אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם הפניקס תציל שוב את דלק נדל"ן? צילום: אוראל כהן

האם הפניקס תציל שוב את דלק נדל"ן?

בחברת הדירוג רומזים על הורדת דירוג צפויה לדלק נדל"ן, ומזהירים שבמצב שכזה יוכל מוסד פיננסי שהלווה כספים לדרוש פירעון מיידי. תרחיש ריאלי? לא אם למוסד קוראים "הפניקס"

07.09.2009, 07:16 | סיון איזסקו

ירום אורן, שמונה אתמול לתפקיד מנכ"ל דלק נדל"ן, ידע שהוא מקבל על עצמו תפקיד לא פשוט. ואולם הוא לא ציפה שכבר ביומו הראשון הוא יצטרך להתמודד עם דו"ח לא מחמיא, בלשון המעטה, שפרסמה חברת הדירוג מעלות S&P המרמז על הורדת דירוג צפויה.

מעלות הזהירה אתמול שהיא מכניסה את דירוג החוב של דלק נדל"ןלרשימת מעקב עם השלכות שליליות - בשל המינוף הגבוה שבו פועלת החברה. הנקודה המעניינת ביותר בדו"ח של מעלות היא שאם תתרחש הורדת דירוג נוספת מתחת לדירוג החוב הנוכחי של דלק נדל"ן, יוכל מוסד פיננסי שסיפק לחברה מימון, לדרוש פירעון מיידי של יתרת החוב. מעלות מציינת שאם המוסד הפיננסי ידרוש פירעון של החוב, הדבר יגרור cross default, כלומר בעלי אג"ח אחרים יוכלו לדרוש העמדה לפירעון מיידי של יתרת החוב. מה הסיכוי להתממשות של תרחיש שכזה?

נמוך, אם יודעים מי אותו מוסד פיננסי. ל"כלכליסט" נודע כי מדובר בחברת הפניקס, השייכת לקבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה. בדלק נדל"ן מרגיעים ומציינים שהם כבר הגיעו להסכמה עקרונית עם הפניקס, לביטול ההתניה שבין הורדת הדירוג להעמדת החוב לפירעון מיידי. במילים אחרות, גם אם מעלות תוריד את הדירוג, הפניקס לא תדרוש פירעון מיידי של החוב.

 , צילום: אוראל כהן גלעד קוולרצ צילום: אוראל כהן גלעד קוולרצ'ק  , צילום: אוראל כהן גלעד קוולרצ

ההלוואות של הפניקס

לפני כחודש דיווחה הפניקס שהיא הסכימה לדחות בחצי שנה את מועד הפירעון של תשלום בסכום של 40 מיליון שקל מתוך הלוואה שהעניקה לדלק נדל"ן. בתמורה לדחייה קיבלה הפניקס ביטחונות.

ב־2004 העניקה הפניקס את ההלוואה הראשונה לדלק נדל"ן, בהיקף של 150 מיליון שקל לפירעון עד 2014. ב־2008 היא נתנה הלוואה נוספת בהיקף של 75 מיליון שקל שאמורה להיפרע עד שנת 2017. דלק נדל"ן אמורה לשלם עבור שתי ההלוואות גם יחד סכום של 40 מיליון שקל בשנה.

שתי ההלוואות ניתנו לדלק נדל"ן כניצול מסגרת אשראי שסוכמה בין הצדדים בספטמבר 2005, עוד בטרם רכש תשובה את השליטה בהפניקס. ההלוואות מומנו הן מכספי המבוטחים והן מכספי הנוסטרו של החברה.

איגרות החוב של דלק נדל"ן מדורגות כיום -A עם אופק דירוג שלילי. סדרה א' מדורגת -AA עם אופק שלילי.

במעלות מציינים כי יחס ה־CAP (הכולל את ההון העצמי והחוב הפיננסי נטו) לחוב עדיין גבוה מאוד ועומד על 90%. לצד זאת מציינים במעלות כי "בשנה האחרונה נצפו מהלכים חיוביים בחברה (מימוש נכסים והקצאת זכויות), אשר שיפרו את הנזילות של החברה בטווח הקצר. עם זאת, לאחר מימוש של מספר נכסים לא קטן, אנו צופים כי מימוש נכסים נוספים לצורך עמידה בפירעונות השוטפים של החובות עשוי להשפיע לשלילה על הפרופיל העסקי של החברה, כאשר הנכסים הטובים מומשו, ותזרים המזומנים יורד".

כמו כן מציינים במעלות כי המשבר במדינות שבהן פועלת דלק נדל"ן נחלש אך טרם הסתיים - מה שעלול להוביל להמשך ירידת ערך של נכסים, לקיטון בשיעורי התפוסה, לקיטון בהכנסות וכדומה. אם יתממשו מגמות אלו, הדבר יפגע בתזרים המזומנים וביכולתה של החברה לפרוע את חובותיה.

 

האתגר של אורן

ירום אורן מונה אתמול כאמור לתפקיד מנכ"ל דלק נדל"ן במקומו של איליק רוז'נסקי. אורן יזכה לדמי ניהול חודשיים בסך 100 אלף שקל, וישמש גם מנכ"ל החברה־הבת DGRE שנמחקה באחרונה מהמסחר בבורסת לונדון. כמו כן יקבל אורן רכב מקבוצת רישוי 6, כך שעלות העסקתו בחברה תסתכם ב־1.5 מיליון שקל בשנה.

מלבד זאת בוחנת דלק נדל"ן לתגמל את המנכ"ל החדש גם באופציות. המנכ"ל היוצא, איליק רוז'נסקי, ימשיך ללוות את החברה כיועץ ויקבל 150 אלף שקל בחודש. רוז'נסקי מחזיק כיום ב־1.4% ממניות דלק נדל"ן בשווי של כ־14 מיליון שקל, והוא זכאי למענק פרישה בגובה של 19 משכורות ובהיקף כולל של כ־5 מיליון שקל.

אחד האתגרים העומדים בפניו של המנכ"ל הנכנס הוא להעמיד את החברה על הרגליים כך שהוא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה במועד. לפי דו"ח תזרים מזומנים חזוי שהציגה דלק נדל"ן לפני כשבועיים, בקופתה כ־32 מיליון שקל ועד סוף השנה יהיה עליה לפרוע סכום של כ־241 מיליון שקל, וסכום נוסף של כ־1.66 מיליארד שקל עד סוף המחצית הראשונה של 2011.

אורן כיהן ב־12 השנים האחרונות כשותף־מנהל בקרן ההשקעות פימי שבניהולו של ישי דוידי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות