זה משנה קיבינימט כמה דמי ניהול הוא דורש. תן לי תוצאות כאלו נטו וקח גם 50%. צרות עין של אנשים. קצת פרגון, הוא הרוויח יותר מקרנות הפנסיה ,קופות הגמל ומרוב קרנות הנאמנות. באחוזים, הרבה יותר מוורן באפט ומביל גייטס (הם הפסידו...), אז קצת פרגון לא יזיק. ולא, אני לא מקבל על זה כסף. וכן, אני כן מושקע אצלו.
חיים הלל , ירושלים  |  19.08.09
33.
כמה שאתה צודק!!
מניתוחים שאני עשיתי לפני זמן מה הגעתי לבדיוק אותן מסקנות. אפילו ממשתי חלק מהעניין באומץ למרות היותי מפוטר הייטק. אני הרווחתי תשואה של 50% מחודש מרץ עד היום. שימו לב כי כל החוכמולוגים בטלוויזיה בעיתונות ובאינטרנט אף פעם לא מביאים סקירת מקרו ברורה ופשוטה. אע"פ שהמחזוריות לרוב מאוד ברורה ופשוטה ולדעתי נמצאים בבסיס הקודקוד של מרביתנו.
14.08.09
32.
המפולת השנייה
בועז אילון היקר תשתדל לדייק בעובדות ולא לכתוב עובדות שמסתדרות לך יותר יפה בכתבה... המפולת השנייה לדברייך (580-290) ארכה שנה וחצי... אז ככה שממש לא היא ארכה בדיוק שנתיים וחצי כאשר באמצע שלה היה תיקון של מעל 30 אחוז (בדיוק מה שקורה עכשיו) ואז שוב התחדשו הירידות לתקופה של קצת למעלה משנה... ככה שאתה יודע שתאורטית התרחיש הזה עשוי לחזור על עצמו מה שאומר שהעליות הנ"ל הן עדיין בגדר תיקון לגל הירידות (ימים יגידו) אני מתפלא שאף אחד מהמגיבים כאן לא הבחין בנתון הזה ... מה שאומר לי שהבנתם בניתוח טכני היא אפילו לא בסיסית והם פשוט קוראים כתבות ושמחים לראות שגם להם הכל מסתדר כמו פזל
איציק , תל אביב  |  14.08.09
לכל התגובות