אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחד מלווי הכספים ממנורה העביר כספים לשוק האפור צילום: יובל חן

אחד מלווי הכספים ממנורה העביר כספים לשוק האפור

כך עולה מבדיקה ראשונית שמוביל המפקח על הביטוח ידין ענתבי בחברה. היבט נוסף שנבחן בפרשה הוא החילופים שבוצעו בסוף 2006 בין מבקרי הפנים של החברה

24.09.2009, 06:52 | הדר קנה ורחלי בינדמן

פרשת מתן ההלוואות ללא ביטחונות במנורה מבטחים הולכת ומסתבכת. ל"כלכליסט" נודע כי בפרשה ישנן טביעות אצבע של אנשים הקשורים לשוק האפור. על פי הממצאים הראשוניים של הבדיקה, שעדיין נמצאת בעיצומה בימים אלו, אחד הלווים שזכה לקבל הלוואות ממנורה לווה את הכסף מהחברה כדי להחזירו לגורמים בשוק האפור.

כזכור, הממונה על שוק ההון באוצר ידין ענתבי מינה את משרד רו"ח ברלב לבצע ביקורת חקירתית בחברה. הבדיקה נמצאת בימים אלו בשלבים התחלתיים; נבחנים כיוונים שונים והיא צפויה להימשך עוד שבועות ארוכים. אחד הגורמים המרכזיים שבהם מתמקדת החקירה היא בחינת מעורבותם של שני סוכני ביטוח עיקריים: עזרא גבאי, חבר במרכז מפלגת קדימה ויו"ר חברת איזוטסט, ומיקי גרובר, בתיווך במתן ההלוואות מחברת הביטוח ללקוחות, שזהות חלקם מתבררת כעת להיות מפוקפקת.

בתביעה ייצוגית שהגישו מבוטחי מנורה לפני כמה שבועות נחשפו התכתבויות דוא"ל הקושרות בכירים בחברה לפרשה, ובהם ירון דויק, ששימש עד לפני כחצי שנה משנה למנכ"ל במנורה וראש אגף ביטוח חיים שלה, וכן נחשף תמהיל הלווים שזכו לקבל הלוואות ללא ביטחונות. בין רשימת הלווים נכללו ח"כ יורם מרציאנו, שחקן הכדורגל אבי נמני, חברי מרכז הליכוד, וכן התברר כי גם ילדות בנות 17 זכו להלוואות נדיבות שלא גובו בביטחונות מתוך כספי העמיתים של החברה.

ל"כלכליסט" נודע כי סוכני הביטוח של מנורה הציעו לאנשים שונים הלוואה אטרקטיבית בחברה, שאמורה היתה להיות מוחזרת באמצעות פתיחת פוליסת ביטוח בחברה וביצוע הפקדות חודשיות לתוכה באופן שהגדיל את מחזור הפרמיות של חברת הביטוח, ללא כל ביטחונות. עד כה ביצעה מנורה הפרשה של כ־60 מיליון שקל לחובות מסופקים בגין ההלוואות המדוברות.

היבט נוסף שנבחן בפרשה הוא החילופים שבוצעו בסוף 2006 בין מבקרי הפנים של החברה, אז הוחלפה מבקרת הפנים רונית בירן במי שהיה סמנכ"ל הכספים של החברה, שמוליק שוורץ. בתקופה זו, כחלק משדרוג מערך כוח האדם של החברה, הביאה מנורה סמנכ"ל כספים חדש, שי קומפל, והפכה את שוורץ למבקר הפנים. החברה הציעה לבירן להיות סגניתו של שוורץ, אך היא העדיפה לעזוב את החברה. בירן בתקופה זו בדקה כבר את נושא ההלוואות בחברה. כיום, בין היתר, נבדק במסגרת הביקורת אם חילופי התפקידים השפיעו על בדיקת פרשת ההלוואות בחברה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
הינה לכם הסאבפריים הישראלי התחיל בחברת מנורה, ראו אוזהרתם
הינה עוד חברה בישראל המגלה לנו שמפולת ההלוואות המפוברקות קיימת גם פה בארץ ולא רק בארה"ב, כיסוי חובות לשוק האפור. הינה עוד דוגמה לכך שהמפקח על חברות הביטוח אינו פועל כנדרש ומגלה זאת רק לאחר תחקיר של התקשורת. לכל מבוטחי מנורה התחילו לאסוף את הכסף ממה שנותר שם יתכן שיש עוד הלוואות כאלו.
אורן , פתח תקווה  |  24.09.09