אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: הנסיך צ'רלס שותף לניסיונות של בריטניה להשיג חוזי נפט בלוב צילום: אי אף פי

דיווח: הנסיך צ'רלס שותף לניסיונות של בריטניה להשיג חוזי נפט בלוב

העיתון הבריטי "אובזרבר" חושף כי עשרות פגישות התקיימו עם בכירים בענקית הנפט Shell, כדי לדון בעסקיה בלוב. על רקע החשיפה גוברות הטענות ששיקולים כלכליים עומדים מאחורי שחרורו בשבוע שעבר של המחבל האחראי לפיצוץ המטוס מעל לוקרבי

30.08.2009, 22:15 | סוכנויות הידיעות

במרדף אחר חוזי נפט וגז מפתים, לוב מחוזרת על ידי הנסיך צ'רלס, שרים בממשלה ובכירים במשרד החוץ הבריטי. מסמכים שנחשפו ב"אובזרבר" הבריטי מגלים ששרים ובכירים בשירות הציבורי נפגשו לפחות 26 פעם בפחות מארבע שנים עם בכירים בחברת הנפט של (Shell), כדי לדון בעניינה של החברה בלוב. שר החוץ דיוויד מיליבנד, יו"ר הלייבור לשעבר לורד קינוק ואפילו הנסיך צ'רלס היו מעורבים בפגישות עם Shell בעניין עסקיה בלוב או במצרים.

בעקבות החשיפה, המצביעה על כך שהממשלה השקיעה כמויות נכבדות של הון פוליטי בהבטחת הנפט הצפון־אפריקאי, גברו הטענות ששיקולים כלכליים עמדו מאחורי שחרורו בשבוע שעבר של המחבל האחראי לפיצוץ המטוס מעל לוקרבי, עבד אל בסט אל מגרהי. זה זכה לקבלת פנים של גיבור בשובו ללוב.

ראש ממשלת בריטניה גורדון בראון מתעקש שהממשלה כלל לא היתה מעורבת בתהליך שחרורו מהכלא בסקוטלנד של המחבל, אולם המידע החדש שהושג על ידי ארגון פלטפורם מעלה שאלות חדשות. "המסמכים הללו חושפים את הגיבוי העמוק וארוך הטווח למדיניות החוץ שסיפקה הממשלה ל־Shell בניסיון לחדור ללוב", אמר פעיל בארגון, שהצליח לפרסם את המסמכים בזכות חוק חופש המידע. "ושוב, משרד החוץ העדיף להשיג עתודות נפט חדשות לתאגידים פרטיים על פני זכויות אדם, סביבה או דמוקרטיה".

Shell היתה אחת מחברות הנפט המערביות הראשונות שחזרו לעבוד עם לוב, בעקבות סיום הסנקציות שהטיל האו"ם על המדינה וההתחייבות של קדאפי להפסיק את המימון לטרור ואת המירוץ לחימוש גרעיני. במרץ 2004 חתמה החברה על הסכם "שותפות אסטרטגית ארוכת טווח" עם קבוצת האנרגיה הממשלתית של לוב.

העסקה נרקמה במהלך ביקורו ההיסטורי של ראש הממשלה אז, טוני בלייר. מאז נערכו עוד כמה פגישות בין בכירים במשרד החוץ עם נציגי חברת הנפט ובכיריה באזור, ואפילו יורש העצר הנסיך צ'רלס קיים פגישה בשגרירות בטריפולי עם בכיר באזור מטעם Shell.

Shell סירבה להגיב על הפרסומים, ואילו דוברת מטעם הממשלה הכחישה שלעניין הבריטי בנפט הלובי היה חלק בשחרור המחבל. "לא היתה כל עסקה. היחידות שהחליטו בעניין היו רשויות המשפט הסקוטיות", אמרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות