אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"מה שחסר פה זה דירות 3 חדרים" צילום: בועז אופנהיים

"מה שחסר פה זה דירות 3 חדרים"

אמיר שאלתיאל ורוני כהן מאלדר צופים כי עליית מחירי הקרקע תמנע מזוגות צעירים לרכוש דירה. הפתרונות: מסלולים ירוקים בוועדות וחוק שבס

11.08.2009, 11:37 | אורי חודי

בדיקת שוק הדיור שפורסמה במוסף הנדל"ן של "כלכליסט" בשבוע שעבר העלתה, בין השאר, תמונת מצב שלפיה הקיפאון בשוק הדיור הולך ומפשיר ומחירי הדירות שוב נוסקים. אמיר שאלתיאל, המנכ"ל והבעלים של אלדר שיווק - חברת שיווק הנדל"ן מהבולטות בענף הבנייה למגורים בישראל - והמשנה שלו רוני כהן מציירים את מפת הדרכים שלהם להתמודדות הענף עם המצב.

"אנחנו עדים היום לשתי מגמות המתרחשות במקביל", אומר שאלתיאל. "יש עלייה דרמטית בקצב המכירות מצד אחד, ועלייה מחודשת במחירי הדירות והקרקע מצד שני". לדברי שאלתיאל, המפנה בשוק נגרם עקב הצפי כי המע"מ יעלה, והתפוגגות הפחד מעוד גלי פיטורים המוניים". כהן מדווח כי בחודש האחרון עלו מחירי הדירות בישובים כמו פתח תקווה וראשון לציון בשיעור של עד 10%, בבאר יעקב ב־8% ובקריית השרון בנתניה ב־13%.

השניים מעריכים כי עליית מחירי הקרקע תמנע מזוגות צעירים לרכוש דירה. "יש לא מעט פניות מאנשים שמתחתנים ויכולים להביא הון עצמי שיספיק למשכנתה של מיליון שקל, אבל זה כבר לא מספיק. דירת 4 חדרים בפתח תקווה עלתה ב־2005 כ־850 אלף שקל, והיום היא עולה לא פחות מ־1.15 מיליון שקל. נוסף על כך, הפרויקטים היום בנויים לרוב בעיקר מדירות 5 חדרים. אין דירות 3 חדרים".

"המגמה הולכת ותופסת תאוצה", מוסיף שאלתיאל. "אין מלאי חדש של דירות והממשלה חייבת להתערב. צריך לדחוף לאישור מהיר של פרויקטים וליצור מסלולים ירוקים לקידום מהיר של תכנון". לדבריו, "צריך לדחוף את משרד הפנים להחזיר לתמונה ועדות כמו אלה שנוצרו כאן בימי העלייה מחבר העמים בעשור שעבר".

אחד הבסיסים לפעולה צריך להיות לדעתו "חוק שבס" שנולד גם הוא בעת העלייה ממדינות חבר העמים בשנות התשעים, שלפיו יש לתת ליזם ולקבלן תוספת מיידית של 20% בנייה לכל מגרש. לדעתו חוסר הרצון ברשויות לפעול לפי חוק זה גורם לריבוי בניית דירות 4 ו־5 חדרים, ולהיעלמות דירות 3 חדרים מהתוכניות, משום שיזמים רוצים ליצר מקסימום בנייה בשטח שלהם. "אם זה יבוצע, כמות יחידות הדיור הקטנות תגדל אוטומטית", צופה שאלתיאל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

31 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

29.
לכל הבכיינים שרוצים לאמריקה/אוסטרליה
אני גר בשכונת יוקרה בשרון (בתים פרטיים) וכ-50% מאלה שגרים פה הם עולים מבריה"מ לשעבר שהיגיעו לארץ ב-20 שנה האחרונות, ובמקום לקטר ולבכות כמו תינוקות, הלכו לעבוד קשה בכל עבודה שהייתה (מניקיון ,אחזקה ,מכונאות וכו,) על אף שהיו ברובם אקדמאים, ולאט לאט חסכו, קנו שני מישפחות דירה קטנה, אחר כך מכרו וכל מישפחה קנתה דירה קטנה, ואז לאחר זמן מצאו עבודות טובות יותר או פתחו עסקים, והחליפו לדירות גדולות, ולבסוף היגיעו גם לבתים פרטיים. תאמינו או לא-לא קיבלו גרוש לא מאימא ולא מאבא.....אז תפסיקו להיות קוטרים. בארה"ב ובאוסטרליה אף אחד לא עומד בשדה התעופה ומחכה לכם עם מפתחות לבית יוקרה ולוולוו- מי שיהיה בעל יוזמה פה/שם, יגיע למשהו ומי שלא-תמיד ישאר בכיין !!!!
עולה מארה"ב , השרון  |  12.08.09
לכל התגובות